برترین های ترند روزعمومی

نکات نصب دکل دوربین مدار بسته

برای طراحی و ساخت دکل و پایه های دوربین باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 • مشخص کردن ارتفاع و زاویه مورد نیاز برای نصب دوربین متناسب با مکانی که نظارت آن برای کارفرما مورد اهمیت است،
 • مشخص کردن نوع دوربین با توجه موقعیت واهداف نظارت تصویری،
 • مشخص کردن الگوی ظاهری و نوع ظاهر دکل با توجه به موقعیت بومی محل اجرای سیستم،
 • مشخص کردن نوع پوشش و رنگ، متناسب با موقعیت جغرافیایی با جلب نظر کار فرما،
 • مشخص کردن مکان نصب و نحوه اجرای دکل،
 • مشخص کردن و بررسی بودجه و زمان.

مواردی که بیان شد از اساسی ترین مراحلی است که منجر به طراحی و ساخت یک دکل و یا پایه دوربین ترافیکی مناسب می شود که به تحلیل آن می پردازیم. در ابتدا برای سفارش یک دکل دوربین لازم است مشخص شود که هدف از نصب دوربین، کنترل ونظارت بر چه مکان یا موقعیتی است. بعد از کسب نظر کارفرما واعمال دید فنی بر موقعیت تعیین شده، ارتفاع و زاویه معین می شود.

سپس با درنظر گرفتن موقعیت قرارگیری و حد فاصله دوربین ازهدف مورد نظر، نوع دوربین، لنز دوربین، گردان یا ثابت بودن آن و یا اینکه برای کنترل مکان، اشیاء، افراد و یا چه موردی انتخاب می شود، دوربین مورد نظر انتخاب خواهد شد که این  مورد یکی از کلیدی ترین معیارهای تعیین مشخصات یک دکل مناسب است.

دکل منوپل که برای یک دوربین ثابت با لنز معمولی طراحی می شود، مسلما با دکلی که برای دوربین ۳۲x گردان و یا دوربین کنترل پلاک طراحی شده است بسیار متفاوت خواهد بود. به دلیل این که برای دوربین ثابت با لنز معمولی که برای کنترل محیط پیرامون دوربین بکار می رود، وزش باد و اثر آن بر لرزش دکل تاثیر چندانی در افت کیفیت تصویر ندارد. ولی همین لرزش می تواند منجر به کاهش کیفیت تصویر وگاهی عدم وضوح کامل تصویر در یک دوربین گردان با زوم ۳۲x که برای کنترل مکان هایی در فاصله ای دورتر از محل نصب دوربین است شود.

با در نظر گرفتن همین مسائل لازم است برای دوربین ها با زوم دقیق تر دکل هایی به کار گرفته شود که از حیث متریال استفاده شده، قطر و ضخامت ورق و دیگر پارامترهای طراحی وضعیت مناسب تری نسبت به دکل های دوربین ثابت داشته باشد. پیشنهاد می شود در دکل های با ارتفاع بلند یا دکل بصورت یک تکه ساخته شود و یا در صورت چند تکه بودن از اتصال پیچ ومهره و فلنچ استفاده شود. نوع اتصال over lab و یا تلسکوپی که چند تکه از دکل را با فشار درهم فرو می کنند، به هیچ وجه برای استفاده در نوع دوربین های fast doom توصیه نمی شود. چرا که این اتصال، اتصال محکم و بدون لرزشی در یک دکل دوربین نیست و معمولا برای دکل های روشنایی بکار میرود و مورد استفاده واقع می شود.

بهترین نوع دکل برای نصب دوربین FAST DOOM بهره مندی از دکل ۸ و یا ۱۲ وجهی خود ایستا با اتصال پیچ ومهره و فلنچ می باشد. با در نظر گرفتن موقعیت نصب دکل و سرعت منطقه ای باد و ایجاد تناسب آن با نوع دوربین مورد استفاده این اطلاعات در طراحی یک دکل مناسب لحاظ می شود.
یکی دیگر از معیارهای طراحی دکل، طراحی ظاهر و نمای بیرونی و توجه به دورنمای یک دکل به عنوان یک دکل دوربین می باشد. چرا که لازم است یک انطباق بین تمام اجزای سیستم حفاظت و موقعییت محل و فرهنگ بومی محلی منطقه مورد حفاظت برقرار باشد .

گاهی دکل دوربین در یک پالایشگاه و یا یک منطقه ترافیکی است و لازم است ظاهر دکل و دوربین کاملا آشکار باشد. گاهی در یک منطقه نظامی و یا حراست فرودگاه مورد استفاده واقع می شود که دکل با ظاهری معمولی و حتی شبیه یک دکل روشنایی و به اصطلاح استتار باشد. موقعیت بومی و هدف کارفرما از نظارت بزرگترین پارامتر در طراحی ظاهر یک دکل به حساب می آید.

تعیین پوشش دکل

مرحله بعدی تعیین پوشش دکل است که با در نظر گرفتن موقعیت مکانی و اهداف کارفرما از بین پوشش های گالوانیزه گرم، رنگ اپوکسی و رنگ معمولی می توان انتخاب کرد.

گالوانیزه گرم نوعی پوشش با ضخامت ۱۲۰-۵۰ میکرو متر است که در بین انواع پوشش ها دارای کیفیت، هزینه وعمر بیشتر است که درصورت استفاده از مواد مرغوب و دیگر شرایط مطلوب عمری با بیش از ۵۰ سال را خواهد داشت و بیشتر برای مناطق با رطوبت بالا مورد استفاده است.

در این پوشش دهی دکل را پس از ساخت و سیر مراحل گوناگون چربی گیری واسید شویی و… به وان محتوی روی مذاب وارد می کنند و پس از گذشت چند دقیقه آن را خارج کرده و خنک می کنند که برای کیفیتی مطلوب تمامی مراحل می بایست تحت نظر یک کارشناس مجرب انجام شود.

در پوشش نوع دوم از رنگ اپوکسی که یک نوع پوشش ضد آب و آتش است و از مشتقات مواد پلیمری می باشد استفاده می شود.

در این پوشش دهی که معمولا بر روی لایه بیرونی صورت می گیرد از یک دستگاه نیمه اتوماتیک رنگ پاش و یا قلم مو استفاده می شود.

این پوشش دارای هزینه و عمر کمتری نسبت به گالوانیزه گرم دارد و برای مکان های رطوبتی کاربرد خوبی دارد.

نوع سوم نیز استفاده از رنگ های معمولی بوده که معمولا برای مکان های گرم وخشک استفاده می شود و به دلیل ارزان بودن این پوشش معمولا در صدر توجهات اقتصادی می باشد که البته از نظر کیفی و فنی در رتبه آخر را دارد و کارفرما می بایست هر از گاهی بر روی دکل نصب شده تجدید پوشش نماید.

بررسی مکان نصب

مرحله بعد بررسی مکان نصب است.

این که دکل برروی زمین یا دیوار و یا پشت بام نصب  شودف از عواملی تاثیر گذار بر طراحی دکل و در نظر گرفتن زیر ساخت های نصب آن است.

در صورتی که امکان نصب دکل بر روی زمین باشد می بایست فونداسیونی متناسب با شرایط دکل و نوع خاک منطقه طراحی و ساخته شود که می تواند بسته به زمان پروژه در محل و یا به صورت پیش ساخته و فنی ساخته شود.به منظور حفاظت افراد و دستگاه ها، مازاد ولتاژهای تولید شده در بدنه تجهیزات که باعث آسیب دیدن دستگاه ها و افراد می‌شود و همچنین ولتاژهای بسیار زیاد و خطرناک ناشی از برخورد صاعقه با دکل ها را بگونه ای و در نقطه ای خنثی کنیم. به همین دلیل استفاده از سیستم حفاظت از تجهیزات بسیار لازم و ضروری است. علاوه بر این با افزایش استفاده از سیستم های دیجیتالی و حساس، لزوم بازنگری در طراحی، نصب و نگهداری سیستمهای حفاظتی گراندینگ وجود دارد.

 اهداف به کارگیری سیستم ارتینگ یا گراندینگ

به طور خلاصه اهداف به کارگیری سیستم ارتینگ یا گراندینگ عبارتند از:

 •  حفاظت و ایمنی جان انسان،
 • حفاظت و ایمنی وسایل و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی،
 • فراهم آوردن شرایط ایده‌ال جهت کار،
 • جلوگیری از ولتاژ تماسی،
 • حذف ولتاژ اضافی،
 • جلوگیری از ولتاژهای ناخواسته و صاعقه،
 • اطمینان از قابلیت کار الکتریکی،
 • پتانسیل بودن تجهیزات نصب‌شده در سایت های الکترونیکی و کارکرد صحیح آنها بخصوص تجهیزات دیجیتال و انتقال دیتا.

به همین علت در پروژه های گوناگون ساختمانی وحفاظت الکترونیکی درمکان هایی لزوم استفاده از سیستم ارتینگ محرز می باشد که:

 •  ایجاد چاه ارت برای پست های برق و سیستم های قدرت،
 • ایجاد چاه ارت برای مجتمع های مسکونی، برج ها و ساختمان ها،
 • ایجاد چاه ارت برای سیستم های ابزار دقیق و کنترل و تجهیزات دیجیتال،
 • ایجاد چاه ارت برای دکل های مهاری، خود ایستا، منوپل،
 • ایجاد چاه ارت برای سایت های کامپیوتری و اتاق سرور ها و… روشهای اجرای ارت یا زمین حفاظتی.

برای اجرای ارت و سیستم حفاظتی دو روش وجود دارد:

۱ـ زمین عمقی :
این روش که یک روش معمول است از چاه برای اجرای ارت استفاده می شود.
۲- زمین سطحی:
این روش سیستم ارت در سطح زمین (برای مناطقی که امکان حفاری عمیق در آنها وجود ندارد) و یا در عمق حدود ۸۰ سانتیمتر اجرا می شود.

در چه شرایطی از روش سطحی برای اجرای ارت استفاده کنیم؟

 • فضای لازم و امکان حفاری در اطراف سایت وجود داشته باشد،
 •  ارتفاع از سطح دریا پائین باشد. بطور مثال شهرهای شمالی و جنوبی کشور،
 • پستی و بلندی اطراف سایت کم باشد،
 • حد فاصل بین دکل و سایت زیاد باشد.
  با در نظر گرفتن مزایای روش سطحی اجرای ارت به این روش ارجعیت دارد.

نکته های عمومی و کلیدی در خصوص سیستم های ارت:

۱- تمامی اتصالات با مفتول برنج یا نقره جوشکاری شود. سطح جوش باید CM 6 باشد و جهت اتصالات و جوشکاری رعایت شود.

۲- از هر پایه دکل های خود ایستا و هم فونداسیون دکل توسط سیم مسی و بست مخصوص به سیستم ارت جوشکاری شود.
۳- سیم میله برقگیر از پایه ای که آنتن های کمتری نصب می شود و با کابل های روی لدر ماکزیمم فاصله را داشته باشد، بدون خمش درمسیر و بطور مستقیم به رینگ داخل کانال و از کوتاه ترین مسیر توسط جوش متصل شود.
۴- میله برقگیر روی دکل در بالاترین نقطه دکل (با رعایت مخروط حفاظتی با زاویه ۴۵ درجه) بصورتی که تجهیزات را کاملا پوشش دهد، قرارگیرد و جنس آن تمام مس با آلیاژ استاندارد به قطرmm 16 و طول آن بستگی به ارتفاع نصب انتن های روی دکل دارد.
۵- شعاع خم سیم مسی حداقل CM20 و زاویه قوس حداقل ۶۰ درجه رعایت شود. (رعایت زاویه خمش سیم مسی)
۶-  پایه‌ها و نقاط آغازین و انتهایی لدر افقی به سیستم گراند متصل شود.
۷- همه ی کابل های ورودی به سالن توسط بست گراند به بدنه دکل و ابتدای لدر افقی (بعد از محل خم شدن کابل) گراند شوند.
۸- به هیچ عنوان در روی دکل، جوشکاری صورت نگیرد.
۹- اتصال از شبکه گراند سیستم اجرا شده به تانکر سوخت دیزل ژنراتور، تانکر آب هوایی، اسکلت فلزی ساختمان و در و پنجره های اتاق دستگاه صورت گیرد.
۱۰- اگر سیستمی‌ ازقبل‌ اجرا شده باشد، سیستم قدیم به‌ جدید در عمق‌ خاک متصل شوند.
۱۱- سیم‌ ارت‌ در روی زمین باید با روکش‌ و سیم‌ داخل‌ کاناله باید بدون روکش و مستقیم کشیده شود.
۱۲- پرکردن کانال باید با خاک سرند شده کشاورزی یا خاک نرم انجام شود.
۱۳- ارتفاع نصب شینه مسی CM 50 ازکف تمام شده باشد.
۱۴- شینه داخل اتاق تا حد ممکن به آرایش دستگاه ها نزدیک باشد.
۱۵- ازهر دستگاهی جداگانه سیم ارتی به شینه متصل شود. (قطر و طول شینه گراند بستگی به تعداد انشعابات آن دارد)
۱۶- در دکل های مهاری پر ظرفیت، مهارهای دکل بایستی توسط بست مخصوص به گراند اتصال یابد.
۱۷- برای استفاده ترانس برق شهر در ایستگاه های مخابرات بایستی گراند جداگانه اجرا شود.
۱۸- در سایت های کامپوتری جهت اجرای سیستم زمین تا حد ممکن بایستی از یک زمین با سطح یکنواخت (بدون شیب) استفاده کرد.
۱۹- در ایستگاه ها بین نول و گراند نبایستی اختلاف ولتاژ وجود داشته باشد.
۲۰- در دکل های پر ظرفیت که ابعاد قسمت بالای دکل بیشتر از m 2 می‌باشد نیاز به نصب یک عدد برقگیر اضافی در سمت مقابل برقگیر اول می‌باشد.
۲۱- در سیم‌ کشی داخل محوطه سایت های کامپوتری برای چراغ های روشنایی و سایر موارد باید از کابل زمینی استفاده شود و در ایستگاه های بالای کوه و نقاط دور از شهر نباید از چراغ های روشنایی خیابانی استفاده شود.
۲۲- استاندارد قابل قبول آزمایش و تحویل اتصال زمین برای سایتهای کوچک زیر ۱۰ اهم و برای سایت های بزرگ و مهم زیر ۳ اهم می‌باشد.

دکمه بازگشت به بالا