برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

بعترین روش لاغری موجود در ایران

طبق آخرین آمار سایت سازمان بهداشت جهانی (WHO) در جهان حدود ۱.۹ میلیارد نفر دچار هستند. ۳۹ درصد کل این افراد، بزرگسال هستند که متاسفانه درصد زیاد و نگران کننده ای هست. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید افرادی که به هر میزانی اضافه وزن و چاقی دارند باید حتما با کمک روش های سالمِ لاغری، در محدوده وزنی نرمال قرار بگیرند در غیر این صورت حتی جانشان هم ممکن است به خطر بی افتد. ما در این مقاله به بررسی چاقی، عوارض چاقی، لاغری با دستگاه و بهترین روش لاغری در دنیا می‌پردازیم. اگر به دنبال این هستید وزن خود را به روشی اصولی کاهش دهید، این مقاله به شما کمک می کند تا به هدف خودتان برسید و در میان مدت به وزن ایده آل دست پیدا کنید.

علت اصلی چاقی چیست؟ (چاقی از کجا می آید؟)

چاقی از تجمع چربی زیاد و اضافی در بدن نشات می گیرد. بدن ما در حالت نرمال مقادیری بافت چربی دارد که برای بقای خود به آن ها نیاز  دارد. اما زمانی که میزان این چربی ها کم و زیاد شود مشکلاتی برای بدن ایجاد می شود. مثلا زمانی که کم باشد (دچار لاغری بیش از حد شده و) در برابر ضربه آسیب پذیر می شویم و زمانی که زیاد باشد، چاق شده و به کندی حرکت می کنیم یا به بیماریی مبتلا می شویم. بنابراین به طور کلی زمانی که بافت چربی بدن شما بیش از اندازه باشد گفته می شود که شما چاق هستید و باید برای لاغری تلاش کنید.

به صورت علمی و بر اساس نتیجه فرمول شاخص توده بدنی نیز، اگر نتیجه تقسیم وزن شما بر قد (به توان ۲) عددی بین ۲۵ تا ۲۹.۹ باشد این یعنی شما اضافه وزن دارید و اگر این عدد برابر ۳۰ و بالاتر از آن باشد یعنی شما چاق هستید.

از کجا متوجه شویم که چقدر چاق هستیم؟

به صورت چشمی و با نگاه کردن به افراد می توان متوجه شد که آن ها چاق هستند یا اینکه از کمبود وزن رنج می برند، اما برای تعیین میزان دقیق چاقی و لاغری باید شاخص توده بدنی یا (BMI) را محاسبه کرد. اگر نمی دانید که شاخص توده بدنی به چه معناست و چطور محاسبه می شود تنها کافیست که به صفحه محاسبه bmi مراجعه کنید و آنجا همه چیز درباره این شاخص را بخوانید.

این شاخص به طور کلی به شما نشان می دهد که چه میزان اضافه وزن و چاقی دارید. مثلا ممکن است نتیجه محاسبه شاخص توده بدنی به شما بگویید که ۵ کیلو اضافه وزن دارید و برای رسیدن به وزن سالم میبایست این ۵ کیلو از بین برود به عبارتی به فکر لاغری با کم کردن این ۵ کیلو اضافه وزن باشید.

چند مدل چاقی داریم؟ (توضیح انواع چاقی)

چاقی می تواند یکنواخت باشد به این معنی که بافت چربی در تمام بخش های بدن به صورت یکنواخت گسترش یافته باشد. همچنین می تواند موضعی باشد یعنی بعضی از نقاط بدن چاق باشند و سایر نقاط دیگر کاملا نرمال به نظر برسند و چربی اضافی نداشته باشند. برای مثال ممکن است شکم شما چربی زیادی ذخیره کرده باشد و بقیه نقاط بدنتان کاملا نرمال باشد. اینجاست که شما چاقی شکم یا پهلو دارید.

دانستن نوع چاقی می تواند بهتر به روند کاهش وزن شما کمک کند زیرا انواع مختلف چاقی پاسخ یکسانی به روش های لاغری دارند. مثلا لاغری شکم با کاهش تمام چربی های اضافه بدن متفاوت است. لاغری در اینجا معادل کاهش وزن و خلاص شدن از شر چربی های اضافی بدن است. یعنی رسیدن به وزن دلخواه با روش های مختلف.

۱۲ تا از بدترین عوارض چاقی که حتما باید بشناسید

چاقی با اینکه خودش یک بیماری نیست اما مشهور به ام الامراض یا مادر همه مریضی هاست. این مشکل می تواند عامل خطر بیش از ۱۰۰ نوع بیماری مختلف از خفیف تا کشنده شود. برخی از بدترین عوارضی که در نتیجه چاقی ممکن است تجربه شود عبارتند از:

 1. افزایش خطر مرگ زودرس و ناگهانی
 2. فشار خون بالا
 3. افزایش کلسترول LDL بالا
 4. ابتلاء دیابت نوع ۲
 5. گرفتن بیماری عروق کرونر قلب
 6. دچار شدن به انواع سکته
 7. بیماری کیسه صفرا
 8. استئوآرتریت (تجزیه غضروف و استخوان در مفصل).
 9. آپنه خواب و مشکلات تنفسی شدید
 10. ابتلاء به انواع سرطان
 11. کاهش کیفیت پایین زندگی.
 12. ابتلاء به بیماری های روانی مانند افسردگی بالینی، اضطراب و سایر اختلالات روانی خطرناک دیگر

چرا باید لاغر کنیم؟

چاقی و اضافه وزن حتی به اندازه اندک تاثیر منفی بر سلامتی بدن و حتی شرایط روحی ما میگذارد. اگر وزن اضافه خود را کم نکنیم در درازمدت با بیماریی ها مختلفی مثل فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، مشکل باروری، افسردگی و … روبرو خواهیم شد. ما با دنبال کردن تکنیک ها و راه های لاغری، وزن اضافه خود را از دست می دهیم تا بتوانیم سالمتر و بهتر زندگی کنیم.

چه روش هایی برای لاغری وجود داره؟

راه های لاغری زیاد هستند و در حال حاضر میلیون ها روش برای کاهش وزن وجود دارد ولی بر اساس ویژگی های مشترک، ما این روش ها را در چند گروه یا دسته قرار می دهیم. با روش های زیر می توان وزن کم کرد و چربی های بدن را کاهش داد:

کاهش وزن با رژیم لاغری

یعنی برنامه غذایی که افراد آن را دنبال می کنند تا بتوانند به واسطه آن مقداری از وزن خود را از دست دهند. هر رژیمی که به کاهش وزن کمک می کند یک سری غذا و خوراکی اصلی و یک سری غذای ممنونه دارد که نباید در طی رژیم مصرف شوند.برنامه های غذایی اینچنینی معمولا بر روی محدود کردن برخی از غذاها تمرکز دارد و قادرند تا مقدار قابل توجهی از وزن افراد را کمک کنند. هزاران نوع رژیم لاغری وجود دارد که نام برخی از آن ها عبارتند از:

 • رژیم اتکینز
 • پالئو
 • دوکان
 • دوربو
 • کربو
 • نروژی
 • ۱۷ روزه
 • رژیم ww
 • رژیم DASH
 • رژیم لاغری ۱۲۰۰ کالری
 • رژیم ۸۰/۲۰
 • رژیم HCG
 • رژیم لاغری کتو
 • گیاهخواری
 • و ….

شما می توانید برای مشاهده نام و توضیحات ۹ رژیم کاهاش وزن موثر بر روی لینک () کلیک کنید. این ۹ رژیم شناخته شده ترین راه های لاغری حال حاظر در دنیا هستند.

کاهش وزن با ورزش

جدای از دنبال کردن انواع رژیم غذایی، ورزش کردن یکی از رایج ترین راه های لاغری و استراتژی های موثر برای کمک به کالری سوزی و کاهش اضافه وزن است. تقریبا با هیچ روش دیگری نمی توان اندازه ورزش کردن کالری سوزاند و به لاغر شدن کمک کرد. ورزش علاوه بر کمک به کاهش وزن و لاغری، با فواید بسیاری از جمله بهبود خلق، قوی‌تر شدن استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن مرتبط است.

۸ ورزش موثر برای کمک به کاهش وزن عبارتند از:

 • پیاده روی هدفمند
 • دو میدانی
 • دوچرخه سواری
 • وزنه زدن
 • شنا
 • یوگا
 • پیلاتس

کاهش وزن با رژیم + ورزش (بهترین روش لاغری برای بیشتر افراد)

اگر بخواهیم تنها با کمک رژیم لاغری و یا تنها با ورزش اقدام به کاهش وزن کنیم قطعا مسیر دشواری را در پیش داریم زیرا بدون ترکیبی از ورزش و رژیم حتی اگر مقادیری از اضافه وزن کاهش یابد، موقتی و زودگذر خواهد بود. اما پیگیری رژیم غذایی در کنار ورزش منظم و مخصوص به شما می تواند روند لاغر شدن را تسریع ببخشید بدون اینکه شما کمتر خسته شده و یا دلسرد شوید.

اغلب افراد می توانند زیر نظر یک متخصص تغذیه یا مربی بدنسازی به خوبی تعادلی بین ورزش و رژیم غذایی پیدا کنند. همنین سازو کار بیشتر اپلیکیشن های لاغری نیز استفاده اصولی از غذاها و است. اگر به مربی و متخصص تغذیه دسترسی دارید از آن ها کمک بگیرید اگر نه حتما یک پیدا کنید.

کاهش وزن با دارو (از راه های لاغری کمتر توصیه شده)

داروهایی وجود دارد که ادعا می شود به چربی سوزی کم می کنند و سرانجام منجر به کاهش وزن خواند شد. تعداد زیادی قرص لاغری وجود دارد و تعداد افرادی که از این قرص استفاده می کنند کم نیست. متخصصان معتقدند که بیشتر قرص ها کارایی لازم برای کاهش وزن را ندارند و همه آن ها نیز مورد تایید سازمان های غذا و دارو نیستند. اگر از یکی از این داروها استفاده می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش وزن با جراحی لاغری

روش های لاغری بالا بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که شاخص توده بدنی پایین تر از ۳۵ دارند. این افراد می توانند با سپری کردن مدت زمان معقول در نهایت به کاهش وزن دست پیدا کنند اما افراد که بالای ۳۵ و حتی باالای ۴۰ دارند با کمک این روش ها وزن زیادی از دست نمی دهند.

راه حل بهتر و سریعتر کاهش وزن در این افراد انجام عمل های جراحی است. ۲ دسته عمل جراحی برای کاهش وزن سراغ داریم اولی جراحی های است که چربی های موضعی را هدف قرار می دهد و دومی جراحی های باریاتریک که تمام چربی ها را به صورت اصولی و در تمام بدن هدف قرار می دهند.

بهترین روش لاغری چیست؟

خبر خوب این است که روش‌های بسیار زیاد و متنوعی برای کاهش وزن وجود دارند، اما خبر بد این است که همه این روش‌ها لزوماً به کاهش وزن شما کمک نمی‌کنند. سنگ بنای پیدا کردن بهترین شیوه لاغری برای شما، ابتدا محاسبه شاخص توده بدنی است. شما باید در وهله اول از وضعیت عضلانی و بافت چربی خود (که همان شاخص توده بدنی است) آگاه شوید و متوجه شوید که در چه محدوده ای قرار دارید. سپس روش‌های لاغری متناسب با شاخص توده بدنی خود را انتخاب کنید و خیلی راحت وزن کم کنید.

نکات ذکر شده در ادامه این مقاله برای کسانی که اضافه وزن جزئی تا متوسط دارند مفید است و به کاهش وزن سریع آن‌ها کمک می‌کند، اما عزیزانی که چاقی یا چاقی مرضی دارند به انتهای مقاله مراجعه کنند تا با خود آشنا شوند چون بین اضافه وزن و چاقی و همچنین نحوه درمان آن ها تفاوت های زیادی وجود دارد.

۱. کاهش مصرف قند و نشاسته

یکی از روش ها و راه های لاغری، کاهش مصرف قند و نشاسته است. با کاهش این مواد، سطح گرسنگی‌تان پایین آمده و در نتیجه میزان کالری دریافتی‌تان کمتر خواهد شد. اکنون بدن به جای سوزاندن کربوهیدرات، برای به دست آرودن انرژی، شروع به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده می کند.

یکی دیگر از فواید حذف کربوهیدرات ها یا کم کردنشان، پایین آمدن سطح قند خون است که موجب می شود تا کلیه‌ها آب و سدیم اضافه را از بدن خارج کنند. این عمل موجب کاهش نفخ و دفع آب غیر ضروری بدن می‌شود. با کاهش مصرف کربوهیدارت ها میتوان در هفته تا ۳ کیلو وزن کم کرد.

۲. محیط اطرافتان را به کنترل خود در بیاورید!

یکی دیگر از استراتژی های موثر در بهترین روش لاغری جهت کاهش کالری های دریافتی، کنترل محیط اطرافتان هست. کنترل اطرافتان شامل هر چیزی از پر کردن آشپزخانه تان تا انتخاب بهترین رستوران می باشد. این به معنی دوری از رستوران ها و فوت کورت هایی است که امکان خوردن انواع غذاها در آنها وجود دارد. بنابراین قبل از رفتن به رستوران بهتر است یک میان وعده سالم داشته باشید تا از ولع خوردن زیاد در رستوران کم کنید. بین خوردن این میان وعده و غذای رستوران حدود ۱۵ دقیقه صبر کرده و یک لیوان آب بنوشید.

۳. خوردن وعده صبحانه را از دست ندهید

بسیاری از مردم فکر میکنند که بهترین روش لاغری نخوردن صبحانه یا صرف نظر کردن از آن است. نخوردن صبحانه به تناسب اندام و لاغری شما کمکی نخواهد کرد. بلکه به دلیل گرسنگی ناشی از نخوردن وعده غذایی بسیار حیاتی، مجبور به خوردن اسنک و میان وعده های غیر ضروری بیشتری در طول روز خواهید شد.

۳. مصرف نوشابه را جدا به کلی حذف کنید

بر اساس تحقیقات اخیر، بدن میانه خوبی با کربوهیدرات مایع، مانند قند موجود در نوشابه ندارد به عبارتی بدن نمیتواند مشابه عکس العملی که در قبال کربوهیدرات موجود در نان دارد نسبت به کربوهیدرات های نوشابه‌ای داشته باشد. در واقع با اینکه با نوشیدن نوشابه نیز کالری دریافت می کنید، ولی به احتمال زیاد با تمام کردن یک بطری نوشابه هم، سیگنالی مبنا بر رضایت و سیری به مغز ارسال نخواهد شد. و این به معنی مصرف غذای بیشتر می باشد.

حتی نوشابه های بدون کالری نیز ممکن است مانع رسیدن شما به اهداف کاهش وزنی‌تان شود.  از آنجایی که دلیل افزایش خطر چاقی مشخص نیست،  مطالعات اخیر نشان می دهند که نوشابه های حاوی شکر مصنوعی می توانند هورمون های گرسنگی را تحریک کرده و موجب مصرف بیش از حد کالری شوند. بنابراین در هیچ روش کاهش وزن حتی بهترین روش لاغری با عمل جراحی نیز به هیچ عنوان نباید نوشابه های قندی و مضر را مصرف کنید.

۴. آب زیادی در طول روز بنوشید

کمبود مصرف مایعات موجب آزاد شدن هورمون ضد ادرار می شود و در نتیجه بدن آب و مایعات را درون خود نگه داشته و همین امر وزن فرد را افزایش می دهد. در حالی که شاید این حقیقت نشان دهد که چرا وزن ابزار درستی برای اندازه گیری شاخص توده بدنی نیست، اما شما می توانید با نوشیدن بیشتر آب یا نوشیدنی های جایگزین بدون کالری، بر این مسئله غلبه کنید.

دکمه بازگشت به بالا