برترین های ترند روزفرهنگ و هنر

بهترین گیوه های مردانه

نکات مهمی که هنگام خرید گیوه مردانه باید به آن‌ها توجه داشته باشید

شاید یکی از مهمترین اختراعات دست بشر کفش بوده باشد، در زمان‌های گذشته در کشور ایران نوعی از کفش که با دست بافته می‌شد به وجود آمد که به آن گیوه مردانه گفته می‌شد. بهترین گیوه مردانه در کشور ما ساخته میشود. این کفش بسیار سبک و راحت بود و به علت اینکه هوا به راحتی درون آن گردش داشت پا کمتر عرق می‌کرد و بوی نامطبوع به خود می‌گرفت

. گیوه مردانه امروزه هم به عنوان یک کفش کلاسیک زیبا در بین آقایان رواج دارد. در زمان‌های گذشته افراد ثروتمند جامعه کفش چرمی استفاده می‌کردند و طبقه متوسط و ضعیف جامعه از گیوه مردانه به جای کفش استفاده می‌کردند. قدمت این کفش به دوران صفویه بر می‌گردد و به عنوان یکی از صنایع دستی استان یزد و کرمانشاه به حساب می‌آید.

گیوه مردانه اسرین کالا از دو قسمت زیره و رویه ساخته می‌شود، زیره کفش از لاستیک یا چرم تهیه شده و رویه آن به وسیله نخ ابریشم یا پشم تولید می‌شود. ساخت زیره کفش مقداری دشوار‌تر است و به قدرت و فیزیک بدنی بالا نیاز دارد به همین علت به دست آقایان ساخته می‌شود، اما رویه کفش که یک کار حساس و ظریف است به وسیله خانم‌های خوش ذوق بافته می‌شود.

در زمان گذشته هر منطقه از ایران گیوه مردانه را با سبک و سلیقه مربوط به خود تولید می‌کردند به همین علت انواع و مدل‌های مختلفی دارد. این کفش به تازگی وارد صنعت مد و پوشاک شده و توسط قشر جوان جامعه هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید گیوه مردانه را دارید، اما با توجه به تنوع زیاد مدل‌ها و قیمت‌ها با خرید این پوشاک ارزشمند به مشکل برخورده‌اید، اصلا نگران نباشید. ما در این مطلب شما را با انواع گیوه مردانه آشنا کرده و به شما یک سری نکات مهم را که هنگام خرید گیوه مردانه باید به آن‌ها توجه داشته باشید را به شما آموزش می‌دهیم.

گیوه‌مردانه چیست و چه کاربردی دارد؟

گیوه یکی از صنایع دستی استان‌های کرمانشاه و یزد می‌باشد که قدمت آن به دوران صفویه برمی‌گردد. در آن دوران افراد مرفه و عیان جامعه کفش چرمی به پا داشتند و مردم عادی گیوه می‌پوشیدند. در واقع این کفش را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین پاپوش‌های مردانه در ایران دانست.

تمام مراحل ساخت گیوه با دست انجام می‌شود، این محصول به وسیله زنان و مردانه به صورت مشترک تولید می‌شود. زیره کفش که از جنس چرم یا لاستیک تهیه می‌شود نیاز به قدرت بدنی بالا دارد که آقایان آن را تولید می‌کنند و بافت رویه کفش هم که نیاز به حوصله و دقت بیشتری دارد توسط خانم‌ها تولید می‌شود.

تاریخچه پیدایش گیوه مردانه:

هر چند که اطلاعات دقیق و ارزشمندی در مورد زمان پیدایش این کفش مردانه وجود ندارد، اما برخی پیدایش این کفش راحت و سبک را به دوران صفویه نسبت می‌دهند. داستان‌های زیادی در مورد زمان پیدایش یک کفش ایرانی وجود دارد که منبع آن‌ها به شاهنامه فردوسی بر می‌گردد. در این کتاب گیو یک شخصیت معروف است. اگر بخواهیم به طور حدودی زمان پیدایش این کفش به را به شما معرفی کنیم، چیزی در حدود هفت تا هشت قرن بعد از ظهور اسلام می‌باشد.

انواع‌گیوه مردانه موجود در بازار ایران:

 1. گیوه کلاش یا کردی: همان طور که از نام آن پیدا است این مدل گیوه مربوط به نقاط کرد نشین ایران می‌باشد. کلاش در زبان لکی به معنی کفش می‌باشد‌. گیوه‌های تولید شده در این منطقه از پشم و پارچه‌های ضخیم و مقاوم ساخته می‌شوند. این مدل انعطاف پذیری بالایی دارد به همین دلیل بیشتر مناسب مناطق کوهستانی است.
 2. گیوه ملکی: این مدل را می‌توان در دسته گران‌ترین مدل‌های گیوه جای داد، شاید دلیل گران بودن آن کیفیت بالای این مدل در مقایسه یا سایر مدل‌ها باشد. این کفش به دلیل داشتن پنجه تیز دارای رویه بزرگتری است. جنس زیره این کفش از جنس کتان و چرم می‌باشد و به قسمت پشتی کفش یک تکه چرم دوخته می‌شود که باعث تسریع در عمل پوشیدن کفش می‌شود.
 3. گیوه آجیده: از نظر قیمتی می‌توان آن را در دسته ملکی قرار داد، زیرا شباهت زیادی به مدل ملکی دارند، تنها تفاوتی که در آن‌ها می‌توان پیدا کرد، نوع بافت رویه آن است که مقداری نسبت به نمونه قبلی درشت‌تر می‌باشد. زیره چرمی این کفش به وسیله دوخت محکم به طور مستقیم به رویه کفش متصل می‌شود.
 4. گیوه لاته: علت نام‌گذاری کفش این است که از نوعی پارچه قدیمی ساخته می‌شوند که در زمان‌های گذشته به آن لاته گفته می‌شد. این کفش امروزه نیز از پارچه‌های قدیمی کرباس ساخته می‌شوند.
 5. گیوه زیره چرمی: از نظر شکل ظاهری این مدل شباهت زیادی به کفش‌های امروزی دارد. برای ساخت زیره این کفش‌ها هرگز از لاستیک استفاده نمی‌شود و تنها از چرم طبیعی ساخته می‌شوند. این گیوه بیشتر به وسیله شهر نشینان مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین علت در فرهنگ عامیانه به آن‌ها گیوه شهری گفته می‌شود.
 6. گیوه مردانه زندان بافت: این مدل می‌تواند هر یک از مدل‌های بالا را شامل شود. در زندان برای اینکه زندانی‌ها تا پایان دوران محکومیت خود بی‌کار نباشند و یک کسب و کار را یاد گرفته باشند تا شاید بعد از پایان محکومیت خود یک شغل جدید برای خود ایجاد کنند، اقدام به یادگیری یک سری صنایع دستی می‌کنند. گیوه‌هایی که به دست زندانی‌ها بافته می‌شوند را گیوه زندان بافت می‌گویند.

راهنمای خرید گیوه مردانه اصل:

امروز در این مقاله قصد داریم تا به شما یک سری نکات را آموزش دهیم تا از طریق هر یک از این روش‌ها تفاوت یک گیوه اصل را از بدل تشخیص دهید. بهتر است قبل از شروع کار بدانید که به گیوه‌های بافته شده به وسیله ماشین بافندگی، گیوه تقلبی و به نمونه‌هایی که با دست بافته نی‌شوند و برای بافته شدن آن‌ها زمان زیادی لازم است، گیوه اصلی گفته می‌شود. مدل‌های ماشینی معمولا نخ نازک و کم کیفیتی دارند و گره‌های ریز‌تری روی آن‌ها به چشم می‌خورد، اما یک نمونه دست باف دارای گره‌های بزرگتر و دارای نخ باکیفیت‌تری می‌باشند.

بهترین مارک گیوه مردانه:

بدون شک بهترین مارک گیوه مردانه کرمانشاه است، که به سایر کشورهای همسایه ارسال می‌شود. البته به دلیل اینکه برندهای اصلی و باکیفیت دیگری هم وجود دارند و شاید معرفی این برند بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و نه آموزشی و از آنجایی که وب سایت کیمیک یک رسانه علمی و آموزشی است و نه تبلیغاتی در ادامه لیستی از بهترین برندهای گیوه را به شما معرفی می‌کنیم.

 • گیوه خواهران راد
 • گیوه اول
 • گیوه شاهو
 • گیوه هدهد
 • گیوه مرغ آمین
 • گیوه سوسن
 • گیوه ساحل
 • گیوه سیمرغ
 • گیوه دیوایدد

گیوه مردانه را از کجا بخریم؟

روش‌های مختلفی برای خرید گیوه وجود دارد که شما از طریق هر یک از روش‌ها می‌توانید این کفش زیبا را خریداری کنید. در واقع می‌توان گفت هیچ قاعده و قانونی برای انتخاب روش خرید وجود ندارد و شما از هر یک از روش‌ها می‌توانید خرید خود را انجام دهید. اگر بخواهیم همه روش‌ها را به شما توضیح دهیم شاید نیاز به یک مقاله جداگانه داشته باشد. به همین دلیل دو روش را که بیشتر از سایر روش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را به شما معرفی می‌کنیم.

 1. خرید حضوری: در این روش شما باید از منزل یا محل کار خود خارج شوید و به یک فروشگاه محصولات هنری مراجعه کنید و از میان مدل‌های موجود گیوه مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید. شما باید در انتخاب خود نهایت دقت را داشته باشید، زیرا جنس فروخته شده به هیچ عنوان تعویض یا پس گرفته نمی‌شود.
 2. خرید اینترنتی گیوه: در این روش مانند روش قبل نیازی به خروج از منزل و محل کار خود را ندارید و فقط کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید و به یک فروشگاه اینترنتی معتبر مراجعه کنید و از میان انبوهی از مدل‌ها گیوه مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید. شما هفت روز مهلت تست دارید و در صورت عدم رضایت از محصول مورد نظر خود می‌توانید آن را مرجوع کرده و پول خود را پس بگیرید.

نکات مهم برای خرید گیوه مردانه:

 1. قیمت گیوه: اولین و مهمترین نکته در مورد خرید گیوه توجه به قیمت آن می‌باشد. قبل از هر کاری باید میزان بودجه برای خرید گیوه را مشخص کنید، با این کار خود به خود مدل‌هایی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند از انتخاب شما حذف شده و خرید برای شما آسان می‌شود.
 2. نوع گیوه: همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد این کفش سنتی در شهرهای مختلف ایران به سبک و مدل‌های خاص بافته می‌شود به همین علت انواع مختلفی دارد، که شما باید با توجه به سلیقه خود یکی از آن‌ها را انتخاب و خریداری کنید. از معروف‌ترین مدل‌های این کفش می‌توان به ملکی، آجیده، کردی یا کلاش، زیره چرمی و لاته اشاره کرد.
 3. جنس گیوه: هر گیوه از دو قسمت مهم یعنی زیره و رویه تشکیل می‌شود. توجه به این دو جنس نقش مهمی در طول عمر کفش دارد. جنس زیره کفش معمولا از چرم یا لاستیک می‌باشد که نمونه چرم طبیعی باکیفیت‌تر است. رویه کفش هم تنها مدل‌هایی که از نخ ابریشم بافته می‌شوند باکیفیت هستند. بنابراین همیشه گیوه‌های نخ ابریشم را خریداری کنید.
 4. نوع بافت: بهترین نمونه گیوه مدل‌های دست بافت می‌باشند، این مدل‌ها معمولا به وسیله زنان با میل مخصوص و دقت خاصی بافته می‌شوند. امروزه نمونه‌هایی هم از این کفش وجود دارند که به وسیله ماشین بافندگی تولید می‌شوند به همین علت باید به نوع بافت و گره آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. معروف‌ترین نمونه دست باف نمونه زندان بافت است.
 5. کیفیت بافت و گره: همیشه مهم دست بافت بودن گیوه نیست و هر گیوه دست بافی باکیفیت نیست بلکه از نظر کیفیت بافت قیمت آن‌ها مشخص می‌شود. با دقت به رویه کفش نگاه کنید و گره‌ها را بررسی کنید. یک کفش خوب نباید دارای هر گونه گره بزرگ و اضافی و یا در رفتگی باشد. اگر به داخل گیوه نگاه کنید این جزئیات راحت‌تر نمایان می‌شوند.
 6. توجه به دوخت رویه به زیره: در گیوه‌های باستانی معمولا رویه بر روی زیره بافته می‌شد و فاقد هر گونه دوخت اضافی بود. اگر چنین مدلی را پیدا کردید که چه بهتر در غیر این صورت به کیفیت دوخت آن توجه کنید. رویه باید از هر قسمت به زیره دوخته شده باشد و فاقد هر گونه چسب به جای دوخت باشد. در صورتی که رویه با چسب به زیره متصل شده بود از خرید آن خودداری کنید.

گیوه مردانه در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران مخصوصاً مناطق کردنشین تولید می‌شوند و به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین صنایع‌دستی این شهرها به‌حساب می‌آید. زیبایی و جذابیت گیوه مردانه باعث شده که مردم سراسر ایران اقدام به خریداری آن کنند.

مردانه در انواع مختلفی تولید می‌شوند و هرکدام از شهرهای ایران مدل‌های خاصی را ارائه می‌کنند. به همین دلیل خصوصیات و ویژگی‌های آنها متفاوت است. کسانی که قصد خریداری گیوه مردانه را دارند؛ بهتر است قبل از انجام هر کاری اطلاعات خوبی درباره آن‌ها به دست بیاورند. در این مطلب به طور کامل مردانه را مورد بررسی قرار داده و انواع مدل‌های آن را به همراه خصوصیات و ویژگی آنها بیان می‌کنیم.

انواع مدل‌های گیوه مردانه

گیوه مردانه دارای انواع مختلفی است که افراد بهتر است با آنها آشنا شوند. هرکدام از این گیوه‌ها نحوه ساخت و شکل متفاوتی دارند. افراد بر اساس سلیقه خود هرکدام را که دوست داشتند می‌توانند خریداری کنند. از جمله انواع گیوه مردانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • گیوه آجیده یا آجده که رویه درشت‌تری نسبت به بقیه گیوه‌ها دارد و کف آن هم از تخت چرمی بخیه دار ساخته می‌شود.
 • کلاش که مخصوص مناطق کردنشین است و از رویه پنبه و کف پارچه‌ای ساخته می‌شود.
 • گیوه لته‌ای که از تکه‌های پارچه کهنه ساخته می‌شود.
 • گیوه تخت لاستیکی که ارزان‌ترین نوع گیوه است و زیره لاستیکی دارد.
 • گیوه سنتی ملکی که به دلیل کیفیت بالایی که دارد؛ بسیار نفیس و گران‌قیمت است.
 • گیوه سیلک که از شیک‌ترین نوع گیوه به‌حساب می‌آید. معمولاً رویه این گیوه را با طرح‌های زیبا تزئین می‌کنند.
 • گیوه زیره چرمی که همان‌طور از اسم آن پیداست؛ زیره آن از چرم طبیعی ساخته می‌شود.

نکات مهم خرید گیوه مردانه

افرادی که قصد خرید انواع گیوه مردانه را دارند؛ باید به نکات مهمی توجه کنند. از جمله نکات مهم در خرید گیوه مردانه می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • خرید از سایت یا فروشگاه معتبر
 • جنس گیوه
 • کیفیت گیوه در بافت و گره
 • توجه به رویه و زیره گیوه
 • توجه به انعطاف گیوه

کفش گیوه مردانه

کفش گیوه یکی از صنایع دستی مناطق کردنشین است. معمولا در فصول گرم سال مورد استفاده قرار می گیرد و برای راهپیمایی و پیاده روی های طولانی بسیار مناسب است و از آسیب رسیدن به پاها جلوگیری می نماید. انسان ها از دیر باز به فکر تولید پای افزاری بوده اند که در هنگام پیاده روی کمترین آسیب را به پاها برساند و از پاها به خوبی محافظت نماید.

همچنین سبک و بادوام باشد و با ابزار و وسایل قابل دسترس به راحتی ساخته شود و هزینه زیادی در بر نداشته باشد. همانطور که اشاره شد، ایده گیوه مربوط به روستاییان کردنشین کشورمان می شود. آن ها این کفش را با استفاده از الیاف و نخ طبیعی موجود در روستای خود ساخته اند و از هنر دست خود برای بافت رویه این گیوه استفاده نموده اند.

برای زیره و کفی آن نیز از چرم و پارچه ومواد لاستیکی دیگر استفاده نموده و کفشی با قابلیت های ویژه طراحی نموده اند که دارای مزایای بسیاری می باشد. تمامی مراحل ساخت کفش گیوه کردی به صورت دستی بوده و از ماشین های صنعتی برای ساخت آن بهره گرفته نشده است.امروزه این کفش به دلیل مزایای بی شماری که دارد بسیار مورد استقبال مردم شهری قرار گرفته است و طرفداران خاص خود را پیدا نموده است.

درواقع با گذشت زمان مردم به فواید استفاده از گیوه پی برده اند و خواهان تهیه این مدل پای افزار شده اند. نمونه های جدید بافته شده گیوه کردی، بسیار زیبا و شیک است ومورد پسند جوانان امروزی نیز واقع شده است. زیرا می توان آن را با هر شلوار و لباسی ست نمود و بسیار شیک پوش به نظر رسید. در مدل های مردانه کردی، از نخ های یکدست و تیره استفاده می شود که از ظاهر فوق العاده ای برخوردار است.

سالمندان نیز به دلیل رفع کمر درد و پا درد می توانند از این مدل پای افزار برای پیاده روی و راهپیمایی استفاده نمایند. گیوه، برای افراد دارای اضافه وزن نیز بسیار مناسب است و از فشار بر روی کمر و زانوهای آن ها هنگام پیاده روی می کاهد. مردم روستایی قدیمی برای کوهنوردی و عبور از کوهستان از این کفش استفاده می نمودند و از آن بسیار راضی بوده اند. زیرا گیوه از قابلیت انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و هنگام استفاده افراد در پای خود احساس راحتی خواهند نمود.

گیوه کردی از بارزترین نوع این گیوه ها محسوب می شوند که گیوه های کرمانشاه بخصوص گیوه کردی (کلاش) هورامی از پرفروش ترین و با کیفیت ترین نوع از انواع گیوه در سراسر جهان محسوب می شود و در گذر زمان با تولید کفش صنعتی رقابت چشمگیری دارد.

کفش گیوه، پای افزار سنتی بسیار زیبایی است ، که از دیرباز در کشورمان وجود داشته است و هم اکنون با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی مدل های جدید تر و کامل تری از آن با کیفیت بسیار بالاتر تولید شده و در اختیار مشتریان عزیز قرار گرفته است. امروزه تلفیق تیپ سنتی و مدرن تحولی عظیم در دنیای مد به وجود آورده است و دنیایی دیگر را به روی هنرمندان و اهل هنر وعلاقه مندان به البسه هنری و سنتی گشوده است.

ایرانیان می توانند با انتخاب این کفش به اصل خود بازگردند و نمایی دیگر از ایران اصیل و مرد اصیل ایرانی را در جهان امروزی مشاهده نمایند و اصالت خود را همواره زنده نگه دارند. به علاوه، سالمتی بدن و پاهای خود را تضمین نمایند و از ترفندها و ابداعات روستاییان برای طول عمر و داشتن بدنی سالم بهره ببرند. چرا که روستاییان همواره بدنی سالم تر داشته اند و برای پوشش و خوراک خود نیز همواره از طبیعت اطراف خود الهام گرفته اند.

گیوه مردانه رنگی– قیمت گیوه های رنگی

گیوه های مردانه ای که امروزه توسط جوانان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، گیوه های جدید اسپرت است که با استفاده از خلاقیت ها و طرح های جدیدی به پاپوشی پر طرفدار و زیبا تبدیل شده است. اولین رنگی که از یک گیوه قدیمی و اصیل در ذهن ما نقش می بندد سفید است.

در گذشته گیوه های سفید بسیار متداول تر از گیوه های رنگی بوده و بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت. اما امروزه از رنگ های بسیار زیبا و امروزی برای بافت گیوه استفاده می شود. حتی در بعضی از گیوه ها از دو رنگ استفاده شده است که به طور مثال ابتدای گیوه به رنگ سفید و آبی آسمانی بوده و به تدریج تا انتها به رنگ نیلی و سورمه ای می رسد.

گیوه های رنگی زیبا

 های دورنگ بسیار جذاب هستند و تا کنون توانسته اند طرفدارن بسیاری را به دست بیاورند. البته بسیاری از آقایان جا افتاده و مسن، ترجیح می دهند از گیوه های یکرنگ و ساده استفاده کنند. رنگ های تیره نیز می تواند انتخاب آقایان شیک پوش باشد.

به طور کلی گیوه کفشی است که در فصل تابستان استفاده می شود. اما باید گفت این کفش اگر از نوع اصل آن انتخاب شود در زمستان نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. رنگ های تیره گیوه مردانه برای استفاده در فصل زمستان مناسب تر بوده و می تواند پا را گرم نگه دارد. نخ های استفاده شده برای گیوه های رنگی از جنس همان نخ های گیوه های سفید است. در واقع ماهیت اصلی این نخ ها سفید بوده و در کارگاه ها و کارخانه ها توسط مواد مصنوعی و یا طبیعی رنگ شده است.

قیمت و خرید گیوه مردانه

همان‌طور که گفتیم گیوه مردانه را در مدل‌های مختلفی تولید می‌کنند به همین دلیل نمی‌توان قیمت مشخص و ثابتی برای آنها در نظر گرفت. اگر می‌خواهید خرید اینترنتی گیوه مردانه را به بهترین شکل انجام دهید؛ باید به سایت‌های معتبر مراجعه کنید.

قیمت گیوه مردانه

گیوه یکی از محبوب ترین پاپوش های قدیمی مردان روستایی بوده است.استفاده از این نوع پای افزار بیشتر در مناطق کردنشین رواج داشته است. هم اکنون نیز مرغوب ترین گیوه در این مناطق تولید می شود.

بسیاری از مردان ایرانی از این نوع کفش برای خود استفاده می کنند واز مزایای بی نظیر این پاپوش معروف ایرانی اطلاع دارند. مهمترین دلیل تاثیر گذار بر قیمت  مردانه نوع مواد اولیه استفاده شده در آن است. در ادامه به تشریح عوامل تاثیرگذار بر قیمت گیوه مردانه خواهیم پرداخت.

جنس نخ استفاده شده برای رویه

معمولا گیوه های اصل از قیمت بالاتری برخوردار هستند و این قیمت بالا به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب در آن می باشد. در گیوه های اصل مردانه از الیاف نخ پنبه طبیعی و یا نخ ابریشم کاملا طبیعی استفاده می شود. این گونه نخ ها بسیار با کیفیت و مرغوب هستند و در اثر استفاده مداوم و زیاد آسیب نمی بینند.

به علاوه موجب می شوند هوا به راحتی در درون کفش جریان داشته باشد و به پوست پا آسیبی نرسد. همچنین این نخ ها موجب می شوند رویه گیوه قابل شست و شو شود. رنگ این نخ ها به مرور زمان تغییر نمی کند و کدر نمی شود و با استفاده از این الیاف طبیعی رویه گیوه با استفاده زیاد تغییر شکل و رنگ نخواهد داد.

برای خرید گیوه دیجی کالا باید تمام محصولات را بطور کامل بررسی کرد.

دکمه بازگشت به بالا