روغن مورد نیاز پمپ وکیوم

 روغن پمپ وکیوم | مشخصات خرید و قیمت انواع روغن وکیوم

اگر به فکر خرید روغن پمپ وکیوم مناسب دستگاه خود هستید یا روغن خاصی مد نظر شما است، می توانید با مراجعه به سایت شرکت ، سوالات خود را از کارشناسان مربوطه بپرسید. از آن جا که  برخی از پمپ های وکیوم، برای فعالیت طبیعی خود به روغن نیاز دارند، به همین دلیل انتخاب روغن وکیوم مناسب بسیار مهم است. برای اطلاع دقیق تر از مشخصات انواع روغن پمپ وکیوم این صفحه را حتما مطالعه نمایید.

روغن وکیوم چیست؟

در واقع روغن وکیوم یک نوع روغن خاص، با قابلیت های منحصر به فرد، برای ایجاد خلاء در پمپ های وکیوم بوده و دارای ویژگی های مهمی از جمله نقش محافظت کننده و روانکاری می باشد و در ایجاد خلا نیز نقش مستقیم دارد. در حقیقت این روغن به عنوان یک ابزار حمایتی از دستگاه استفاده شده و مانع از خوردگی بخش ‌های داخلی آن می‌شود.

نقش های روغن در پمپ وکیوم

روغن دارای نقش های مختلفی در پمپ وکیوم می باشد که در زیر برخی از آن ها شرح داده شده است:

 • روغن به عنوان پرکننده فضای خالی و سیستم آب بندی به کار گرفته می‌شود. ( تا از ورود هوا به حد فاصل بین قطعات پمپ روغنی جلوگیری کرده و امکان ایجاد خلأ را به شکل مناسب فراهم کند).
 • روغن می‌تواند در ایجاد مکش تا محدوده نزدیک به صفر مطلق موثر باشد. زیرا فشار بخار روغن بسیار بالاتر از آب است.(البته در صورتی که از روغن پمپ وکیوم استاندارد استفاده شود).
 • روغن نقش روانکاری و جلوگیری از فرسایش قطعات مختلف را دارد. (روغن گرانروی و چسبندگی بسیار بالایی دارد که به طور کامل سطح روتور و تیغه ها در پمپ وکیوم را پوشش داده و از تاثیر عوامل محیطی روی آن ها جلوگیری می کند).

از نشانه های بارز و برجسته روغن وکیوم به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • تحمل حرارت بالا
 • عدم تغییر در وضعیت رنگ
 • عدم تغییر در شکل
 • عدم تغییر بوی روغن

برخی از مدل های روغن وکیوم موجود در بازار

روغن وکیوم در مدل های مختلفی موجود بوده و قابل عرضه می باشد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • روغن وکیوم Robinair
 • روغن وکیوم oiltech
 • روغن وکیوم leybonol
 • روغن وکیوم edwards
 • روغن وکیوم DC
 • روغن وکیوم Premium

فاکتور های مهم در انتخاب روغن پمپ وکیوم:

در انتخاب روغن پمپ وکیوم باید به فاکتور های مهم زیر توجه کنیم تا با اهداف مورد نظر ما همخوانی داشته باشد:

مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار

مقاومت بالای روغن در برابر حرارت و فشار عامل مهم تاثیر گذار روی پمپ های وکیوم می باشد. که در واقع  باعث می شود میزان استهلاک پمپ پایین تر بیاید.

گرانروی و ویسکوزیته بالا

روغن هایی با ویژگی  گرانروی و ویسکوزیته بالا، به  دلیل اینکه میزان تبخیر آن ها کم است، حجم روغن در طول فعالیت پمپ، از یک مقدار مشخص پایین تر نمی آید.

چسبندگی و پوشش مناسب

روغنی با ویژگی چسبندگی و پوشش مناسب جهت جلوگیری از خوردگی پمپ های خلا کار برد دارد. در واقع این نوع روغن به عنوان یک سیستم پوششی با چسبندگی بالا، روی قطعات مختلف مانند تیغه ها و روتور قرار گرفته و احتمال خوردگی آن ها را به حداقل می رساند.

امکان استفاده در شرایط مختلف

روغن باید امکان استفاده در شرایط مختلف را داشته  باشد. مثلا ممکن است این روغن در مناطق ساحلی و در نزدیک دریا به کار گرفته شود که رطوبت آن بالا بوده و بسیار شرجی است. یا احتمال استفاده از آن در پالایشگاه ها و پتروشیمی ‌ها هم وجود دارد. همچنین باید توجه داشت که امکان بکارگیری آن در مناطق اشتعال پذیر و گاز های سمی نیز وجود داشته باشد.

لازم به ذکر است که همه این موارد در جریان خرید روغن پمپ وکیوم باید در نظر گرفته شوند. بنابر این چنانچه شما برای گرفتن اطلاعات فنی درباره محصول مورد نظر، نیاز به مشاوره داشتید، می توانید مستقیماً با کارشناسان شرکت ارتباط برقرار کنید و سولات خود را مطرح نموده و پاسخ خود را دریافت نمایید.

قیمت روغن پمپ وکیوم چقدر است؟

قیمت روغن پمپ وکیوم را با توجه به تعداد بالای مارک های موجود در بازار، نمی توان به صورت دقیق بیان کرد. حتی برای نوع خاصی از یک برند هم قیمت های متفاوتی وجود دارد و نمی توان قیمت دقیقی را مشخص نمود. از طرف دیگر تفاوتی که در قیمت روغن مخصوص پمپ وکیوم مشاهده می شود به سبب اصل یا تقلبی بودن آن است. که می تواند قیمت را به شکل قابل ملاحظه ای تغییر دهد. در ارتباط با خرید روغن مخصوص پمپ وکیوم، می توانید از مشاورین متخصص در شرکت مشورت بگیرید.

نقش روغن وکیوم در پمپ:

نقش روغن وکیوم در پمپ شامل موارد زیر است:

 • روان‌کاری قطعات دوار مکانیکی ( شامل: روتور، تیغه‌ها،…)
 • ایجاد خلاء بالا در پمپ‌ های وکیوم
 • پر کردن فضای خالی بین قطعات (نوعی آببندی انجام می ‌دهد و جلوی ورود هوا را در بین قطعات می‌ گیرد).
 • جذب و انتقال گرمای ناشی از توان مصرفی و سایش قطعات ( گرما را به محیط انتقال می دهد).

تاثیر در افزایش خلأ

از آنجایی که فشار بخار روغن، بالاتر از آب است به همین دلیل، روغن باعث افزایش خلا شده و می‌تواند مکش بهتری را ایجاد نماید. البته قابل ذکر است که افزایش خلاء در صورتیست که روغن وکیوم استاندارد باشد.

مزیت استفاده از روغن مخصوص وکیوم استاندارد

از مزیت استفاده از روغن مخصوص وکیوم استاندارد می توان  گفت، زمانی که بخار آب موجود در محیط یا مدار، وارد پمپ ‌شود به راحتی می توان آن را از طریق شیر گازی که در قسمت بالا قرار دارد، از روغن استاندارد جدا نمود.

در نظر داشته باشید که روغن وکیوم باید بصورت منظم کنترل شود. (از نظر سطح یا مقدار، رنگ و کف آلود بودن) و به محض مشاهده تغیرات باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود زیرا در صورت کنترل و تعویض بهموقع روغن وکیوم، پمپ شما سال ها بدون اشکال، به کار مداوم خود ادامه خواهد داد و علاوه بر عمر مفید پمپ، روی فشار نهایی آن نیز اثر بسیاری دارد.

پاسخگویی به برخی از سوالات پر تکرار جهت خرید و استفاده از روغن پمپ وکیوم

زمان تعویض روغن وکیوم به چه صورت است؟

زمان تعویض روغن وکیوم به تناسب کارکرد پمپ وکیوم و با توجه به نوع فعالیت آن متغیر است، بنابراین چنانچه به تعویض روغن پمپ وکیوم خود نیاز پیدا کردید با کارشناسان سایت شرکت تماس بگیرید تا با توجه به فعالیت شما و سایر عوامل، راهکار مناسب را به شما پیشنهاد دهند. شرکت ما از جمله شرکت های فعال در زمینه تهیه و عرضه روغن های وکیوم می باشد.

علل خروج دود از خروجی (اگزوز) پمپ وکیوم چیست؟

علل خروج دود از خروجی (اگزوز) پمپ وکیوم، نامناسب بودن روغن آن است. بنا براین سعی کنید از بهترین و با دوام ترین روغن وکیوم استفاده کنید و از اصل و استاندارد بودن آن مطمئن شوید. کلیه روغن های عرضه شده در شرکت از بهترین و مرغوب ترین برند های روغن می باشند.

چگونه روغن وکیوم صنعتی و تقلبی را می توانیم تشخیص دهیم؟

روغن وکیوم‌ صنعتی و تقلبی قابلیت جدا شدن از آب را نداشته، در نتیجه بخار آب در یک سیکل بسته به همراه روغن در پمپ به گردش درآمده و پمپ به خلأ مناسبی نخواهد رسید. که موجب خرابی کلیه کاسه نمد ها، اورینک ها، تیغه ها و فیلتر های پمپ شده و همین امر موجب کوتاه شدن طول عمر پمپ می گردد.

لازم به ذکر است که وقتی بخار آب به درستی از روغن جدا نشود و به خارج پمپ منتقل نگردد، در نتیجه این بخار باعث افزایش حجم می شود و پمپ وکیوم بجای تخلیه مدار، بخار موجود در سیلندر خود را تخلیه کرده و به فشار مطلوب نخواهد رسید و چنین پمپی کارایی درستی نخواهد داشت.

برای روانکاری روتاری وین، نیاز به روغن وکیوم با چه ویژگی هایی می باشد؟

برای روانکاری روتاری وین، نیاز به روغن وکیوم با ویژگی خاص  زیر می باشد:

 • در روتاری های تک مرحله ای: به روغنی با فشار بخار کمتر از 1 میلی بار نیاز است.
 • در روتاری وین های دو مرحله ای: به روغن با فشار بخار کمتر از 0.0005 میلی بار نیاز است.

فیلم روغن چیست؟

فیلم روغن وکیوم در واقع لایه نازکی از روغن می باشد که فاصله بین یاتاقان ها و بلبرینگ ها تا بوشن ها و شافت را تشکیل می دهد. که این فاصله بسیار اندک بوده و چیزی در حدود 3 صدم میلی متر است. و نکته اساسی اینجاست که اگر از روغن وکیوم مناسبی درون پمپ خلا استفاده نشود تمامی این بلیرینگ ها و یاتاقان ها و… را تحت تاثیر قرار می دهد.

روغن پمپ وکیوم

برخی از پمپ های وکیوم برای فعالیت طبیعی خود به موادی مانند آب یا روغن یا هوا نیاز دارند و به همین دلیل انتخاب روغن پمپ وکیوم در مدل روغنی آن ها بسیار مهم است. در حقیقت این روغن به عنوان یک ابزار حمایتی از دستگاه استفاده می شود که هم در ایجاد خلا و حالت وکیوم نقش مستقیم دارد و هم مانع از خوردگی بخش‌های داخلی آن می‌شود. اهمیت روغن پمپ خلا به حدی بالاست که به طور مستقیم با طول عمر پمپ و بازدهی آن گره خورده است.

اگر به فکر خرید روغن پمپ وکیوم هستید یا در بین محصولات ما ویژگی های آن را دیده اید معرفی کاملی را از آن در ادامه آورده ایم و در انتها می توانید سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید. شرکت ما نماینده رسمی فروش انواع روغن پمپ وکیوم برندهای معتبر مانند روکل Rocol در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید گریس، روغن صنعتی و روانکار پمپ وکیوم و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت روغن وکیوم پمپ با کارشناسان ما در شرکت تماس بگیرید.

روغن پمپ وکیوم چیست؟

روغن پمپ وکیوم یا VAC pump oil یک نوع روغن خاص با قابلیت های منحصر به فرد برای ایجاد خلاء در پمپ های وکیوم است که هم نقش محافظت کننده و روانکاری را دارد و هم در ایجاد خلا نقش مستقیم دارد. طراحی پمپ های وکیوم برمبنای جابجایی مثبت صورت گرفته و از این طریق امکان انتقال سیال بین بخش‌های مختلف یک فرایند صنعتی را فراهم می کنند. این پمپ ها بر مبنای استفاده از سیستم های مختلفی طراحی شده اند که نوع روغنی آن‌ها محبوبیت بیشتری داشته و بیشتر استفاده می شود.

روغن پمپ وکیوم که با عناوین دیگری مانند روغن روتاری هم در بازار شناخته می شود می تواند نقش های متفاوتی داشته باشد. اما در عین حال انتخاب روغن مناسب و استاندارد و همچنین آشنایی با شرایط آن تاثیر بسیار مهمی در نحوه عملکرد فرآیند دارد. بنابراین خرید روغن مناسب و استاندارد در کنار شرایط کاری آن اصلی ترین فاکتور ها در جلوگیری از استهلاک سیستم است.

نقش روغن در پمپ های وکیوم

با توجه به توضیحاتی که در مورد روغن پمپ خلا داده شد طبیعی است که می توانیم نقش های مختلفی را برای آن در نظر بگیریم. به طور کلی این روغن به عنوان روغن پرکننده فضای خالی و سیستم آب بندی به کار گرفته می‌شود تا از ورود هوا به حد فاصل بین قطعات پمپ روغنی جلوگیری کرده و امکان ایجاد خلأ را به شکل مناسب فراهم کند. از طرف دیگر همه ما می دانیم که فشار بخار روغن بسیار بالاتر از آب است و به همین دلیل می‌تواند در ایجاد مکش تا محدودهٔ نزدیک به صفر مطلق به کار گرفته شود. البته این در حالی است که از روغن پمپ وکیوم استاندارد استفاده شود.

ویژگی جالب دیگری که روی عملکرد روغن وکیوم در پمپ ها تاثیر گذار است، نقش روانکاری آن و جلوگیری از فرسایش قطعات مختلف است. این روغن گرانروی و چسبندگی بسیار بالایی دارد که به طور کامل سطح روتور و تیغه ها در پمپ وکیوم را پوشش داده و از تاثیر عوامل محیطی روی آنها جلوگیری می کند. ضمن اینکه قسمتهایی که با یکدیگر در ارتباط هستند و احتمال استهلاک آنها وجود دارد با استفاده از این روغن پوشش داده شده و امکان از بین رفتن آنها به صفر می رسد.

مشخصات کلی  VAC pump oil

اما شاید برای شما این سوال پیش آمده که در انتخاب روغن پمپ وکیوم به چه فاکتورهایی توجه کنیم تا محصول نهایی با اهداف شما همخوانی داشته باشد. معمولاً هر کدام از این محصولات ویژگی های استاندارد خاص خود را دارند که با توجه به نوع شرکت تولید کننده تغییراتی در آنها ایجاد می شود. اما به طور کلی انتظاراتی که از آنها می رود شامل موارد زیر می شود

 • مقاومت بالا در برابر حرارت و فشار

این ساده‌ترین انتظاری است که از یک محصول مرتبط با پمپ های وکیوم می رود. در حقیقت پمپهای وکیوم شرایط مختلفی را تجربه می کنند و به همین دلیل مقاومت آنها در برابر حرارت و فشار باعث می شود که تاثیر آنها روی پمپ کمتر بوده و میزان استهلاک آن پایین تر بیاید. بنابراین از این روغن تحت عنوان روغن مقاوم به حرارت بالا و فشار زیاد هم یاد می‌شود.

 • گرانروی و ویسکوزیته بالا

روغن پمپ وکیوم به عنوان بخشی از سیستم ایجاد خلاء در پمپ های وکیوم به کار گرفته می شود و به همین دلیل قرار گرفتن در معرض حرارت یا شرایط محیطی مختلف برای آنها طبیعی است. به همین دلیل معمولا از این روغن ها انتظار می رود که به عنوان روغن وکیوم با تبخیر کم استفاده شوند تا میزان تبخیر آنها کمتر بوده و در طول فعالیت پمپ حجم آن ها از یک مقدار مشخص پایین تر نیاید.

 • چسبندگی و پوشش مناسب

یکی از مهمترین ویژگی هایی که برای روغن پمپ خلاء انتظار می‌رود، جلوگیری از خوردگی پمپ های خلا است. در حقیقت این روغن به عنوان یک سیستم پوششی با گرانروی و چسبندگی بالا روی قطعات مختلف مانند تیغه ها و روتور قرار می‌گیرد. بنابراین عملاً از تاثیر شرایط محیطی و مواد اکسید کننده روی این بخش جاوگیری می‌کند و احتمال خوردگی آنها را به حداقل می رساند.

 • امکان استفاده در شرایط مختلف

شرایط استفاده از روغن پمپ وکیوم در پروژه‌های مختلف متفاوت است. گاهی ممکن است این روغن در مناطق ساحلی و در نزدیک دریا به کار گرفته شود که رطوبت آن بالا بوده و بسیار شرجی است. در طرف مقابل احتمال استفاده از آن در پالایشگاهها و پتروشیمی‌ها هم وجود دارد. بنابر این تکنسینهای فرآیندهای مختلف به طور مستقیم با آنها در ارتباط بوده و باید روغن دستگاه را تعویض کنند. به همین دلیل استفاده از روغن وکیوم غیر سمی به طور مستقیم می‌تواند روی سلامت آنها تاثیر گذار باشد.

نکته بسیار مهم دیگری که به هنگام خرید VACUUM pump oil باید به آن توجه شود این است که احتمال بکارگیری آن در مناطق اشتعال پذیر و گاز های سمی وجود دارد. این یعنی عملکرد پمپ در این مناطق باید به شکلی باشد که با تولید جرقه همراه نبوده و احتمال انفجار را به حداقل برساند. همه این موارد در جریان خرید روغن پمپ وکیوم باید در نظر گرفته شود. شما هم برای گرفتن اطلاعات فنی محصول و مشاوره در مورد نحوه استفاده از آن می توانید مستقیماً با کارشناسان ما در تماس باشید.

روغن پمپ خلاء (پمپ وکیوم) شرکت ROCOL انگلیس

این محصول در شرایط فشار زیاد و درجه حرارت بالا، کارایی عالی دارد. دارای فشار بخار کم برای افزایش کارایی پمپ است . مناسب برای استفاده از طیف گسترده ای از پمپ های خلا به ویژه در مواد غذایی، دارویی و سایر محیط های تمیز که نیازمند روانکاری NSF H1 است

 • محدوده دمایی 5- تا 130+ درجه سانتیگراد
 • جلوگیری از خوردگی پمپ های خلا به علت رطوبت
 • غیر سمی
 • دارای تاییدیه FDA, NSF. NSF H1
دکمه بازگشت به بالا