ورزشی

سهم مدیران زن در وزارت ورزش و جوانان چقدر است؟

به گزارش خبرگزاری ترند روز؛ تجربیات بین المللی بیانگر این است که حضور مدیران زن در ساختار دولت ها موجب افزایش کیفیت خدمات شده است.در ایران طبق آمار رسمی ۲۶ درصد مدیران را بانوان تشکیل می‌دهند. براساس جدیدترین آمارها از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، تعداد کل کارمندان دولت در کشور ۲ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۱۵۱ نفر است که از این تعداد، ۹۵۹ هزار و ۷۸۳ نفر بانوان هستند .یعنی ۴۲.۱۱ دهم درصد و نزدیک یک میلیون از جمعیت کارمندان دولت بانوان هستند.
طبق مصوبه شورای اداری در سال ۹۶ قرار بر این بود میزان ۳۰ درصد از کل مدیران کشور را بانوان تشکیل دهند و براساس آمارها و داده‌های موجود از نیمه اول سال ۹۸ تا پایان شهریور امسال ۲۶ درصد مدیران را بانوان تشکیل داده اند.
اگرچه تعداد بانوان مدیر در چند سال اخیر چهار درصد افزایش یافته اما براساس اعلام سازمان اداری و استخدامی کشور قرار بوده تا پایان برنامه ششم تعداد بانوان مدیر در کشور به ۳۰ درصد برسد.در حوزه ورزش و در سه بخش کلان می توان این موضوع را مقایسه کرد. در فدراسیون های ورزشی و از 51 فدراسیون ورزشی کشور 2 فدراسیون رییس زن دارند یعنی 3.9 درصد. در حوزه ستادی که آمار دقیقی از وضعیت و تعداد مدیران زن در ساختار ستادی وزارت ورزش و جوانان در دسترس نیست ولی تعداد مدیران زن وزارت ورزش و جوانان بیشتر در حوزه معاونت ورزش بانوان و انگشت شمار است. در بخش ادارات کل تربیت بدنی استان ها فقط یک مدیر کل بانو مسئولیت اداره کل تربیت بدنی را عهده دار است .
این موضوع چنان تامل برانگیزاست که جدای از ورزش قهرمانی (که در آن جمعیت زنان ورزشکار تیم های قهرمانی نزدیک 50 درصد را تشکیل می دهند)، در حوزه ورزش همگانی که جامعه آماری آن ، عموم جامعه کشور است ، عمده بانوان کشور از فقر حرکتی و ورزشی رنج می برند.
رییس جمهور محترم در بازدید اخیر خود از وزارت ورزش و جوانان در تاریخ دوم بهمن ماه 1402 تاکید بسیاری به تناسب سازی حضور زنان در کنار مردان داشت.تحقق انتظار ریاست جمهوری علاوه بر ترویج و توسعه ورزش بانوان ، مستلزم واگذاری مسئولیت های مدیریتی به بانوان به ویژه در فدراسیون هایی است که جامعه هدف آن بیشتر بانوان هستند؛نظیر فدراسیون آمادگی جسمانی و بعضی فدراسیون های ورزشی که درصد مخاطبین بانو در آنها مساوی یا بیشتر از مردان است. این نیاز می بایست از سوی مدیران وزارت ورزش و جوانان صورت گیرد که اخیراً به زعم خودشان دست به تغییرات انقلابی زده اند تا بتواند تاثیر مثبتی در کیفیت و کمیت خدمات به بانوان کشور را در پی داشته باشند! در حالیکه در آستانه انتخابات فدراسیون آمادگی جسمانی به نظر می رسد وزیر ورزش بر خلاف منویات مقام معظم رهبری و تاکید رییس جمهوری سعی دارد سرنا را ازسر گشادش بدمد!

251 251

گروه تحریریه مطالب ورزشی

با استفاده از روحیه‌ی خوش‌سبک و پویا، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی مطالبی جذاب و خواندنی در مورد رویدادها و تمام جنبه‌های هیجان‌انگیز ورزش می‌پردازم. همراه با من باشید و دنیای ورزش را با انرژی و اشتیاق بشناسید.
دکمه بازگشت به بالا