برترین های ترند روزعمومی

آموزش قهوه با دستگاه اسپرسو

اسپرسو را در منزل بگیرید! ممکن است که شما عاشق اسپرسو های کافه مورد علاقه تون باشید اما شاید نتوانید در هر زمانی که اراده کردید قهوه‌ای نوش جان کنید به کافی شاپ بروید! البته که تهیه اسپرسو در خانه لذت خاص خودش را دارد و شاید هم بخواهید مهمان‌های‌تان را در یک شات قهوه اسپرسو خوب،لاته، یا … سهیم کنید در این حال، پیشنهاد می کنیم کافه را به خانه بیاورید. به همین منظور بهتر است اگر با طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه خانگی آشنایی ندارید این مقاله را تا پایان مطالعه کنید تا با طرز تهیه انواع قهوه با ساز آشنا شوید و در نهایت بتوانید لذت درست كردن قهوه اسپرسو  و چشیدن آن را به خوبی احساس کنید .

روش های تهیه اسپرسو:

روش های مختلف درست کردن اسپرسو ممکن است افراد، به ویژه آن هایی که به تازگی به جمع قهوه نوش ها وارد شده اند را دچار سردرگمی کند. به همین دلیل بهتر است روش هایی که در زیر به شما یاد می دهیم به درستی فرا گرفته و آن ها را بارها مرور کنید تا به خوبی در ذهنتان جای گیرند. درست كردن اسپرسو با دستگاه بسیار راحت است. با یک ساز شما به راحتی می توانید در هر زمان، یک شات اسپرسو البته با دانه قهوه‌های منتخب خودتان نوش جان کنید اما این نکته را بدانید: اسپرسو دستگاهی که در یک کافی شاپ، روزانه صدها اسپرسو می گیرد کیفیت نسبتا بهتری به اسپرسو دستگاه خانگی دارد. اگر دستگاه اسپرسوساز ندارید می‌توانید تهیه اسپرسو را با انجام دهید.

 1. استفاده از دستگاه اسپرسو ساز یا (بعضا موکاپات)
 2. درجه آسیاب متناسب پرتافیلتر
 3. برشتگی معمولا ملایم رو به تیره و تیره

این نکته را هم بدانید: عملکرد و دستگاه اسپرسوساز تا حدودی مشابه هم است اما نام نوشیدنی اسپرسو نیست، اما به صورت عامیانه به آن اسپرسو گفته می شود، در اصل اسپرسو، نام نوشیدنی ساز است.) متدهای دیگری نیز برای تهیه قهوه وجود دارد، چون قهوه ترک، فرانسه،کمکس یا … هر کدام به طور جداگانه، فیلترهای مخصوص به خود را دارند. برای آموزش طرز تهیه اسپرسو با دستگاه پیشنهاد می کنیم ابتدا دستگاه اسپرسوساز ها و قطعاتش را بشناسید! و اما

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز:

الف) دانه یا پودر قهوه با برشتگی مورد نیاز: بهتر است دانه را قبل از استفاده آسیاب کنید تا از تازگی بیشتری بهره مند شوید در این قسمت نحوه درست كردن اسپرسو با دستگاه را آموزش میدهیم. تازگی قهوه یکی از فاکتورهای بسیار مهم در هنگام خرید است پس سعی کنید از برشته استفاده کنید یا اگر از قهوه های بسته بندی استفاده می کنید حتما به تاریخ رست یا برشتگی آن دقت کنید. هم چنین به مقداری خریداری کنید که محصول، قبل از اتمام، تازگی خود را از دست ندهد. برای تهیه اسپرسو، معمولا از دانه با رست مدیوم و تیره استفاده می شود. میزان آسیاب برای دستگاه های اسپرسو خانگی و حرفه‌ای کمی متفاوت است، اما به طور کلی همه خیلی ریز آسیاب می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر به مطلب راهنمای میزان مراجعه کنید.

۱-  ماشین را از دقایقی قبل روشن کنید تا گرم شود.

۲- مخزن آب دستگاه: موافقید آموزش قهوه اسپرسو را شروع کنیم؟ مخزن آب را پر کنید. اگر دستگاه به منبع آب متصل نیست آب تصفیه شده را به صورت دستی به آن اضافه کنید. دمای آب در نهایت به ۱۹۷-۲۰۴ درجه فارنهایت یا ۹۶-۹۲ درجه سانتی گراد می رسد. در عصاره گیری از دمای آب بسیار مهم است.

۳- پرتافیلتر: پس از هر بار مصرف، پرتافیلتر را تمیز کنید پرتافیلتر را ازدستگاه جدا کرده و آن را با یک پارچه مرطوب، تمیز و سپس خشک کنید.

۴- میزان پودر اسپرسو: اگر می خواهید تک شات اسپرسو بگیرید (۲۵-۳۰ میلی لیتر) از ۷ گرم پودر قهوه و اگر یک دابل شات(۵۰-۶۰ میلی لیتر) می خواهید از ۱۴-۱۸ گرم پودر استفاده کنید. تهیه اسپرسو دابل همانند اسپرسو تک شات است اما برای اطلاعات بیشتر به مطلب اسپرسو دابل چیست مراجعه کنید.

۵- فشرده کردن اسپرسو: بعد از ریختن پودر قهوه در پرتافیلتر، سطح آن را با دست صاف کنید تا همه پودر قهوه، هم سطح پرتافیلتر شود حالا با یک کوبه قهوه یا تامپر، قهوه‌تان را فشرده کنید (تامپر ابزاری برای فشردن یا کوبیدن پودر قهوه است). سعی کنید فشار به طور یکسان به تمام پودر قهوه وارد شود تا آب نیز به طور یکسان از آن عبور کند. دست را به حالت ۹۰ درجه بگیرید برای انجام این کار، پرتافیلتر را روی یک سطح صاف قرار دهید و به طور مساوی با فشار ۳۰ پوندی (۱۳٫۵ کیلوگرم) توسط تامپر، پودر قهوه را فشرده کنید.

۱-  اتصال پرتافیلتر به هد گروپ: قبل از اتصال پرتافیلتر، هد گروپ را روشن کنید تا آب از آن عبور کنید این کار باعث می شود که اگر قهوه ای از عصاره گیری قبلی، بر روی گروپ باقی مانده بود پاک شود تا طعم اسپرسو جدید را خراب نکند سپس پرتافیلتر را به هد گروپ وصل کنید.

۲- شروع شات گیری: اسپرسو خانگی میتونه خیلی لذت بخش تر باشه! قدم بعد در درست كردن قهوه اسپرسو این است که باید پس از روشن کردن دستگاه، دکمه گرفتن شات را بزنید البته در این حین حواس تان به زمان هم باشد. گرفتن یک شات اسپرسو حدود ۲۵ ثانیه به طول می انجامد. اسپرسو دستگاه اسپرسوساز نسبتا غلیظ، همراه با کرمایا خامه ای کرمی رنگ بر روی آن است.

۳- پایان شات گیری: میزان کافئین: احتمالا شما هم مثل همه قهوه نوش ها به این فکر می‌کنید که میزان کفئین کدام نوشیدنی بیشتر است؟ ما در مطلب اختصاصی این موضوع را برایتان مورد بررسی قرار داده ایم پیشنهاد میکنیم مطالعه نمایید. کدام قهوه بیشتری دارد؟

د) سرو اسپرسو و تمیز کردن ماشین اسپرسوساز: نکته نهایی که در خصوص درست كردن قهوه اسپرسو باید به آن توجه کنید این است که اسپرسو بلافاصله پس از ریخته شدن در فنجان باید سرو شود. در کنار اسپرسو معمولا یک شکلات کوچک و یک فنجان آب سرو می شود. می توانید آب را پیش از اسپرسو نوش جان کنید تا طعم آن را کاملا درک کنید. در انتهای مطلب، ویدئو طرز تهیه اسپرسو با دستگاه قرار داده شده است، برای درک بهتر موضوع می‌توانید ویدئو را مشاهده نمایید.

نکات تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز:

نکاتی که در زیر بیان می کنیم از جمله مهم ترین مواردی هستند که در هنگام درست كردن قهوه اسپرسو با دستگاه باید به آن ها توجه کنید؛ در غیراینصورت ممکن است طعم قهوه تا اندازه زیادی تغییر کند و از طعم دلخواه شما فاصله بگیرید.

 1. در پرتافیلتر غیر از پودر قهوه، افزودنی دیگری مانند شکر یا … نریزید.
 2. فنجان های تان را از پیش با آب داغ گرم کنید این کار از سرد شدن سریع قهوه‌تان جلوگیری می‌کند.
 3. ترجیحا از آب شیر برای تهیه اسپرسو استفاده نکنید زیرا املاح آن باعث رسوب در ماشین اسپرسو شما می شود.
 4. اگر در خانه دستگاه آسیاب ندارید، در هنگام خرید مطرح کنید که دانه قهوه برای چه دستگاهی آسیاب شود.
 5. اگر دانه‌های‌تان درشت آسیاب شده باشد آب با سرعت بیشتر و زمان کمتری از آن عبور می کند و در نتیجه اسپرسو رقیق و بدون طعم خواهید داشت و برعکس اگر دانه‌های‌تان ریز آسیاب شده باشد زمان گرفتن شات افزایش می باید و در پایان نیز اسپرسوتان به تلخی می زند.

دستگاه اسپرسو ساز نوا

برند نوا یکی از برندهای مطرح ژاپنی است که انواع وسایل برقی و لوازم خانگی را طراحی و تولید می‌کند. دفتر اصلی این برند در کشور ژاپن است اما محصولات آن در کشور چین ساخته می‌شوند. از جمله محصولات این برند مطرح می‌توان به انواع تلویزیون، انواع همزن، انواع هود آشپزخانه، انواع دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز و سایر وسایل و دستگاه‌ها اشاره کرد. نحوه کار با دستگاه اسپرسو ساز نوا 147 این مدل از سری دستگاه‌های اسپرسو ساز نوا از باکیفیت ترین و پرطرفدارترین انواع اسپرسو ساز به حساب می‌آید. طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز نوا 147 به این شرح است:

 1. مانند سایر دستگاه‌های اسپرسو ساز شما باید در ابتدا مخزن دستگاه را از آب تصفیه شده پر نمایید.
 2. سپس دستگاه را روشن کنید تا آب داغ شود. حالا با استفاده از تمپر مقدار کافی قهوه برداشته و پرتافیلتر را پر می‌کنیم.
 3. بعد از صاف کردن و فشار دادن قهوه با ته تمپر، می‌توان پرتافیلتر را در جای خود روی دستگاه نصب کرد.
 4. در این مرحله لیوان یا فنجان خود را روی سینه دستگاه در زیر شیر قرار می‌دهیم.
 5. دکمه قهوه را فشرده و منتظر خروج ریختن قهوه می‌مانیم.
 6. این دستگاه نیز مانند اسپرسوساز  دلونگی 850  دارای یک شیر نازل است که با استفاده از آن می‌توان شیر را داغ و کف دار کرده و سپس به اسپرسو اضافه نمود.
 7. همچنین دستگاه دارای دکمه چرخان است که با استفاده از آن می‌توان میزان فشار دستگاه را تنظیم نمود.

نتیجه گیری

قهوه اسپرسو با ویژگی‌هایی که دارد، یکی از محبوب ترین انواع قهوه در سراسر دنیا محسوب می‌شود. از این رو دستگاه‌های اسپرسو ساز متنوعی توسط برندهای مختلف تولید شده است. در این سری از مقاله‌های اسنپ مارکت تاریخچه، انواع، ویژگی ها، روش‌های آماده سازی از جمله طرز تهیه اسپرسو با دستگاه و سایر موارد مشابه را مورد بررسی قرار دادیم. شما می‌توانید با خیالت راحت و در کوتاه ترین زمان ممکن انواع قهوه و لوازم و وسایل مربوط به آن را از اسنپ مارکت تهیه نمایید. استفاده نمایید .

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا