برترین های ترند روزعمومی

معرفی انواع دستگیره رزت دو تکه در مدل های کلاسیک و مدرن

معرفی انواع دستگیره روزت دو تکه

دستگیره های روزت یکی از محبوب ترین مدل های انواع دستگیره درب  در همه جای جهان و همچنین ایران است. این دستگیره ها به دلیل این که بر خلاف دستگیره های پلاک دار و یک تکه از دو تکه مجزا در هر طرف دستگیره تشکیل شده اند، قسمت اول دسته یا اهرم دستگیره است و قسمت دوم  محل سیلندر و کلید دستگیره است که در پایین اهرم دستگیره قرار می‌گیرد. دستگیره های رزتی در انواع سبک ها و مدل  های مختلفی تولید می‌شوند که در ادامه به معرفی این مدل دسته ها خواهیم پرداخت و چنانچه قصد خرید و انتخاب دستگیره درب را دارید مطالعه این نوشته خالی از لطف نیست.

انواع دستگیره درب

دستگیره های درب چوبی به طور کلی یه دو دسته دستگیره رزت دو تکه و دستگیره پلاک یک تکه تقسیم می‌شوند . این دستگیره ها نیز هر کدام مدل های مختلفی دارند مانند مدل سوئیچی، دستگیره مدل کلیدی، دستگیره مدل سرویس و مدل آپارتمانی، دلیل این تقسیم بندی مربوز به نوع قفل و سیلندر یا توپی است که در درون دستگیره قرار می‌گیرد به عنوان مثال برای دستگیره های سوئیچی میتوان از قفل و سیلندر سوئیچی و همچنین توپی سرویس استفاده کرد در ادامه این نوشته به معرفی انواع دستگیره درب رزت خواهیم پرداخت.

دستگیره رزت سوئیچی

این دستگیره ها به گونه ای طراحی شده اند که فقط امکان نصب قفل سوئیچی به روی آن ممکن است ولی میتوان از انواع مغزی های سوئیچی، سرویس و آپارتمانی به روی آن ها استفاده کرد و این به معنی آن است که این دستگیره ها قابل نصب به روی درب های آپارتمانی، درب های اتاقی، سرویس بهداشتی و حمام است به طور کلی به روی تمامی درب های داخلی قابل نصب و استفاده است.

دستگیره رزت اتاقی

این مدل به دلیل نوع سوراخ کلید قرار داده شده به روی آن فقط قفل های اتاقی را پوشش می‌دهند و این به معنای آن است که فقط برای درب های اتاقی مورد استفاده هستند و این یکی از دلایلی است که تولید کننده های دستگیره تمایلی برای تولید آن ندارند و کمتر مورد استقبال قرار می گیرد. قفل های اتاقی نسبت به قفل های سوئیچی از امنیت کمتری برخوردارند برای همین سبب استفاده از مدل سوئیچی بیشتر توصیه می‌شود.

سبک های طراحی دستگیره رزت

در طراحی دستگیره ها یا هر محصولی که نقشی در دکوراسیون منزل دارد همواره هماهنگی آن با سایر عناصر  و لوازم و اکسسوری موجود در محل در نظر گرفته می‌شود برای همین در طراحی دستگیره های رزتی نیز به این نکته توجه شده است. دستگیره های رزتی در سبک ها و طرح های متنوعی برای هماهنگی با دیزاین های مختلف منزل و یا محل کار شما طراحی و ساخته می‌شوند و هر کدام از این مدل ها برای زیبایی بیشتر در رنگ های متنوعی آبکاری شده تا مطابق میل مصرف کننده و کاربرد باشد.

دلیل نام گزاری این دستگیره ها به اسم روزت

رزت (rosette) در زبان انگلیسی به معنی گل سرخ است یا هر چیز زینتی و برجسته که در محلی نصب می‌شود و ظاهری زیبا به محیط القا می کند اطلاق می‌شود و دستگیره رزت درب نیز به دلیل زیبایی خود که مانند یک رزت روی درب جلوه می‌نماید به این اسم نام گزاری شده اند.

مزایا و معایب دستگیره رزت

برای بررسی معایب دستگیره رزت باید زیادی سخت گیر باشیم، این دستگیره های مزایای زیادی دارند اگر بخواهیم به خوبی های این مدل دستگیره های درب را نام ببریم، می‌توان به مواردی چون زیبایی بیشتر نسبت به دستگیره های پلاک، قیمت های مناسب در بعضی از مواقع، تنوع بسیار زیاد نسبت به دستگیره های پلاک، ولی بیشترین عیبی که به این دستگیره ها وارد می‌شود این است که بعد از مدتی دچار لقی و شل شدگی دسته و اهرم آن می‌شود که این موجب ناراحتی بسیار از مصرف کننده ها شده است که حتی اقدام به تعویض و نصب دستگیره های یک تکه پلاک کرده اند.

ولی موضوع از این قرار است که این دستگیره ها همچین ایرادی ندارند و ایراد اصلی به هنگام نصب دستگیره بر می‌گردد که نصاب محترم اقدام به نصب پیچ های فیکس دستگیره که روی بسته بندی های محصول موجود است نمی کند بنابراین بعد از مدتی دچار شل شدگی و لقی می‌شوند پس به هنگام نصب دسته از نصب پیچ های فیکس غافل نشوید.

نصب دستگیره رزت

نصب دستگیره های رزت دو تکه به روی درب های خام که قبلا دستگیره ای به روی آن نصب نشده است با دربی که دارای دستگیره است و می خواهیم دستگیره قدیمی آن را با جدید تعویض کنیم کمی متغییره برای نصب به روی در های خام ابتدا باید محل قفل را روی درب ایجاد کنیم چنانچه محلی برای تعبیه قفل به روی درب وجود نداشته باشد با اندازه گیری ابعاد قفل محل آن را داخل درب ایجاد می کنیم، برای این منظور می توانیم از خزینه و مته های مخصوص این کار بهره ببریم بهتر است این کار را به نصاب دستگیره یا نجار بسپاریم.

بعد نصب قفل دستگیره ابتدا اهرم دستگیره را قرار داده و محل سوراخ پیچ های آن را به وسیله مته 2 میلی متری سوراخ می کنیم به این نکته توجه کنید که پیچ فیکس دستگیره حتما باید نصب شود زیرا در صورت عدم نصب موجب لقی و شل شدگی دستگیره به مرور زمان می‌شود. نصب دستگیره درب مدل روزتی به روی درب هایی که دارای قفل هستند نیز به همین طریق و تفاوت چندانی ندارد.

قیمت دستگیره روزت

قیمت دستگیره روزت به چندین عامل بستگی دارد که به بررسی ان ها می‌پردازیم. اولین عامل در قیمت دستگیره رزت، جنس مواد و متریال مورد استفاده برای ساخت دستگیره است. فلز برنج به نسب به سایر عناصر دارای قیمت بالاتری است ولی مناسب ترین حالت خرید دستگیره های رزت جنس زاماک است که هم قیمت مناسب تری دارند و هم از لحاظ کیفیت در درجه بسیار مطلوبی هستند. دومین عامل نوع آبکاری دستگیره است.

آبکاری های پی وی دی در مقایسه با آبکاری های الکتروفورتیک هزینه بالایی دارند که این اختلاف هزینه بر قیمت دستگیره رزت تاثیر می‌گزارد. سومین عامل موثر در قیمت این محصولات برنند تولید  آن است برند های زیادی در کشور اقدام به تولید دستگیره می کنند گه بسا مدل های مشابه زیادی دارند ولی از لحاظ قیمت اختلافاتی دارند که مربوط به سیاست قیمت گزاری هر برند می‌باشد. بنابراین در خرید دستگیره درب رزت به این نکات توجه لازم را داشته باشید.

بهترین برند های تولید کننده دستگیره درب رزت

در پایان این نوشته به معرفی بهترین برند های تولید کننده دستگیره درب می‌پردازیم تا با شناخت دقیق نسبت به این برند ها اقدام خرید کنید. یکی از قدیمی ترین تولید کننده های دستگیره و یراق آلات درب برند سه آ می‌باشد که دارای محصولات متنوعی در آلیاژ ها و قیمت های مختلف می‌باشد محصولات این برند دارای گارانتی 5 ساله است. دومین برند توصیه شده برند دستگیره برنزاستیل است. شرکت برنزاستیل نزدیک به 60 سال است که در زمینه تولید دستگیره در و کابینت فعالیت دارد محصولات این برند در آلیاژ های زاماک و آلومینیوم ساخته شده و به روش pvp  آبکاری می‌شوند که روش نوین در صنعت یراق آلات کابینت است کیفیت و ماندگاری لاک این نوع آبکاری نسبت به سایر روش ها بسیار بیشتر است.

دکمه بازگشت به بالا