انواع ویزای کار ترکیه

ویزای کار ترکیه

چنانچه قصد کاریابی در ترکیه دارید باید اطلاعات ضروری در زمینه اخذ ویزای کار ترکیه را بدانید. اخذ ویزای کار ترکیه اولین قدم برای شروع کار قانونی در این کشور است. هر چند که نرخ بیکاری نزدیک به ۱۲ درصد، امکان اشتغال‌یابی و کار در ترکیه را مقداری محدود می‌کند. با این وجود هنوز برخی از مشاغل مورد نیاز در ترکیه وجود دارند که امکان کاریابی ساده را برای نیروی کار خارجی در این کشور فراهم می‌کنند. این امر درحالی رخ می‌دهد که سیستم مالیات در ترکیه برای نیروی کار خارجی در مقایسه با بسیاری از کشورهای هم‌تراز مناسب‌تر و جذاب‌تر است.

ما تعدادی از متخصصین مهاجرتی و وکلای مهاجرتی سطح اول خود را به کشور ترکیه اختصاص داده‌ایم تا متقاضی با صرف کمترین انرژی و هزینه به مقاصد مهاجرتی خود در این کشور مثل؛ تحصیل، کار، سرمایه گذاری در ترکیه، راه‌اندازی کسب و کار، ثبت شرکت در ترکیه و… بپردازد.

چه کسانی به ویزای کار ترکیه نیاز دارند؟

ویزای کار ترکیه مجوزی برای مهاجرت به ترکیه جهت تحقق مقاصد شغلی است. ویزای کار باید همراه با مجوز کار دریافت شود تا نیروی کار خارجی بتواند با کمک آن به کار در ترکیه بپردازد. ایرانی‌ها بدون دریافت ویزای کار ترکیه و پس از آن مجوز کارT نمی‌توانند به کار و زندگی در ترکیه بپردازند.

چرا که طبق قوانین مهاجرتی ترکیه، همه شهروندان جهان، به غیر از اتباع ترک جمهوری قبرس شمالی، برای اینکه بتوانند در ترکیه کار کنند، به ویزای کار و مجوز کار نیاز دارند. در اصطلاح به ویزای کار ترکیه ویزای مشروح کاری نیز گفته می‌شود.

بهترین زمان برای درخواست ویزای کار ترکیه

متقاضی باید به محض دریافت پیشنهاد کار از کارفرمای ترکیه‌ای برای اخذ ویزای کار ترکیه اقدام کند. با این حال بهترین زمانی که می‌تواند درخواست خود را به سفارت ارائه دهد، دو ماه قبل از تاریخ مهاجرت و یا سفر به ترکیه است. در غیر این صورت لازم است یک ماه قبل از سفر درخواست خود را ارائه دهید.

روند دریافت ویزای کار ترکیه

روند درخواست ویزای کار ترکیه با روند درخواست سایر ویزاها مثل ویزای توریستی ترکیه کمی متفاوت است. در فرآیند درخواست ویزای کار ترکیه دو طرف کارمند و کارفرما دخیل هستند. به عبارتی برای دریافت ویزای کار در ترکیه نیروی کار خارجی در سفارت محل اقامت خود و کارفرمای ترکیه‌ای در وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه (MLSS) باید مراحل دریافت ویزا را طی کرده و مدارک مورد نیاز را فراهم کرده و به مراکز نام برده ارائه دهند.

مراحل دریافت ویزای کار ترکیه که باید توسط نیرو کار طی شود

برای اخذ ویزای کار ترکیه، متقاضی باید دارای جاب آفر ترکیه باشد و به محض دریافت پیشنهاد شغلی یا همان جاب آفر تقاضای ویزای کار خود را به صورت آنلاین به سفارت یا کنسولگری ترکیه در محل اقامت خود ارائه دهد. برای این کار متقاضی باید به وب سایت سفارت ترکیه مراجعه کند و پس از تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزای کار، تاریخ مصاحبه را دریافت کند.

لازم است بدانید فرم درخواست تنها حاوی چند سؤال ساده در مورد هویت و هدف شما از بازدید و یا مهاجرت به ترکیه است. متقاضی در روز مصاحبه باید برخی از مدارک را به همراه داشته باشد و آن‌ها را به افسر کنسولی نشان دهد.

مدارک و اسناد لازم برای اخذ ویزای کار ترکیه

برای درخواست ویزای کار ترکیه متقاضی باید چند مدرک را در روز مصاحبه ارائه دهد. این اسناد و مدارک عبارت‌اند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای کار ترکیه
 • پاسپورت معتبر که حداقل شش ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد
 • دو قطعه عکس بیومتریک که در ظرف شش ماه گذشته گرفته شده اند.
 • گواهی عدم سو پیشینه؛ این سند ثابت می‌کند که شما تحت تعقیب کیفری نیستید یا در گذشته مشکل قانونی نداشته‌اید.
 • ارائه پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از کارفرمای ترکیه‌ای؛ این سند باید موقعیت شغلی، حقوق ماهانه و مدت اعتبار قرارداد شما با کارفرمای ترکیه‌ای را نشان می‌دهد.
 • ترجمه رسمی تایید شده دیپلم یا گواهی موقت فارغ‌التحصیلی.
 • مدرک دیپلم یا گواهی معادل فارغ‌التحصیلی موقت؛ این مدرک باید مطابق با مقررات ترکیه در مورد معادل سازی دیپلم از موسسات آموزش عالی خارجی ترکیه اخذ شود.
 • بیمه پزشکی مسافرتی؛ برای اینکه بتوانید به ترکیه سفر کنید داشتن بیمه پزشکی مسافرتی الزامی است. این بیمه باید کل خاک ترکیه را تا حداقل مبلغ ۳۰۰۰۰ یورو پوشش دهد.
 • مدارک تحصیلی معادل‌سازی شده مطابق با مقررات تحصیلی ترکیه
 • ارائه اسنادی که نشان می‌دهد شما مکانی را برای اقامت در ترکیه دارید. این مدارک می‌تواند گواهی خرید ملک در ترکیه، اجاره نامه، مدرک رزرو هتل و یا خوابگاه در این کشور باشد.
 • تمکن لازم برای امرار معاش؛ ارائه مدرکی مبنی‌بر داشتن حداقل ۵۰ یورو به ازای هر روزی که قصد دارید در ترکیه بمانید.
 • ارائه گواهی رزرو بلیط هواپیما؛ اگر قصد دارید با هواپیما به ترکیه سفر کنید، باید یک پرواز رفت و برگشت رزرو کنید و این مدرک را در روز تعیین وقت به سفارت یا کنسولگری نشان دهید.

مراحل دریافت ویزای کار ترکیه که باید توسط کارفرما طی شود

پس از اینکه نیروی کار خارجی در سفارت محل اقامت خود درخواست آنلاین اخذ ویزای کار ترکیه را ثبت کرد و مصاحبه را انجام داد، کارفرمای وی در ترکیه‌ باید ظرف ۱۰ روز به وزارت کار و تامین اجتماعی (MLSS) مراجعه کند و مدارک مورد نیاز را برای درخواست نیروی کار خارجی تحویل دهد. این مدارک عبارت‌اند از:

 • نامه درخواست اجازه کار
 • تکمیل فرم درخواست اجازه کار کارکنان خارجی
 • گزارش مبنی‌بر جزئیات سهام و ساختار سرمایه فعلی واحد تجاری کارفرما
 • ترازنامه گزارش سود و زیان سال‌های اخیر (واحد تجاری کارفرما این ترازنامه باید توسط اداره مالیات و یا یک حسابدار ماهر تایید شده باشد)

مدت زمان لازم برای پردازش درخواست ویزا و مجوز کار ترکیه

پس از اینکه کارفرمای ترکیه‌ای مدارک مورد نیاز برای مجوز کار ترکیه را ارائه کرد، به شرط ارائه کامل مدارک مورد نیاز، حداکثر سی روز طول می‌کشد تا وزارتخانه ترکیه در مورد صدور یا عدم صدور ویزای کار تصمیم بگیرد. در نهایت این وزارتخانه تصمیم مثبت یا منفی در مورد درخواست ویزای کار و زندگی در ترکیه را به کنسولگری مربوطه جمهوری ترکیه در محل اقامت متقاضی ارسال می‌کند.

هزینه و ضرورت اخذ مجوز کار در ترکیه

پس از تایید درخواست شما و دریافت ویزای کار حداکثر صد و هشتاد روز فرصت دارید تا وارد خاک ترکیه شوید. به محض ورود به ترکیه، باید حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از ورود خود، در سامانه ثبت آدرس در ترکیه ثبت نام کرده و مجوز اقامت کاری دریافت کنید. لازم است بدانید که دریافت مجوز کار ترکیه مستلزم صرف هزینه است.

در جدول زیر هزینه مورد نیاز برای اخذ انواع مجوز کار ترکیه در سال ۲۰۲۲ را مشاهده کنید.

نوع مجوز کار        قیمت به لیر

مجوز کار موقت یک ساله      ۱۳۸۶۲ TL

مجوز کار دائم یک و ۲ ساله  ۲۷۷۲۴ TL

مجوز کار دائم ۲ یا ۳ ساله     ۴۱۵۸۶ TL

مجوز کار نامحدود  ۱۳۸۶۷۴۰ TL

مجوز کار مستقل یک ساله     ۵۱۵۷۰ TL

کارمزد کاغذ هرکدام از مجوزهای کاری ترکیه     ۱۶۰ TL

انواع ویزای کار ترکیه

ویزاهای زیادی تحت عنوان ویزای کاری ترکیه صادر می‌شود که مقررات صدور و مدت زمان اعتبار هر یک از آنها با یکدیگر متفاوت است. این ویزاها عبارت‌اند از:

ویزای استخدام استادان و دانشگاهیان

پرسنل خارجی که در مراکز آموزشی و دانشگاه‌های ترکیه استخدام می‌شوند پس از اخذ ویزا مجوز اقامت خود را توسط وزارت آموزش عالی ترکیه دریافت می‌کنند.

ویزای ویژه هنرمندان

پس از اخذ ویزای کار، مجوز اقامت به افرادی که در واحدهای زیر مجموعه وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار هستند، توسط وزارت فرهنگ و هنر ترکیه اعطا می‌شود.

ویزای ویژه کارگران منطقه آزاد مشخص

مجوز اقامت به اتباع خارجی که در مناطق آزاد کشور ترکیه مشغول به کار می‌شوند توسط وزارت اقتصاد این کشور اعطا می‌شود.

ویزای ویژه خبرنگاران و مطبوعات

اعضای مطبوعات بین المللی که مایل به بازدید موقت ترکیه هستند، نیازی به دریافت ویزای مشروح کاری مطبوعات ندارند. در صورتی که فرد خارجی در کشوری باشد که برای ورود به ترکیه به ویزا نیاز دارد می‌تواند با اخذ ویزای توریستی وارد ترکیه شود و در صورت نیاز می‌تواند توسط اداره کل مطبوعات و اطلاعات نخست وزیری کارت مطبوعاتی موقت دریافت کند.

کارت مطبوعاتی موقت حداکثر برای مدت سه ماه معتبر و قابل صدور است. همچنین در صورت لزوم تا سه ماه دیگر نیز قابل تمدید است. بنابراین اعضای مطبوعاتی که مجوز اقامت کوتاه مدت دریافت می‌کنند، نیازی به داشتن مجوز کار ندارند.

ویزا با اهداف مونتاژ و تعمیرات

این ویزا برای افرادی که به هدف نصب، تعمیر و نگهداری ماشین آلات و تجهیزات وارداتی به ترکیه می‌آیند صادر می‌شود. اقامت این افراد نباید بیشتر از ۳ ماه باشد. در غیر این صورت باید مجوز اقامت کاری دریافت کنند.

ویزای ویژه ورزشکاران

خارجیانی که در خارج از کشور اقامت دائم دارند و مایل به بازدید موقت از ترکیه با اهداف مطالعات علمی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری هستند می‌توانند به مدت یک ماه و افرادی که با هدف انجام فعالیت ورزشی وارد ترکیه می‌شوند می‌توانند برای اقامت کمتر از چهار ماه از این ویزا استفاده کنند.

ویزای استخدام یا ویزای استخدامی خاص

این ویزا متعلق به افرادی است که کشورشان بر اساس موافقت نامه‌های دو جانبه و یا چند جانبه‌ای که با کشور ترکیه بسته‌اند برای کار در این کشور نیازی به اخذ ویزای مشروح کاری ندارند.

مخاطب گرامی شما در این مطلب با مراحل، شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار ترکیه و اخذ پاسپورت ترکیه و انواع آن آشنا شدید. چنانچه قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید و می‌خواهید در یکی از مشاغل پردرآمد ترکیه مشغول به کار شوید. می‌توانید از متخصصین مهاجرتی ما در موسسه مهاجرتی راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید و ضمن انتخاب بهترین روش برای مهاجرت، به اهداف مهاجرتی خود در این کشور برسید. متخصصان ما نه تنها به شما در اخذ ویزای ترکیه کمک می‌کنند بلکه شما را از ابتدای فرایند مهاجرت تا اتمام آن در خاک ترکیه همراهی می‌کنند.

سوالات متداول

مهم‌ترین مدرک برای اخذ ویزای کاری ترکیه چیست؟

اخذ پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای ترکیه‌ای مهم‌ترین مدرک برای اخذ ویزای کار ترکیه است.

با اخذ ویزای کار می‌توان در این کشور اقامت کاری داشت؟

خیر متقاضی حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از ورود به ترکیه باید برای اخذ مجوز اقامت کاری اقدام کند.

آیا از طریق کار می‌توان به اقامت دائم ترکیه رسید؟

بله متقاضی با پنج سال کار مداوم در ترکیه می‌تواند برای اخذ اقامت دائم ترکیه و پس از آن شهروندی ترکیه اقدام کند.

دکمه بازگشت به بالا