اجتماعیبرترین های ترند روز

شرایط احراز شغل آتش نشانی چیست ؟

شغل آتش نشانی چیست؟ شرایط شغل آتش نشانی چگونه است؟

در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل با شغل آتش نشانی آشنا کنیم و به سوالاتی مانند شرایط احراز شغل آتش نشانی چیست؟ چگونه وارد آتشنشانی شویم؟ شرح وظایف شغل آتش نشانی چیست؟ استفاده از تجهیزات آتش نشانی و لباس آتش نشانی چه اهمیتی دارد؟ پاسخ دهیم و شما را با مراحل کار آتش نشان ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

شغل آتش نشانی چیست ؟

شغل آتش نشانی برای مقابله با آتش، کنترل و اطفاء حریق، نجات مصدومان حوادث و رساندن مراقبت‌های پزشکی فوری به آنان و سایر خدمات اضطراری بوجود آمده است. آتش نشانی شغلی سخت و در عین حال خطرناک است اما هدف آن بسیار ارزشمند و والا است چرا که افراد در این شغل از سلامت مردم و جان و مال آن‌ها محافظت می‌کنند. سازمان آتش نشانی در همه کشورها وجود دارد. این سازمان زیر نظر شهرداری هر شهر کار می‌کند.

شرایط احراز شغل آتش نشانی

کسی که قصد ورود به شغل آتش نشانی را دارد باید شرایطی که از طرف سازمان آتش نشانی تعیین شده است را داشته باشد. شرایط آتش نشان شدن شامل موارد زیر می‌شود:

 • سن: حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۵ سال سن
 • قد: حداقل ۱۷۰ سانتی متر قد
 • داشتن آمادگی جسمانی بالا
 • توان و قدرت فیزیکی بالا
 • علاقه به کار
 • شجاع بودن
 • خود انضباطی
 • اعتماد به نفس بالا
 • داشتن روحیه کار تیمی
 • توانایی کار با ابزار و تجهیزات
 • توانایی مدیریت شرایط سخت
 • توانایی کنترل بر خود و حفظ آرامش در شرایط بحرانی
 • مهارت های تصمیم گیری در شرایط سخت
 • مسئولیت پذیر بودن
 • قابل اطمینان بودن
 • مهارت گزارش نویسی
 • مهارت های ارتباطی

 آتش نشانان باید بتوانند شرایط را در صحنه اضطراری با سایر آتش نشانان و با تیم های واکنش اضطراری برقرار کنند.

چه چیزی می‌تواند مانع از تبدیل شدن شما به آتش نشان شود؟

آتش نشانان ممکن است به دلیل شرایطی که عملکرد جسمی آن‌ها را مختل می‌کند و همچنین رفتارهای مضر جسمی یا اخلاقی، رد صلاحیت شوند. این رفتار شامل سو مصرف مواد مخدر، فعالیت مجرمانه و حتی نقض مکرر راهنمایی و رانندگی است.

ساعت کاری شغل آتش نشانی

ساعات کاری آتش نشان به صورت ۲۴ ساعت کار و ۴۸ ساعت استراحت است.

آتشنشانان همیشه باید آماده به خدمت باشند و در شرایط سخت و موقعیت‌های مختلف که ممکن است با خطرات زیادی مواجه شوند بتوانند کار کنند.

ویژگی های شغل آتش نشانی

باید بدانید که یکی از ویژگی های شغل آتش نشانی استرس زا بودن آن است و آتش نشانان در معرض استرس های روحی و روانی زیادی قرار دارند. چرا که با موقعیت‌های بحرانی و حوادث غیر قابل پیش بینی رو برو می‌شوند و باید توانایی مدیریت استرس را داشته باشند تا بتوانند بهترین واکنش را در زمان حادثه نشان بدهند و حادثه را سریع‌تر مدیریت کنند.

در این شغل آتش نشانان همواره در معرض خطراتی مانند سوختگی، انفجار، سقوط از ارتفاع و مواجهه با مواد شیمیایی و گازهای سمی و …. قرار دارند که جان آنان را تهدید می‌کند.

احتمال این که آتش نشان در هر یک از این حوادث دچار نقص عضو، قطع نخاع، شکستگی دست یا پا و یا حتی مرگ شود، وجود دارد.

در حوادثی که هر روز در سطح کشور رخ می‌دهد مصدومینی وجود دارند که آتش نشانان موظفند آن‌ها را نجات دهند و یا در صورت فوت مصدوم جنازه آنان را از محل حادثه بیرون بیاورند. بنابراین این افراد ممکن است در طول عملیات امدادرسانی با صحنه‌های دلخراش زیادی مواجه شوند که باید از نظر روحی و روانی بتوانند با این شغل کنار بیایند و ظرفیت مواجهه با این گونه مسائل را داشته باشند.

در این شغل کوچکترین اشتباهی حتی می‌تواند به قیمت از دست رفتن جان آتش نشان و یا همکاران او تمام شود بنابراین دقت و توجه بالا در این شغل اهمیت ویژه‌ای دارد.

چگونه وارد آتشنشانی شویم؟

در رابطه با نحوه ورود به شغل آتش نشانی باید بگوییم که افراد علاقه‌ مند به این حوزه باید در مقطع دبیرستان رشته ایمنی و شاخه کار و دانش را انتخاب کنند. البته هر کسی می‌تواند در دوره کاردانی و یا در مقطع کارشناسی در گرایش‌های مدیریت عملیات و پیشگیری به ادامه تحصیل بپردازد. افرادی که علاقه مند به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر هستند می‌توانند مقطع کارشناسی ارشد این رشته را در گرایش مدیریت عملیات و پیشگیری ادامه دهند.

فردی که به استخدام سازمان آتش نشانی در می‌آید در ابتدا به عنوان مامور آتش نشانی مشغول به کار می‌شود و با ادامه کار در سال‌های بعد به سمت‌های بالاتر دست پیدا می‌کند. سمت‌هایی مانند راننده، معاون شیفت، فرمانده شیفت، رئیس ایستگاه و در انتها معاون عملیاتی و معاون امور ایستگاه‌ ها. البته در صورتی که این افراد دارای مدرک تحصیلی بالایی باشد می‌توانند به سمت هایی مانند افسر آتش نشان، افسر ارشد آتش نشان و رئیس ایمنی و آتش نشانی برسند.  در ادامه مقاله می‌خواهیم درباره حقوق و مزایای آتش نشانی صحبت کنیم.

حقوق و مزایای کارکنان اتش نشانی

در رابطه با حقوق و مزایای آتش نشانی اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما طبق گفته برخی افراد شاغل در این حوزه متاسفانه حقوق دریافتی متناسب با خطرات این شغل نیست و از حقوق آتش نشانی راضی نیستند.

البته شرایط ویژه‌ای که اخیرا برای شغل آتش نشانی در نظر گرفته شده است. این شغل به تازگی در لیست مشاغل سخت و زیان آور قرار گرفته است که یکی از مزایای آن بازنشستگی زودهنگام با 20 سال سابقه کار و 50 سال سن می‌باشد.

حقوق آتش نشان ها در کشورها مختلف چقدر است؟

حقوق این افراد در کشورهای مختلف متفاوت است. اما می‌توان گفت 10 درصد بالای کل افراد، درآمد متوسط 83،570 دلار در سال یا بالاتر را دریافت می‌کنند. پردرآمدترین آتش نشانان در نیوجرسی زندگی می‌کنند و سالانه به طور متوسط 75880 دلار درآمد دارند و پس از آن کالیفرنیا قرار دارد که متوسط دستمزد سالانه 73860 دلار است.

در کشور استرالیا بطور متوسط درآمد سالانه شغل آتش نشانی چیزی حدود ۶۷.۲۰۰ دلار است. البته این رقم مربوط به قبل از کسر مالیات است.

در کشور آمریکا طبق آخرین آمار که مربوط به سال 2013 است متوسط درآمد سالانه افراد شاغل در آتش نشانی حدود ۴۵.۲۵۰ دلار است. اما در کشور انگلستان میزان حقوق براساس جایگاه و سمت فرد متفاوت است.

کارآموزان: ۳۲.۰۰۰ دلار

افراد دارای گواهینامه و مدرک معتبر: تا ۴۳.۵۰۰ دلار

مدیر کارکنان:  تا ۴۸.۰۰۰ دلار

مدیر ایستگاه: رقمی بین ۵۵.۵۰۰  تا ۶۲.۰۰۰ دلار

آشنایی با وظایف آتش نشان ها و شخصیت مناسب این شغل

کسانی که علاقه دارند وارد شغل آتش نشانی شوند معمولا سوالی که می‌پرسند این است که وظیفه ماموران اتش نشانی چیست؟ در پاسخ این افراد باید بگوییم شغل آتش نشانی شغلی پر خطر است که ویژگی‌های شخصیتی و روحیه خاصی را می‌طلبد. فرد باید دارای روحیه انسان دوستی باشد و قدرت ریسک بالایی داشته باشد. افراد در این شغل وظایف زیادی دارند که در اینجا به برخی از وظایف آتش نشان ها اشاره می‌کنیم:

 • حمل ابزارهای لازم برای خاموش کردن آتش تا محل حادثه
 • نجات مصدومان و آسیب دیدگان در حوادث مختلف از جمله گیر کردن زیر آوار، آتش سوزی، آسیب دیدگی با دستگاه هایی مانند دستگاه برش، چرخ گوشت، حلقه های فلزی، سقوط در چاه و ….
 • تهیه گزارش روزانه از نحوه عملکرد
 • برگزاری دوره های آموزشی برای ارگان ها و مدارس
 • بازرسی ساختمان های در حال ساخت و چک کردن رعایت مسائل ایمنی در پروژه در حال انجام
 • مقابله با حوادث مواد شیمیایی خطرناک
دکمه بازگشت به بالا