برترین های ترند روزعمومی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست؟

با آگاهی روزافزون از ماهیت فاضلاب و پتانسیل آن در جهت بازیافت و همچنین با بهبود و توسعه تکنولوژی های تصفیه، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در سال های گذشته به طور قابل توجهی در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است. به کارگیری این سیستم ها که دارای مزایای بسیاری همچون نیاز به فضای کم، قابلیت دفن در زمین، حمل آسان و امکان توسعه در صورت افزایش میزان فاضلاب در آینده هستند، موجب حذف هزینه های اضافی ناشی از انتقال فاضلاب به تصفیه خانه های شهری میشود. این پکیج ها به دلیل پیش ساخته بودن، هزینه نگهداری پائین، عدم نیاز به اپراتور متخصص، بازیافت فاضلاب برای مصرف دوباره و مزایای بسیار دیگر، مورد توجه کارفرمایان پروژه های ساخت و ساز و صاحبان صنایع قرار گرفته است.

امکان تصفیه در محل، طراحی مراحل تصفیه متناسب با کیفیت مورد انتظار خروجی، دسترسی آسان به تجهیزات و امکان تعمیر و تعویض در صورت لزوم، سهولت بررسی کیفی پساب تصفیه شده خروجی، امکان بهبود عملکرد سیستم در صورت نیاز، کمترین متراژ لوله کشی جهت انتقال فاضلاب به مخازن تصفیه و مصرف مجدد پساب تصفیه شده بخشی از امکانات و مزایای پکیج های تصفیه فاضلاب آرکا گستر می باشد.

از تصفیه فاضلاب چه می دانیم؟

فاضلاب به آب مصرف شده توسط افراد، صنایع و غیره که به دلیل فرایند مصرف دارای مواد خارجی و آلاینده شده است، می گویند. در یک دسته بندی کلی انواع فاضلاب شامل بهداشتی، صنعتی و بیمارستانی (عفونی) می باشد.

تصفیه فاضلاب چندین مرحله دارد. فرآیند و مراحل تصفیه فاضلاب بیش از همه به نوع فاضلاب تولیدی بستگی دارد. تصفیه فاضلاب های صنعتی متفاوت از فاضلاب های بیمارستانی یا بهداشتی است. همچنین صنایع مختلف به دلیل افزودن آلاینده های متفاوت به آب، به روش های مختلفی برای تصفیه فاضلاب خود نیاز دارند. از سوی دیگر کیفیت مد نظر پساب تصفیه شده، یکی دیگر از مواردی است که موجب تفاوت میان فرایند ها و مراحل تصفیه انواع فاضلاب میشود .

پکیج تصفیه فاضلاب چیست ؟

هزینه های ناشی از ساخت تصفیه خانه های متمرکز، دور بودن جوامع انسانی در قالب شهرک ها یا کارخانجات از تصفیه خانه های متمرکز و اهداف مربوط به بازیافت و استفاده مجدد از فاضلاب در مبدا تولید، موجب طراحی و توسعه تصفیه خانه های غیر متمرکز که به عنوان پکیج تصفیه فاضلاب نیز شناخته میشود، گردیده است.

پکیج های تصفیه فاضلاب ، تصفیه خانه های کوچک و اغلب پیش ساخته هستند که فاضلاب جوامع کوچک را در محل تولید تصفیه میکنند. این سیستم ها، قادر به ارائه انواع روش های تصفیه میباشند و به دلیل ضوابط طراحی خاصی که دارند، فضای کمتری را اشغال میکنند و امکان بهره برداری از تصفیه خانه را حتی برای افراد غیر متخصص فراهم می آورند.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی چیست ؟

فاضلاب بهداشتی، فاضلاب تولیدی ناشی از فعالیت های روزمره خانگی، استحمام و شتستشو، ادارات، بیمارستان ها و … می باشد. به دلیل بحران آب و محیط زیست و حجم بالای فاضلاب بهداشتی تولیدی، امروزه تصفیه فاضلاب بهداشتی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در مناطقی که دسترسی به شبکه های جمع آوری فاضلاب شهری ندارند و یا قصد استفاده مجدد از فاضلاب را در محل تولید دارند، بهترین گزینه برای مدیریت فاضلاب میباشد.

پکیج تصفیه فاضلاب خانگی چیست ؟

فاضلاب خانگی که به عنوان فاضلاب بهداشتی منازل هم شناخته میشود، همان فاضلاب بهداشتی است که به صورت روزمره در مصارفی همچون استحمام، آشپزی و استفاده از سرویس بهداشتی تولید میشود. ماهیت فاضلاب بهداشتی منازل (فاضلاب خانگی) تفاوت کمی با فاضلاب بهداشتی اماکن تجاری و اداری دارد. در بسیاری از مناطق جهان، به دلیل عدم دسترسی به تصفیه خانه های شهری، استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب خانگی از استقبال گسترده ای برخوردار است.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی چیست ؟

فاضلاب انسانی، ناشی از مصرف آب بهداشتی در مصارف روزمره میباشد. عناوین انسانی، خانگی و بهداشتی هم ارز بوده و اغلب به جای یکدیگر به کار برده می شود. پکیج تصفیه فاضلاب انسانی ، به منظور تصفیه فاضلاب تولیدی در مکان هایی است که مصرف آب در مصارف بهداشتی و خانگی توسط انسان صورت می گیرد.

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

با توجه به حجم وسیع پساب های صنعتی کارخانجات، ادارهٔ محیط زیست به منظور کاهش آلاینده های شیمیایی و بازیافت بخشی از آب مصرفی این کارخانه ها که یکی از پرمصرف ترین منابع تولیدکننده فاضلاب هستند، اقدام به ضرورت نصب پکیج تصفیه به آنها نموده است.

معمولا شرکت های فنی و مهندسی با دریافت یک سری اطلاعات اولیه از متقاضیان نصب دستگاه پکیج فلزی تصفیه فاضلاب، اقدام به طراحی آن می کنند. تمامی اقدامات انجام شده جهت طراحی دستگاه پکیج تصفیه فاضلاب بر کیفیت آب خروجی که وارد محیط زیست می شود، تاثیرگذار خواهد بود. عوامل مختلفی در طراحی دستگاه پکیج فلزی تصفیه فاضلاب موثر هستند. از این رو نحوه طراحی پکیج فلزی رابطه مستقیم با قیمت آن دارد. از جمله مواردی که می تواند در طراحی دستگاه پکیج فلزی تصفیه فاضلاب  مدنظر قرار گیرد شامل موارد زیر است:

 • کیفیت یا میزان آلایندگی فاضلاب ورودی بر اساس شاخص های BOD و COD (بر حسب ppm).
 • کیفیت آب خروجی از دستگاه تصفیه
 • میزان دبی حجمی فاضلاب ورودی به پکیج
 • اطلاعات زمین شناسی و محل استقرار پکیج
 • برند تجهیزاتی مکانیکی و الکترومکانیکی که در ساخت دستگاه تصفیه فاضلاب بکار رفته است.
 • انتخاب بهترین جایگاه جهت نصب پکیج تصفیه
 • مساحت زمینی که پکیج نصب می شود.
 • فرایندهای بکار رفته بر روی پکیج فلزی بسته به اقلیم مربوطه
 • فرآیند تصفیهٔ فاضلاب و تجهیزات لازم برای تصفیه
 • میزان مصرف انرژی پکیج تصفیه
 • ارائهٔ لیست مواد شیمیایی موردنیاز سیستم تصفیه فاضلاب
 • طراحی پکیج به گونه ای باشد که جهت حمل ونقل جاده ای مناسب باشد.
 • حجم مخزن هاضم لجن حداقل به مدت سه ماه کافی باشد.
 • طراحی پکیج به گونه ای باشد که استانداردهای زیست محیطی برای تخلیهٔ پساب تصفیه شده را تامین کند.
 • تهیه و طراحی تجهیزات و دستگاه ها به گونه ای باشد که نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری داشته باشد.
 • آنالیز فاضلاب و توضیحات متقاضی جهت انتخاب بهترین فرآیند تصفیه فاضلاب بررسی شود.

شرکت های سازنده پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

در کشورهای توسعه افته مثل کشور ما استفاده مجدد از پساب تصفیه شده به یکی از کارهای اساسی دولت و زیرمجموعه های مربوطه تبدیل شده و بودجه خاصی به آن تعلق گرفته است. هم اکنون در کشور، شرکت های مختلفی سازنده پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به منظور تصفیه پساب های بهداشتی، صنعتی و… هستند که با ارائه پکیج تصفیه فاضلاب، کار دولت و زیرمجموعه های مربوطه را سهولت بخشیده اند.

از میان شرکت های زیادی که در زمینه طراحی و ساخت پکیج فلزی تصفیه فاضلاب فعالیت دارند، تنها تعداد انگشت شماری از شرکت ها هستند که تمام استانداردهای لازم را رعایت کرده و محصولی مطابق با استانداردهای جهانی و محیط زیستی را ارائه می دهند. شرکت آرکا گستر  یکی از مجریان انواع پکیج ها در زمینه تصفیه پساب از جمله، پکیج فلزی تصفیه فاضلاب در ظرفیت های مختلف به منظور تصفیه پساب های بهداشتی و انسانی و صنعتی و تصفیه فاضلاب بیمارستانی و تصفیه فاضلاب کشتارگاه در کشور می باشد.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی از نظر جنس بدنه شامل انواع زیر است:

 • پکیج پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب
 • پکیج فایبرگلاس تصفیه فاضلاب
 • پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

انتخاب بدنه مناسب برای پکیج تصفیه فاضلاب به عواملی مانند حجم فاضلاب، محدودیت های اجرایی در محل نصب پکیج، آب و هوا و اقلیم محل استفاده و شرایط استفاده به صورت دفنی و غیر دفنی وابسته است.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا