سرکه سیب، یک راه ساده برای لاغری و افزایش متابولیسم

خواص سرکه سیب برای لاغری

سرکه سیب و لاغری: سرکه سیب از تخمیرمیوه ی سیب، ودر حضور مخمر و باکتری های مفید تهیه می شود. با این روش تهیه سرکه سیب تمامی قند موجود در آن تبدیل به اسید استیک می‌شود. اسید استیک ترکیب بسیار مهم و اصلی در سرکه سیب است که به آن خاصیت چربی سوزی می‌ دهد. تنها ۶ درصد  از سرکه سیب را اسید استیک و باقی اش را آب و اسیدهای دیگر تشکیل داده است. باید گفت سرکه سیب فاقد انواع  کربوهیدرات بوده و هر قاشق غذاخوری از آن فقط ۳ کالری دارد. موارد زیادی برای خواص سرکه سیب برای لاغری شکم گزارش شده است.

سرکه سیب دارای فواید فراوانی است و نه تنها کاربرد های زیادی در زندگی روزمره دارد و  برای سلامت پوست و مو بسیارمفید است. همچنین برای لاغری و کاهش وزن نیز در رژیم لاغری سریع ماده غذایی بسیار مناسبی می باشد. در این مقاله قصد داریم با خواص سرکه سیب برای لاغری و میزان مصرفش بیشتر آشنا شویم. پس تا انتها همراه ما باشید.

فواید اسید استیک و خواص سرکه سیب برای لاغری و چربی سوزی

اسید استیک نوعی اسید چرب زنجیره کوتاه می باشد این اسید در بدن به استات و هیدروژن تبدیل می شود. برخی از مطالعات حیوانی نشان داده اسید استیک موجود در سرکه سیب به چند دلایلی که در ادامه ذکر می کنیم می تواند باعث کاهش وزن شود:

کاهش قند خون

از مهم ترین خواص سرکه سیب برای لاغری میتوان به کاهش قند اشاره کرد. اسید استیک عملکرد کبد و ماهیچه ها را در جذب قند  بهبود می بخشد و به کاهش قند خون کمک می کند. این خاصیت یکی از مهم دلیل دلایلی است که دکتر تغذیه نسبت به مصرف سرکه سیب تاکید میکند.

بهبود متابولیسم

اسید استیک باعث افزایش آنزیم AMPK می شود که  این افرایش متابولیسم بدن را بهبود بخشیده و به چربی سوزی و کاهش تولید چربی و قند در کبد کمک می کند. از این طریق نوشیدن سرکه سیب چربی شکم را شکست دهید.

کاهش ذخایر چربی

از دیگر خواص سرکه سیب برای لاغری باید به کاهش ذخایر چربی اشاره کرد. اسید استیک مانع  افزایش وزن شده و باعث کاهش چربی های شکمی و چربی موجود در کبد  و در نتیجه لاغری می شود. دکتر طب سنتی به دلیل خواص چربی سوزی به مصرف این ماده توصیه میکند.

چربی سوزی

 مصرف اسید استیک موجب  افزایش ژن های چربی سوزی شده  و چربی های بدن را کاهش می دهد.

کاهش اشتها

این اسید عملکرد مراکز کنترل اشتها در مغز را مهار کرده و موجب کاهش اشتها می شود.

سرکه سیب و کاهش مصرف کالری

مصرف مقدار کمی از سرکه سیب موجب  پر شدن معده و در نتیجه کاهش  کالری می شود.مطالعات انجام شده نشان داده اتغری با سرکه سیب ثاثیر گذار بوده و مضرات بسیار کمی دارد. اما با این حال باید توجه ویژه ای به روش مصرف سرکه سیب برای لاغری و کاهش وزن داشته باشید. مصرف سرکه سیب علاوه براینکه اشتها را کاهش می دهد نقش مهمی نیز درکاهش روند هضم مواد غذایی و تخلیه آن ها از معده دارد، همچنین خوردن مقدار کمی از سرکه سیب  همراه وعده های غذایی که   سرشار از نشاسته هستند  موجب احساس سیری طولانی مدت شده  و به کاهش قند خون و انسولین کمک می کند.

چگونه از سرکه ی سیب برای لاغری استفاده کنیم ؟

روش های مختلفی برای اضافه کردن سرکه سیب به رژیم غذایی وجود دارد.یکی از  روش های  ساده ، استفاده از ترکیب سرکه ی سیب و روغن زیتون به عنوان سس برای سالاد می باشد که علاوه بر خواصی که دارد  در کنار بیشتر  سبزیجات ها ترکیب مناسبی ایجاد کرده و طعم دلنشین و خوشمزه ایی خواهد داشت.

همچنین از سرکه ی سیب می توان برای تهیه انواع ترشی ها استفاده کرد و همراه وعده های غذایی استفاده کرد.البته ساده ترین روش  مصرف سرکه سیب برای لاغری، ترکیب کردن آن با آب و نوشیدن محلول  است .نکته ایی که باید به آن توجه کنید این است که هرگز سرکه سیب را به صورت خالص مصرف نکنید و همیشه با مقدار کمی آب آن را رقیق نمایید.

اگر سرکه ی سیب را برای کاهش وزن و لاغری مصرف می کنید بهتر است  هر روز ۱ الی  ۲ قاشق غذاخوری سرکه را با آب مخلوط کرده و در ۲ تا ۳ نوبت پیش از وعده های غذایی میل کنید.

نکات قابل توجه در مصرف سرکه ی سیب

– یکی از مهم ترین سوالات افراد این است که سرکه سیب برای لاغری چه موقع مصرف شود؟ در پاسخ توصیه می شود در میزان مصرف این سرکه دقت کنید. سرکه سیب  بهتر است  بیش از ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری درطول  روز مصرف نشود.

– برای شروع بهتر است از مقدار بسیار کمی  مانند یک  قاشق چایخوری در روز آغاز کنید.

– توجه داشته باشید که در هر نوبت بیش از ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب را مصرف نکنید چراکه  مقدار زیاد آن ممکن است موجب تهوع شود.

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری پیش از وعده غذایی است. می‌توانید یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در حجم مشخصی از مایعات همچون آب و یا سایر نوشیدنی‌ها حل کنید و میل نمایید. همچنین می‌توان از سرکه سیب در تهیه سس سالاد و یا در غذای خود استفاده کنید تا خاصیت چربی سوزی آن اثر بگذارد.

بسیاری از افراد خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری را موثر می دانند؛ اما در حقیقت با خوردن سرکه سیب قبل از خواب، قند خون کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه چنانچه صبح آزمایش قند بدهید، ۴ درصد قند ناشتای شما کمتر خواهد بود؛ اما نمی‌توان گفت خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری تاثیر دارد.

برای اینکه متوجه شوند آیا سرکه سیب روی چربی بدن تاثیر می‌گذارد یا نه؛ یک تحقیق در دوازده هفته انجام دادند که به افرادی در ۳ دسته، به ترتیب روزی یک قاشق غذاخوری سرکه سیب، ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب و نوشیدنی شبیه به دارو دادند و البته این افراد سبک زندگی عادی و غذای رژیمی معمولی خود را داشتند. در نتیجه‌ای که از این تحقیق به دست آمد، در گروه اول و دوم کاهش وزن سریع، کاهش درصد چربی بدن، کاهش سایز میان‌تنه و کاهش تری گلیسیرید وجود داشت و گروه دوم نیز کاهش وزن بیشتری نسبت به گروه اول داشتند؛ اما این میزان به دو برابر نمی‌رسید.

گروه سوم نیز نه‌تنها وزن کم نکردند، بلکه وزن آن‌ها اضافه شد و سایز میان‌تنه آن‌ها نیز افزایش پیدا کرد. به این ترتیب به این نتیجه رسیدند که سرکه سفید می‌تواند در چربی سوزی و کاهش تری گلیسیرید خون موثر باشد؛ اما با این وجود به تحقیقات بیشتری نیاز است.

عوارض سرکه سیب

مصرف سرکه سیب برای لاغری نمی‌تواند کاملا بی‌خطر باشد و ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد که در ادامه عوارض رایج مصرف سرکه سیب برای لاغری را آورده‌ایم.

·         مشکلات گوارشی

مصرف سرکه سیب می‌تواند مشکلات گوارشی متعدد ایجاد کند که از مهم‌ترین آن‌ها گاستروپارزی است به خصوص در افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند. در طی این عارضه غذا مدت بیشتری در معده می‌ماند و در نتیجه سیستم گوارش از نظم خود خارج می‌شود که علائمی همچون نفخ و حالت تهوع و… دارد.عوارض گوارشی دیگر ناشی از تاثیر سرکه سیب در کاهش اشتها است. برخی از آزمایش‌ها نشان داده است که احساس سیری و کاهش اشتها، که به کاهش کالری دریافتی منجر می‌شود، به دلیل مشکلات گوارشی است که می‌تواند سبب ایجاد احساس تهوع نیز بشود.

·         از بین بردن مینای دندان

حالت اسیدی موجود در سرکه که ناشی از استیک اسید است، می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد. همچنین از آنجایی که با بزاق دهان اسیدی است، می‌تواند عامل تشدید کننده تاثیر اسیدی سرکه و درنتیجه موجب فرسایش مینای دندان باشد.

·         کاهش پتاسیم

سرکه سیب در مواردی سبب کاهش سطح پتاسیم خون شده است و همچنین در از بین رفتن استخوانها تاثیر داشته است. البته این موضوع با مصرف بیش از اندازه سرکه سیب اتفاق می‌افتد و هنوز تحقیق علمی روی آن صورت نگرفته است.

·         سوختگی مری و سوختگی پوست

در کودکان خوردن سرکه سیب باعث سوزاندن مری شده است؛ به همین دلیل باید آن را از دسترس کودکان خارج کرد. همچنین افرادی که به صورت خودسرانه برای از بین بردن جوش‌های صورت خود از سرکه سیب برای پوست استفاده کردند، دچار سوختگی پوست شدند که بیشتر در کودکان دیده شده است. همچنین در طی درمان خانگی عفونت پا در یک پسر بچه، سوختگی با سرکه سیب به وجود آمده است.

·         تداخل دارویی

سرکه سیب می‌تواند با انواعی از داروها تداخل داشته باشد و به همین دلیل پیش از مصرف آن، باید با پزشک مشورت نمایید. داروهایی که با سرکه سیب تداخل می‌کنند شامل داروهای دیابت، دیگوکسین یا لانوکسین و داروهای ادرار آور هستند

جمع بندی

شما می توانید برای دستیابی به اطلاعات بیشتر به یک فرد متخصص مراجعه کنید. همچنین در صورت عدم دسترسی، از یک متخصص تغذیه انلاین کمک گرفته یا از روش ویزیت انلاین طب سنتی بهره ببرید. امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دکمه بازگشت به بالا