اجتماعیبرترین های ترند روز

نکات ایمنی تعمیر کولر آبی + نحوه سرویس

مراحل سرویس کولر آبی و شناخت اجزای آن

می دانیم که کولر آبی دارای دو بخش گردش آب و گردش هوا می باشد که توسط دو موتور به صورت جداگانه انجام می شود. پمپ آب عمل سیستم گردش آب کولر و موتور اصلی کولر عمل سیستم گردش هوا را انجام می دهد. قطعات و تجهیزات کولر آبی شامل سه دسته الکتریکی و مکانیکی و ثابت می باشد، قسمت الکتریکی شامل همان کلیدهای وصل و قطع و پمپ آب و موتور کولر می باشد. بهتر است قبل از سرویس کولر آبی با اجزای آن آشنا شوید:

قسمت مکانیکی شامل توربین هوا، شناور و تسمه کولر آبی می باشد. دسته ثابت شامل بدنه، دریچه ها و شیر تخلیه و اتصالات شبکه آبرسانی می باشد. حال بعد از شناخت اجزای کولر، اولین قدم برای آموزش سرویس کولر آبی این است که قبل از هرکاری از خاموش بودن کولر مطمئن شوید و به طور کل برق آن را از فیوز یا دوشاخ قطع کنید. برای اطمینان از برق دار نبودن بدنه کولر با پشت دست به بدنه کولر دست بزنید اگر برق نداشت مراحل بعدی را انجام دهید. باز هم اگر می توانیم به شما عرض کنیم که اگر درتهران هستید و نیاز به سرویس و تعمیر کولر آبی تهران منزلتان داشتید مجموعه خدمات تاسیسات غرب تهران بهترین سرویسکار کولر آبی در نزدیکی منزل شما را به شما معرفی می کند و شما فقط کافی است تا با یک تماس با سرویس کار کولر آبی تهران از خدمات آنها استفاده کنید.

عوض کردن پوشال ها

پوشال های کولر آبی محل مناسبی برای رشد قارچ ها و باکتری ها و… می باشد. این قارچ ها و باکتری ها در طول فصل زمستان بین بافت های پوشال بوجود آمده اند و هنگامیکه آب روی پوشال ها جاری می شود بوی ناخوشایندی از پوشال های کولر ایجاد می شود، پس بهتر است که هر سال و البته بنا به کیفیت قبلی پوشال و آب شهر نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

یکی از خدمات مربوط به سرویس و تعمیر موتور کولر آبی در مشهد تعویض پوشالهای قدیمی است که در راندمان کولر تاثیر زیادی دارد. بهتر است بدانید که اگر پوشال ها خراب باشند و تعویض نگردند علاوه بر بوی نامطبوعی که ایجاد می کنند خطر ایجاد بیماری های تنفسی و… را نیز به همراه خواهند داشت. و هم چنین به دلیل اینکه به خوبی هوا را از خود عبور نمی دهند، فشار زیادی به روی موتور کولر وارد می کنند.

پس با توجه به قیمت ناچیزی که پوشال های کولر دارند توصیه ما به شما تعویض کردن آنهاست. هنگام خرید پوشال کولر آبی حتما به سایز و ظرفیت کولر خود دقت نمایید . همچنین دقت کنید هنگام سرویس کولر آبی و تعویض پوشال آن ابتدا پوشال را خیس نمایید و بعد در محل مناسب خود بگذارید و سپس شبکه سیمی مخصوص را روی آن قرار دهید.

اهمیت موتور در سرویس کولرهای آبی

این نکته را بیان کردیم که کولر آبی دارای دو قسمت پمپ آب و دینام می باشد که پمپ آب کولر فرآیند گردش آب و دینام کولر فرآیند گردش هوا را لنجام می دهند. این دو بخش هرچه قدر سالم تر باشند کولر عملکرد بهتری خواهد داشت و در مصرف انرژی صرفه جویی خواهیم داشت. پس در هنگام سرویس کولر آبی به این دو قسمت توجه ویژه ای داشته باشید

برای سرویس این دو قسمت باید ابتدا گرد و غبار را از آنها بزدایید  و سپس به روغن کاری آنها بپردازید.

نکته ای که در این بین باید به آن دقت داشته باشید این است که موتور کولر دارای دو قطعه یاتاقان می باشد که باید حتما روغن کاری شوند. قبل از  اینکه کولر را روشن کنید حتما پروانه را به صورت دستی چند دور بچرخانید تا کاملا روان شود.

این نکته مهم را هم در مورد دینام بدانید که بیشتر از ۷ ساعت بطور مداوم اگر روشن بماند احتمال سوختن آن بیشتر است و پس بهتر است برای صرفه جویی در انرژی و هم چنین عمر بیشتر کولر ساعات گرم روز فقط از آن استفاده نمایید.

آخرین نکته در آموزش سرویس این کولرها توجه به سایبان کولر می باشد

با توجه به اینکه بدنه کولر آبی از جنس فلز بوده و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد و هنگامیکه بدنه کولر داغ شود کولر سرمای مطلوبی نخواهد داد پس با در نظر گرفتن یک سایبان خوب و عالی برای کولر آبی از بوجود آمدن این سرمای نامطلوب جلوگیری نمایید.

گذاشتن سایه بان برای کولر آبی می تواند در راندمان آن تاثیر زیادی بگذارد. این نکته را هم بدانید که اگز سایبان مناسبی برای کولر انتخای نمایید که از گرمای بیش از حد بدنه کولر جلوگیری کند در مصرف انرژی هم صرفه جویی چشمگیری کرده اید. در مطلب بعدی در مورد مناسب ترین سایبان برای کولر آبی توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. همچنین در هنگام سرویس کولر آبی حتما در نظر داشته باشید که تسمه آن را هم بازدید نمایید و در صورت خراب بودن ، آن را نیز تعویض نمایید.

هزینه سرویس کولر آبی

هزینه سرویس کولر آبی هم مانند موارد دیگر امروزه در کشور ما بستگی به نوسان قیمت انواع قطعات موجود در آن دارد، که با نوسانات دائمی ارز در ارتباط است.  به طور مشخص امکان برآورد یک هزینه ثابت امکان‌پذیر نمی‌باشد:

 • بدنه کولر
 • سه‌راهی آب ( أب پخش کن )
 • ناودان‌ها
 • فن (پروانه ومحور فن یا توربین )
 • شناور ( فلوتر )
 • کانال داخلی وخارج
 • پولی‌ها (فلکه‌ها ) وتسمه پروانه
 • یاتاقان‌ها

كولر آبی با بخار شدن آب ،عمل سرمایش انجام می‌دهد . با تبخیر شدن آب و باقیماندن املاح موجود در آب در تشتك كولر آبی ،غلظت املاح در آب در گردش كولر آبی افزایش می‌یابد، و تشكیل رسوب بر روی پوشال ها و درب كولر آبی افزایش می‌یابد .

در بعضی كولرها شیر تخلیه برقی وجود دارد، كه در فواصل زمانی مناسب بخشی از آب در گردش كولر آبی را تخلیه و سبب كاهش غلظت املاح آب می گردد، و رسوب‌گذاری آب كم می‌شود .

بصورت دستی هر دو هفته یكبار و یا هر ماه یكبار نسبت به تخلیه آب تشتك كولر آبی اقدام نمود، تا با كاهش میزان غلظت املاح اثر رسوب‌گذاری آب كم گردد . (تعمیر کولر آبی – سرویس کولر آبی)

در اولین سرویس کولر آبی که هر ساله باید انجام شود تمیز کردن و آب‌گیری کولر انجام می‌شود، اما سعی کنید حداقل در طول فصل چند دفعه آب کولر را تعویض کنید.

برآورد هزینه تعمیر کولر آبی و سرویس سالیانه کولر آبی بستگی زیادی به قیمت ارز دارد که متاسفانه با نوسانات بازار تاثیر زیادی بر روی این خدمات دارد.

عوامل موثر بر هزینه سرویس کولر آبی

از جمله عواملی که بر قیمت سرویس کولر آبی تاثیر گذار است می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تعداد قطعاتی که توسط سرویس کار کولر آبی تعویض یا تعمیر می‌شود.
 • قیمت قطعات تعویضی یا تعمیری کولر آبی متفاوت می‌باشد.
 • هزینه سیم‌کشی کولر آبی (تعمیر و یا تعویض سیم‌کشی)

که البته میزان مهارت و فنی بودن یک سرویس کار کولر آبی با تجربه نیز بنا به تشخیص صحیح و عیب یابی کولر در کوتاه‌ترین زمان نیز ارزش خاص خود را دارد.

اهمیت تعویض پوشال ها در سرویس کولر آبی

طریقه سرویس کولر آبی به این شکل است که یکی از مهمترین کارها در زمان سرویس کردن کولر آبی تعویض پوشال آن است. پوشال‌ها محل مناسبی برای رشد انواع باکتری‌ها می‌تواند باشد بهتر است که هر ساله پوشال‌های کولر خود را عوض کنید. اگر پوشال‌ها پوسیده شده باشد علاوه بر اینکه هوایی که به محیط داخل می دهد پاک و تمیز نخواهد بود، بوی ناخوشایندی را نیز به محیط می‌دهد. پوشال‌های پوسیده مشکلات تنفسی را برای افراد به همراه می‌آورد تعویض پوشال‌های پوسیده را امری جدی در نظر بگیرید.

منبع:

britishgas

دکمه بازگشت به بالا