برترین های ترند روزعمومی

تغییر رشته از بهداشت عمومی به رشته پرستاری

برخی از دانش آموزانی که در رشته علوم تجربی کنکور می دهند، برای اینکه یک سال پشت کنکور نمانند، یک رشته ای که مورد علاقه آن ها نیست را انتخاب می کنند. عدم بررسی جوانب و بازار کار هر یک از رشته های پیراپزشکی باعث می شود که دانش آموزان پس از انتخاب رشته، دچار پشیمانی شوند. رشته بهداشت عمومی، از جمله رشته هایی است که تحصیل در آن با کمک کنکور سراسری علوم تجربی و کسب رتبه خوب در این رشته، امکان پذیر است. اما برخی از دانشجویان پس از تحصیل در رشته بهداشت عمومی، علاقه مند به تغییر رشته از بهداشت عمومی به رشته پرستاری می شوند.

به هر حال دانشگاه ها بر اساس قوانین خاصی امکان تغییر رشته از بهداشت عمومی به رشته پرستاری را مهیا کرده اند. ولی لازم است که دانشجویان بدانند دانشگاه به راحتی با درخواست آن ها موافقت نخواهد کرد.

تغییر رشته از بهداشت عمومی به هر رشته ای امکان پذیر است؟

رشت های پیراپزشکی وزارت علوم از لحاظ بازار کار، بسیار عالی می باشند. همین موضوع باعث می شود که دانش آموزان در هنگام انتخاب رشته به علاقه و استعداد خودشان توجهی نکنند و فقط یک رشته را انتخاب کنند. رشته بهداشت عمومی از جمله رشته هایی است که قبول شدن در آن کار ساده ای نیست. برای تحصیل در رشته بهداشتی عمومی لازم است که دانش آموزان با کسب رتبه خوب در کنکور سراسری، به دانشگاه وارد شوند و در این رشته تحصیل کنند.

در صورتی که دانشجویان پس از تحصیل در رشته بهداشت عمومی، احساس کردند که به این رشته علاقه ای ندارند و یا به هر حال هدف دیگری دارند، می توانند اقدام به تغییر رشته از بهداشت عمومی به رشته های دیگر کنند. اما آیا امکان تغییر رشته از بهداشت به هر رشته ای امکان پذیر است؟

به طور کلی، نمی توان این رشته را با هر رشته دیگری تغییر داد. زیرا بسیاری از رشته های علوم پزشکی مانند رشته دندانپزشکی، مامایی و … بسیار محبوب هستند و ظرفیت آن ها عمدتا پر می شود. همچنین، پذیرش پزشکی و تغییر رشته از بهداشت به این رشته، تقریبا غیر ممکن است. پس امکان تغییر رشته از بهداشت عمومی به هر رشته ای وجود ندارد.

بررسی جوانب تغییر رشته از رشته بهداشت عمومی به رشته پرستاری

رشته بهداشت عمومی و رشته پرستاری هر دو در گروه رشته های پیراپزشکی قرار می گیرند. این دو رشته بازار کار خوبی دارند و ورود به این دو رشته فقط با شرکت در کنکور سراسری امکان پذیر است. اگرچه هر دوی این رشته ها، رشته های خوبی هستند؛ اما لازم است که دانشجویان به علاقه خودشان هم توجه داشته باشند.

در صورتی که علاقه شما ایجاب می کند که از رشته بهداشت عمومی انصراف دهید، می توانید با در نظر گرفتن شرایط تغییر رشته بهداشت عمومی به رشته پرستاری، این رشته را تغییر دهید. اما در صورتی که به رشته بهداشت عمومی علاقه دارید، توصیه می کنیم که این رشته را ادامه دهید تا در نهایت با کسب مدرک معتبر، در وزارت بهداشت استخدام شوید.

شرایط تغییر رشته از بهداشت به پرستاری

با توجه به پرتقاضا بودن رشته پرستاری و پر شدن ظرفیت دانشگاه ها در این رشته، معمولا دانشگاه ها به سختی با تغییر رشته به پرستاری موافقت می کنند. اما در صورتی که دانشجویان دارای شرایط خاصی باشند، احتمال اینکه دانشگاه با تغییر رشته دانشجویان موافقت کند، وجود دارد. در ادامه به شرایط تغییر رشته از بهداشت به پرستاری اشاره می کنیم.

  • کسب معدل بالای 12 در ترم قبل از ثبت تقاضای تغییر رشته
  • داشتن رتبه بهتر از آخرین دانشجوی قبول شده در رشته پرستاری در آن دانشگاه
  • وجود داشتن رشته پرستاری در دانشگاه محل تحصیل دانشجو برای تغییر رشته
  • داشتن سنوات تحصیلی مجاز برای تحصیل مجدد در یک رشته جدید
  • عدم وجود حق بازگشت به رشته بهداشت عمومی پس از انجام مراحل انتخاب رشته

زمان ثبت درخواست تغییر رشته بهداشت عمومی

برای ثبت درخواست تغییر رشته از بهداشت عمومی به رشته پرستاری، بهتر است پس از گذشت ترم 2 اقدام کنید. یکی از شرایط تغییر رشته این است که دانشجو حداقل دو ترم در رشته مورد نظر تحصیل کرده باشد. پس از گذشت دو ترم، با توجه به شرایط ذکر شده، می توان درخواست تغییر رشته بهداشت عمومی را ثبت کرد.

بنابراین، به طور کلی امکان تغییر رشته از بهداشت عمومی به رشته پرستاری وجود دارد. اما لازم است که دانشجویان دارای شرایط خاصی باشند و دانشگاه با درخواست آن ها، موافقت کند.

دکمه بازگشت به بالا