برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

برای اینکه یک کانال ساز کولر بشیم باید چه کارهایی یاد داشته باشیم؟

کانال کولر و هر آنچه راجب به آن باید بدانید (راهنمای کامل )

به بیانی ساده می توان گفت که کانال سازی کولر از مهم ترین بخش های معماری یک ساختمان است. در صورتی که شما به تازگی وارد یک خانه شده باشید که کانال کولر ندارد، مجبور خواهید شد از یک بنا برای خراب کردن سقف کمک بگیرید تا قادر به کانال کشی کولر باشید. نحوه کانال کشی روی دکوراسیون داخلی و میزان خنک شدن ساختمان تاثیرگذار است.

کانال هوا چیست؟

کانال هوا کانالی است که برای انتقال هوا در بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع به کار گرفته می شود. این کانال در دو نوع گرد و چهار گوش تولید می شود و برای ساخت آن از ورق گالوانیزه یا آلومینیوم استفاده می گردد. این روزها مصالح دیگری مثل پنل های عایق شده و پلاستیک نیز برای ساخت کانال هوا به کار می روند.

کانال کشی در ساختمان به کمک ورق های فولاد گالوانیزه یا آلومینیوم انجام می شود. کانال کشی در مراحل پایان کار یا نازک کاری و پیش از اجرای سقف کاذب یا کناف صورت می گیرد و برای کاهش میزان اتلاف انرژی با پشم شیشه عایق بندی می گردد. عوامل مختلفی روی هزینه کانال کشی تاثیر دارند که از جمله آن ها می توان به متراژ فضا، مواد اولیه فولادی یا آلومینیومی و محل قرارگیری کولر که می تواند بالکن یا بام ساختمان باشد، اشاره کرد.

راهنمای کانال کشی کولر

با توجه به مطالبی که ذکر شد، احتمالا به اهمیت زیاد کانال کشی کولر پی برده اید. بنابراین باید در زمانی که قرار است یک کولر آبی در ساختمان خود راه اندازی کنید، ابتدا به اصول مربوط به کانال کشی کولر دقت کنید و از یک فرد باتجربه و ماهر برای این منظور کمک بخواهید. اگر یک بار عمل کانال کشی را به درستی انجام دهید، مطمئن خواهید شد که در آینده مشکلی نخواهید داشت.

مراحل کانال کشی کولر

مراحل کانال کشی کولر به شرح زیر هستند:

یکی از نکاتی که باید در کانال کشی کولر به آن توجه کرد، معماری ساختمان است. برای کانال کشی باید بهترین موقعیت دریچه ها را پیدا کرد. این امکان وجود دارد که در برخی بخش های ساختمان نتوان دریچه نصب کرد، زیرا پس از راه اندازی کولر، باد وارد این بخش ها نمی شود یا به خاطر تنظیم نبودن زاویه، فضا به شدت سرد می شود. به همین خاطر، کسی که مسئول طراحی کانال کولر است، باید اول نقشه های ساختمان را بررسی کند و با توجه به آن ها وارد عمل شود. توجه داشته باشید که انتهای هر دریچه باید به یک دریچه ختم شود. با این حساب باید حواستان باشد که اگر قرار است در قسمتی از ساختمان دریچه نصب کنید، باید کانال کولر را به آن بخش منشعب نمایید.

تهیه ورق مناسب برای کانال کولر

اصول کانال کشی کولر از اهمیت زیادی برخوردارند و اگر به آن ها توجه نکنید، دچار مشکل خواهید شد. همین مشکلات می توانند شما را مجبور به تخریب و ساخت و ساز مجدد کنند. وظیفه کانال کولر، انتقال هوای سرد از داخل کولر به محیط درونی ساختمان است. اگر جنس ورقه هایی که برای کانال کولر خود انتخاب کرده اید، مناسب نباشد، ممکن است کانال با گذشت زمان سوراخ شود و هوای گرم به داخل کانال نفوذ کند.

دمپر بین کانالی چیست؟

اگر خیلی ساده بخواهیم بین کانالی را به شما معرفی کنیم، باید بگوییم که وظیفه دارد کنترل جریان هوا را انجام دهد تا یک جریان هوا استاندارد را داشته باشید، این جریان هوا هرچقدر زیاد باشد باعث آسیب‌هایی برای دستگاه تهویه هوا خواهد بود و کم هم باشد که مشکلات خاص خود را دارد.

نکاتی که در نصب کانال کولر باید مورد توجه قرار داد

این مشکل باعث می شود ساختمان شما به خوبی خنک نگردد. در این وضعیت باید کولر خود را طی ساعات طولانی تری روشن بگذارید تا محیط خنک شود. پس باید قبل از این که برای خرید کانال کولر اقدام کنید، جنس ورقه ها را تحت نظر داشته باشید. بهترین گزینه، ورق های گالوانیزه هستند که دوام زیادی دارند. به این نکته هم توجه کنید که این ورق ها در ضخامت های مختلفی قابل عرضه هستند و بهتر است شما ضخامت های بالا را انتخاب کنید.

عایق کاری هنگام کانال کشی کولر

از دیگر نکات مهمی که باید در کانال کشی کولر به آن توجه کرد، رعایت استانداردهاست. اگر عایق کاری در محل نصب دریچه ها و اتصال کانال ها به هم صورت نگیرد، هوای خنک از کانال خارج شده و فضای ساختمان خنک نخواهد شد. در این وضعیت شما تصور می کنید موتور کولر ایرادی پیدا کرده است و با وجود تعمیراتی که روی آن انجام می دهید، باز هم مشکل رفع نمی شود. بازدید کانال کشی بسیار دشوار است، زیرا نیازمند تخریب ساختمان است. به همین خاطر باید در نصب کانال ها دقت داشته باشید.

کانال کشی کولر بر اساس سرعت جریان باد

هر کولر آبی دارای سرعت و فشار باد مخصوص به خود است. شما بایستی پیش از خرید کولر به متراژ فضا توجه کنید. هر چه ساختمان شما بزرگ تر باشد، کولری که انتخاب می کنید باید سرعت باد بیش تری داشته باشد. کانال کشی کولر را باید بر اساس سرعت باد انجام داد. هر چه باد با فشار بیش تری وارد شود، عایق کاری و کانال کشی نیز باید با دقت بیش تری صورت بگیرد.

نکته مهم در کانال کشی کولر – خرید و قیمت انواع کانال و دریچه تاسیسات

برخی از افراد برای این که هزینه کانال کشی برایشان کم تر تمام شود به سراغ مواد ارزان قیمت می روند و به جای استخدام افراد متخصص و باتجربه به دنبال افراد تازه کار می روند. این یک اشتباه بزرگ است. همان طور که گفته شد، کانال کشی کولر را باید یک بار برای همیشه به درستی انجام داد، حتی اگر هزینه آن زیاد باشد. اگر این کار را نکنید، بعدا با ایجاد هر مشکلی برای شما دردسر زیادی ایجاد خواهد شد. سعی کنید از بهترین مواد و ماهرترین افراد استفاده کنید تا کولرتان حداکثر کارایی را داشته باشد.

قیمت کانال کشی و دریچه کولر چقدر است؟

هزینه کانال کشی به صورت متری محاسبه می گردد. این محاسبه بدین شکل است که محیط کانال یا دهانه در اندازه طول کامال و در هزینه واحد ضرب می شود تا هزینه کل به دست آید. این هزینه به طور معمول از 100000 تا 150000 تومان متغیر است. البته فقط برآورد تخمینی هزینه کانال کشی را می توان به شکل آنلاین یا تلفنی انجام داد و تعیین قیمت، طراحی، ساخت و اجرای کانال باید به طور دقیق پس از بازدید از محل و انتخاب ورق مورد استفاده انجام شود.

قیمت کانال سازی و دریچه کولر در بازار چقدر است؟

در طی بازدید، علاوه بر متراژ فضایی که قرار است کانال کشی شود، نوع کانال کشی که می‌تواند گرد، چهارگوش یا از متریال های خرطومی یا انعطاف پذیر فلکسیبل ( ) باشد نیز مشخص خواهد شد.

انواع دریچه کولر

دریچه های داخلی دارای انواع گوناگونی اند و از مدل های ساده پلاستیکی تا مدل های فلزی و چوبی دکوراتیو دارای تنوع هستند. این روزها دریچه های چوبی و دکوراتیو برای زیبایی بیش تر فضا بیش تر کاربرد دارند.

در کانال کشی ساختمان ها چیزی که بیش از اجرت کانال کشی اهمیت دارد، دقت در انتخاب صحیح ورق مورد استفاده برای کار است. ورق های بی کیفیت و نازک تر از حد معمول به غیر از این که دوام خوبی ندارند، باعث ایجاد سر و صدا نیز می شوند. این ورق ها برای ارزان تمام شدن کار مورد استفاده قرار می گیرند و به کار بردن آن ها اصلا توصیه نمی شود.

کانال ساز کولر سیار کانال سازی و نصب کانال در تمام تهران

شرکت پویان گسترش با بیش از 5 سال تجربه در تهران و سراسر ایران به نصب کانال سازی میپردازد و امید است که روز به روز در این امر پیشرفت کرده و برای مردم عزیز ایران مفید باشیم

پیشنهاد ما این است که از ورق های مقاوم با ضخامت قابل قبول استفاده کنید تا بعدا مشکلاتی مثل سوراخ شدن و ایجاد آلودگی صوتی برایتان ایجاد نشوند. توجه کنید که اگر بعدها مشکلی در این رابطه به وجود بیاید، برای تعویض و تعمیر کانال کولر نیاز به تخریب دارید که هم دردسرهای زیادی دارد و هم هزینه های زیادی را برای شما رقم خواهد زد.

برای اینکه یک کانال ساز کولر بشیم باید چه کارهایی یاد داشته باشیم؟

در درجه اول باید محاسبات قوی داشته باشی ذهنیت قوی لازم دارد، همچنین باید از لحاظ جسمی توان انجام کارها را داشته باشی چون قرار است در ساختمانهای نیمه کاره کار کنی و از راه پله های نیمه کاره رفت و آمد کنی و سر و صدای این کار زیاد است باید بتوانی این صدا را تحمل کنی

برای اینکه بتوانیم یک کارگاه تولید کانال کولر راه بندازیم چه ابزارها و چقدر سرمایه لازم است؟

اگر مغازه یا کارگاه از خودت داشته باشی که هزینه رهن و اجاره آن کسر میشود و اگر نداشته باشی حداقل ۱۰ میلیون تومان برای رهن و اجازه مغازه باید داشته باشی و برای شروع کار باید مقداری ورق گالوانیزه تهیه بشه که حدود ۲ میلیون میتونه تهیه کنه.

ابزارهایی که نیاز هست برای کانال سازی:

  • یک دستگاه چفت زن سه کاره یا چهار کاره برای کانال سازی که حدود ۱۵ میلیون قیمت دارد
  • میز کار لازم است که سه چهار میلیون قمیت دارد
  • قالب تنه
  • قیچی ورق بر
  • انبر پرچ
  • دریل و مینی فرز

درآمد شغل کانال سازی کولر چقدر است؟

اگر کار ساختمان سازی راه بیفته درآمد این کار خیلی خوبه و زمانی این کار در دسته مشاغل پردرآمد قرار داشت اما الان که ساختمان سازی هنوز اوضاع خوبی ندارد میانگین روزی ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارد

منبع:

پویان گسترش

youtube

آرزو احسانی

آرزو احسانی هستم علاقمند به نویسندگی و مساعل کسب و کار و اقتصادی
دکمه بازگشت به بالا