بین الملل

1403؛سالی پر چالش برای پرستاری کشور

شریفی مقدم گفت:

1403؛سالی پر چالش برای پرستاری کشور

دبیرکل خانه پرستار با اشاره به مشکلات موجود جامعه پرستاری، 1403 را سال پرچالشی برای پرستاری کشور خواند.

محمد شریفی، مقدم دبیرکل خانه پرستار در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری آنا، در رابطه با پیش‌بینی خود برای وضعیت پرستاری کشور در سال ۱۴۰۳ اظهار کرد: فعل پرستاری یعنی مراقبت در بحران و مردم مراقبت مناسب را دریافت نمی‌کنند. برای این موضوع دلایل زیادی وجود دارد که یکی از آنها موضوع کمبود نیرو کمبود جذب پرستار و درکنار آن ترک شغل است.

وی افزود: بر اساس آمار معاونت پرستاری وزارت بهداشت آمار ترک شغل از سوی پرستاران ۱۵ درصد است، از سوی دیگر موضوع مهاجرت نیز وجود دارد که بر اساس اعلام نظام پرستاری مهاجرت‌ها به ۳ هزار نفر رسیده است.

او با بیان اینکه در پایان سال ۱۴۰۲ یک سلسله تجمع‌های پرستاری وجود داشت، گفت: این تجمع‌ها علامت خوبی برای پرستاری و فعل مراقبت در کشور نیست.  در تمام دستگاه‌های دولتی فوق‌العاده خاص برقرار شده و قرار بود در سال ۱۴۰۳ به پرستاران پرداخت شود، اما در بودجه ۱۴۰۳ این موضوع دیده نشده است.

شریفی مقدم افزود: حقوق کارکنان دولت که ۲۰ درصد اضافه شده است و حقوق کارگران هنوز تعیین نشده و این امکان وجود دارد که افزایش حقوق آنها هم ۲۰ درصد باشد. برخی از پرستاران مشمول قانون خدمات کشوری و برخی دیگر مشمول قانون کار هستند، با توجه به تورم موجود عملا این افزایش حقوق نمی‌تواند مشکلات آنها را حل نکند.

وی تأکید کرد: ما علائم بیماری را در پرستاری کشور دیده و این پیش‌آگاهی خوبی از آینده نمی‌دهد، هنوز موضوع کارانه آنها حل نشده است. از سوی دیگر رقم اضافه کار آنها کم است. برآورد ما این است که اضافه کار یک پرستار ساعتی ۳۰۰ هزار تومان است، اما دولت ساعتی ۲۰ هزار تومان اضافه کار به پرستاران می‌دهد این مبلغ هم ۹ ماه بعد پرداخت می‌شود. همه اینها نشان می‌دهد که ما سال خوبی را برای پرستاری کشور پیش رو نداریم.

شریفی مقدم یادآور شد: متأسفانه آمار‌هایی که داریم مبنی بر این است بسیاری از پرستاران در فکر مهاجرت هستند و این نوید خوبی برای پرستاری کشور نیست.

تیم تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای امور خاورمیانه. با توانایی درک عمیق از تاریخ و جغرافیا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه خاورمیانه ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و استراتژیک، به شما دیدی کامل از رویدادهای خاورمیانه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا