اقتصادیبرترین های ترند روز

توکن سوزی شیبا چیست؟

همه چیز درباره توکن سوزی شیبا اینو ؛ اهداف، روش‌ها و دستاوردها تا امروز

آیا ارز دیجیتال شیبا اینو توکن سوزی می‌کند؟ آیا توکن SHIB برنامه‌ای برنامه توکن سوزی دارد؟ تاریخ و زمان سوزاندن شیبا را بررسی می‌کنیم. شیبا اینو را باید یکی از جنجالی‌ترین توکن‌های تاریخ نه چندان طولانی حوزه کریپتوکارنسی دانست. کمتر کسی فکر می‌کند یک توکن اتریومی ساده، که هیچ هدف و کاربرد خاصی ندارد، بتواند به رده یازدهم فهرست برترین ارزهای دیجیتال از نظر کل سرمایه در گردش راه پیدا کند! اما این اتفاق افتاد و توجه افراد بیشتری به توکن SHIB جلب شد. یکی از دلایل خوش‌بینی کاربران به آینده شیبا اینو و تمایل به خرید ارز شیبا شنیدن اخباری درباره توکن سوزی آن است.

مختصری درباره توکن شیبا اینو

فردی با نام مستعار ریوشی حدود یک سال پیش اقدام به ساخت یک توکن با نماد SHIB کرد. لوگوی آن تصویر یک سگ شیبا اینو است که در اولین نگاه ما را به یاد دوج کوین می‌اندازد. سازنده، ارز دیجیتال خود را «قاتل اتریوم» نام‌گذاری کرد. بررسی ابعاد پروژه نشان می‌دهد ریوشی به دنبال این بوده تا از موفقیت بی‌نظیر دوج کوین در بازار رمز ارز حداکثر بهره را به نفع توکن خود ببرد. او حتی تلاش کرد یک سری ویژگی‌های اضافی به رمز ارز خود اضافه و نظر کاربران را جلب کند. به عنوان نمونه برخلاف دوج کوین، شیبا اینو توکن سازی دارد.

شبیه DOGE، این نیز یک میم کوین است. میم کوین‌ها برخلاف اتریوم، کاردانو، پولکادات، ترون و بی‌شمار پروژه بلاک چینی دیگر هدف و کاربرد خاصی ندارند و فقط برای سرگرمی ایجاد می‌شوند. شما نیز می‌توانید طی چند ساعت یک توکن شبیه شیبا اینو ایجاد و حتی زمان و تاریخ توکن سوزی آن را مشخص کنید! اما از آن جایی که این دسته ارزهای دیجیتال با تکیه بر جوامع آنلاین و اینفلوئنسرها ایجاد و حمایت می‌شوند، صعودی کردنشان راحت نیست. به همین دلیل توکن شما احتمالا هیچ خرید و فروشی نخواهد داشت، اما خرید شیبا به خاطر تبلیغات فراوان به حجمی باورنکردنی رسیده است.

ارز Dogecoin که شیبا اینو به روش‌های مختلف نظیر توکن سوزی به دنبال رقابت با آن است، در سال 2013 توسط دو نفر، با هدف نمایش آسان بودن ساخت یک ارز دیجیتال مثل بیت کوین، ایجاد شد! به عبارتی آن‌ها می‌خواستند کریپتوکارنسی را مورد تمسخر قرار بدهند! همانطور که پروژه شوخی شوخی ایجاد شد، افراد زیادی نیز صرفا برای جنبه فان آن به انجمن کاربرانش اضافه شدند. رفته رفته این جامعه بزرگ شد و بازار کوین نام برده را به چند میلیارد دلار سرمایه رساند. سپس نوبت به ایلان ماسک ثروتمندترین فرد دنیا رسید تا صرفا با چند توئیت قیمتش را به شکلی نجومی افزایش بدهد.

در نتیجه دوج کوین چیز خاصی ندارد، پس کار پروژه قاتل آن راحت است! با این حال ریوشی به وسیله تبلیغات مختلف، کمک گرفتن از اینفلوئنسرها و ارائه طرح‌هایی نظیر تعیین زمان و تاریخ برای توکن سوزی شیبا اینو می‌خواهد آن را واقعا بهتر از دوج کوین جلوه بدهد.

اما نکته‌ای را فراموش نکنید؛ دوج کوین در کیف پول ارز دیجیتال دارای یک بلاک چین اختصاصی و در واقع یک کوین (Coin) است، اما شیبا اینو فاقد بلاک چین اختصاصی است و یک توکن (Token) محسوب می‌شود. تا کنون بالای 200 هزار عدد توکن، بعضا بسیار کاربردی با اهداف بلندپروازانه، روی اتریوم ایجاد شده‌اند، اما شیبا موفق شد با ترفندهایی از قبیل برنامه توکن سوزی آن‌ها را (از نظر حجم کاربر و کل سرمایه در گردش) کنار بزند. در مطلب زیر اطلاعات بیشتری درباره تفاوت کوین و توکن به دست خواهید آورد.

منظور از توکن سوزی شیبا یا دیگر ارزهای دیجیتال چیست؟

به زبان ساده، منظور از توکن سوزی شیبا اینو یا هر کوین و توکن دیگر، حذف دائمی تعدادی از آن‌ها از شبکه است. این کار کاهش دائمی کل عرضه در بازار آن ارز دیجیتال را تضمین می‌کند. برای درک بهتر با اعداد توضیح می‌دهیم. در حال حاضر 394 عدد توکن SHIB در گردش است. اگر تعدادی از آن‌ها را از چرخه حذف کنیم، توکن سوزی انجام شده است.

هدف از این کار مقابله با کاهش قیمت رمز ارز است. به همان شکل که بانک مرکزی یک کشور به وسیله چاپ و توزیع بیش از اندازه اسکناس سبب کاهش ارزش پول ملی می‌شود، زیاد شدن تعداد توکن‌های در گردش داخل شبکه یک رمز ارز نیز به مرور زمان منجر به کاهش قیمت آن خواهد شد. تصور کنید بدون کنترل، روزانه همینطور تعدادی SHIB به شبکه تزریق شود. حتما ارزش آن کاهش پیدا خواهد کرد. حال به وسیله توکن سوزی شیبا اینو با این اثر مقابله می‌شود.

در این فرآیند، کوین‌ها به آدرسی به نام آدرس خورنده (Eater Address) ارسال می‌شوند. این آدرس فاقد کلید خصوصی است، به همین دلیل تمام توکن‌های ذخیره در آن برای همیشه از دسترس خارج هستند. اگر با اصطلاحات ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشید، باید بدانید دسترسی به توکن‌های ذخیره در آدرسی که کلید خصوصی آن موجود نیست، هرگز امکان‌پذیر نخواهد بود.

دلایل مختلفی برای توکن سوزی شیبا اینو می‌توان مطرح کرد، اما مهمترین آن نشان دادن تعهد طولانی مدت پروژه نسبت به سرمایه گذاران است. به این ترتیب توسعه‌دهنده یک پروژه نشان می‌دهد کاربران را رها نکرده و به دنبال روشی برای افزایش سودآوری آن‌ها است. هر پروژه‌ای، رمز ارزی و بلاک چینی یا غیر آن، در تلاش است تا حداکثر ارزش افزوده را برای سرمایه گذاران و کاربرانش ایجاد کند. حال در شبکه شیبا اینو یا هر ارز دیجیتال دیگر به وسیله توکن سوزی علاوه بر حل برخی مشکلات، این خواسته برآورده خواهد شد.

پورتال جدید شیبا اینو برای توکن سوزی راه‌اندازی شد

تیم توسعه‌دهنده رمز ارز شیبا اینو که یکی از محبوب‌ترین میم کوین‌های الهام گرفته از دوج کوین است، با راه‌اندازی یک پورتال توکن سوزی، این امکان را در اختیار کاربران خود قرار داده است که با سوزاندن توکن‌هایشان به شکلی غیر فعال کسب درآمد کنند.

قابلیت پورتال توکن سوزی شیبا اینو این امکان را به کاربران می‌دهد که توکن‌های SHIB خودشان را با هدف سوزاندن به یک آدرس ارسال کنند. توکن‌های ارسال شده به این کیف پول قابل بازیابی نیستند، بدین معنی که به محض ارسال رمز ارز شیبا به آدرس اصطلاحا خورنده، توکن‌ها برای همیشه از بین می‌روند و دیگر هیچ وقت به آن‌ها دسترسی نخواهید داشت. در واقع این روش، مکانیزمی را معرفی می‌کند که در آن با کاهش میزان عرضه در گردش، توکن‌های رمز ارز شیبا کمیاب می‌شوند.

به صورت تئوری، بکارگیری این مکانیزم به نفع سرمایه گذاران است، چرا که آن‌ها یک دارایی کمیاب با عرضه محدود را به دارایی‌هایی که به صورت نامحدود عرضه می‌شوند و نرخ تورم قابل توجهی دارند، ترجیح می‌دهند. البته این فقط در حد ایده است و هیچ تضمینی وجود ندارد؛ عرضه کل محدود و کاهش عرضه در گردش به مرور زمان، لزوما به معنی افزایش قیمت نیست. در نتیجه کارایی پیاده‌سازی پورتال توکن سوزی شیبا در آینده مشخص خواهد شد.

انگیزه‌ تیم توسعه‌دهنده برای پیاده‌سازی پورتال توکن سوزی شیبا

خواست شدید جامعه کاربران، دلیل و مشوق تیم توسعه‌دهنده برای ساخت پورتال توکن سوزی شیبا و قدم گذاشتن در این مسیر بود. در وب سایت رسمی پروژه شیبا اینو درباره پورتال توکن سوزی اخیر متن زیر بیان شده است:

    جامعه کاربران این رمز ارز که با نام مستعار ارتش شیبا (The Shib Army) هم شناخته می‌شوند، با صراحت نظرات و بازخوردهای مناسب درباره یک روش سیستمی به منظور کمیاب‌تر شدن توکن SHIB ارائه می‌کند. به این ترتیب ارزش سرمایه گذاری آن‌ها بیشتر خواهد شد.

تیم توسعه‌دهنده شیبا اینو برای پاداش و تشویق کاربرانی که توکن‌های خودشان را می‌سوزانند، یک منبع درآمد غیرفعال در نظر گرفته‌ است. کاربران به ازای سوزاندن SHIB، توکنی با نام burntSHIB دریافت می‌کنند. دارندگان burntSHIB پاداش خودشان را در قالب توکن RYOSHI به دست خواهند آورد. گفتنی است RYOSHI نام مستعار توسعه‌دهنده ناشناس پروژه شیبا اینو است. 0.49 درصد از تمام تراکنش‌های RYOSHI بین دارندگان توکن‌های burntSHIB توزیع می‌شود. برای بررسی و بازبینی مجدد جزئیات مکانیزم توکن سوزی شیبا اینو می‌توانید به این قرارداد هوشمند مراجعه کنید.

برنامه‌های بزرگ شیبا اینو برای توکن سوزی

اگرچه تا امروز تعداد قابل توجهی توکن SHIB از بین رفته، اما هنوز اثباتی برای وجود برنامه‌ای منظم و دوره‌ای به منظور انجام این کار وجود ندارد. به عنوان مثال هر سه ماه یک مرتبه و به صورت دوره‌ای، مقداری ارز دیجیتال بایننس کوین سوزانده می‌شود. در شبکه‌های دیگر نظیر اتریوم بخشی از کارمزد دریافتی از تمام تراکنش‌های کاربران سوزانده می‌شود.

گفتنی است در روز 2 آبان 1400، شیبا اینو به اندازه 900 میلیون واحد توکن سوزی داشت. ارزش این مقدار SHIB در همان روز اجرای برنامه سوزاندن توکن‌ها حدود 35 هزار دلار بود.

وب سایت Certik بعد از بررسی ShibaSwap، صرافی غیر متمرکز ایجاد شده توسط سازنده شیبا اینو به منظور خرید و فروش این توکن با رمز ارزهای مختلف، یک نمودار دقیق ایجاد کرد که نحوه عملکرد این صرافی را نشان می‌دهد. در این بررسی نیز وجود برنامه‌ای منظم برای توکن سوزی ارز دیجیتال شیبا اینو اثبات نشد. البته این به معنی عدم سوزاندن توکن‌های SHIB تا امروز نیست، بلکه همانطور که گفتیم، در روز 2 آبان 1400 به میزان 900 میلیون عدد از آن سوزانده شد. با این حال پیگیری‌های انجمن میلیون نفری ShibArmy برای اجرا و راه‌اندازی برنامه‌های توکن سوزی بیشتر برای شیبا اینو رفته رفته در حال جواب دادن است و کمپین‌های متفاوتی به این منظور اجرا می‌شوند. به عنوان نمونه‌ای خاص باید به کمپین توکن سوزی شیبا اینو به وسیله گوش دادن به موزیک اشاره کنیم که در قسمت بعدی همین مطلب به طور کامل درباره آن صحبت کرده‌ایم.

بر اساس قوانینی که توسعه‌دهنده صرافی ShibaSwap در نظر گرفته، جفت‌های معاملاتی یا استخرهای (نقدینگی) جدید برای اضافه شدن باید به ارزش 25 هزار دلار توکن SHIB و LEASH بسو

منبع : metamask

دکمه بازگشت به بالا