مقایسه اسپیسر پلاستیکی و اسپیسر پلاستیکی

28 شهریور 1400|

اسپیسر چیست ؟

اسپیسر قطعه ای است که جهت ایجاد فاصله بین دو از استفاده و در انواع و سایزهای متفاوتی عرضه میشود.. این محصول دقت بالایی داشته و میتوان آن را نوعی روکش روی میلگردها در نظر گرفت. این قطعه از زنگ زدگی میلگردها جلوگیری کرده و از آن در اجرای پوشش میلگرد ها (در سازه هایی مثل دال ها و دیوارها) استفاده میکنند.

همینطور  این محصول در بتن، در ساختمان ها، یا سد سازی و تونل سازی استفاده میشود. استفاده از اسپیسر در ساخت و ساز باعث افزایش کیفیت کار نهایی خواهد شد. اگر در بتن ریزی این محصول را استفاده کنیم، کیفیت و سرعت کار هر دو افزایش پیدا میکنند. این قطعه به حفظ کردن فاصله بین میلگردها کمک میکند. گاهی برای ایجاد فاصله بین قالب بتن و خاموت نیز از آن استفاده میکنند.

فواید استفاده از اسپیسر

 • کاهش خورده شدن یا سولفاته شدن میلگرد؛ به دلیل تماس میلگردها با مواد شیمیایی و همچنین در مجاورت هوا و رطوبت بودن آن ها، با گذشت زمان میلگردها خورده شده یا سولفاته میشوند. این موضوع به مرور زمان بر روی سازه تاثیر منفی خواهد گذاشت؛ اما استفاده از اسپیسر این موضوع را کاهش میدهد.
 • جلوگیری از جابه جایی میلگرد در شبکه بتن؛ برای افزایش بهره وری بتن های مسلح استفاده از این قطعه خیلی تاثیرگذار است. اسپیسر از جا به جایی شبکه میلگرد در بتن ها جلوگیری میکند. در زمان های گذشته برای نگهداری میلگردها و جلوگیری از جا به جایی آنها از چوب یا سنگ استفاده میکردند؛ ولی این مواد دوام زیادی نداشته و از جهت دیگر نیز پوشش یکنواخت و یکدستی نداشتند. بنابراین گاهی میلگرد خورده میشود؛ اما اسپیسر به حل این مشکل کمک زیادی کرد.
 • ایجاد پوششی یکنواخت روی میلگردها
 • سبک و مقرون به صرفه

به اسپیسر گاهی لقمه بتن، کاور بتن، فاصله نگهدار و کاور میلگرد نیز می گویند.

چرا از اسپیسر استفاده میکنیم؟

اسپیسر در لغت به معنای فاصله نگهدار است. جهت ساخت یک سازه و پوشش دهی میلگردها و آرماتوربندی استانداردهایی وجود دارد. استفاده از این قطعه به بهبود این استانداردها کمک زیادی میکند. ممکن است به علت رعایت نکردن این استانداردها مشکلاتی مانند گزینه های زیر پیش بیاید.

 1. چسبیدن میلگردها و آرماتور به بتن
 2. بیرون زدگی میلگردها و آرماتورها

زمانی که یکی از این مشکلات ایجاد شود، میلگرد دچار خوردگی شده و پروژه را با هزینه های زیادی روبه رو خواهد کرد؛ بنابراین استفاده از اسپیسر از طرفی به سرعت کار کمک کرده و از طرفی دیگر کیفیت کار را افزایش میدهد.

ویژگی و مزایای اسپیسر پلاستیکی

 • روی کار پوششی یکنواخت ایجاد میکند.
 • وزن سبکی داشته و حمل و نقل راحتی دارد.
 • برای نصب نیاز به نیروی زیادی ندارد.
 • به افزایش سرعت و کیفیت پروژه کمک میکند.

 نحوه محاسبه تعداد اسپیسر مورد نیاز

پوشش بتنی روی میلگردها یا کاور بتن برابر است با :

حداقل فاصله بین رویه میلگردها (از طرف طولی و از طرف عرضی) تا نزدیکترین سطح آزاد بتن .

بر اساس مبحث نهم مقررات ملی ساختمان برای پوشش روی میلگردها گزینه های زیر باید رعایت شود:

 1. قطر میلگردها باید چهارسوم بزرگترین اندازه اسمی سنگدانه ها باشد.

2.ضخامت پوشش بتنی :  میلگردها باید متناسب با شرایط محیطی و نوع قطعه مورد نظر بوده و نباید از مقادیر مشخصی کمتر باشد.

3.در صورتی که بتن در کنار خاکی مقاوم اجرا میشود، باید به شکل عمودی در تماس بوده و ضخامت پوشش بتن از 75 میلی متر نباید کمتر باشد.

3.در صورتی که بتن سطح فرورفته و برجسته ای داشته باشد، باید ضخامت پوشش در عمق فرورفتگی ها را اندازه گرفت.

 1. در صورتی که حفاظت های سطحی انجام شود، امکان کاهش پوشش بتنی تا 20 میلی متر وجود دارد.
 2. در صورتی که رده بتنی حدود 50 مگاپاسکال بیشتر از حداقل اندازه باشد، این امکان وجود دارد که پوشش بتن را 5 میلی متر کمتر در نظر گرفت و مواردی شبیه به این.

انواع اسپیسر از نظر جنس :

1. اسپیسر بتنی

این نوع مقاومت فشاری بالایی داشته و آسیب به بتن را به حداقل ممکن می رساند. در زمان تولید این اسپیسر را متناسب با بتن ساختمان یکسان در نظر می گیرند تا ضریب حرارت آنها یکسان باشد. قیمت این نوع به نسبت انواع دیگر خصوصا نوع پلاستیکی بالاتر است.

کاربرد:

از اسیسر بتنی جهت پوشش میلگرد در دال ها، دیوارها، پی ساختمان، تونل ، سد و مواردی شبیه به این استفاده میشود.

2. اسپیسر فلزی:

این نوع مانند نوع بتنی دارای مقاومت فشاریی بالای ست باید در طراحی آن دقت کرد تا میلگردها راحت روی آن قرار گیرند.

کاربرد :

خود این نوع اسپیسر به عنوان مفتول و یا گاهی میلگرد از نوع خم شده بکار می رود.

3. اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر پلاستیکی نسبت به دو نوع دیگر ارزان تر بوده و بنابراین طرفداران زیادی دارد. اما مقاومت این نوع کمتر بوده و ممکن است خوب به بتن نچسبد.از طرفی ضریب حرارتی آن نیز با بتن تفاوت دارد.

کاربرد:

این نوع  در صنعت ساختمان بسیار پرکاربرد بوده و در سازه های بتنی با فرمت های مختلف استفاده میشود.

انواع اسپیسر از نظر کاربرد:

اسپیسرهای پلاستیکی که با توجه به  محل ،سایز میلگرد ، فرمت قرارگیری آرماتور و پوشش بتنی انواع مختلفی دارند و عبارت اند از:

اسپیسر افقی

این نوع  خود انواع مختلفی دارد:

اسپیسر هارد فیکس

این نوع سنگین بوده و کاربرد زیادی دارد. برای سطح های افقی و یا کف های پرتراکم از آن استفاده میشود. از انواع کاربرد آن میتوان به فونداسیون ، تیرها ، شناژها و کفهای حجیم اشاره کرد.

پیشنهاد می کنیم با بیشتر آشنا شوید.

هاردفیکس می توانند، میلگرد 10 تا 32 میلیمتر را در بین کارگیرهای خود جا دهد. برای تحمل بار تا 350 کیلو بسیار مناسب است.

اسپیسر ماکس فیکس

این نوع متوسط یا نیمه سنگین بوده و برای یک پوشش بتنی در انواع سازه های میلگردی مانند پوترها ، تیرها ، شناژها و کف های با وزن متوسط استفاده میشود. می توان بین شاخک های ماکس فیکس ، میلگرد 8 تا 20 میلیمتر داخل فک هایش قرار داد. تحمل بار حدود 180 کیلوگرم را دارد.

اسپیسر مینی فیکس

از این نوع برای کف ها و سقف های بافته شده و در کنار میلگردهای سبک انواع سقف کامپوزیت و سقف های عرشه پولادی و قطعات پیش ساخته بتنی و … استفاده میشود. میلگرد 6 تا 18 میلیمتر داخل فک های آن می توان قرار داد. توانایی تحمل بار تا 35 کیلوگرم را دارد.

اسپیسر فلت فیکس

این نوع از لحاظ طراحی  به اسپیسر مینی فیکس شبیه است؛ اما یک کف صاف و تخته نیز داشته؛ بنابراین جهت  سقف ها و کف های سبک تیرچه بلوک که توسط فوم های پلی استایرن پوشیده می شوند گزینه خوبی ست. توانایی قرارگیری میلگرد 6 الی 14 میلیمتر را دارد.

اسپیسر ساید فیکس

این نوع از اسپیسر، متوسط ساید فیکس یا اسپیسر یکطرفه بوده و برای پوشش بتنی در سازه های با وزن متوسط و نیمه سنگین مناسب است. یک مزیت دارد و آن هم این است که قفل کن یکطرفه داشته و قابلیت جا زدن از بغل روی میلگرد دارد. این اسپیسر تحمل بار تا 200 کیلو را داراست.

اسپیسر میلگرد یوفیکس

این نوع شاخک های قفل کن میلگرد و  نشیمنگاه و کرسی مناسب برای امکان قرار دادن انواع سایزهای میلگرد را دارا می باشد. زمانی مناسب است که در سازه سایز میلگردها متفاوت است. این اسپیسر توانایی تحمل بار نقطه ای تا 200 کیلوگرم را دارد.

اسپیسر دابل فیکس

این قطعه برای دو شبکه و برای ایجاد پوشش بتنی در دال های بتنی و سقف های بتنی دو شبکه قطعه ای عالی ست. دو قسمت مادگی و نر دارد که با هم برای اجرا مونتاژ میشوند.

اسپیسر میلگرد  فلت بار

قطعه ای عالی برای به وجود آوردن پوشش بتنی روی میلگردهایی با کف های نرم و فرو رونده  است. امکان جای دادن دو ردیف میلگرد متقاطع را داراست. می تواند 8 تا 14میلی متر میلگرد را در قفل کن های خود جا دهد.

اسپیسر راندبیس

این نوع از اسپیسر، ساده و کم هزینه بوده و جهت سقف ها و دال های سبک و دیوارهای پیش ساخته بکار می رود. امکان تحمل بار نقطه ای تا 250 کیلوگرم را داراست. جهت میلگرد با سایز 22 میلی متر مناسب است.

اسپیسر میلگرد لانگ بیس

لانگ بیس جهت کرسی شبکه های میلگردی سبک در سطوح وسیع و سقف هایی بکار میرود که باید با مش های بافته شدۀ آماده مسلح شوند. استفاده از اسپیسر لانگ بیس در کف سازی سالن ها و محوطه سازی هزینه کمی به جا میگذارد . اسپیسر لانگ بیس قادر است بار نقطه ای تا 200 کیلوگرم را تحمل کند .

اسپیسر سطوح عمودی

انواع اسپیسرهای  در سطوح عمودی عبارت اند از:

اسپیسر ویل فیکس

ویل فیکس یا اسپیسر گرد یا اسپیسر خورشیدی برای سطوح عمودی مثل دیوار و ستون و مقاطع مدور بکار میرود. قفل کن بسیار قوی دارد. شبکه های میلگردی نسبت به قالب بتن به صورت موازی قرار گرفته و از پیچیدگی آرماتور داخل قالب ممانعت میکنند.

 اسپیسر ویلسان

برای سطوح عمودی با وزن متوسط از این نوع استفاده میشود. مثلا در دیوارها ، ستونها ، مقاطع مدور و … در بتن های درجا یا پیش ساخته از آن استفاده میشود. میلگرد 8 الی  22 میلی متر را میتواند نگهداری کند.

اسپیسر کیج فیکس

کیج فیکس برای شمع بندی های ستونی یا شبکه ای استفاده میشود. همچنین در پایه پل ها ، قالب های لغزنده ، قالب های بالارونده ، سازه های دریایی و تمامی سازه های بتنی عمودی سنگین کاربرد دارد. امکان  نگهداری میلگردهای 8 الی 14 میلی متر را داراست.

جمع بندی

در این مقاله به این پرداختیم که اسپیسر چیست و چه انواعی دارد. همچندسترسی سریع به محتوای این مطلب

زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از چالش هایی که در حین ساخت و ساز در پروژه های ساختمانی با آن مواجه هستیم، محافظت بتن در برابر فرسایش و خوردگی است. اسپیسر یا همان فاصله گذار در انواع مختلف به عنوان ایجاد کننده فاصله بین بتن و میلگرد قرار می گیرد. در حالت کلی این محصول وظیفه پوشانندگی بتن و محافظت از میلگرد در برابر خوردگی را بر عهده دارد.

در این مقاله از اصفهان آهن می توانید با آگاهی در مورد اسپیسر و انواع آن، یک انتخاب مناسب در هنگام خرید داشته باشید.

نقش اسپیسر در انواع سازه

اسپیسر به منظور ایجاد فاصله دقیق بین میلگرد و بتن در سازه های ساختمانی استفاده می شوند. عوامل زیادی بر کاهش عمر بتن در پروژه های ساختمانی کوچک و بزرگ دخیل هستند. استفاده از محصولی که بتواند بتن را در مقابل خوردگی و سایش محافظت کند در بسیاری از پروژه های ساختمانی، آب و فاضلاب و … به منظور عمر، دوام و بهره وری اقتصادی پروژه نقش اساسی دارد.

در گذشته، سنگ به عنوان یک پوشش برای بتن کاربرد داشته است. اما دقت پایین، عدم پایداری و نفوذپذیری نخاله ها در بتن موجب خوردگی سازه بوده است تا اینکه اسپیسر به عنوان پوشش دهنده بتن و فاصله گذار دقیق بین میلگرد و بتن تولید و به بازار عرضه شد.

اسپیسر ها در اندازه، اشکال و میزان مقاومت های مختلف تولید شده است که با توجه به نظر پیمانکار پروژه و نوع سازه مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول موجب می شود تا با قرارگیری میلگرد در جای درست خود، مقاومت بتن نیز افزایش یابد.

در ادامه با انواع اسپیسر و کاربردهای آن ها آشنا می شویم که برای استفاده از آن داشتن این دست اطلاعات ضروری و مورد نیاز است.

انواع اسپیسر

اسپیسر ها از نظر جنس مواد تشکیل دهنده و محیط کاربری در انواع مختلف تولید می شود.

انواع اسپیسر از لحاظ جنس

اسپیسر بسته به جنس مواد، در سه دسته زیر تقسیم بندی می شود:

 • اسپیسر بتنی
 • اسپیسر پلاستیکی
 • اسپیسر فلزی

اسپیسر بتنی

مواد اولیه تشکیل دهنده اسپیسر بتنی، مخلوطی از سیمان و آب است که با توجه به نوع بتن مورد استفاده در فونداسیون تعیین می شود. ضریب حرارتی این نوع اسپیسر با عیار بتن به کار برده شده یکسان است. این محصول باید به صورت خالص و عاری از هر گونه مواد خورنده فولاد و بتن مثل سولفات ها تولید شود.

چسبندگی بالا با بتن فونداسیون و افزایش مقاومت بتن در مقابل آب از جمله ویژگی های اسپیسر بتنی است. برای نصب و اتصال آن از گیره های پلاستیکی استفاده می شود. باید به این نکته دقت داشت که میزان بتن پوشش دهنده سطح میلگردها باید با شرایط و عوامل محیطی و قطعه مشخص شده در سازه متناسب باشد.

کاربرد اسپیسر بتنی

از این نوع اسپیسر در ساخت و ساز سدها، تونل، سازه های ساختمانی استفاده می شود. پوشش دادن میلگردها در سازه های مسلح شده مانند دیوارها، دال ها و پی ها و هم چنین حجم های بتنی مسلح شده از دیگر کاربرد این محصول است.

اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر تهیه شده از مواد پلاستیکی دارای قابلیت های ویژه ای است که موجب شده تا از نظر هزینه ای مقرون به صرفه تر از دو نوع دیگر بتنی و فلزی باشد. این محصول به دلیل عدم ترکیب شدن با بتن به عنوان یک وسیله مکانیکی در سازه عمل می کند.

در حالت کلی ضریب حرارتی و انبساطی اسپیسر پلاستیکی از نوع بتنی پایین تر است به همین دلیل از مقدار چسبندگی کمتری برخوردار است. از آن به عنوان یک جسم خارجی به منظور جلوگیری از حرکت میلگردها استفاده می شود.

اسپیسر پلاستیکی مقاومت کافی در برابر نیروهای جانبی وارد شده بر بتن را ندارد. علاوه بر این در محیط های با دمای بالا به دلیل ذوب شدن پلاستیک کاربرد نخواهند داشت. یکی دیگر از مشکلات عمده در استفاده از اسپیسرهای پلاستیکی ایجاد فاصله و شکاف بین بتن و پلاستیک است.

کاربرد اسپیسر پلاستیکی

بیشترین کاربرد اسپیسر پلاستیکی، استفاده در صنعت ساختمان سازی هنگام بتن ریزی است. در این موقعیت بتن ها دارای کمترین مقاومت هستند. ثابت نگه داشتن میلگردها در بتن مسلح شده از مهم ترین کاربرد این محصول است. اسپیسر پلاستیکی در انواع مختلف بر اساس اندازه و شکل تولید و عرضه می شود. این محصول به دلیل تنوع بالا و قیمت پایین نسبت به سایر اسپیسرها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

قابلیت های اسپیسر پلاستیکی

 • وزن سبک
 • سهولت جابه جایی و حمل و نقل
 • عدم نیاز به نیروی انسانی در هنگام نصب
 • تسریع در روند اجرایی پروژه
 • صرفه جویی در هزینه ها
 • پوشش دهی سطح آرماتور به صورت یکنواخت و یک دست

اسپیسر فلزی

جنس اسپیسرهای فلزی معمولا از فلز یا مفتول خم شده است. شکل ظاهری و طراحی این محصول باید به گونه ای باشد که بتوان آرماتورها یا میلگردها را بدون جابجایی بر روی آن قرار داد. این محصول از سختی زیادی برخوردار است و به دلیل هم جنس بودن با میلگردها می تواند ارتباط موثق تری با میلگرد و بتن داشته باشد.

کاربرد اسپیسر فلزی

یکی از کاربردهای اسپیسر فلزی، استفاده به شکل میلگرد یا مفتول خم شده است.

انواع اسپیسر از لحاظ کاربرد

اسپیسرها بر اساس محیط کاربری و نوع کاربرد در دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 • اسپیسر کفی یا افقی
 • اسپیسر دیواری یا عمودی

اسپیسر کفی یا افقی

این اسپیسر برای بتن و میلگرد در انواع و شکل های مختلف بسیار رایج هستند.

اسپیسر هاردفیکس: از این نوع در کف سازه مانند فونداسیون های گسترده، نواری، شنتاژها و میلگردهای با حداقل قطر 14 میلی متر استفاده می شود. میلگردهایی که دارای شبکه های پر تراکم و با وزن بالا هستند.

اسپیسر ماکس فیکس: این محصول در دسته اسپیسرهای نیمه سنگین قرار می گیرد که برای پوشش دهی بتنی سازه های متوسط و نیمه سنگین مانند تیر و دال، شنتاژها و کف های با وزن متوسط کاربرد دارد. پوشش دهی آن در اندازه بین 30 تا 70 میلی متر است. کاربرد دیگر در میلگردهای با قطر 8 تا 22 میلی متر است.

اسپیسر یوفیکس: این نوع اسپیسر به دلیل نداشتن هیچ گونه شاخکی نمی تواند با میلگردها چفت شود در نتیجه برای میلگردهایی که جابه جایی دارند، مناسب نیست. سازه های با وزن متوسط مانند تیرها، کف های نیمه سنگین با میزان باربری 200 کیلوگرم، میلگردهای با وزن کم و بدون داشتن انحنا در سقف و دال کامپوزیتی از اسپیسر یوفیکس استفاده می کنند.

اسپیسر ساید فیکس: این نوع مناسب میلگردهای با اندازه قطری 12 تا 25 میلی متر است. سازه های با وزن متوسط مانند تیرها، کف های نیمه سنگین با توان باربری نقطه ای 200 کیلوگرم از اسپیسر ساید فیکس استفاده می شود.

اسپیسر دابل فیکس: در سقف های دال بتنی و کف های بتنی با ضخامت بالا غالبا اسپیسر دابل فیکس بیشترین کاربرد را دارد. علاوه بر این برای مسلح سازی بتن ها از دو ردیف میلگرد استفاده می شود.

اسپیسر فلت بار: بیشترین کاربرد اسپیسر فلت بار در محل تقاطع میلگردها است. میلگردهایی با قطر 8 الی 16 میلی متر، سطوح نرم مانند بلوک های پلی استایرن از این نوع اسپیسر استفاده می کنند.

اسپیسر فلت فیکس: این نوع اسپیسر کفی در سطوح افقی با شبکه های میلگردی در اندازه 6 تا 14 میلی متر و سطوح سبک و نرم بیشترین کاربرد را دارد. در سطوح بسیار سبک به دلیل ایجاد ضعف مقطعی در سازه توصیه نمی شود که از اسپیسر فلت فیکس استفاده شود.

اسپیسرهای دیواری یا عمودی

این نوع اسپیسر نیز در دسته های مختلف زیر تقسیم بندی می شود:

اسپیسر ویل فیکس: این نوع از اسپیسر دیواری در بتن های پیش ساخته با ایجاد پوشش بتنی 15 الی 100 میلی متری کاربرد دارد. علاوه بر این در سطوح عمودی مثل دیوارها، ستون ها، مقاطع دایره ای شکل و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اسپیسر کیج فیکس: این نوع اسپیسر برای پوشش دهی بتنی کارهای عمودی سنگین به کار گرفته می شود. در صنایعی مانند صنعت دریایی به منظور پوشش بتنی شبکه های میلگرد پایه پل ها، سازه های دریایی، قالب های لغزنده، قالب های بالا رونده و … استفاده می شود. ایجاد نمودن فاصله مناسب برای پوشش بتنی میلگردها نسبت به خاک از طریق نصب این اسپیسرها بر روی میلگردهای اسپیرال یا خاموت ها از جمله وظایف این نوع است.

اسپیسر ویل سان یا خورشیدی: کاربرد این نوع اسپیسر در سطوح عمودی با وزن متوسط است. در بخش بیرونی این محصول، دندانه وجود ندارد و محیط خارجی آن با مقدار مقاومت مناسب و کمان های منظم پوشش داده شده است. در حالت کلی در ستون های عمودی مثل دیوارها، ستون ها و هم چنین بتن های پیش ساخته به صورت وسیع به کار برده می شود.

در صنعت ساخت و ساز به منظور ایجاد فاصله دقیق بین بتن یا قالب با میلگرد از انواع اسپیسر استفاده می شود. این محصول با توجه به ماده اولیه تشکیل دهنده آن و نوع کاربرد در اندازه، اشکال و انواع مختلف تولید می شود. هر یک ازاسپیسر انواع آن دارای مقدار مقاومتی متفاوت است. انتخاب و خرید نوع اسپیسر طبق نظر پیمانکار پروژه و مقدار بار متحمل بر سازه انجام می شود.

ین درباره مزایا و ویژگی های آن صحبت کردیم.

دکمه بازگشت به بالا