اقتصادیبرترین های ترند روز

بلاک چین چه معضلاتی دارد؟

فناوری بلاک‌ چین بی‌شک یکی از انقلابی‌ترین فناوری‌های موجود در طول تاریخ قرن بیست‌و یکم است که با ظهور ارزهای دیجیتال، به نقطه اوج شکوفایی خود رسیده است. صنعت ارزهای دیجیتال با محوریت فناوری بلاک‌چین، تغییر و تحولی عظیم در سیستم اقتصاد جهانی ایجاد کرد و انجام معاملات و تراکنش‌های دیجیتال به روش غیرمتمرکز را در میان مردم باب نمود.

بسط و گسترش و رونق روزافزون ارزهای دیجیتال باعث شد تا مفاهیم و ابزارآلات فراوانی در میان مردم رواج پیدا بکند و ظهور شبکه‌های بلاک‌چینی مختلف با استقبال مردم همراه باشد. این استقبال بی‌نظیر باعث شد تا ارزهای دیجیتال به خاطر زیرساخت ضعیف در زمینه پردازش تراکنش‌ها، با مشکلات مقیاس‌پذیری مواجه شوند و نتوانند به نیازهای کاربران پاسخ در شانی بدهند.

مشکل مقیاس‌پذیری در بلاک‌چین، از آن دسته از معضلاتی است که ضربه بسیار بزرگی بر پیکره این فناوری وارد آورده و عملکرد آن را با اختلال مواجه کرده است. در ادامه این مطلب قصد داریم به خاطر اهمیت بیش از اندازه موضوع مقیاس‌پذیری در بلاک‌چین، به توضیح این مفهوم بپردازیم و بدانیم منظور از مقیاس‌پذیری چیست؟

چیستی مقیاس‌پذیری

در علم کامپیوتر مقیاس‌پذیری بدین صورت توصیف می‌شود: توانایی یک کامپیوتر برای مدیریت درخواست‌ها و پاسخگویی سریع به آنها. این مفهوم در دنیای ارزهای دیجیتال هم تقریبا چنین مضمونی دارد و نشان‌دهنده این است که یک بلاک‌چین در زمان شلوغی شبکه، تا چه حد می‌توند در امر پردازش تراکنش‌ها سریع عمل کند و به درخواست‌های کاربران پاسخ دهد.

همان طور که می‌دانید توان عملیاتی یک بلاک‌چین به طور معمول ثابت است، اما میزان معاملات و تراکنش‌های کاربران بسته به  احساسات عمومی و اتفاقات بازار می‌تواند متغیر باشد. این عامل موجب می‌شود تا با افزایش بیش از اندازه درخواست‌ها و شلوغی شبکه، کاربران مجبور باشند برای ثبت تراکنش خود مدت زمان بیشتری را صبر کنند و کارمزد بیشتری هم پرداخت کنند.

اهمیت موضوع مقیاس‌پذیری، بسیاری از توسعه‌دهندگان بلاک‌چین را بر این داشته که به فکر راهکارهایی برای افزایش مقیاس ‌پذیری در بلاک ‌چین باشند. اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که توسعه مقیاس‌پذیری اصلا کار آسانی نیست و افزایش آن در بعضی از موارد، توانسته مولفه‌های مهم‌تر بلاک‌چین، یعنی امنیت و تمرکززدایی را به خطر بیندازد و کاربران را با مفهومی به نام معضل سه‌گانه بلاک‌چین آشنا نماید.

بلاک چین چه معضلاتی دارد

اصطلاح معضل سه‌گانه بلاک‌چین، برای اولین بار توسط توسعه‌دهنده اتریوم، ویتالیک بوترین به کار گرفته شد. بوترین معتقد است شبکه‌های بلاک‌چینی این امکان را ندارند که به صورت همزمان، هر سه مولفه مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی را در حد اعلا به کار ببرند و بدون هیچ نقصی هر سه مولفه را در معرض شکوفایی قرار دهند. بوترین می‌گوید که هر شبکه بلاک‌چینی در بهترین حالت نهایتا بتواند در دو مورد از سه مورد ذکر شده، عملکرد مطلوبی داشته باشد.

اگر مقیاس‌پذیری را اولویت اصلی خود قرار دهد، این امر می‌تواند امنیت شبکه را با تهدید مواجه کند و نشانه‌هایی از تمرکزگرایی را به وجود آورد. در صورتی که هدف اصلی بلاک‌چین، همین غیرمتمرکز بودن و غیرقابل نظارت بودن آن است و اگر بخواهد این قوانین نفی شود، عملا کاربرد بلاک‌چین از دست رفته است. اما از آن طرف اگر امنیت و تمرکززدایی را انتخاب کند، نمی‌تواند مقیاس‌پذیری بالایی داشته باشد و مجبور است در تمامی ایام، با همان قدرت مقیاس‌پذیری سابق، به پردازش تراکنش‌ها بپردازد.

در این قسمت از مقاله، قصد داریم برای آشنایی بیشتر شما کاربران با اجزای این معضل سه‌گانه، به توضیح مختصر هر کدام از اعضا بپردازیم.

اعضای معضل سه‌گانه بلاک‌چین

تمرکززدایی

اصلی‌ترین هدف بسط و گسترش ارزهای دیجیتال و استفاده از فناوری بلاک‌چین در آن، همین مسئله تمرکززدایی است. تمرکززدایی بدین معنی است که کنترل یک شبکه بلاک‌چینی، دست یک فرد و یا نهاد نباشد و افراد مختلف در سراسر جهان بتوانند در نحوه اداره بلاک‌چین تاثیرگذار باشند.ن،یییذف

امنیت

مسئله امنیت در بلاک‌چین یکی از مسائل بسیار حائزاهمیت است. چرا که فضاهای دیجیتال پر است از هکرها و افراد کلاهبرداری که قصد سوءاستفاده از سرمایه‌های مردم را دارند. پتانسیل بالای ارزهای دیجیتال برای رخ دادن حملاتی مثل حمله ۵۱٪، Sybil و DDos باعث شده تا مولفه امنیت از اهمیت بالایی برخوردار باشد و در پی آن، پروتکل‌های امنیتی بسیار زیادی نیز ظهور پیدا کند.

مقیاس‌پذیری

ضلع آخر مثلث بلاک‌چین، مقیاس‌پذیری است. این مولفه همان طور که اشاره کردیم، نشان می‌دهد که یک شبکه در هر ثانیه می‌تواند چه تعداد تراکنش را پردازش کند. برای مثال در بلاک‌چین‌های بیت‌کوین و اتریوم که از امنیت و درجه تمرکززدایی بالایی برخوردار هستند، مقیاس‌پذیری مولفه‌ای است که لنگ می‌زند.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی مفهوم مقیاس‌پذیری و و معرفی معضل سه‌گانه بلاک‌چین بپردازیم. طبق تعریفی که بوترین از معضل سه‌گانه بلاک‌چین دارد، این عامل باعث می‌شود تا سه مولفه امنیت، تمرکززدایی و مقیاس‌پذیری، نتوانند در یک مقال بگنجند و هر بلاک‌چین، نهایتا بتواند دو مورد از این مولفه‌ها را برای خود متصور شود. شما میتوانید در سایت بلاک پست اطلاعات و اخبار ارز دیجیتال را دنبال کنید.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا