10 مدل برتر گنبد شیشه ای که در ایران اجرا شده اند

4 گنبد شیشه‌ای ساخت ایران؛ معرفی مختصر + تصاویر

این روزها دکوراسیون داخلی امری است که بسیار به آن توجه می شود. از همین رو از عناصر متفاوتی به منظور رسیدن به یک دکوراسیون ایدالبهره گرفته می شود. شاید نیاز باشد که بدانید گنبدهای شیشه ای نمونه از این آیتم های لوکس برای رسیدن به طراحی زیبا و منحصر به فرد است. نیت برکوس می گوید: «خانه شما باید داستان هویت شما را روایت کند؛ بنابراین کلکسیونی را بچینید که عاشق آن هستید.»

در دنیای امروز همه به این نتیجه رسیده اند که انسان با اثر هنری ارتباط برقرار می کند. همه می دانیم که یکی از اصول طراحی داخلی استفاده بهینه از فضای موجود هست. پس چه چیزی بهتر از گنبدهای شیشه ای استیند گلس!؟ گنبدهایی شیشه ای مزایای بسیار زیادی دارد در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

۱- استفاده از نور طبیعی خورشید

۲- نمایش رقص نور در درون ملک

۳- افزودن آثار هنری دست ساز به بخش هایی از ساختمان

۴- استفاده بهینه از سقف خانه

۵- حجم دادن به فضاهای محدود در خانه ها

۶- تنوع بسیار عالی و دوری از طراحی و دکوراسیون خشک و بی روح

شرکت آرچی تاج به عنوان یک ایده پرداز در زمینه دکوراسیون داخلی مدرن، طرح های بی نظیری را در این راستا به اجرا درآورده است که در مقاله پیش رو به معرفی ۴ مورد از آنها می پردازیم. امید است گنبد شیشه ای آرچی تاج بهترین انتخاب به سبکی متفاوت از آن شما باشد.

۱- گنبد شیشه ای استین گلاس رستورانی با طراحی مراکشی

قطر این گنبد شیشه ای ۱.۸۵ متر و با ارتفاع ۶۰ سانتی متر است. دلیل اینکه طراحی های شرکت آرچی تاج متفاوت تر از سایر محصولات مشابه است این است که طراحی در محل اندازه گیری می شود و سپس فریم گنبد شیشه ای استین گلاس کارخانه تهیه و تولید می شود. پس از اینکه اندازه گیری ها توسط متخصصین صورت گرفت کار نهایی نصب می شود. گنبد شیشه ای طراحی شده در این رستوران لوکس حکم نورگیر را هم ایفا می کند.

۲- گنبدی شیشه ای مجتمع تجاری فیروزه بازار نادری اهواز

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید این سقف نورگیر به شکل مستطیلی شکل خمیده طراحی و تولید شده است. شما می توانید با استفاده از این سبک از نورگیر فضای بیشتری را طراحی و ایده پردازی کنید که خود به متفاوت تر بودن دکوراسیون داخلی شما بسیار کمک می کند. رنگ این شیشه از گنبد مسجد جابری الهام گرفته شده است. این امر سلیقه یکسان مردم خون گرم خطه جنوب را می رساند.

۳- اتاقک شیشه ای استین گلاس پروژه چیتگر

این سبک از گنبد شیشه ای استین گلاس با سبکی خاص و بسیار لوکس دنبال شده است. همان طور که می بینید این اتاقک شیشه ای گنبد شیشه ای را در خود جای داده است که سبب متفاوت تر شدن این کار بی نظیر شده است. از آنجایی که تقاضا برای نصب گنبدهای شیشه ای متفاوت است. در این هنر زیبای شیشه و رنگ با هر سبک و سیاق و تناژ رنگی دلخواه می توان گنبد شیشه ای استین گلاس طراحی و تولید کند. ایده پردازی در این سبک به شکلی صورت گرفته است که در هر ساعت از شبانه روز بازتاب نور بر روی رنگ ها شکل متفاوت به خود می گیرد. دو مستطیل تو در تو ایده نهایی پیاده شده بر روی این سقف است.

۴- گنبد شیشه ای هتل دلفین چابهار

سبک طراحی مدرن، کلاسیک و هر چیزی که شما در ذهن دارید قابل اجرا در ساختمان ها هستند. همانطور که می دانید طراحی خاص یک هتل به ارزش های آن هتل اضافه می کند. این گنبد شیشه ای با الهام گرفتن از گل لاله طراحی شده است. استفاده از شیشه های رنگی با تناژ رنگی آبی آسمانی، زرد، آبی فیروزه ای و قرمز سبب شده است کار جلوه ای خاص به خود بگیرد. این گنبد شیشه ای با تکنیک استین گلس یا همان معرق شیشه ای ساخته شده است که یکی از روش های نوین در صنعت تزئینات داخلی به شمار می آید.

۵ گنبد شیشه ای معروف استین گلس در دنیا

گنبدهای معروف دنیا را می توان در شاخه های متنوعی تقسیم بندی کرد. یکی از این دسته بندی ها، گنبدهای شیشه ای هستند که به عنوان المان و یک عنصر شاخص در معماری یک پروژه تا کنون اجرا شده اند. در این مطلب سعی داریم ۵ گنبد شیشه ای معروف استین گلس در دنیا را معرفی کنیم.

گنبد شیشه ای استیند گلس در گالری لافایت، پاریس

گالری لافایت (Galeries Lafayette) ، پاریس یکی از محبوب ترین مراکز خرید شهر، این بازار لوکس در منطقه ۹ پاریس است که در سال ۱۹۱۲ تکمیل شد. یکی از گنبدهای معروف دنیا در این گالری زیبا قرار دارد. شاید مهمترین ویژگی مرکز خرید لافایت، گنبد شیشه ای استین گلس آن است که بلندی آن به ۴۳ متر می رسد. این گنبد با سبک نئو بیزانس و توسط شیشه ساز فرانسوی جاکوز گروبر( Jacques Gruber ) طراحی شده است. در سازه این گنبد عظیم، از فرفورژه نیز استفاده شده است.

سالانه بیش از بیست و پنج میلیون نفر از لافایت بازدید می کنند و خریداران در این مرکز خرید، سالانه بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار خرید انجام می دهند. استفاده از گنبد استین گلس در این گالری بسیار هوشمندانه بوده است. تامین نور برای محیط داخلی و ایجاد زیبایی بصری و نماد آفرینی برای لافایت قطعا مد نظر طراحان بوده است که به این هدف نیز رسیده اند. ایجاد خیرگی و محوریت در یک مرکز خرید ، اهمیت ویژه ای دارد. بازدید کنندگان با دیدن نقطه تمرکز در یک مرکز خرید، آن نقطه را به عنوان نماد مرکز خرید می پندارند و هر زمان، فضای داخلی را با آن نماد، به یاد می آورند.

استیند گلس خاصیت ذاتی نماد آفرینی را داراست. مقیاس ریز شیشه ها ، رنگارنگ بودن آن ها ، عبور نور خورشید و از همه مهمتر دست ساز بودن شیشه های استیند گلس ، در ایجاد جلوه های زیبایی شناسی و بازی های بصری بسیار موثر است. حتی اگر یک شیشه استین گلاس از طرحی ساده برخوردار باشد و نقشی پیچیده نیز نداشته باشد، اثر خود را در محیط خواهد گذاشت. استفاده از نور پردازی مصنوعی در هنگام شب ، درخشش و تلالو شیشه های استیند گلس در گنبد شیشه ای را به همراه دارد . سازه عظیم گنبد شیشه ای لافایت ، سازه ای فلزی و دارای تزئینات فرفورژه است که وجه تمایز این گنبد شیشه ای با سایر گنبدهای شیشه ای ساخته شده است.

گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی در مرکز فرهنگی شیکاگو

مرکز فرهنگی شیکاگو (Chicago Cultural Center)، شیکاگو مرکز فرهنگی شیکاگو در سال ۱۸۹۷ به عنوان اولین کتابخانه عمومی شهر افتتاح شد. این ساختمان حدود ۳۱ ارتفاع دارد و بعضی دیوارهای آن نیز حدود ۹۰ سانتیمتر ضخامت دارند. مرکز فرهنگی شیکاگو با سبک نئو کلاسیک و با عناصر رنسانس ایتالیایی ساخته شد. معماران برجسته آن زمان و هنرمندان صنایع دستی مجلل ترین ساخته ها و اشیاء هنری، از قبیل سنگ مرمر نادر وارداتی، برنج جلایافته، چوب های تزئینی، و موزاییک شیشه ای، مروارید و سنگ های رنگی و … را در مرکز فرهنگی شیکاگو به کار برده اند. دو گنبد شیشه ای استین گلس بر روی سقف این مرکز قرار گرفته است که در زمره دو عدد از گنبدهای معروف دنیا قرار می گیرند.

گنبد شیشه ای استیند گلس ساخته لوییس کامفورت تیفانی

در قسمت جنوبی ساختمان گنبد لوییس کامفورت تیفانی (Louis Comfort Tiffany) وجود دارد که با قطر ۱۱٫۵ متر یکی از بزرگترین گنبدهای شیشه ای در جهان است. این گنبد از ۳۰٫۰۰۰ قطعه شیشه ساخته شده است که بر روی فریم فلزی (چدنی) قرار گرفته اند. در بالاترین قسمت گنبد، نماد زودیاک (صور فلکی) طراحی و اجرا شده است. در پایه گنبد نیز نقل قول هایی از نویسنده بریتانیایی ژوزف آدیسون (Joseph Addison) آورده شده است. در ابتدا یک گنبد بتنی و مسی از بیرون بر روی این گنبد شیشه ای وجود داشت که در سال ۱۹۳۰ برداشته شد و یک گنبد شفاف جایگزین آن شد تا نور طبیعی به فضای داخلی راه پیدا کند.

گنبد شیشه ای استیند گلس ساخته هیلی و میلت

در سمت شمالی ساختمان نیز گنبد دیگری با ۵۰،۰۰۰ قطعه شیشه در یک الگوی پیچیده رنسانسی، توسط هیلی و میلت (Healy & Millet) ساخته شد. جرج هیلی (George Healy) و لوییس میلت (Louis Millet) شهرتی به اندازه لوییس تیفانی نداشتند اما نتیجه کار آنها در مرکز فرهنگی شیکاگو بسیار حیرت آور و خیره کننده است. لوییس تیفانی در مورد نتیجه کار آنها می گوید: “نمی توانم چشمم را از آن (گنبد استیند گلس) بردارم”.

هرچند اثر لوییس تیفانی بزرگترین گنبد استین گلاس و تیفانی در دنیاست و توجه بسیاری را به خود جلب کرده، اما اثر هیلی و میلت هم درخور تقدیر است. این گنبد در ۱۲ متر قطر و با رنگ های مختلف زمستانی، از جمله قرمز مایل به نارنجی، طلایی عمیق، زرد، سبز و قهوه ای، در یک الگوی رنسانس و با نقش و نگارهای گل و گیاهی ساخته شده است. گنبد مرکز فرهنگی شیکاگو در سال ۲۰۰۸ مرمت و ترمیم شده است.

گنبد معکوس شیشه ای استیندگلس در سالن موسیقی پالائو دلا موسیکا (قصر موسیقی کاتالان)

در ابتدای این مطلب باید متذکر شد که این بنا با نام های پالائو دلا موسیکا (Palau de la Música Catalana) کاتالانا، بارسلونا قصر موسیقی کاتالان، تالار موسیقی بارسلونا، خانه موسیقی کاتالان، خانه اوپرای بارسلونا، قصر موسیقی بارسلونا و … نیز شناخته می شود.

این سالن موسیقی توسط معمار آرت نوو “لوییس داونچ ای مونتانر” (Lluís Domènech i Montaner) در سال ۱۹۰۸ ساخته شد. سالن دارای یک پنجره شیشه ای خیره کننده با تکنیک استیند گلس است که یک تصویر سه بعدی از خورشید را تداعی می کند. این مجموعه در سال ۱۹۹۷ به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. سالن موسیقی این مجموعه شامل بسیاری از آثار هنری دیگر است.

بین سالهای ۱۹۸۲ و ۱۹۸۹، این ساختمان تحت بازسازی و توسعه گسترده قرار گرفت. این بازسازی تحت هدایت معماران اسکار توسکات (Oscar Tusquets) و کارلس دیاز (Carles Díaz) بود. امروزه بیش از نیم میلیون نفر در سال در نمایشگاه های موسیقی پالائو حضور به هم می رسانند تا در محافل موسیقی از سمفونی گرفته تا جاز و کانسو (آهنگ کاتالان) شرکت کنند.

سالن کنسرت پالائو دلا موسیکا یکی از زیباترین سالن های جهان است.این سالن یکی از مهمترین گنجینه های معماری محسوب می شود. سالن کنسرت پالائو، که حدود ۲۲۰۰ نفر گنجایش دارد، تنها سالن نمایش در اروپا است که در طول ساعات روز به طور کامل با نور طبیعی روشن می شود. دیوارها در دو طرف عمدتا شامل شیشه های استین گلس هستند. یکی از گنبدهای معروف دنیا که با تکنیک استین گلاس ساخته شده است در این قصر موسیقی قرار گرفته است.

سقف منحصر به فرد و بی همتای آن تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و نام آوری این سالن داشته است. این سقف با تکنیک استیندگلس ساخته شده است و دارای قوسی با شکوه است. می توان قسمت قوس دار این سقف را گنبدی شیشه ای دانست که به صورت برعکس ساخته شده است. این گنبد معکوس مرکزیت و محوریت سالن پالائو محسوب می شود. در شیشه استیند گلس آن از سایه روشن های طلایی و آبی استفاده شده است که در تنالیته های مختلف به کار رفته است. این ترکیب رنگ ها تداعی کننده آسمان و خورشید است.

گنبد استیند گلس در مرکز خرید پرینتمپ، پاریس

مرکز خرید پرینتمپ در سال ۱۸۶۵ میلادی تاسیس شد. در آن زمان، مکان ساخت این مرکز خرید، دور از شهر پاریس بود اما بعد ها با توسعه شهر پاریس این مکان، در دل شهر جای گرفت. ابتدا مرکز خرید پرینتمپ شبیه بازاری سرپوشیده بود. رفته رفته این مرکز خرید توسعه پیدا کرد و با الحاق زمین های اطراف به آن، بزرگتر شد. همچنین از نظر امکانات نیز به آن مواردی مانند آسانسور اضافه شد که این مرکز خرید را بسیار پیشرفته کرد. همه این موارد ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۸۸۱ میلادی بر اثر آتش سوزی، تمام پرینتمپ نابود شد.

پس از آتش سوزی، مجددا بنایی ساخته شد و رونق مرکز خرید از سر گرفته شد. در طرح بازسازی شده، یک گنبد شیشه ای استیند گلس در این مرکز خرید طراحی و اجرا شد که یکی دیگر از گنبدهای معروف دنیا محسوب می شود. در سال ۱۹۲۳ نیز آتش سوزی دیگری باعث از بین رفتن ساختمان پرینتمپ شد. در بازسازی بعدی گنبد استین گلاس دیگری در این مرکز خرید در نظر گرفته شد. این گنبد استیند گلس از شکوه و عظمتی بی نظیر برخوردار است و در ایجاد فضای آرام و گرم برای خریداران بسیار موثر بوده است.

طرح و نقش و سازه گنبد استیند گلس در مرکز خرید پرینتمپ بسیار منحصر به فرد کار شده است. همانطور که تصویر می بینید، شکل اجرایی آن به صورت چند بعدی اجرا شده است. مرکز خرید پرینتمپ دارای سه ساختمان است. یکی با نه طبقه، یکی با یازده طبقه و دیگری با هفت طبقه. از دیگر جاذبه های بی همتای مرکز خرید پرینتمپ تراس آن است که با نمایی پاراناما، تمام پاریس را قابل دیدن می کند. این تراس باعث جذب بسیاری از گردشگران شده است که علاقه دارند با نمای پاریس و برج ایفل عکس یادگاری بگیرند.

دکمه بازگشت به بالا