برترین های ترند روزفرهنگ و هنر

بهترین فیلم های کمدی جهان

طنز یا کمدی تعریف بسیار ساده ای دارد. هر اثر هنری که باعث شادی و خنده مخاطب شود در فهرست آثار طنز قرار می گیرد. اما در دنیای  جدیدترین فیلم کمدی ایران سینما ساختن فیلمی که واقعاً مخاطب را بخنداند و در عین حال مفهومی قوی و منسجم داشته باشد کار ساده ای نیست. بنابراین تعداد فیلم های کمدی که هر ساله در سینماهای جهان ظاهر می شوند بسیار اندک است و معمولا موفقیتی در گیشه به دست نمی آورند. فیلم هایی از این دست مخاطب جوان و بیننده غیرحرفه ای هستند و تمام تلاش خود را می کنند تا «شوخی» بازیگران را در کنار دیالوگ های احمقانه و فحشا به نمایش بگذارند.

برخلاف این آثار، فیلم‌هایی هستند که نه تنها در خنداندن مخاطب موفق به کمدی‌های بزرگ می‌شوند، بلکه از نظر ساختار و محتوا در بالاترین سطح سینما قرار می‌گیرند. در این مقاله بهترین ترین فیلم های ایرانی و خارجی را نشان می دهیم و با آن ها آشنا می شویم، اما ابتدا بد نیست کمی تاریخچه ژانر کمدی را توضیح دهیم.

تاریخچه ژانر کمدی به ابتدای سینما برمی گردد. از آنجایی که مردم در آن زمان علاقه زیادی به تئاتر و نمایش های خنده دار داشتند، فیلمسازان اولیه شروع به ساخت فیلم های طنز کردند. کمدی های این دوران در درجه اول توسط بازیگرانشان شناسایی می شد و در واقع این بازیگران اصلی بودند که با خلق یک شخصیت کمیک و تکرار آن در بسیاری از فیلم ها، حتی از خود فیلم ها نیز مشهورتر شدند. به عنوان مثال، مکس لیندر فرانسوی که به عنوان اولین کمدین بزرگ تاریخ سینما شناخته می شود، در بسیاری از فیلم های خود به عنوان مردی با ظاهری زیبا ظاهر شد که اغلب بدشانسی می آورد و به لطف این شخصیت نیز محبوبیت زیادی در بین تماشاگران به دست آورد.

در حالی که می توان فضای کمیک را به لیندر نسبت داد، فیلم صامت، ظهور مکس سنت در آمریکا است. او در کار خود سبک منحصر به فردی از کمدی را ابداع کرد که بعدها به «تگ خواب» یا «بکوب و مبارزه» معروف شد و به درجه بلوغ و کمال هنرمندانی چون چارلی چاپلین، باستر کیتون و هارولد لوید رسید. فیلم بزن و بکو نقش فعالی در توانایی بدنی بازیگران برای خلق یک فیلم شاد دارد، اما با ورود صدا به سینما شرایط به طرز چشمگیری تغییر کرد. در حال حاضر جدا از شوخی های فیزیکی و تصویری، در صحنه های خنده دار از دیالوگ های خنده دار و خنده دار نیز استفاده می شود. در این دوره هنرمندانی چون لورل و هاردی و همچنین برادران مارکس درخشیدند.

پس از جنگ جهانی دوم و در دوران جنگ سرد، تمایل مردم به کمدی به میزان قابل توجهی کاهش یافت. از طرفی نبود ستاره های بزرگ در این صنعت باعث افت تدریجی کمدی شده است. این مشکل کم کم منجر به پیدایش شکل جدیدی از کمدی شد که نه خنده دار، بلکه تلخ هم بود و «کمدی سیاه» نام داشت. فیلمسازانی مانند استنلی کوبریک و وودی آلن پیشگام این سبک بودند.

اگرچه ژانر کمدی امروزه از دوران طلایی خود گذر کرده و مرکز بازیگری خود را تا حد زیادی فراموش کرده است (که یکی از ویژگی های اصلی آن است)، این ژانر همچنان آثار بدیع و بدیع تولید می کند. در ادامه می توانید با 25 کمدی برتر تاریخ سینما آشنا شده و با آنها آشنا شوید. لازم به توضیح است که این مقاله بر اساس فهرستی در سایت Rotten Tomatoes تهیه شده است و انتخاب فیلم ها یا ترتیب قرار گرفتن آنها در لیست لزوماً بیانگر نظر زومجی یا نویسنده این مقاله نیست.  با سایت مجله امروزه همراه باشید.

ساقدوش

کارگردان: پل فیگ

نویسنده: کریستن ویگ، آنی مامولو

بازیگران: کریستن ویگ، مایا رودولف، رز برن، ملیسا مک کارتی، الی کمپر، ​​وندی مک‌لندون کاوی

سال انتشار: 2011

امتیاز: گوجه فرنگی گندیده: 90% / IMDB: 6.8

یکی از مهم ترین فیلم های سال 2011 یک کمدی رمانتیک از کارگردانی است که در زمینه کمدی زنانه تخصص دارد. پل فیگ که روی پروژه هایی مانند The Heat (2013)، جاسوس (2015) و Ghostbusters (2016) کار کرده است، با جود آپتو تهیه کننده همکاری داشته است که کمدی هایش، ساقدوش ها یا آنچه او «ساقدوش عروس» نامیده است، کارگردانی طولانی و عالی دارد. تاریخ هم شد. . داستان فیلم درباره دختری به نام «لیلیان» (با بازی مایا رودولف) است که تصمیم می گیرد از دوستش «آنی» (با بازی کریستن ویگ) بخواهد که ساقدوش او در مراسم عروسی او شود. آنی حال روحی چندان خوبی ندارد و حوصله این چیزها را ندارد. لیلیان چهار دوست دیگر را به عنوان عروس خود انتخاب می کند. حالا هر کس می بیند رقیبی پیدا کرده است به مراسم شرکت می کند و این منجر به یک مسابقه خنده دار بین دامادها می شود. کریستن ویگ علاوه بر بازی در فیلم ساقدوش، با آنی مامولو برای نوشتن فیلمنامه این پروژه همکاری کرد. بد نیست اشاره کنیم که ملیسا مک کارتی بازیگر مورد علاقه پل فیگ نیز در این فیلم نقش یک عروس را بازی می کند.

 فرانکنشتاین جوان / فرانکنشتاین جوان

کارگردان: مل بروکس

نویسنده: مل بروکس; جین وایلدر

بازیگران: جین وایلدر، مادلین کان، مارتی فلدمن

سال انتشار: ۱۳۵۳

مل بروکس بزرگ با دو فیلم معروفش در لیست ما قرار دارد که اولین آنها فرانکنشتاین جوان است. مل بروکس همیشه به خاطر حس شوخ طبعی منحصر به فردش و همچنین کلمات تازه ای که در فیلم هایش به زبان می آورد مورد تحسین قرار گرفته است. برخی او را مبدع سبک جدیدی در فیلم های کمدی می دانند. در فرانکنشتاین جوان، بروکس با جین وایلدر کار کرد. همکاری این دو با فیلم قبلی بروکس، The Producers (که در لیست ما خالی است) شروع می شود و با این فیلم و Blazing Saddles به اوج خود می رسد.

فیلم فرانکنشتاین جوان که در واقع تقلیدی از فیلم های ترسناک و فیلم های قبلی بر اساس رمان معروف مری شلی است، درباره یکی از نوادگان معروف «دکتر. فرانکشتاین» که قلعه خود را به ارث می برد و ماجراهای جالبی را در آنجا رقم می زند. . . به گزارش خوانندگان مجله توتال فیلم، فیلم فرانکشتاین جوان در فهرست 50 بهترین کمدی تمام دوران در رتبه 28 قرار گرفت. 40 سال پس از اکران این فیلم، خود مل بروکس گفت که فرانکنشتاین جوان با اختلاف بهترین فیلم اوست. اما خنده دارترین فیلم او زین های شعله ور است.

 شانس شرکت و وهو

کارگردان: ادگار رایت

نویسندگان: سایمون پگ، ادگار رایت

بازیگران: سیمون پگ، نیک فریست، کیت اشفیلد

سال انتشار: 2004

امتیاز: گوجه فرنگی گندیده: 92% /IMDB: 7.9

Shaun of the Dead یک فیلم کمدی-ترسناک است که اصلا ترسناک نیست و در عوض آنقدر خنده دار است که می توان آن را بهترین کمدی سال 2004 دانست. زمانی که ادگار رایت و سایمون پگ از زامبی ها به عنوان مبنای نوشتن فیلمنامه طنز استفاده کردند. ، احتمالاً فکر نمی کردند که نتیجه کارشان تا این حد موفق و مشهود باشد. Shaun of the Dead در واقع نقطه مقابل ژانر ترسناک است، اما بر خلاف اکثر فیلم های در نوع خود که به معرکه کشیده شده اند، وقار خود را حفظ کرده و از ابتذال دوری می کند.

Shony of the Dead داستان زندگی کسل کننده شون 29 ساله را روایت می کند. شوهر لیز او را ترک کرد و مادرش با مردی ازدواج کرد که شاون نمی خواست ببیند. اما بحران واقعی در زندگی شان زمانی شروع می شود که زامبی ها از قبر بیرون می آیند و او سعی می کند مادر و لیز را با کمک دوست قدیمی خود اد نجات دهد.

 اسلحه برهنه: از پرونده جوخه پلیس

کارگردان: دیوید زوکر

نویسندگان: دیوید زوکر، جری زاکر، جیم آبراهام، پت پروفسور

بازیگران: لزلی نیلسن، پریسیلا پریسلی، او جی سیمپسون

سال انتشار: 1367

رتبه بندی: گوجه فرنگی گندیده: 87 درصد / IMDB: 7.6

جیم آبراهامز به همراه دو برادر به نام های جری و دیوید زوکر سه دوست قدیمی هستند که در دهه 70 و 80 آثار بسیار خوبی در ژانر کمدی اسلپ استیک خلق کردند.علاوه بر این آثار فیلمی از مدار هواپیما است که در رتبه دوم قرار دارد. در این لیست در سال 1982، این سه نفر مجموعه تلویزیونی تحقیقاتی طنز پلیس Squad را ایجاد کردند که در آن لزلی نیلسن نقش یک افسر پلیس بداخلاق به نام فرانک دوربین را بازی می کرد. این سریال 6 قسمت بیشتر طول نکشید، اما منجر به ساخت سه گانه فیلم های موفق شد. اولین فیلم از این سه گانه در سال 1988 با عنوان The Naked Gun: From the Files of the Police Squad اکران شد و یکی از موفق ترین کمدی های دهه 80 به شمار می رفت.

بازیگران فیلم تفنگ برهنه همان بازیگرانی هستند که در ساخت سریال جوخه پلیس حضور داشتند. داستان در مورد نجات ملکه الیزابت توسط ستوان است. فرانک دوربین و نگاه های اغراق آمیز و شوخی ها در فیلم به خوبی انجام شده است.

 برادران بلوز / The Blues Brothers

کارگردان: جان لندیس

فیلمنامه نویسان: جان لندیس، دان آیکروید

بازیگران: جان بلوشی، دن آیکروید، کاب کلاوی

سال انتشار: 1980

امتیاز: Rotten Tomatoes: 84% /IMDB: 7.9

جان لندیس کارگردانی است که سه فیلم او در  فهرست قرار دارند. برادران بلوز یک کمدی موزیکال از این کارگردان آمریکایی است که در سال 1980 اکران شد. در این فیلم جان بلوشی و دن آیکروید در نقش دو دوست صمیمی خود به نام های “جولیت جیک” و “الوود بلوز” بازی می کنند. داستان از این قرار است که جیک و الوود پس از آزادی از زندان، تصمیم می‌گیرند تا ماموریت جدیدی برای خدا انجام دهند و از بسته شدن یک یتیم‌خانه کاتولیک جلوگیری کنند. برای انجام این کار، آنها باید گروه قدیمی R&B خود را راه اندازی کنند و با اجرای زنده 5000 دلار جمع آوری کنند تا هزینه یتیم خانه را بپردازند. اما درست مثل آن، یک زن مرموز، یک نئونازی، گروه های دیگر و حتی پلیس آنها را متوقف می کنند.

جالب است بدانید که شخصیت های جیک و الوود در اصل توسط بلوشی و آیکروید در شنبه شب زنده خلق شدند. نام برادران بلوز نیز اولین بار توسط هاوارد شور (آهنگساز معروف مجموعه ارباب حلقه ها) که آهنگسازی برنامه شنبه شب زنده را بر عهده داشت، پیشنهاد شد.

زندگی برایان مونتی پایتون

کارگردان: تری جونز

نویسندگان: گراهام چپمن، جان کلیز، تری گیلیام، اریک آیدل، تری جونز، مایکل پیلین

بازیگران: گراهام چپمن، جان کلیز، مایکل پیلین

تاریخ انتشار: 1979

امتیاز: Rotten Tomatoes: 95% /IMDB: 8.1

گروه کمدی مونتی پایتون که به خاطر تولید برنامه های کمدی برای شبکه تلویزیونی بی بی سی معروف بود، در دهه 1970 وارد صنعت سینما شد. این گروه شش نفره از کمدین های بریتانیایی هیچ حد و مرزی برای شوخی های خود نداشتند و به راحتی با موضوعاتی مانند مذهب و سیاست که در آن زمان محدودیت های تولید کمدی به حساب می آمد شوخی می کردند. از زمان اوج فعالیت مونتی پایتون، کمدی های خوبی وجود داشته است که یکی از آنها زندگی برایان است.

سرزمین مقدس در سالهای پس از تولد مسیح در هرج و مرج بود و همه سعی می کردند خود را مسیح معرفی کنند و پیروانی را جمع کنند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند. در این میان مردی به نام «برایان کوهن» که در زادگاه مسیح به دنیا آمده و زندگی اش شبیه زندگی مسیح است، با او اشتباه گرفته و به شهرت می رسد.

 تند تند

رجی: کارل راینر

نویسنده: استیو مارتین، کارل گوتلیب، مایکل الیاس

توزیع کننده: استیو مارتین، برنادت پیترز، کاتلین آدامز

سال انتشار: 1979

قسمت: Rotten Tomatoes: 81% /IMDB: 7.2

استیو مارتین بیشتر برای بازی در پلنگ صورتی و در نقش کارآگاه کلوز شناخته می شود، اما او سابقه طولانی تری در فیلم و کمدی دارد. در سال 1979 او فیلمنامه The Jerk به کارگردانی کارل راینر را نوشت و اولین حضور بازیگری خود را در این فیلم انجام داد. داستان فیلم در مورد احمقی است که در زندگی با مشکلات زیادی روبرو می شود اما به لطف یک اختراع زندگی او تغییر می کند و ثروت زیادی به دست می آورد.

The Jerk نه تنها یکی از بهترین آثار کارنامه هنری مارتین است، بلکه یکی از خنده دارترین فیلم های تاریخ سینما نیز هست. در سال 1984 دنباله ای برای این فیلم به نام The Jerk نیز منتشر شد که مارتین در آن تهیه کننده و بازیگر بود.

عمومی / عمومی

بازیگر: باستر کیتون، کلاید براکمن

نویسندگان: باستر کیتون، کلاید براکمن، آل باسبرگ، چارلز هنری اسمیت، پل جرارد اسمیت، ویلیام پیتینگر

اوسوئرا: باستر کیتون، ماریون مک، گلن کاندر

سال انتشار: 1926

رتبه بندی: گوجه فرنگی پوسیده: 92% / IMDB: 8.1

«ژنرال» شاهکار باستر کیتون و یکی از بهترین فیلم های صامت است. این فیلم بر اساس یک داستان واقعی و در لوکیشن های واقعی ساخته شده است و پر از شوخی های فیزیکی خلاقانه است که خود کیتون را می توان مخترع سینمای کمدی نامید. داستان فیلم در مورد جوانی به نام “جانی گری” است که می خواهد به جنگ های داخلی آمریکا بپیوندد تا شجاعت خود را به دوست دخترش “آنابل” ثابت کند، اما از آنجایی که خوش اندام نیست و اندام مناسبی دارد، پذیرفت. از قضا وقایع به گونه ای پیش می روند که جانی درگیر یک ماموریت خطرناک می شود و فرصتی برای اثبات خود دارد. داستان از این قرار است که چند نفوذی از شمال یک لوکوموتیو را با جان به عنوان آتش نشان می دزدند و آن را به شمال می برند، در حالی که آنابل در یکی از ماشین هایش باقی می ماند. حالا جانی باید به تنهایی کار کند و موتور و دوست دخترش را نجات دهد.

دکمه بازگشت به بالا