برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

چرا کولر گازی برفک میزنه؟

فرقی نمی‌کند نزدیک به فصل گرما باشیم یا سرما. در هر صورت کولرگازی یکی از مهم‌ترین دستگاه‌ها برای سرمایش و گرمایش است. کولرگازی قبل از استفاده و در ابتدای هر فصل باید سرویس شود. یکی از مهم‌ترین علت‌های سرویس کردن کولرگازی، جلوگیری از برف زدن است. شاید عجیب باشد اما کولرگازی‌ها هم برفک می‌زنند! در این مقاله از تهویه سان می‌خواهیم این اتفاق عجیب را بررسی کنیم. همچنین می توانید جهت خرید دریچه اسلوت، دریچه کولر و دریچه داکت اسپلیت با ما در شرکت تهویه سان تماس بگیرید.

چرا کولر گازی برفک میزند و چطور می‌توان این مشکل را برطرف کرد؟ اگر کولرگازی شما هم دچار چنین مشکلی شده، پیش از استفاده از خدمات ، این مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله همه‌ی علل برفک زدن کولر گازی را بررسی می‌کنیم و پس از خواندن این مقاله خواهید توانست به سادگی این مشکل را برطرف کنید.

لوله‌های کولرگازی؛ بیشترین قسمتی که احتمال یخ‌زدگی دارد

تقریباً همه قسمت‌های کولرگازی احتمال یخ‌زدگی دارند. اما قسمت‌‌های داخلی دستگاه مثل پنل داخی، پنل خارجی، کندانسور و از همه بیش‌تر لوله‌های داخل کولر گازی بیش از سایر قسمت‌ها احتمال یخ‌زدگی دارند. این مساله ربطی به برند کولر گازی شما هم ندارد و حتی کولرگازی برندهای معتبری مثل سامسونگ هم دچار این مشکل می‌شوند. در بسیاری از موارد با پیشگیری می‌توان از این یخ زدن کولرگازی جلوگیری کرد و نیازی به مراجعه به و تکنسین‌های تخصصی تعمیرات کولرگازی نخواهد بود. اما سوال اینجاست که چرا کولرگازی دچار یخ‌زدگی می‎شود؟

یخ زدن کولر گازی زمستان و تابستان ندارد!

معمولاً انتظار داریم یخ‌زدگی کولرگازی در زمستان‌ها بیشتر از تابستان باشد. اما چنین نیست. در حقیقت یخ‌زدگی کولرگازی در هر دو فصل رخ می‌دهد. اما علل یخ زدن کولر گازی در تابستان و زمستان با هم متفاوت است.

·       وقتی گاز کافی به دستگاه نمی‌رسد

یکی از اصلی‌ترین علل یخ زدگی کولرگازی نرسیدن گاز کافی به دستگاه است. اگر گاز فرئون به اندازه کافی به دستگاه نرسد، احتمال یخ زدگی بسیار بالا است. در حقیقت گاز یکی از مهم‌ترین عوامل چرخه تولید سرما در کولرگازی است و کمبود گاز باعث یخ زدگی  لوله‌های داخلی دستگاه می‌شود. با شارژ کردن دوره‌ای گاز دستگاه می‌توانید به سادگی از یخ زدگی کولرگازی جلوگیری کنید.

·       مسیر لوله‌ها بسته است!

در اثر گذشت زمان و سرویس نشدن کولرگازی ممکن است مسیر لوله‌های داخل دستگاه به علل مختلفی بسته شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود به صورت دوره‌ای و پیش از شروع فصل استفاده از کولرگازی حتماً دستگاه سرویس شود.

·       استفاده زیاد از کولرگازی؛ یخ‌زدگی دستگاه

استفاده بسیار زیاد و روشن بودن مداوم دستگاه، موجب یخ زدگی کولرگازی خواهد شد. در حقیقت هنگامی که دستگاه بدون هیچ توقفی ساعت‌ها کار می‌کند، ممکن است باعث ایجاد یخ زدگی شود. برای جلوگیری از این اتفاق و هم‌چنین صرفه‌جویی در مصرف انرژی پیشنهاد می‌کنیم تنها زمانی که واقعاً به کولرگازی نیاز دارید، دستگاه را روشن کنید.

·       خرابی فن داخلی؛ علت یخ زدگی داخل کولر گازی است!

اگر فن داخلی دستگاه که وظیفه مکش هوای گرم بیرون به داخل را دارد، دچار خرابی شود، احتمال یخ زدگی بالا است. فن داخلی می‌تواند به علل مختلفی مثل کثیفی دچار ایراد شود. گاهی اوقات هم فن دچار سوختگی و عیب اساسی می‌شود که تنها با مراجعه به یک تکنسین این مشکل قابل حل است. با مراجعه به صفحه ، می‌توانید همین حالا درخواست تعمیر کولرگازی خود را در تهویه سان ثبت کنید تا بهترین تکنسین در محل شما حاضر شده و دستگاه را به صورت کامل عیب یابی و مشکل را حل کند.

·       در هوای سرد از کولرگازی استفاده نکنید!

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما هوای سرد داخل محیط هم می‌تواند باعث یخ زدن دستگاه شود. در حقیقت در این شرایط هوای بیرون به اندازه کافی سرد هست و کولرگازی همین هوا را سردتر می‌کند. این اتفاق مخصوصا در فصل پاییز و زمستان بیشتر رخ می‌دهد. بنابراین حتماً در محیطی کولر گازی را روشن کنید که هوای داخل محیط گرم باشد.

·       مشکل از سنسورهای داخلی است

یکی دیگر از علل رایج خرابی و یخ زدگی کولرگازی از کار افتادن سنسورها است. سنسورها نقش مهمی در فرآیند سرمایش یا گرمایش دستگاه دارند. اگر سنسور دقت کافی را نداشته باشد و دستورات به موقع صادر نشود، احتمال یخ زدگی وجود دارد. این مشکل در اکثر کولرگازی‌ها دیده می‌شود.

چطور از یخ‌زدگی کولرگازی جلوگیری کنیم؟ پیشگیری بهتر از درمان است!

بهترین راه جلوگیری از یخ زدگی کولرگازی، پیشگیری است. اگر به صورت مرتب کولرگازی خود را سرویس کنید و مراقبت دستگاه باشید، هم از یخ زدگی کولرگازی جلوگیری می‌شود و هم عمر دستگاه افزایش می‌یابد. برای سرویس دوره‌ای و تعمیرات کولرگازی می‌توانید روی کمک ما حساب کنید. پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به صفحه ، با انواع خدمات ما در تعمیر کولرگازی آشنا شوید.

چرا اسپلیت یخ می زند؟ یا دلیل یخ زدن اسپلیت چیست ؟ و سوالاتی از این قبیل ممکن است برای کاربران اسپلیت پیش بیاید. این مشکل یکی از 10 مشکل شایع در کولر های گازی و اسپلیت است. همواره پنل داخلی اسپلیت ، پنل خارجی ، کندانسور اسپلیت و لوله های ارتباطی درگیر این مشکل هستند. برای رهایی از این اختلال و ایراد قصد داریم، علل و عوامل بروز آن را بررسی و عیب یابی کنیم. اما بدیهی است که به منظور تعمیر اسپلیت  باید از تعمیرگاه مخصوص آن کمک بگیرید؛ همراه ما باشید.

بررسی دلایل یخ زدن اسپلیت در حالت سرمایش

صرف نظر از دلایل تخصصی که خارج از حوصله این بحث است، یخ زدن اسپلیت می تواند ناشی از موارد شایعی باشد که در ادامه آنها را شرح می دهیم؛

عدم وجود گاز کافی در اسپلیت

ممکن است اسپلیت شما نشتی گاز داشته باشد یا با جابه جایی دستگاه به هر دلیلی گاز آن خارج شده باشد، در چنین حالتی یخ زدن اسپلیت در قسمت پنل داخلی یا لوله شایع است. پس شارژ گاز دستگاه را چک کنید.

گرفتگی در لوله های ارتباطی اسپلیت

اگر لوله مویی یا قطعاتی مانند شیربرقی اسپلیت یا لوله های ارتباطی اسپلیت گرفته باشند، احتمال یخ زدن اسپلیت بسیار زیاد است. با سرویس کردن و شست و شوی به موقع کولر گازی همواره نظافت آن را رعایت کنید.

یکسره کار کردن کمپرسور اسپلیت

اگر کمپرسور به هر دلیل( خرابی برد فرمان، خرابی سنسور، خرابی کمپرسور و…) یکسره کار کند، منجر به یخ زدن اسپلیت در پنل داخلی و قسمت هایی از دستگاه می شوند.

خرابی اواپراتور

خرابی فن بلوور یا فن داخلی و یا همان اواپراتور منجر به یخ زدن اسپلیت می شود. اواپراتور هوای گرم را به داخل می کشد و پس از تماس هوای گرم با کویل های هوای سرد به محیط باز می گردد. اگر فن بلوور نتواند هوای سرد را به راحتی از روی کویل های داخلی (اواپراتور) تخلیه کند، پنل داخلی شروع به یخ زدن خواهد کرد. کثیف بودن فیلتر های اسپلیت، خرابی فن بلیور و سوختن موتور فن یا راه انداز بلوور داخلی باعث می شود اسپلیت در قسمت ها مختلفی یخ بزند.

استفاده از اسپلیت در هوای نسبتا سرد

در شرایط جوی نسبتا سرد باید از حالت فن اسپلیت استفاده کنید، زیرا استفاده بیش از حد از حالت سرمایش یخ زدن سیکل و لوله ها را به دنبال خواهد داشت.

بورد الکترونیک

اگر همه موارد بالا را بررسی و ارزیابی نمودید و همچنان با مشکل یخ زدن اسپلیت مواجه هستید، احتمالا بورد الکترونیک اسپلیت خراب شده است و نیاز به تعویض دارد.

دکمه بازگشت به بالا