برترین های ترند روزفرهنگ و هنر

گل رز قرمز نشانه چیست؟

معنا و مفهوم گل خیره کننده رز قرمز

اگر در شرایطی قرار گرفتیم که برای ما دشوار است که حرف دل­مان را را به کسی بگوئیم و یا میخواهیم با هدیه یا نشانه ای به کسی بگوئیم که برای ما مهم است و از او ممنونیم، خرید گل یک راه­ حل عالی است. وقتی حرف از گل به میان می­ آید اولین تصویری که در ذهن شکل می­گیرد یک دسته گل رز قرمز است که با عطر بی­نظیر و زیبایی فوق­ العاده ­ای که دارد کمتر کسی را پیدا میکنید که آن را دوست ندارد.

گل رز نماد عشق و محبت قلبی است. یک دسته گل رز قرمز بهترین انتخاب برای یک قرار عاشقانه و یک هدیه بی­نظیر برای عشق شما در زندگی است و همین امر باعث شده تا گل رز یکی از محبوب­ترین و پرطرفدارترین انواع گل برای هدیه دادن، جشن­ها و مناسبت  های مختلف باشد. گل رز را میتوانید به شکل ­های مختلف مثل سبد گل، باکس گل رز، تاج گل برای افتتاحیه و… بخرید و یا با سفارش آنلاین گل آن را برای عزیزانتان ارسال کنید. در ادامه این مقاله برای آشنایی بیشتر با معنا و مفهوم این گل خیره­ کننده همراه ما باشید.

معنی و نماد گل رز قرمز چیست؟

گل­ های رز قرمز چندین معنی دارند. عشق، محبت قلبی­، از خودگذشتگی، شور و اشتیاق، به یاد هم بودن، احساسات عمیق، زیبایی و سلامتی از معانی آن است. در میان تمام گل­ ها هیچ کدام به اندازه رز قرمز برای نشان دادن یک عشق شورانگیز و بیان احساسات عاشقانه و رمانتیک مناسب نیستند. یک دسته گل رز قرمز میتواند بهترین راه برای بیان عشق باشد، به همین دلیل این گل یکی از اصلی­ترین هدایا برای عشاق در موقعیت­ های مختلف است.

گل رز به عنوان ملکه گل ­ها نیز شناخته می­شود و در تعدادی از کشورها نظیر ایران، انگلستان، آمریکا، مراکش، بلغارستان، ایتالیا، رومانی و …. به عنوان گل ملی انتخاب شده است. همچنین این گل اثر آرام­بخش، ضد درد و ضد تشنج نیز داشته و از دیر باز در طب سنتی ایران و بسیاری از کشورها استفاده می­شود.

تاریخچه رز قرمز

رز نامی است فرانسوی که از ریشه یونانی گرفته شده و قبل از آن در فارسی باستان وجود داشته و قدیمی­ ترین  واژه ثبت شده آن در کتاب های اوستایی موجود است. این گل­ها در بیشتر بخش­ های خاورمیانه جهت مصارف دارویی و عطر کشت می­شده و سپس به یونان و رم نیز رسیده است و پس از آن توسط سربازان جنگ ­های صلیبی به اروپا راه پیدا کرد. تاریخچه تعداد مشهوری از افسانه­ های مربوط به ان گل عبارتند از:

یونان باستان

گل رز قرمز در یونان باستان متعلق به الهه عشق بوده و مردم آن را مقدس می­دانستند. بر اساس افسانه­ های یونان رز از خون آدونیس که بسیار عاشق آفرودیت بوده روییده است و تا قبل از آن رزها به رنگ سفید بوده­اند، آفرودیت الهه عشق و معشوق آدونیس بود که تاجی از گل رز قرمز بر سر دارد به همین دلیل رز را سمبل عشق و علاقه ابدی می­دانند. و هدیه دادن دسته گل رز قرمز نوعی از ابراز عشق است.

روم باستان

تاریخچه رز در روم باستان نیز به روز والنتاین و داستان معروف کشیش رومی والنتاین برمی­گردد و مربوط به زمانی است که او از زندان به معشوق خود نامه ه­ایی می­نویسد و بقیه متوجه می­شوند که او عاشق شده و با معشوقش ارتباط دارد. بنابراین او را به مرگ محکوم کرده و اعدام می­کنند. به همین دلیل این روز، روز عشاق نام گرفته و از دسته گل رز قرمز به عنوان نماد عشق برای بیان احساسات بین عاشق و معشوق در روز والنتاین استفاده می­شود.

اروپا

در قرون وسطی نیز انواع گل رز نماد شجاعت بوده و پادشاهان و حاکمان آن زمان این گل را در باغ ­هایشان می­کاشتند تا اینکه در دوران رنسانس کلیساها عنوان کردند که گل رز وسیله رسیدن شیطان به آسمان است و استفاده از آن را به جز برای مصرف دارویی ممنوع کردند. همچنین مسیحیان نیز رز را مقدس دانسته و مظهری از مریم مقدس و خون شهیدان مسیحی می­دانند و معتقد هستند که اولین گل رز قرمز از خون مسیح و بر مزار او رشد کرده است و بر مزار شهیدان خود دسته گل رز قرمزمی­گذاشتند.

ایران و کشورهای اسلامی

در فرهنگ ایرانی و اسلامی نیز گل رز را مقدس دانسته ­اند و می­گویند: “هرگاه حضرت محمد پیامبر اسلام گل سرخی می‌دیدند، آن را می‌بوسیدند و بر چشمان خود می‌نهادند و می‌فرمودند: این گل نشانه‌ای از جمال الهی است.” همچنین ردپای این گل را در اشعار بسیاری از شاعران ایرانی نظیر سعدی می­توان دید.

کارت­های تاروت

از گل رز قرمز به عنوان نماد و سمبل تعادل و خارهایش نیز نماد دفاع از خود در کارت­ های تاروت عنوان می­شوند. این گل نماد عهد و پیمان، امید و شروع دوباره نیز است.

گل های رز بر اساس تعداد چه معنی دارند؟

علاوه بر اینکه گل رز به تنهایی نماد و مفهوم جداگانه ای دارد تعداد آن­ها نیز در یک دسته گل رز قرمز معنی جداگانه ­ای دارد که تعدادی از پرکاربردترین معانی عبارتند از:

یک رز: یک شاخه گل برای نشان دادن “عشق در نگاه اول و یا عشق ناتمام”

دو رز: نشان از “اهمیت دادن به معشوق و ابراز عشق”

سه رز: بیانی دلچسب از “لذت شریک شدن زندگی با همسر”

پنج رز: گفتن یک “دوستت دارم” دلنشین

شش رز: دادن دسته گل رز قرمز برای “اعتراف به عشق عمیق و نماد هیجان بی ­پایان”

هشت رز: اگر می­خواهید “شکرگذاری برای عشق” را به جا آورید

نه رز: به معنای “عشق ابدی در کنار معشوق”

ده رز: یک دسته گل رز قرمز برای “عشقی فوق­العاده”

پانزده رز: برای “عذرخواهی از عزیزانمان” هدیه دهیم

بیست رز: اگر می­خواهید بگویید “عشق مرا باور کن “

بیست و یک رز: یک دسته گل رز قرمز برای اینکه بگویید “من به تو تعلق دارم”

سی و شش رز: برای وقتی که می­خواهید نشان دهید “رسیدن به بالاترین سطح عشق”

چهل رز: یک دسته گل رز قرمز که نشان از “صادق و خالص بودن عشق”

استفاده از گل رز قرمز در مراسم ­ها

با توجه به اینکه معنای اصلی رز قرمز عشق است از این گل می­توانید در مراسم­ها و مناسبت­هایی از قبیل:

ابراز عشق و علاقه

یکی از بهترین انتخاب­ها برای نشان دادن عشق و علاقه در مراسم­ها و مناسبت­های مختلف به عشق زندگی­تان رز قرمز است و یک دسته گل رز قرمز یا باکس گل رز می­تواند به خوبی احساسات شما را منتقل کند.

خواستگاری

یکی از مهم­ترین اجزای مراسم خواستگاری گل است و گل رز قرمز با توجه به محبوبیت و معنی آن یک انتخاب عالی در دسته گل و یا سبد گل خواستگاری است.

ازدواج و عروسی

گل رز قرمز به دلیل رنگ و ظاهر زیبا و دلنشینی که دارد انتخاب مناسبی برای استفاده در تزئین دسته گل، ماشین، سفره عقد و… است و می­تواند نشانه ای از عشق و احساسات پاک و عمیق زوج باشد.

تبریک تولد

گل ­های رز قرمز با رنگ و زیبائی بی­نظیرشان انتخابی فوق ­العاده در دسته گل­­، باکس گل و یا سبد گل شما برای تبریک تولد عزیزانتان و خوشحال کردن آن­ها است.

روز والنتاین

روز والنتاین روز عشاق است و گل رز قرمز به عنوان نماد عشق و علاقه بهترین هدیه برای بیان شور و اشتیاق عشق و احساس بین عشاق است.

تبریک و شادباش

اگر می­خواهید احساساتی عمیق و پاک را به عزیزانتان هدیه کنید دسته گل رز قرمز انتخابی بی­نظیر برای عرض تبریک و شادباش در جشن­ها و موفقیت­های آن­ها و شریک شدن در شادی آنان است.

خرید گل رز قرمز

یکی از راه­های خرید گل رز قرمز رفتن به گل فروشی­ها و انتخاب گلهای با طراوت و شاداب رز و خرید آن­ها است. از دیگر راه­های ساده و مطمئن برای خرید سفارش آنلاین گل و مراجعه به سایت­های اینترنتی فروش گل است.

بعد از مراجعه به گل فروشی­های آنلاین و انتخاب نوع و تعداد گلهای مورد نظرتان و تصمیم­گیری برای چگونگی تزئین آن­ها در دسته گل رز قرمزتان، باکس گل­، سبد گل و… با وارد کردن اطلاعاتی نظیر زمان و آدرس تحویل گیرنده برای ارسال گل به ایران و ارسال گل به تهران، مشخصات، نحوه پرداخت و… سفارشتان را تکمیل کرده و خریداری کنید. فراموش نکنید انتخاب یک سایت معتبر و مطمئن اولین و مهم­ترین قدم برای سفارش آنلاین گل است.

نتیجه گیری

حالا با توجه به شناختی که از گل رز قرمز پیدا کرده­اید و پیامی که دوست دارید به عزیزان و عشق زندگیتان منتقل کنید می­توانید انتخابی دقیق و هوشمندانه برای مناسبت­های مختلف داشته باشید. گل­های زیبا و باطراوت رز با ظرافت دلنشین و بوی بی­نظیری که دارند یکی از محبوب ترین و پرمصرف­ترین گل­ها در بیشتر مناسبت­ها و بهترین انتخاب برای مناسبت­های رمانتیک و عاشقانه هستند.

یکی از سایت­های معتبر برای سفارش آنلاین گل سایت علی ولی برای ارسال گل به تهران و ارسال گل به ایران است که یک گل فروشی اینترنتی برای فروش انواع گل برای مناسبت­های مختلف است و شما با هر سلیقه و نظری که دارید با مراجعه به این سایت می­توانید گل های تازه و باطراوت مورد نظر خود را با انواع مختلف تزئین مثل دسته گل رز قرمز، سبد گل رز، باکس گل، تاج گل افتتاحیه و… را برای موقعیت­های مختلف سفارش دهید.

مروری بر نمادهای گل رز از منظری دیگر

رز نماد عشق است اما چندین معنی دیگر نیز دارد. رزها به طور خیره کننده‌ای زیبا هستند و بوی بی نظیری دارند. این حجم از ظرافت، زیبایی و کمال در کمتر گلی یافت می‌شود. همین ویژگی‌های فوق‌العاده پای رز را به بسیاری از فرهنگ‌ها باز کرده است. به حدی که اولین تصویری که با شنیدن کلمه “گل” در ذهن هر فردی نقش می‌بندد، تصویر رز سرخ است. گلی که در ادبیات نمایشی، اشعار کهن و نو و هنر همواره حرفی برای گفتن داشته است.

رزها معانی و کاربردهای زیادی دارند اما مهم‌ترین معانی رز عبارتند از:

  • عشق و علاقه
  • شرف
  • زیبایی
  • تعادل و صبوری
  • شور و هیجان
  • هوش
  • رازآلودگی

رزها به شکل‌های متفاوت در هنر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. به طور مثال در هنر رنسانس، رز با هشت گلبرگ نماد تولد دوباره شد و در تاروت رز به معنی تعادل است.

رز در تاریخ

در یونان باستان رز را متعلق به آفرودیت، الهه عشق می‌دانند که همیشه تاجی از رز دور موهای خود داشت و آفرودیت در پایان زندگی عشقی خود، معشوقش آدونیس را غرق در وان پر از خون و گلبرگ‌های رز سرخ یافت. همین افسانه رز را به نماد عشق ابدی تبدیل کرد. برخی مسیحیان نیز معتقدند اولین رز سرخ از مزار مسیح برآمده است.

در جلسات محرمانه در روم، رزها را از بالای میز مذاکره آویزان می‌کردند و هرکس آن‌ها را می‌دید می‌دانست که هر حرفی در این جلسه زده شود کاملا محرمانه است و نباید جایی درز کند. همین رسم باعث شده امروز بخشی از مردم رز را سمبل رازداری و رازآلودگی بدانند.

گل محمدی، نوعی از گل رز است که عصاره آن که طی فرایند گلاب گیری استخراج می شود، کاربرد های زیادی در آشپزی، درست کردن شربت و … استفاده می شود.

می توانید برای حضور در این مراسم در کشورمان، از سایت شب در کاشان، اجاره ویلا و سوئیت بکنید و با کمترین هزینه، در این رویداد حضور داشته باشید.

معنی رنگ‌های مختلف رز

رز قرمز: رز قرمز گل اصلی سبدهای گل عاشقانه است. رز سرخ نماد عشق، از خود گذشتگی، سلامتی، به یاد هم بودن و شور و اشتیاق است. شاید هیچ گلی به اندازه رز قرمز برای هدیه کردن به عشق زندگیتان مناسب نباشد. سبد گل آینا با گل‌های رز زنده در آب، انتخابی فوق‌العاده برای تقدیم کردن به عزیزترین‌هاست.

رز سفید: گل‌های سفید همیشه نماد پاکی و معصومیت هستند. رز سفید نیز نماد پاکی و خلوص است و برای هدیه کردن به بانوان، مادران و گل‌آرایی انواع مجلس بسیار مناسب است.

رز زرد: زرد برای گل‌ها یعنی لذت و هیجان. برای رز نیز زرد نشانه لذت، محافظت از معشوق در برابر خطرات و عشق بالغانه است. البته در برخی فرهنگ‌ها مانند ایران، رز زرد نشانه نفرت و کینه است. پس باید در انتخاب این گل کمی محتاط بود.

رز صورتی: رزی برای عشق اول شما. این گل را به شخصی بدهید که دوست دارید بداند عشق اول شماست. برای گذر از سختی نیز رز صورتی کاربرد دارد و می‌توانید آن را برای عیادت بیماران ببرید.

معنی تعداد رز

بر خلاف سایر گل‌ها، علاوه بر رنگ، تعداد هم در معنی گل رز تاثیر دارد. در ادامه معنی برخی از ارقام پر کاربرد در پیچیدن رزها را مشاهده می‌کنید.

یک رز: عشق در یک نگاه یا عشق ناتمام

دو رز: ابراز عشق و اهمیت به معشوق

سه رز: لذت شریک شدن در زندگی با همسر، بهترین انتخاب برای ماهگرد یا اولین سالگرد.

پنج رز: “دوستت دارم”

شش رز: نماد هیجان بی پایان، اعتراف به عشق عمیق

هشت رز: شکرگذاری بابت یک عشق

نه رز: عشق ابدی

ده رز: عددی فوق العاده برای عشقی فوق العاده

پانزده رز: برای عذرخواهی از یک عزیز

بیست رز:  عشق مرا باور کن!

بیست و یک رز: من به تو تعلق دارم!

سی و شش رز: برای زمانی که در عشق به بالاترین سطح رسیده‌اید.

چهل رز: نشان از خالص و صادقانه بودن عشق دارد.

حال با اطلاعات دقیقی که از رز دارید، می‌توانید انتخابی هوشمندانه داشته باشید و رز مورد نظر خود را برای هر مناسبت و هر پیامی انتخاب کنید. جهت خرید آنلاین گل رز از علی ولی نیز می‌توانید رز را به صورت آنلاین در سرویس‌های گل شاخه‌ای، بسته گل اشتراکی و یا در سبد گل سفارش دهید و عشق خود را به عزیزانتان با زبان رز ابراز کنید.

دکمه بازگشت به بالا