پرکاربردترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی برای اصناف مختلف

پرکاربردترین نرم افزار حسابداری برای کسب و کارهای مختلف چیست ؟

پرکاربردترین نرم افزار فروشگاهی و نرم افزار حسابداری، عنوان مهمی است که وقتی برای یک نرم افزار حسابداری بخصوص استفاده می شود، قابلیت های فراوانی برای آن نرم افزار در ذهن هر فرد مرور خواهد شد. مسلما وقتی یک شرکت یا سازمان برای انتخاب نرم افزار حسابداری مد نظر خودش اقدام می کند، بدنبال پرکاربردترین نرم افزار حسابداری می گردد. نرم‌افزارهای حسابداری با امکانات مختلفی برای پوشش دادن نیازهای حسابداری کسب و کارهای مختلف در اندازه‌های گوناگون طراحی می‌شوند.

این نرم‌افزارها در سه دسته فروشگاهی، شرکتی، و تولیدی ارائه شده‌اند که هر دسته از دو سری عمومی و تجاری تشکیل می‌شوند که هر یک از آنها نیز به نوبه خود از چندین سطح برخوردار هستند. این حجم گسترده از محصولات حسابداری برای این توسعه یافته که پرکاربردترین نرم افزار حسابداری برای هر شغل، صنف، و نوع کسب و کاری متفاوت از بقیه محسوب می‌شود. علاوه بر این سری‌های نرم‌افزار حسابداری، حساب سرا مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای حسابداری تخصصی و صنفی و خدمات حسابداری فروشگاه نیز عرضه کرده که در زمینه‌های خود بسیار ساده و کاربردی امور حسابداری را پردازش می‌کنند.

کاربرد نرم افزارها در حسابداری و حسابرسی

فرایند حسابداری به مدیریت حساب‌ها و امور مالی می‌پردازد. عملیات‌های مختلفی در فرایند ثبت و پردازش حساب‌ها انجام می‌شود که به قدری گسترده هستند که یک رشته تحصیلی و شغل پرتقاضا را ایجاد کرده‌اند. تا همین چند سال پیش که هنوز سیستم‌های کامپیوتری به اندازه امروز شایع نبودند، این محاسبات تنها از طریق استخدام نیروی متخصص حسابدار، به صورت دائمی یا موقت امکان‌پذیر بود. پیشرفت تکنولوژی و گسترش دسترسی به آن با خودکار و دیجیتال‌سازی بسیاری از فرایندها همراه بوده است که حسابداری یکی از مهم‌ترین آنها محسوب می‌شود. برای تعریف نرم افزار حسابداری می‌توان آن را یک سیستم کامپیوتری برای مدیریت و پردازش حساب‌ها و امور مالی در نظر گرفت.

حالا دیگر هر خرید کوچکی در یک سوپرمارکت دورافتاده هم معمولا از طریق بارکدخوان «حساب» می‌شود. در نتیجه پرکاربردترین نرم افزار حسابداری موضوعی برای تحقیق شده است. به کمک این نرم‌افزارها، کسب و کارها می‌توانند به خوبی عملکرد مالی خود را مدیریت کرده و از خطاهای محاسباتی پیشگیری کنند.

از صدور فاکتور برای کالای فروخته شده در یک فروشگاه پوشاک، تا انبارداری یک اداره، یا بررسی روند استهلاک تجهیزات صنعتی یک کارخانه، همگی محاسباتی هستند که نیاز به سطح بسیار بالایی از دقت دارند. این محاسبات بدون نرم‌افزارهای حسابداری ضریب خطای قابل توجهی دارند که می‌تواند یک کسب و کار را به خطر بیاندازد.

علاوه بر تمام این موارد، طبق دستورالعمل‌های جدید اداره مالیات، بسیاری از کسب و کارها و اصناف برای تامین شفافیت مالی مورد نیاز این سازمان، ملزم به استفاده از یک نرم‌افزار حسابداری هستند که گزارش‌های مورد نیاز و تائید دارایی را تولید کند. از این لحاظ، پرکاربردترین نرم افزار حسابداری شاید صندوق مکانیزه فروش حساب سرا باشد که یک سیستم‌ یکپارچه حسابداری مورد تائید سازمان دارایی برای افزایش شفافیت مالی است.

کسب و کارهای مختلف از چه نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی استفاده می کنند؟

همان طور که می دانید امروزه انواع فروشگاه ها با حوزه های شغلی مختلف و نیازهای حسابداری متفاوت شکل گرفته اند و بنابراین لازم است نرم افزارهای حسابداری که طراحی می شوند، این نیازها را پوشش داده و دارای امکانات قابل قبولی باشند. به این ترتیب طراحی و ارائه انواع نرم افزار حسابداری فروشگاهی شکل گرفت که در ادامه به بررسی هر کدام می پردازیم.

1. لوازم یدکی

به روزرسانی سریع قیمت قطعات خودرو

در این نسخه از نرم افزار برای فروشگاه می توان هر کدام از قطعات یدکی خودرو را به همراه کد فنی آن تعریف نموده و هنگام صدور فاکتور فروش، قطعه مورد نظر را به کمک نام و کد آن یافت. به روز رسانی قیمت قطعات در این برنامه هم در سریع ترین زمان ممکن و به راحتی امکان پذیر است.

2. انبارداری

جلوگیری از بروز خسارت ناشی از کمبود یا افزایش موجودی انبار

این نرم افزار همان طور که از نامش پیداست، برای کنترل و نظارت بر کالاهای ورودی و خروجی  انبار شرکت ها طراحی شده است. از آنجایی که کمبود موجودی و یا مازاد آن می تواند خسارت های زیادی برای یک کسب و کار در پی داشته باشد، خرید نرم افزار انبارداری به مدیریت هر چه بهتر موجودی انبار به شکل یکپارچه کمک می کند.

3. آرایشی بهداشتی

فروش سریع و دقیق محصولات آرایشی مختلف

به کمک این برنامه حسابداری فروشگاهی، می توان گزارش های متنوعی در خصوص پرفروش ترین، پرسودترین و… محصولات در بازه های زمانی مشخص تهیه نمود. شناسایی کالاها نیز با اتصال بارکدخوان امکان پذیر بوده که در نهایت سرعت صدور فاکتور فروش را افزایش می دهد.

4. بوتیک و پوشاک

دسته بندی پوشاک مختلف در سایز، رنگ و طرح های مختلف

صاحبان فروشگاه های پوشاک نیازمند نرم افزار حسابداری هستند که بتوانند لباس های مختلف را بر اساس نوع، رنگ، طرح و… گروه بندی کرده و در صورت نیاز، در سریع ترین حالت ممکن، موجودی آن را مشاهده نمایند. همچنین دریافت گزارش های متعدد در خصوص فروش و سوددهی لباس های مختلف نیز از دیگر نیازهای این صنف می باشد.

5. قنادی و آجیل فروشی

نظارت بر موجودی مواد اولیه برای جلوگیری از هزینه های بیشتر

در نظر گرفتن دسترسی های خاص برای کاربران مختلف از جمله: مدیر، صندوق دار، حسابدار و… ، ثبت گزارش های مربوط به تهیه مواد اولیه برای پخت شیرینی و همچنین تعریف پیک و… از جمله مهم ترین نیازهای این صنف است که به کمک بهترین برنامه حسابداری فروشگاهی امکان پذیر است.

6. ابزار و یراق آلات ساختمانی

نظم بخشیدن به قفسه کالاها با در نظر گرفتن کدهای ویژه در نرم افزار

 در این نرم افزار می توان انواع ابزارآلات بنایی و ساختمانی، ماشین آلات و حتی ابزار دکوراسیون داخلی را ثبت کرده و با واحدهای مختلف: عدد، کیلوگرم، شاخه و… به فروش رساند. همچنین محل قرارگیری هر کدام در قفسه مورد نظر را نیز می توان در نرم افزار ثبت نمود.

7. هایپرمارکت و سوپرمارکت

افزایش سرعت فروش با فروش بارکدی محصولات

این نسخه از نرم افزار حسابداری مغازه نیز امکان فروش سریع به شکل بارکدی و لمسی را فراهم کرده و می توان به وسیله آن، تخفیف های درصدی و گروهی برای هر کالا تعیین نمود.  همچنین افزایش اتوماتیک قیمت فروش محصولات تنها با یک کلیک و آسان کردن جستجوی کالا در نرم افزار از دیگر قابلیت های مهم آن است.

12 قابلیت مهم که بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی حرفه ای باید داشته باشد

یافتن بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی که حرفه ای و کامل باشد، نه تنها سبب افزایش دقت و سرعت در امر خرید و فروش می شود؛ بلکه مزیت های زیادی برای کسب و کار شما خواهد داشت؛ از جمله افزایش اعتبار، ایجاد روابط موثر با مشتری و.. بنابراین  ضروری است ویژگی های بهترین نرم افزار حسابداری فروشگاهی را بشناسیم تا در نهایت به بازدهی و سود بیشتر دست پیدا کنیم. و اما… مهم ترین قابلیت های یک برنامه حسابداری فروشگاهی حرفه ای عبارت است از:

 • دارای نسخه های گوناگون از جمله: پوشاک، سوپرمارکت، انبارداری و.. برای اصناف مختلف
 • امکان استفاده از برنامه حسابداری در پلتفرم های مختلف: دسکتاپ، اندروید و…
 • امکان شخصی سازی نرم افزار حسابداری با قابلیت افزودن لوگو و امضا در فاکتور
 • امکان تعریف واحدهای مختلف اندازه گیری برای کالاهای مختلف
 • ارائه گزارش های کامل از بخش های مختلف خرید، فروش و…
 • قابلیت اتصال به سیستم های دیگر از جمله CRM
 • داشبورد حرفه ای برای تحلیل وضعیت کلی کسب و کار
 • داشتن خدمات پشتیبانی و دریافت به روز رسانی ها
 • تعیین سطوح مختلف دسترسی برای کاربران مختلف
 • قابلیت اتصال به سیستم های دیگر از جمله CRM
 • کاربری آسان و طراحی مناسب فضای نرم افزار
 • امنیت بالا و مقاوم در برابر هک و بدافزارها
دکمه بازگشت به بالا