برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

راه تشخیص نقره اصل با وایتکس چیست؟

راه های تشخیص نقره اصل از بدل چیه؟

خوب حتما همه میدانید انگشتر نقره زنانه چیست و چه ارزشی دارد. در بی گرانی های  یکی دو سال اخیر  قیمت نقره هم رشد زیادی داشت به حدی که از هر گرم  سه هزار تومان به هر گرم بیست هزار تومان رسید و هنوز هم قیمت نقره  هر روز بالا وپایین میرود. این مطلب برای آن دسته از عزیزانی که دوست دارند به عنوان سرمایه نقره تهیه کنند شاید مفید باشد. شما  اگر قصد خرید انگشتر نقره کار شده برای مثال انگشتر نقره و یا نیم ست و سرویس نقره را دارید باید راه  تشخیص نقره از بدل را بشناسید.

برای این منظور باید  بدانید که رنگ نقره ای به تنهایی دال بر نقره اصل بودن زیورآلاتی که میخواهید بخرید نمی باشد چرا که امکان دارد زیورآلاتی که قصد خرید آن را دارید فقط یک بدلیجات ساده با آبکاری نقره ای باشد و شما در تشخیص نقره ازبدل  اشتباه کرده باشید .راه کار های متفاوتی برای مطمئن شدن از جنس نقره وجود دارد که تست نقره با روش های مختلفی که در ادامه مطرح میشود جزء محبوب ترین و پرکاربرد ترین روش ها هستند. همچنین برخی افراد فقط  به علامت 925 که بر روی آن نقره جات حک شده بسنده میکنند و میگویند فلان انگشتر یا دستبند علامت 925 یا همان نقره استرلینگ را داشت.

کم نیستند ادم هایی که با گران شدن نقره خام دست به تقلب در فروش میزنند. چرا که خیلی از افرادی که قصد فروش نقره جات خود را دارند هنگام مراجعه به ما برای فروش نقره جاتشان تازه متوجه میشوند که زیورآلاتشان نقره نیست خیلی هایشان همین علامت 925 را هم روی زیورآلاتشان دارند ولی نقره نیستند و هنگام خرید زیورآلات در تشخیص نقره از بدل دچار اشتباه شده اند و سرشان کلاه رفته است. پس به این نکته توجه داشته باشید که تشخیص نقره با علامت 925 یا همان استرلینگ راهی ساده اما پر خطر است چرا که ممکن است برخی سود جویان فقط این علامت را بر روی بدلیجات آبکاری شده با نقره حکاکی کرده باشند.

راستیتش رو بخواین امروز 1400/04/11 سر خودم هم کلاه رفت به خاطر اعتماد به علامت هک شده روی زیورآلات بدلی که آبکاری نقره شده بود اصلا نمیدونم چطور شد یادم رفت اول با سنگ و محک تستش کنم و گردنبند و دستبندی که میخواستم از دست یه مشتری بخرم رو تست نکردم و به مشتری و علامت 925 روی اون دستبند تکیه کردم وپول و هزینه اون دستبند رو دادم و فروشنده رفت بعد اومدم گفتم ای دل غافل نکنه نقره نباشه بزار تستش کنم  تست کردن با اسید همان و اثبات بدل بودن نقره ای که علامت925 هم روش هک شده بود همان. حالا باز خوبه خیلی ضرر نکردم و مبلغ 100 هزار تومان شد ضرر من اما این تجربه باعث شد دیگه هیچ وقت تست نقره با  تیزاب سلطانی یادم نره.

تشخیص نقره اصل با آهن ربا:

نکته ای  که برای تشخیص نقره باید بدانید این است که نقره  به هیچ وجه جذب آهنربا نمیشود پس در صورتی که زیورآلاتی که قصد خرید آن را دارید به آهنربا نزدیک شد باید مطمین باشید که آن تکه، جواهر یا نیمست یا انگشتر نقره نیست و یا در صورتی که نقره است عیار آن بسیار پایین است و نقره استرلینگ نیست. در این روش باید آهن ربا را به زیورآلاتی که قصد خریدآن را داریم نزدیک کنیم و اگر آن شیئ به آهنربا نزدیک شد(جذب آهنرباشد) پس یقین بدانید نقره اصل نیست. در این روش تشخیص نقره ما یاد گرفتیم هر زیورآلاتی که به آهنربا نزدیک شود نقره نیستو بدل است  در واقه یک روش اساسی برای تشخیص  نقره از بدل همین روش تشخیص با آهنربا می باشد.

تشخیص نقره با وایتکس

برای اینکه بدونیم نقره ای که خریدیم واقعن نقرست یا بدل  با روکش نقره یعنی برای اینکه بدونیم  سرمون کلاه رفته یا نه میتونیم از وایتکس که تو همه خونه ها هست استفاده کنیم آخه میدونید وایتکس یه مواد اسیدیه و اسیدی هم که در وایتکس هست با فلز نقره واکنش نشون میده پس یه راه سادست برای تست و تشخیص نقره  از جنس فیک و تقلبی بریم سر اصل متلب و اون اینکه چجوری با وایتکس بفهمیم چی به چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

برای این تست لازمه چند قطره از وایتکس رو بریزین روی زیورآلاتی که خریدین و بعد از چند ثانیه میبینین که اون نقطه رنگش تغییر میکنه سیاه شد بدونین  که نقره خریدین و اگه رنگ هایی که میبیننین غیر از این بود شما یک محصول بی کیفیت و یک زیورآلات نقره تقلبی خریدین !!!! .در واقع بدلیجات خریدین نه نقره جات.

البته من برای تست اینکه وایتکس چه بلایی سر نقره میاره یکی از انگشتر های ساخته شده در کارگاه نقره سازی خودم رو درون یک ظرف وایتکس قرار دادم و بعد از چند دقیقه  انگشتر نقره رو از ظرف وایتکس خارج کرده و شستم و عکسش رو گرفتم تا روش تست نقره با وایتکس رو به شما یاد بدم.

همونطور که میبید حلقه نقره ای که در وایتکس بوده کاملا سیاه شده و این روش تست نقره با وایتکسه حالا شاید بگید خوب بدلیجات هم در برخورد با وایتکس سیاه میشن پس از کجا بفهمیم نقره خریدیم یا بدلیجات؟؟؟؟؟؟؟ جواب کلیدی اینجاست این انگشتر نقره رو بعد از این که سیاه شد میتونید با فرش یا موکت یا مسواک و خمیر دندون و یا هر  چیز دیگه ای مثل اینها به راحتی تمیز کنید( البته فرشی که از پشم باشه  یا فرشی که از نخ باشه نه فرش های پلاستیکی که جدیدا تو خونه ها  کاربردش زیاد شده از اون فرش قدیمی های دست بافت !!!. ) و دوباره مثل روز اول تحویل بگیرید ولی بدلیجاتی که در برخورد با وایتکس سیاه شده دیگه مثل قبل نمیشه همینجوری سیاه میمونه  امید وارم از خوندن این مقاله سیر نشده باشید یادت نره تا آخر مقاله رو بخونی!!!!!!!!!!!!!!!!!

تشخیص نقره خالص با تست وزن

خوب یه روش دیگه برای تشخیص نقره خالص یا نقره پنبه وجود داره  و البته بدرد نقره سازا میخوره  اینه که نقره رو با روشی که در زیر توضیح داده میشه تست کنن!!! در این روش باید یک ترازوی دقیق کوچیک داشته باشیم (که البته نقره ساز ها و طلا ساز ها دارن) یک ظرف و یه مقدار آب مقطر  و نقره خالص شده یا همون نقره پنبه یا نقره 999  مراحل کار به این صورته که ابتدا نقره خالص رو بر روی ترازو قرار میدیم و وزنش رو یاد داشت میکنیم

در مرحله بعد باید ابتدا ظرف آب رو روی ترازو قرار بدیم و بعدش ترازومون رو صفر کنیم در مرحله بعد  نقره رو درون ضرفی که با آب مقطر پر شده بریزیم و دوباره نقره رو همراه اون ظرف آب مقطر میکشیم  تا بتونیم  بفهمییم نقرمون خالصه یا نه  به تصویر زیر نگاه کنید  راستی در این مرحله هم باید وزن رو یاد داشت کنیم.

بعد از اانجام فرایند فوق کافیه که اعداد رو بر هم تقسیم کنیم

در صورتی که حاصل تقسیم عدد اول بر عدد دوم  برابر بود با عدد یک بود  نقره ای که خریدین یه نقره با درج خلوص خیلی بالاست همون نقره 999 یا نقره پنبست

59.31/59.46=0.9974772956609

میبیننین که عددمون خیلی به یک نزدیکه و نقرمون یه نقره خالص با درصد خلوص بالاست  البته نقره ای که تا اینجا دیدید نقره با عیار 0.997 درصده که تولید خودمونه یعنی خالص سازیی نقره با خودمه امید وارم از خوندن این مقاله تا اینجا  لذت برده باشید

تشخیص نقره با سنگ و محک

تشخص نقره از بدل راه دیگه ای هم داره و اون تست نقره با تیزاب سلطانیه یه محلول اسیدی که از ترکیب اسید نیتریک  و اسید کلریدریک ساخته شده البته شما در کنار این اسید باید یک سنگ هم داشته باشین سنگی که قصاب ها باهاش چاقوشونو تیز میکنن!!!!!! خوب برای اینکه بتونیم بفهیم نقره خریدیم یا بدل بهتره موقع خرید زیورآلات از فروشنده بخواهیم که اصالت نقره را برای ما تایید کند یعنی از او بخواهیم با سنگ و محک نقره را تست کند تا نتیجه را خودتان ببینید.

روش کار به این صورت است که ابتدا نقره را بر روی سنک میکشیم تا یک خط از نقره بر روی سنگ به جا بماند .  در مرحله بعد یک قطره از محک را بر روی  رد بجا مانده از نقره بر روی سنگ میریزیم و چند لحظه منتظر میمانیم.

پس از چند ثانیه اگر رد زیورآلات که خریدیم پاک شد مطمینا نقره نیست.

اگر ماند و  به رنگ آبی در آمد نقره  با عیار بالای 900 میباشد و در صورتی که رد بر جای مانده بر روی سنگ محک به رنگ سبز در آمد نقره با عیار کمتر از 800است

تشخیص نقره از روی صدای زنگ نقره

یکی دیگه از راه های شناخت نقره زنگ صدای نقره هستش و اگه تو این کار با تجربه باشید و در واقع یه انگشتر باز و یا یه فروشنده نقره و یا سازنده زیور آلات نقره باشید به راحتی میتونید با استفاده از صدای  انگشتر بفهمید نقرست یا بدل  زیورآلات بدلی بعد از خوردن به اجسام صدای زنگ گونه خاصی میذن ولی نقره جاد در تماس با یک دیگر و یا اجیام دیگه فقط یک صدای “دوپ” یا “دام” میدهند.

منبع: women’s silver ring

دکمه بازگشت به بالا