برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

پرگوشت ترین نژادهای گوسفند زنده برای خرید کدام‌اند؟

تقسیم بندی بهترین نژاد گوسفندان ایرانی بر اساس ویژگی هایی که دارند صورت می گیرد.بهترین نژاد گوسفندان گوشتی، شیری، پشمی، چند قلوزا و … در ایران دارای نژادهای مختلفی هستند، که هر کدام از آنها دارای خصوصیات و ویژگی های خاصی می باشند. دامداران نیز بر اساس خصوصیات نژادهای مختلف دست به تهیه و نگهداری گوسفند زنده می زنند، تا از محصولات و سایر خصوصیات این حیوانات اهلی استفاده کنند و به درآمد خوبی دست پیدا کنند. به این خاطر ما در این بخش از سایت بازار گوسفند به تقسیم بندی انواع در ایران و نکات فروش گوسفند زنده خواهیم پرداخت. همچنین اطلاعاتی درباره خصوصیات نژادهای اصیل و برتر در اختیار شما می گذاریم تا از این طریق شما بتوانید بهتر با انواع نژاد گوسفند در ایران آشنا شوید.

دسته بندی گوسفندان ایرانی

ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم خاورمیانه محسوب می شود، که از قدیم مردمان آن مشغول به دامداری بوده اند. به این دلیل می توان گفت که دامداری در ایران دارای پیشینه بسیار زیادی می باشد، و همین امر نیز باعث شده است تا تنوع نژاد زیادی در ایران وجود داشته باشد.

البته وجود این تنوع و زیادی نژاد نیز به خاطر وجود تنوع زیاد آب و هوایی در ایران می باشد، که هر گوسفند توانسته است خود را با یک نوع شرایط آب و هوایی خاص سازگار کند. البته باید توجه داشته باشید که هر کدام از این نژادهای دام زنده در ایران دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد و بسیار خاصی می باشند، که باعث تمایز آنها با یکدیگر شده اند.

به این صورت که بعضی از این گوسفندان دارای نژاد گوشتی هستند و بعضی دیگر شیری و بعضی دیگر نژاد پشمی دارند. که دامداران اغلب برای استفاده از این خصوصیات و ویژگی ها دست به نگهداری و پرورش آنها می زنند. البته شناخت نژادهای مختلف گوسفند برای دامداران یک مقدار سخت است، و آنها باید ابتدا اطلاعاتی درباره شرایط ظاهری و بدنی گوسفندان داشته باشند، تا از این طریق بتوانند به راحتی نژادهای گوسفندان را شناسایی کنند. به این خاطر ما در مقاله های قبلی به معرفی نژاد و نژاد پرداختیم، تا شما با دیدن این گوسفندان بتوانید به راحتی آنها را شناسایی کنید.

نژاد های برتر گوسفند

در ایران نژادهای مختلفی از گوسفندان و دام زنده وجود دارد، که هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت هستند. که این تفاوت گاه از نظر ظاهری، بدنی و حتی چند قلو زایی می باشد که باعث تمایز این گوسفندان با یکدیگر شده است. البته در این میان نژادهایی از گوسفندان وجود دارند که نسبت به سایر نژادها از برتری بیشتری برخوردار هستند و با عنوان شناخته می شوند.. و همین امر نیز باعث شده است تا دامداران بیشتر علاقه مند به خرید و نگهداری از این نوع گوسفندان باشند تا بتوانند از این طریق به درآمد خوبی دست پیدا کنند.

معرفی ویژگی نژاد های برتر دام زنده

البته در این بین شما دامداران عزیز باید توجه داشته باشید، که به انتخاب و نگهداری یک نوع نژاد بپردازید که از لحاظ مختلف از سایر گوسفندان متفاوت باشد. در همین رابطه تقسیم بندی انواع گوسفندان ایران در این بخش ارائه می گردد. به این صورت که گوسفند شما از نظر ظاهر، بدنی، اندازه و وزن با سایر نژادهای گوسفند بسیار متفاوت باشد. به این خاطر یک دام برتر، نژادی است که از نظر بدنی در برای انواع بیماری ها و مشکلات آب و هوایی مقاوم باشد. همچنین دارای ظاهر زیبا و اندامی کشیده باشد، تا شما به راحتی بتوانید نسبت به فروش آنها اقدام کنید. زیرا گوسفندانی که ضعیف باشد و اندامی ریزی داشته باشند به راحتی در مقابل بیماری و حوادث طبیعی آسیب پذیر هستند.

همچنین یک نژاد گوسفند باید دوران بره زایی کمی داشته باشد تا شما بتوانید در زمان کوتاهی بازدهی خوبی به دست بیاورید. همچنین میزان شیر دهی و همچنین میزان گوشتی که عرضه می کند می تواند به عنوان ملاک برتری بر سایر نژادهای گوسفندان تلقی شود.

دسته بندی انواع گوسفندان ایران

نژادهای گوسفندان بر اساس خصوصیات مختلفی همچون نژاد گوشتی، پشمی، شیری و چند قلو زا تقسیم می شوند. که در این میان دامداران سعی دارند تا از نژادهای نگهداری کنند تا بهترین بازدهی ممکن را داشته باشند. به این خاطر ما در ادامه سعی داریم تا بر اساس این خصوصیات به معرفی انواع نژاد ها بپردازیم.

بهترین گوسفندان نژاد شیری ایران

بهترین نژاد گوسفند شیری در ایران نژاد قزل می باشد، که می تواند در طول یک شبانه روز مقدار شیری بسیار خوبی را تولید کند. به این خاطر شما با نگهداری از این نوع نزاد قادر خواهید بود تا با فروش شیر و محصولات لبنی به سود و درآمد قابل توجهی دست پیدا کنید.

بهترین نژاد گوسفندان گوشتی ایرانی

گوسفندان نژاد افشاری، شال، مهربان و لری به عنوان بهترین گوسفندان گوشتی در ایران شناخته می شوند. این گوسفندان از وزن و اندازه مناسبی برخوردار هستند و همین امر نیز باعث شده تا میزان گوشت بیشتری را عرضه کنند. همچنین کیفیت و مزه گوشت این گوسفندان باعث شده است تا مراکز تولید گوشت بیشتر به خرید گوشت این نوع دام ها بپردازند.

بهترین نژاد گوسفندان پشمی در ایران

گوسفندان ماکویی، بلوچی و قره گل به عنوان بهترین نژاد گوسفندان پشمی در ایران شناخته می شوند. این نوع دام از نظر پشمی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و از پشم آنها در صنایع و محصولات مختلفی استفاده می شود. به این خاطر اغلب دامداران از این نوع نژاد برای استفاده از پشم آنان نگهداری می کنند.

بهترین نژاد گوسفند زنده برای مصرف گوشت قرمز

یکی از نیازهای بدن انسان استفاده از گوشت قرمز می باشد. در کشورهای دیگر از گوشتهای مختلف حیوانات استفاده می نمایند. در کشور ما استفاده از گوشت گاوی و گوسفندی بهترین گزینه برای رفع نیاز بدن خواهد بود. اما گوشت گوسفندی به دلیل برخورداری از طبع گرم ، خواص بیشتری را برای بدن به همراه خواهد داشت. قیمت گوسفند زنده ،امروزه در بازار با نوسانات بسیاری مواجه می باشد. دامداران بسیاری برای رفع نیاز بازار ، اقدام به پرورش طیف عظیمی از نژادهای مختلف دامها نموده اند.

تمامی گوسفندان موجود دارای اصالت و نژاد می باشند. برخی از آنها در نژادهای مختلفی از جمله نژادهای پوستی و پشمی ، برخی نژاد شیری ، نژاد چند قلوزایی و نژاد گوشتی دسته بندی شده اند. یکی از موارد قابل توجه در دامداری کشور ما ، نگهداری و پرورش نژادهای گوشتی خواهد بود. قیمت گوسفند زنده اغلب بر اساس این نژادها تعیین و دسته بندی می شوند. دامداران نیز با توجه به قیمت گوسفند زنده و نژاد آن اقدام به خرید و فروش این گوسفندان می نمایند. اما چه نژادهایی در کشور ما به عنوان بهترین نژادهای گوشتی شناخته شده اند ؟

بهترین انواع نژاد گوشتی در ایران با توجه به قیمت گوسفند زنده

• نژادهای سنجابی و قیمت گوسفند زنده آن

هر کدام از نژادهای مختلف دارای خصوصیات ظاهری منحصر به فردی می باشند. دامداران با توجه به این خصوصیات می توانند نژاد مناسب را شناسایی و پس از بررسی های لازم اقدام به تهیه آنها نمایند. نژاد سنجابی نیز از نوع نژادهای گوشتی گوسفندان می باشد که با قیمت گوسفند زنده ی مناسبی خرید و فروش می شوند. نژاد سنجابی گوسفندان ، از نوع نژاد پشمی و گوشتی خواهد بود که با استفاده از آن دامداران از سود مناسبی برخوردار می شوند.

خصوصیات رنگی در این نوع از گوسفندان ، رنگ پشم و پوست نخودی و یا سفید رنگ خواهد بود. البته در برخی از مواقع در گروهی از این نژاد گوسفندی ، شاهد برخی از لکه های قهوه ای بر روی دست ، گردن ، پا و گوش ها بوده اند. جثه ای این دام اکثرا بزرگ و قوی می باشد. همانطور که می دانید وزن هر گوسفند پس از ذبح ۵۰ درصد کاهش می یابد، اما گوسفندان با نژاد سنجابی از وزن بسیار مناسبی پس از ذبح برخوردار هستند. کیفیت خوب پشم این نوع از دام ها ، آنها را به محصولات سودآوری تبدیل نموده است. محیط رشد این نژاد اغلب مناطق کوهستانی خواهد بود. خرید نژاد سنجابی با توجه به قیمت گوسفند زنده بسیار به صرفه و مناسب خواهد بود.

• نژادهای بلوچی و قیمت گوسفند زنده آن

به جرات می توان گفت که ۱۰ درصد از جمعیت گوسفندی کشور ، نژاد بلوچی خواهد بود. این نژاد علاوه بر برخورداری از گوشت مناسب و با کیفیت ، از پشم بسیار مرغوبی نیز برخوردار می باشد. از این جهت استفاده از این نژاد برای اکثر دامداران بسیار ایده آل و مناسب خواهد بود. خصوصیات ظاهری این نوع از گوسفندان کاملا شبیه به گوسفندهای مرغوب گوشتی می باشد. گردن های کوتاه ، دست و پای قوی و نیرومند، سینه ی بزرگ و همچنین کمر مستقیم از جمله خصوصیات ظاهری در این نژاد خواهد بود.

رنگ پشم و پوست در نژاد گوسفند بلوچی سفید یکدست خواهد بود. البته این گوسفندان از لکه های سیاهی بر روی مفاصل پا و دست و همچنین پوزه و دور چشم برخوردار هستند. دنبه ی این گوسفندان به نسبت برخی از گوسفندان دیگر بسیار کم و ناچیز می باشد. از این جهت از گوشت این نژادها با عنوان گوشتهای بدون چربی و یا کم چربی یاد می شود. البته برخی از میش های این نژاد دوقلوزا می باشند.

با توجه به خصوصیات بسیار ویژه در این نژاد قیمت گوسفند زنده ی آنها بسیار مناسب و به صرفه خواهد بود. شما با خرید یک گوسفند زنده از این نژاد می توانید به سود چشمگیری از نظر فروش پشم گوسفند ( که طرفدار بسیار زیادی در صنعت قالی بافی دارد) و همچنین افزایش دام ( از نظر دوقلوزایی میش های آن) و گوشت مناسب آن دست یابید.

• نژاد شال و قیمت گوسفند زنده آن

یکی از نژادهای برجسته در بین گوسفندان گوشتی ، نژاد شال می باشد. این گوسفند کاملا گوشتی و بسیار مناسب خواهد بود. از خصوصیات برجسته در این نژاد درشتی گوسفندان خواهد بود. نگهداری از این گوسفند اغلب با توجه به شرایط جوی متعادل امکان پذیر خواهد بود. این نژاد از مقاومت بسیار پایینی نسبت به سرما برخوردار می باشد. خصوصیات ظاهری در این نژاد با پشم های خاکستری تیره آغاز شده و در حین رشد گوسفند این رنگ پشم و پوست تغییر کرده و به خاکستری روشن و یا به رنگ شکری تعییر خواهد یافت.

یکی دیگر از خصوصیات ظاهری در این گوسفندان ، برخورداری از لکه های سفید بر روی پیشانی آنها می باشد. البته ناگفته نماند که از این نژاد با عنوان نژاد شیری نیز یاد می کنند. شیر میش های این نژاد بسیار مرغوب و با کیفیت بوده است .همانطور که گفته شد این نژادها از درشتی ایده آلی برخوردار هستند. تخمین وزن گوسفندان این نژاد با مابقی نژادها متفاوت بوده است. این نژاد با برخورداری وزن ۱۰۰ الی ۱۵۰ کیلو همچنان در پرواربندی پیشرو بوده است. از این رو می توان گفت قیمت گوسفند زنده در این نژاد بسیار به صرفه می باشد.

دکمه بازگشت به بالا