برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

اکسفولیشن چه فوایدی برای پوست دارد؟

خواص پاكسازي پوست چیست؟

اکسفولیشن یا پاکسازی پوست برداشتن سلول های مرده و نیز آلودگی هایی است که روی پوست تجمع پیدا کرده است.این کار می تواند سبب ایجاد شادابی و طراوت در پوست شود و به سلامت پوست کمک می کند.با این کار سلول های لایه های سطحی پوست و نیز چربی ها و ذراتی که بر اثر آلودگی های هوا روی پوست نشسته است، برداشته می شود. بسیار شنیده یا به شما پیشنهاد می شود تا برای درمان جوش یا جای جوش های صورت و کاهش کک و مک و لک های بارداری صورت یا حتی کاهش چین و چروک از روش درمانی جدیدی به نام پاکسازی یا میکرو کردن صورت استفاده کنید.

روشی که امروزه بسیاری از مراکز آرایشی و درمانی از سالن های زیبایی و آرایشی تا مطب های عمومی و تخصصی مدعی انجام آن هستند. اگر چه به لحاظ علمی، تجربی و قانونی تنها یک مرکز تخصصی پوست با حضور متخصص پوست و دستگاه پیشرفته میکرو درم ابریشن مسوول و قادر به انجام این عمل زیبایی است، اما لازم است بدانیم چگونه و چه کسانی می توانند از این روش درمانی ـ زیبایی بهره مند شوند.

دلایل پاکسازی پوست

پاکسازی باعث زیبایی و شادابی پوست می شودآلودگی های سطحی، دانه های سرسیاه را از سطح پوست برداشته و باعث می شود تا مواد معدنی و اکسیژن دار به سطح درمیست پوست برسد (درمیست لایه ای درونی که زیر سطح پوست قرار دارد) در لایه درمیست کلاژن وجود دارد و پاکسازی پوست باعث جوانسازی می شود.

غدد چربی موجود در پوست مسئول ترشح چربی هستند.

خروج این ترشحات از طریق مجاری که به سطح پوست باز می شوند صورت می گیرد.و منجر به مرطوب شدن سطح پوست شده . و سلول های مرده، ذرات غبار و آلودگی های موجود در سطح پوست را حل می کنند.گرد و غبار و آلودگی موجود در هوا با چربی روی پوست ترکیب شده و منجر به مسدود شدن مجرای خروجی سبوم یا چربی می شود و در نتیجه پوست کدر شده و شفافیت و شادابی خود را از دست می دهد.برای اصلاح این مشکل پاک کردن منظم پوست با آب و پاک کننده های مناسب بسیار مفید است.

همچنین باید از مصرف بیش از حد ترکیبات دارای چربی بالا و کرم پودر ها و مواد آرایشی روی پوست پرهیز کرد.استفاده از پاکسازی پوست و لایه برداری مؤثر است. همچنین با استفاده از اسکراب های مناسب با نوع پوست سطح پوست کمی ماساژ داده خواهد شد.بعد از آن پوست کمی بخور داده شده و جوش های سرسیاه آن تخلیه می شود. در نهایت از یک ماسک مناسب با نوع پوست استفاده شده و کرم نهایی روی پوست قرار داده خواهد شد.

فواید پاکسازی پوست چیست؟

آبرسانی پوست باعث افزایش رطوبت پوست می شود که برای رطوبت رساندن به لایه بیرونی بسیار مفید است.آبرسانی برای پوست های خشک نیز بسیار مفید است و مانع از چروک زودرس می شود.ماساژ صورت باعث می شود تا خون زیر پوست شما به حرکت درآید.باعث ریلکسی و آرامش شما شده و به جذب مواد اکسیژن رسان کمک می کند و بخاطر تحریک پوست باعث دفع مواد زائد می شود.

پاکسازی باعث زیبایی و شادابی پوست می شود.آلودگی های سطحی، دانه های سرسیاه را از سطح پوست برمیدارد.باعث می شود تا مواد معدنی و اکسیژن دار به سطح درمیست پوست برسد .( لایه ای درونی که زیر سطح پوست قرار دارد)در لایه درمیست کلاژن وجود دارد و پاکسازی پوست باعث جوان سازی می شود.

مراحل پاکسازی پوست صورت

 • شستن و پاک کردن صورت
 • تمیز کردن صورت با لوسیون
 • ماساژ صورت
 • بخور دادن صورت
 • از بین بردن جوشهای سر سیاه و سفید
 • استفاده از ماسک صورت
 • استفاده از مرطوب کننده

پاکسازی پوست در آرایشگاه

علاوه بر مراکز درمانی ، سالن های زیبایی و آرایشگاه ها نیز خدمات رسانی پوست را ارائه می دهند.نکته قابل توجه این است که هرگونه اقدام برای پوست و درمان آن باید زیر نظر انجام شود .سالن زیبایی و آرایشگاه ها نیز باید زیر نظر وزارت بهداشت و با تایید این سازمان اقدام به عمل جوانسازی و پاکسازی پوست نمایند و از مواد مرغوب و بهداشتی برای پاکسازی پوست استفاده کنند.

فراوانی مراکز درمانی و آرایشگاه ها موجب شده است تا قبل از اقدام برای خدمات ارایشی و بهداشتی خود اطلاعات لازم و کامل در مورد آنها را کسب کنید و مطابق با استانداردها بهترین مرکز را انتخاب نمایید.گرایش به زیبایی و جوانسازی پوست استفاده از روش های مختلف برای درمان و شاداب کردن آن بیش از پیش مورد اهمیت قرار داده است و از آنجا که مراکز ارائه دهنده خدمات پوست در حال گسترش هستند لازم است قبل از هر گونه اقدام از صلاحیت و اعتبار مرکز پوست موردنظر اطمینان حاصل شود.

ضرورت اسکراب صورت در چیست؟

با اسکراب صورت کرم های و محلول ضد آکنه صورت شما سریع تر عمل خواهد کرد زیرا با از بین بردن سلول های سطحی پوست و باز کردن منافذ پوست جذب را تسریع می بخشد اسکراب صورت اگر با دقت انجام نشود می تواند به پوست شما آسیب برساند همچنین اسکراب به صورت خشن و افراطی سبب ایجاد صدمات و خراش می شود.

توجه داشته باشید اسکراب به صورت متوالی و مستمر نتایج خود را نمایان می کند بهتر است از اسکراب یک یا دوبار در هفته استفاده کنید توجه داشته باشید مراقبت از پوست پس از اسکراب ضروری است بنابراین بهتر است پس از اسکراب از قرارگیری در مقابل نور شدید خورشید خودداری کنید و از کرم های ضد آفتاب هنگام روز استفاده کنید.

روش استفاده از اسکراب چگونه است؟

استفاده از اسکراب نیاز به کمی دقت و همچنین تجربه دارد توجه کنید اگر از اسکراب به صورت اصولی استفاده شود هیچ آسیبی به پوست شما نمی رساند ما در ادامه به بررسی مراحل اسکراب می پردازیم.

مراحل اسکراب پوست

رعایت اصول اسکراب برای داشتن یک پاکسازی عالی ضروری و واجب است ما در ادامه به شرح این مراحل می پردازیم.

 • انتخاب اسکراب: مهمترین مرحله اسکراب انتخاب بهترین و مناسب ترین محصول است برای اینکه بفهمید کدام محصول مناسب پوست شما است با پزشک مشورت کنید اگر بخواهید با امتحان کردن به نتیجه برسید شاید نیاز باشد چندین محصول را امتحان کنید.
 • پوست خود را بشویید: قبل از اسکراب بهتر از پوست خود را با استفاده از صابون و یا ژل شستشو بشویید این کار باعث می شود نتیجه اسکراب سریع تر نمایان شود.
 • پوستتان را مرطوب کنید: برای اینکه از اسکراب نتیجه مطلوبی بگیرید بهتر است پوست خود را قبل از اسکراب مرطوب کنید برای این کار می توانید از دستگاه بخور و یا از آب داغ استفاده کنید توجه داشته باشید رعایت اصول ایمنی برای جلوگیری از آسیب امری ضروری است.
 • اسکراب را به سطح پوست بمالید: با پخش کردن اسکراب در سطح پوست آن را به آرامی و به صورت دورانی ماساژ دهید از ماساژ به صورت خشن خودداری کنید زیرا ممکن است نتیجه عکسی به همراه داشته باشد.
 • صورت خود را بشویید: پس از ماساژ اسکراب آن را با استفاده از آب ولرم اقدام به شستشوی صورت خود کنید تا تمام چربی ها و سلول های مرده را از سطح پوست پاک شوند.
 • پوست خود را خشک کنید: پس از آبکشی صورت خود با یک حوله گرم شروع به خشک کردن صورت کنید .

انواع پوست

پوست شما وابسته به شرایط زندگی و ویژگی های فردی می تواند متفاوت باشد ما در این مقاله به معرفی انواع پوست و ویژگی آنها می پردازیم تا شما راحت تر اسکراب  مناسب با پوست صورت خود را بشناسید و انتخاب کنید.

    چرب: اگر ناحیه Tصورت شما همواره چرب است و می درخشد می تواند به این معنی باشد که شما دارای پوستی چرب هستید.

    خشک: اگر در طول روز همواره احساس خشکی و کشیدگی بر روی صورت خود دارید به آن معناست که شما دارای پوستی خشک هستید احساس خشکی به ویژه  در قسمت هایی از جمله گونه و پیشانی شدید تر است.

    معمولی: بهترین حالتی که می تواند پوست داشته باشد این نوع پوست نه چرب است نه خشک در واقع چیزی بین این دو نوع پوست است.

    حساس: اگر پوستی حساس دارید مطمئنا با قرمزی خارش و التهاب رو به رو هستید این نوع پوست ها به شدت حساس است.

    مختلط: از دیگر نوع پوست می توان به مختلط اشاره کرد از ویژگی اصلی این نوع پوست می توان به چرب بودن در قسمت T و خشک بودن در قسمت های گونه و فک اشاره کرد.

انواع اسکراب

اسکراب دارای انواع مختلفی است که ما در ادامه آنها را برای شما شرح می دهیم شما می توانید متناسب با پوست خورد نوع دلخواه را برای خود انتخاب کنید.

 • اسکراب قهوه: از اسکراب هایی است که امروزه مورد توجه قرار گرفته کافئین موجود در اسکراب قهوه سبب جوانسازی پوست شما می شود اگر آن را ترکیب کنید این کار سبب افزایش گردش خون شما می شود.
 • اسکراب شکر: شکر قهوه ای خاصیت لایه برداری بسیار قوی دارد اگر شکر قهوه ای را با روغن نارگیل مخلوط کنید یک محلول ضد میکروب را برای پوست خود بوجود خواهد آورد.
 • اسکراب موز و شکر: این اسکراب علاوه بر اینکه دارای بوی خوشایندی است به کنترل چربی سطح پوست می شود از میوه های رسیده برای تهیه اسکراب موز و شکر استفاده کنید پس ازاسکراب می توانید پوست خود را با آب ولرم بشویید.
 • اسکراب وانیل و شکر قهوه ای:بهتر است برای استفاده از این اسکراب سطح پوست کاملا مرطوب باشد استفاده از این نوع اسکراب حین حمام مرسوم است.
 • اسکراب مرکبات: اگر یک روز سخت ورزشی داشتید و دوست داشتید سطح پوست خود را لایه برداری کنید ما به شما اسکراب مرکبات را پیشنهاد می دهیم.
 • اسکراب نمک دریا و اسطوخودوس: برای اینکه نهایت تاثیر را از این اسکراب حاصل شود شما می توانید این اسکراب را با بادام شیرین مخلوط کنید.
 • اسکراب روغن زیتون و شکر همراه با آبلیمو: این اسکراب برای پوست های چرب بسیار مناسب است و چربی سطح پوست را کنترل می کند آبلیمو موجود در این اسکراب سبب روشن شدن و سفیدی سطح پوست شما می شود.
 • اسکراب چای سبز و جوش شیرین:خوردن چای سبز تاثیر بسیار زیادی بر درخشندگی پوست شما می گذارد اما اسکراب چای سبز تاثیر چای را بر پوست دوچندان می کند.
دکمه بازگشت به بالا