علمی و پزشکی

رونمایی ناسا از ابری نامرئی و هولناک بر فراز زمین / عکس

محققان ناسا با استفاده از داده‌های موجود از توزیع آلودگی‌های دی‌اکسید کربن در سال 2021 انیمیشن‌هایی ساخته‌اند که انتشار این مواد در اتمسفر کره زمین را نشان می‌دهند. در این انیمیشن‌ها می‌توانید نحوه تولید آلودگی‌های کربنی از ابتدا تا انتهای سال 2021 را ببینید.

در این انیمیشن‌ها، آلودگی‌های ناشی از سوخت‌های کربنی نارنجی، سوزاندن زیست‌توده قرمز، دی‌اکسید کربن حاصل از اکوسیستم‌های زمینی سبز و آلودگی‌های حاصل از اقیانوس آبی است. نکته آزاردهنده که البته غافل‌گیرکننده هم نیست، این است که نیم‌کره شمالی با هاله بزرگی به رنگ نارنجی پوشانده شده که نشان‌دهنده مقدار بسیار زیاد آلودگی‌های مربوط به سوخت‌های فسیلی است.

تکانه‌های سبزرنگی که گاهی دیده می‌شود، نشان می‌دهد که کره زمین چقدر توانسته است کربن‌های تولیدی را جذب کند. اقیانوس هم با تکانه‌های آبی نشان می‌دهد که چقدر موفق شده است تا کربن‌ها را از هوا بگیرد.

سطح آلودگی در زمین به نقاط بحرانی نزدیک می‌شود

حرف‌زدن درباره آلودگی‌های کربنی کار سختی است، چون اکثر مردم نسبت به آن‌ها آگاه نیستند و در بیشتر مواقع این گازها را به‌چشم نمی‌بینند. اما چنین تصویرسازی‌هایی به افراد کمک می‌کند تا بهتر با حجم آلودگی‌هایی که راهی محیط‌زیست می‌کنند و زندگی خود را در آن‌ها می‌گذرانند، آشنا شوند.

آلودگی تکان‌دهنده زمین به روایت ناسا / عکس

دانشمندان می‌دانند که سطح آلودگی‌ها در جهان افزایش یافته است و باید تغییراتی را در رفتار خود ایجاد کنیم تا جلوی رسیدن شرایط اقلیمی به نقاط بحرانی را بگیریم. البته ما از بعضی از این نقاط بحرانی عبور کرده‌ایم. برای مثال، سطح آب دریاها بسیار بالا آمده و میزان ذوب‌شدن یخ‌های قطبی هم به‌طرز هشداردهنده‌ای زیاد شده است. بااین‌حال، همچنان ضروری است که دست‌به‌کار شویم و برای نجات محیط‌زیست خود کاری کنیم.

۵۸۵۸

نشر علمی پزشکی

به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، می‌خواهم با ارائه مطالبی که بر اساس پژوهش‌های روز و رویکردهای معتبر تهیه شده‌اند، به شما در درک بهتر و مدیریت بهتر سلامتی کمک کنم.
دکمه بازگشت به بالا