برترین های ترند روزعمومی

تفاوت عایق الاستومری با عایق پشم شیشه در چه مواردی است؟

مقایسه عایق الاستومری با عایق پشم شیشه

عایق صوتی الاستومری لوله ای از جمله عایق های حرارتی است . از این عایق ها برای جلوگیری از اتلاف انرژی در سیستم های گرمایشی استفاده می شود و هم چنین از یخ زدگی اب درون لوله ها جلوگیری کرده. عایق الاستومری لوله ای از زنگ زدگی لوله های فلزی جلوگیری کرده و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی سیستم های گرمایشی و تهویه و سرمایشی می گردد.

عایق الاستومری لوله ای انواع مختلفی دارند و به صورت عایق الاستومری لوله ای ساده ، عایق الاستومری لوله ای با روکش پروتکتblack  وsilver  ،عایق الاستومری لوله ایبا روکش آلومینیوم در بازار موجود است که اغلب از عایق های ساده برای عایق کاری های محیط های بسته و از عایق های لوله ای با روکش آلومینیوم در محیط هایی با فضای باز استفاده می شود . عایق های حرارتی و برودتی الاستومری لوله ای با ضخامت های متفاوت 9 ، 13 ، 19 ، 25 میلی متر عرضه می شوند .

مقایسه عایق پشم شیشه و عایق الاستومری لوله ای

عایق پشم شیشه در مقایسه باعایق الاستومری لوله ایبه دلیل ساختار متخلخل و فیبری خود در برابر رطوبت و آب مقاومت کمتری داشته و با نفوذ بخار آب به داخل آن از مقاومت حرارتی آن نیز کاسته می شود ، اما در صورتی که عایق های الاستومری لوله ای به دلیل ساختار سلول بسته خود ، در برابر رطوبت و نفوذ آب و گرد و خاک مقاومت بالایی دارد زمانی که در محیط های باز از عایق پشم شیشه استفاده شود برای جلوگیری از نفوذ احتمالی رطوبت به داخل آن از روکش های آلومینیومی استفاده می کنند .

یکی از مهم ترین مزیت های عایق های الاستومری بدون عوارض بودن آن ها نسبت به پشم شیشه می باشد ، اما پشم شیشه در صورت تماس با انسان مشکلات زیادی را برای چشم و پوست و تنفس ایجاد می کنند . رعایت نکات ایمنی هنگام کار با پشم شیشه برای کارگران الزامی است و بایستی از لباس محافظ و ماسک و عینک مخصوص در حین کار با پشم شیشه استفاده کنند .نصب عایق الاستومری لوله ای در مقایسه با پشم شیشه بسیار راحت و آسان می باشد اما عایقپشم شیشهبه دلیل چند مرحله بودن کاربیشتری برای اجرا و نصب عایق خواهد داشت .

عایق های الاستومری مقاومت خوبی در برابر خوردگی نسبت به پشم شیشه دارند . عایق های الاستومری در مقایسه با عایق های حرارتی پشم شیشه ضریب انتقال حرارت پایین تری دارند اما عایق پشم شیشه با افزایش دما و حرارت ، ضریب انتقال دمای آن بالا رفته و مقاومت خوبی نسبت به عایق های الستومری در برابر حرارت ندارند . از دیگر ویژگی های عایق های حرارتی الاستومری عمر مفید آن هاست . قیمت عایق های الاستومری لوله ای در مقایسه با پشم شیشه بالاست اما به دلیل ویژگی های خاص و منحصر به فرد این عایق ها می توان قیمت بالای آن را توجیه کرد .

مزایای استفاده ازعایق الاستومری لوله ای

عایق های الاستومری ضریب انتقال حرارت پایینی دارند و انعطاف پذیر و سبک می باشد . نصب این دسته از عایق ها بسیار راحت بوده ودر محیط های بسته به راحتی می توان استفاده کرد . استفاده از عایق های حرارتی و برودتی برای صرفه جویی در مصرف انرژی کاربردی است و از مهم ترین ویزگی های عایق های الاستومری مقاومت در برابر خوردگی ، نفوذ رطوبت ، آب ، حرارت و گرمای شدید ، مواد شیمیایی و رشد انواع کپک و قارچ دارند و هنگام نصب بدون گرد و غبار مضر الیاف می باشد . نگهداری و نصب این عایق ها نسبت به سایر عایق های حرارتی و رطوبتی وپشم سنگآسان  بوده و عوارض پوستی و زیستی کمتری را دارند .

چگونگی نصب عایق الاستومری لوله ای

برای نصب عایق الاستومری ابتدا باید با استفاده از کاتر سطح عایق الاستومری لوله را برش دهیم و بعد با استفاده از چسب های مخصوص ، سطح لوله مورد نظر را آغشته کرده و عایق را به طور کامل دور لوله می پوشانیم و محل درز لوله را با استفاده از چسب های مخصوص عایق الاستومری می چسبانیم . در پایان کار جهت درزگیری عایق از نوارهای درزگیر مخصوص عایق استفاده می کنیم .

عایق الاستومری یا پشم شیشه و پشم سنگ

عایق الاستومری (عایق الاستومریک ) یکی از انواع عایق‌های حرارتی،­­ برودتی و صوتی است که ساختاری به شکل سلول بسته دارد که انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد. بنابر اعلام میراکالا، از جمله مشخصه‌های عایق الاستومری میراکالا پیشگیری صد در صدی از خوردگی لوله، جلوگیری از اتلاف انرژی، جلوگیری از کندانس است.

همواره انرژی و سوخت یکی از مهم‌ترین چالش­‌های اساسی جهان بوده است. و در کشور ما پس از حذف یارانه­‌ها، موضوع انرژی و راه‌های جلوگیری از اتلاف انرژی به یکی از دغدغه‌های مهم جامعه تبدیل شده است.

خصوصیات عایق حرارتی

مهم­ترین خصوصیات قابل توجه و بارز عایق­‌ها، خواص حرارتی و بویژه مقاومت حرارتی آنها می‌باشد. هر چه میزان R یک عایق بیشترباشد، عایق بهتری محسوب می شود. علاوه بر این مشخصات دیگری وجود دارد که به کار گرفتن یک عایق را مطلوب می‌­سازد. مهمترین این فاکتورها پایداری، دانسیته، قیمت و آثار عایق بر سلامتی و محیط زیست انسان­‌ها، همچنین میزان متصاعد شدن مواد سمی در شرایط مختلف از جمله در صورت بروز حریق می‌­باشد. خصوصیت گرمایی، مکانیکی و شیمیایی عایق­‌ها نیز فاکتور دیگری است که تاثیر بسزایی در میزان مطلوبیت عایق دارد. عایق الاستومری یکی از اختراعات مهم در زمینه صنعت ساختمان بشمار می‌رورد که تمام فاکتورهای سلامت و استانداردهای مرغوبیت را یکجا دارد.

انواع روش عایق کاری و عایق الاستومری

عایق کاری حرارتی ساختمان که به جهت کاهش اتلاف انرژی انجام می­‌گیرد به سه روش دسته بندی می‌­شود. که در ادامه به آن می­‌پردازیم:

عایق ­کاری داخلی (Internal thermal Insulation): در این روش با افزودن یک لایه عایق رطوبتی در سمت وجه خارجی کار، عایق کاری صورت می­‌گیرد.

عایق­ کاری خارجی (External Thermal Insulation): در این روش با افزودن یک لایه عایق حرارتی در سمت وجه خارجی کار عایق کاری صورت می‌­پذیرد. استفاده از مصالح دارای ضریب هدایت حرارتی کم در هنگام ساخت. که این روش به علت هزینه بالای تولید و گاهی به علت عدم دسترسی کافی به مصالح مناسب، چندان مورد استفاده قرار نمی‌­گیرد.

چگونگی تقسیم بندی انواع عایق‌­های حرارتی

در مورد عایق ها تقسیم‌بندی­‌های مختلفی وجود دارد که هریک مبنای خاصی دارند. این تقسیم بندی‌ها بر اساس شکل و ساختار مولکولی، منشاء پیدایش، جنس، طریقه نصب و.. می‌­باشد. که در اینجا علاوه بر  قیمت عایق الاستومری پشت چسب دار به تقسیم‌بندی انواع عایق­‌های حرارتی از جمله عایق حرارتی الاستومری  نیز بر اساس منشاء پیدایش آن ها اشاره می­‌کنیم.

عایق‌های الیاف معدنی

سه نوع متداول الیاف معدنی عبارت است از:

پشم شیشه که از شیشه تهیه می‌شود. و از متداول‌ترین و قدیمی‌ترین عایق‌های موجود در بازار است.

پشم سنگ که از یک نوع سنگ آذرین است تهیه می ‌شود.

پشم سرباره که از تفاله سرباره کوره ذوب آهن تهیه می‌شود.

عایق های طبیعی

سلولز: عایق سلولزی از محصولات کاغذی، بویژه روزنامه‌های بازیافتی تهیه می­‌شود. این عایق اغلب به صورت فله­‌ای موجود است. سلولز ظرفیت خوبی برای دمیده شدن به داخل منافذ دیوارها و بویژه سقف شیروانی‌ها دارد.

عایق کتانی

این عایق ها از مواد بازیافتی تشکیل شده  و از کتان و سایر فیبرهای طبیعی ساخته شده‌اند. استفاده از این عایق چندان متداول نمی‌­باشد.

عایق الاستومریک

ماده عایق کاری حرارتی پلاستیک سلولی بر پایه پلیمرهای وینیل کلراید منبسط شده بوده ساختار سلولی شامل سلول‌های اساسا بسته است. از ویژگی‌های برجسته عایق الاستومریک مقاومت رطوبتی بالای آن می‌باشد. که بالطبع ساختار حفره‌ای عایق الاستومری  میلیون‌ها دیواره ریز که از مهاجرت مایع جلوگیری می‌کنند. این ویژگی نه تنها مخاطرات وابسته به رطوبت مانند کپک را به حداقل می‌رساند، بلکه عملکرد دمایی دراز مدت و پایدار را تضمین می‌کند.

عایق الاستومری دارای مقاومت بالا در برابر نفوذ بخار بوده و انتخابی بسیار مناسب و متراکمی روی تاسیسات است. پس از محاسبه ضخامت عایق الاستومری مورد نیاز به جهت جلوگیری از اتلاف انرژی می‌توانید از نوع خاصی از عایق الاستومریک استفاده کنید.

دانستنی‌­های عایق الاستومری

عایق الاستومری یا همان عایق الاستومریک در سال ۱۹۵۰ توسعه یافت. معرفی عایق الاستومری و دیگر مواد پلیمری باعث تحول صنعتی مهمی از استفاده از مواد طبیعی مانند چوب پنبه به استفاده از مواد مصنوعی و شیمیایی شدند. محبوبیت عایق الاستومری به سرعت افزایش یافت چون عمدتا نیاز برای هر نوع سد هوایی (بخار) را جهت جوگیری از انتقال رطوبت حذف کرده بود. وقتی که دسترسی عایق در اشکال مختلف (شامل ورقه‌ها، توپ‌ها و لوله‌­ها) افزایش یافت، محبوبیت آن نیز به عنوان یک عایق مخصوصا در کاربردهای لوله­‌کشی سرمایشی و گرمایشی افزایش یافت. عایق الاستومری برای استفاده کننده نسبت به مواد دیگر یک گزینه مساعد بود؛ چون می­‌توانست به طور پایا به سطوح مختلف متصل شود. نصب آن آسان بود وعملکرد آن با پارگی و یا سوراخ شدن در معرض خطر قرار نمی‌گرفت.

شرکت سازه میراکالا سالیان سال است، با توکل به خداوند متعال و همت جوانان ایرانی معتبرترین و پرافتخارترین شرکت عرضه‌کننده مصالح نوین صنعت ساختمانی است. و با در اختیار داشتن نمایندگی انحصاری برندهای آرماسل و وانفلکس سر دم داره عرضه‌کننده عایق الاستومری در کشور بود. هم‌اکنون سازه پایدار با همکاری با شرکت فن آوران نصب تاسیسات پارسیان (فن تاپ) موفق به تولید عایق الاستومریک میراکالا شده‌اند. میراکالا با رقبای خارجی در زمینه کیفیت برابری می­‌کند. با این تفاوت که با قیمتی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر، خدمت هم میهنان عزیز و همچنین مشتریان خارجی عرضه می­‌شود.

مقایسه عایق الاستومری رولی لوله ای وعایق پشم شیشه

عایق الاستومری به دلیل اینکه دارای ساختاری سلول بسته می باشد، از مقاومت بالایی در مقابل رطوبت، بخار آب، گرد و خاک و آلودگی دارد ولی در صورتی که عایق پشم شیشه به دلیل اینکه دارای ساختاری فیبری و متخلخل دارد، از مقاومت بالایی در برابر نفوذ بخار آب و رطوبت ندارد. اگر بخار آب یا رطوبت به داخل عایق نفوذ کند، مقاومت حرارتی آن کم می شود.

به همین خاطر وقتی عایق پشم شیشه در برابر رطوبت مقاوم نباشند وقتی در فضاهای باز نصب شوند بایستی حتما از فویل های آلومینیومی به عنوان یک محافظ در برابر رطوبت استفاده شود و این امر موضوعی اجباری می باشد. همچنین در برخی از موارد می توان از پوشش های رطوبتی به جای آلومینیومی استفاده کنید ولی در هر صورت در فضاهای باز حتما بایستی از یک پوششی استفاده شود.

علاوه بر این مورد یکی دیگر از مواردی که عایق الاستومری را نسبت به عایق های پشم شیشه برتر می کند این است که انواع عایق الاستومری از لحاظ عوارض زیستی و ایجاد گرد و غبار و تخریب محیط زیست، بسیار مطمئن است و هیچ گونه ذره ای آلوده را به محیط پیرامون خود وارد نمی کند و درعین نصب در صورت تماس با پوست دست هیچ حساسیتی ایجاد نمی کند. در صورتی که اگر عایق پشم شیشه با پوست یا چشم یا سیستم تنفسی فرد برخود داشته باشد، ایجاد مشکل می کند.

در تعداد زیادی از گزارشات، تنفس مستقیم گرد پشم شیشه موجب این شده است که نرخ مبتلا به سرطان بیشتر شود مخصوصا سرطان ریه بسیار زیاد شده است. ما به کارگرانی که قرار است با عایق پشم شیشه کار کنند و آنها را نصب کند حتما از ماسک و لباس محافظ مناسب استفاده کنند. بنابراین اگر نمی خواهید که این موارد برایتان پیش بیاید و دچار مشکلی نشوید بهتر است از عایق الاستومری استفاده کنید زیرا هم فواید بیشتری دارد و هم در برابر زطوبت و بخار آب مقاوم است و هم مشکلاتی این چنینی ندارد.

دکمه بازگشت به بالا