برترین های ترند روزعمومی

اگر در جستجوی سنگ ارزان ساختمانی هستید بخوانید!

مشخصات خرید و لیست قیمت انواع سنگ نما

اولین چیزی که در نگاه اول به یک ساختمان نظر افراد را به خود جلب می کند، ظاهر و نمای آن است. نوع طراحی، پنجره ها و سنگ نما به کار رفته در ساختمان ها هستند که ظاهر آن را رقم می زنند. سنگ نما انواع مختلفی دارد که علاوه بر زیبایی، مقاومت یک ساختمان را تعیین می کند. با توجه به اهمیت بالای این سنگ در این مقاله سعی داریم به طور کامل به معرفی انواع آن، بهترین نوع، قیمت و هر آنچه که باید درباره سنگ نما ارزان اصفهان بدانید، بپردازیم. ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

سنگ نما چیست؟

در ابتدا لازم می دانیم که به طور کلی به چیستی این سنگ بپردازیم. همان طور که در ابتدای متن توضیح دادیم از این نوع سنگ برای ایجاد نما و زیبایی بخش بیرونی ساختمان استفاده می کنند. در حقیقت به انواع سنگ های ساختمانی استخراج شده و فرآوری شده سنگ نما اطلاق می شود.

این نوع سنگ انواع مختلفی از قبیل سنگ مرمریت، تراوارتن، گرانیت و … دارند که در ادامه به طور کامل به هریک از آن ها خواهیم پرداخت. هر یک از انواع نامبرده ویژگی منحصر به فرد و خاص به خود را دارد که بر اساس بودجه، آب و هوای منطقه، نوع معماری، سلیقه و … به کار می روند. همان طور که در بخش قبل توضیح دادیم این سنگ انواع مختلفی دارد. در ادامه به معرفی پرکاربردترین و محبوب ترین انواع آن خواهیم پرداخت.

معرفی پرکاربردترین و محبوب ترین انواع سنگ نما

سنگ نمای مرمریت

سنگ مرمر در حقیقت همان سنگ آهک است که تحت فشار و دمای بالا فرآوری می شود. در صورتی که محتویات سنگ آهک اولیه شامل ناخالصی هایی مانند گل یا آهن باشد، در مرمر نهایی رگه های سیاده و تیره رنگی دیده می شود. این رگه ها نقطه ضعف یک سنگ مرمر هستند که شکستگی و ترک ها دقیقا در این نقاط رخ می دهند. در حقیقت سنگ هایی که نقاط و رگه های تیره کمتری دارند، از استحکام بیشتری برخوردار هستند و مسلما قیمت بالاتری نیز دارند.

مرغوب ترین و گران ترین نوع این سنگ مرمریت های دانه شکری یا دانه ریز هستند که با نام چینی نیز شهرت دارند. این نوع سنگ رنگ سفید تا طوسی کمرنگ دارد که وجود دانه ریز در آن از ویژگی منحصر به فردش محسوب می شود. زیبایی این سنگ خارق العاده است، ولی در سال های اخیر استفاده از آن در نمای ساختمان کمتر شده و در موارد دیگر کاربرد پیدا کرده است.

سنگ نمای گرانیت

مواد مذاب درون زمین که به طور طبیعی سرد می شوند را سنگ گرانیت می دانند. با توجه به این که مذاب درون زمین طی فرایندی و با سرعت کمی سرد می شود، در نهایت سنگی با طرح دانه ای و استحکام زیاد تولید خواهد شد.

سنگ گرانیت زمینه تیره با دانه های روشن کوارتز و فلدسپار دارد که هر چه رنگ آن تیره تر باشد، مرغوبیت و قیمت آن بیشتر خواهد شد. گرانیت ها در رنگ های مختلفی از قبیل سفید، صورتی، سبز، قرمز، طوسی و در رنگ های رگه ای و تیره وجود دارند. گرانیت سفید دارای دانه های کوارتز بیشتر و گرانیت صورتی دانه های فدسپار بیشتری هستند. سنگ های گرانیت با طرح های خاص و منحصر به فردی مانند گرانیت های سیاه با دانه های درشت فلدسپار یا گرانیت های پلنگی مرغوبیت و قیمت بالایی دارند که در قعطات بزرگی فروخته می شوند. به طور کلی مزیت های این سنگ به شرح زیر است:

 • استحکام و مقاومت بالا در برابر ضربه
 • مقاومت زیاد در برابر حرارت
 • مقاومت در برابر خوردگی (مناسب برای مناطقی با باران های اسیدی)
 • زیبایی و سطح یکدست و صیقلی
 • تنوع رنگی و وجود طرح های زیبا از آن در بازار (شکلاتی، قرمز، طوسی و …)
 • عدم جذب آلودگی
 • چگالی و تراکم بالا و جذب آب بسیار کم

البته این سنگ به دلیل تراکم بالا و کم بودن تخلخل آن، چسبندگی کم تری از تراورتن دارد. امروزه برای حل این مشکل از روش های مختلفی در نصب هم چون گیره اسکوپ استفاده می شود، اما به کار بردن توری پشت سنگ نیز یکی از بهترین شیوه ها برای افزایش چسبندگی آن است. البته مشکل دیگری نیز در گرانیت وجود دارد و آن وجود کانی های آهن در ساختار سنگ است. به این ترتیب در فضای بیرونی این کانی ها دچار زنگ زدگی می شوند و در نهایت کیفیت ظاهری سنگ کاهش پیدا می کند.

سنگ نمای تراورتن

بهترین سنگ برای نمای ساختمان، سنگ تراورتن آبگرم است، چراکه این سنگ در سطح زمین تشکیل می شود. از این رو با شرایط زمین سازگار است. در حقیقت این سنگ بر اثر آهک به جا مانده از آب چشمه های گرم در فشار پایین به وجود می آید. این سنگ در رنگ های مختلفی از جمله بژ، خرمایی، قرمز، طوسی، کرم و در طرح های موج دار، ساده و ابر و بادی موجود است. رنگ تراورتن را میزان آهک تشکیل دهنده آن تعیین می کند. به عنوان مثال سنگ تراورتن قرمز در آهک خود مقداری آهن دارد. در حقیقت وجود آهن در آهک رنگ قرمز این سنگ را تعیین می کند.

طرح این سنگ نیز تحت تاثیر سرعت نشت اهک است. در صورتی که آب گرم با سرعت پایینی به سطح برسد، تراورتن با طرح موج دار خواهیم داشت، اما اگر مقدار آب و سرعت بالا آمدن آن بالا باشد، طرح ابر و بادی در سنگ دیده می شود. از لحاظ قیمت سنگ های با طرح موج دار گران تر از ابر و بادی هستند. این تفاوت قیمت تنها به دلیل ظاهر آن است. همچنین سنگ های تراورتن با رنگ های بژ، طوسی، خرمایی یا مخلوطی از هر یک از آن ها قیمت بالاتری دارند.

این گونه سنگ ها به دلیل دارا بودن تخلخل از دو سنگ معرفی شده کیفیت مطلوب تری برای استفاده در نمای ساختمان دارند. همچنین برای استفاده از این سنگ ها در نمای ساختمان نیازی به اسکوپ گذاری نیست. از سنگ تراورتن در نماهای درونی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و پوشش کف نیز استفاده می کنند. کاربرد بالای این سنگ همانند سنگ چینی نیریز به دلیل چسپندگی خوب، قیمت مناسب و تنوع زیاد آن است.

مزایای سنگ نما

پس آشنایی با انواع مختلف سنگ های بکار رفته در نمای ساختمان وقت آن رسیده که با کاربردهای گوناگون آن نیز آشنا شوید. از این رو در ادامه به معرفی کاربردهای مختلف آن پرداخته ایم.

ایجاد زیبایی خیره کننده در ساختمان با سنگ

مهم ترین و ابتدایی ترین کاربرد استفاده از این سنگ ها در زیبا سازی ظاهر ساختمان هاست. همان طور که از نام این سنگ ها مشخص است از سنگ های نما برای زیبا کردن یک ساختمان از جمله ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و … استفاده می کنند. در حقیقت استفاده از این گونه سنگ ها به دلایل مختلفی رخ می دهد. این دلایل عبارت اند از:

 • زیبایی و تنوع در بافت و ساختار سنگ ها
 • سطح صیقلی و براق سنگ ها
 • ایجاد نمایی یک دست و جذاب (متناسب با نوع معماری)
 • رنگ بندی سنگ ها
 • طبیعی بودن سنگ ها

پیشگیری از نفوذ آلودگی

سنگ های ساختمانی که به عنوان نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند تراکم بالایی دارند. همین مسئله باعث می شود که میزان جذب آب و سایر عناصر محیطی در ساختمان به شدت کاهش پیدا کند. علاوه بر این چنین سنگ هایی از آلوده و کثیف شده دیوار بیرونی جلوگیری خواهند کرد.

عایق صوتی و حرارتی

تنها با شناخت نسبی از انواع مختلف سنگ های نما متوجه خواهید شد که برخی از آن ها ویژگی عایق در برابر صوت و حرارت دارند. استفاده از چنین سنگ هایی در نمای ساختمان مزیت بزرگی است که اتلاف انرژی در ساختمان را به حداقل می رسانند. همچنین ورود سر و صدای بیرون ساختمان به داخل را به طور قابل توجهی کاهش می دهند.

قیمت سنگ نما

بسیار پیش آمده است که در هنگام عبور از خیابان مجذوب نمای بی نظیر و خیره کننده ساختمانی شویم. در حقیقت سنگ به کار رفته در نمای ساختمان شخصیت منحصر به فردی به آن می دهد. به ویژه اگر در انتخاب آن دقت کافی به خرج داده و نصب آن نیز با تخصص کامل انجام شود، اما شاید بسیاری از افراد به دلیل ترس از قیمت این سنگ ها به سراغ آن نروند. بدیهی است که تصور کنیم مصالحی با چنین کیفیت و زیبایی قیمت زیادی دارند. اما حقیقت به گونه دیگری است. در حقیقت سنگ هایی با قیمت و کیفیت مناسب در بازار کم نیستند. در حقیقت قیمت سنگ به کار رفته در نما ساختمان به عوامل بستگی دارد. با شناخت این عوامل سنگی متناسب با بودجه ی خود انتخاب کنید و از نمای ساختمان منحصر به فرد خود لذت ببرید

عوامل تعیین کننده در قیمت سنگ برای نمای ساختمان

امروزه برای انتخاب خرید سنگ های نما یا هر سنگ دیگری انتخاب و گزینه های متعددی وجود دارد. این امر تنها با کمی بررسی در فروشگاه های آنلاین قابل بررسی است. به عنوان نمونه برخی از این انواع سنگ نما را در متن زیر نام برده ایم:

 • سنگ تراورتن عباس آباد
 • سنگ تراورتن حاجی آباد
 • سنگ تراورتن کاشان
 • سنگ چینی نیریز
 • سنگ گرانیت سفید نطنز
 • سنگ گرانیت قرمز یزد
 • سنگ گرانیت مروارید مشهد
 • سنگ گرانیت مشکی
 • سنگ نما مرمریت اداوی

البته این ها تنها بخش کوچکی از انواع مختلف سنگ های به کار رفته در نمای ساختمان هستند. این سنگ ها علاوه بر کیفیت های متنوع و خصوصیات متفاوتی که دارند، قیمت های گوناگون و مختلفی داشته که در ادامه علت این تفاوت را توضیح داده ایم.

نوع سنگ

کافی ست در کنار رودخانه ای قدم بزنید تا انواع و اقسام سنگ ها را مشاهده کنید. این سنگ ها رنگ، شکل، بافت و میزان استحکام مختلفی دارند. از آن جایی که سنگ های ساختمانی نیز از دل طبیعت استخراج می شوند کاملاً بدیهی است که از جنبه های مختلفی با یکدیگر تفاوت داشته باشند. سنگ ها در نقاط مختلفی از زمین، در عمق های متفاوت و در شرایط آب و هوایی متنوع تشکیل می شوند. هر منطقه ای عناصر و مواد معدنی خاص خود را دارد، در نتیجه ساختار سنگ ها، بافت و رنگشان متفاوت است.

حال نگاهی دیگر به لیست بالا بیندازید. در این لیست سنگ هایی همچون سنگ مرمریت، سنگ گرانیت، سنگ چینی و سنگ تراورتن وجود دارد. بعضی از این سنگ ها جذب آب کمتری از دیگر نمونه ها دارند. برخی دیگر از لحاظ زیبایی برتری داشته و نمونه هایی مقاومت و استحکام بالایی دارند که تمامی این موارد به طور کامل در قسمت انواع مختلف سنگ نما معرفی و توضیح داده شد، پس این کاملاً طبیعی است که سنگ هایی با خصوصیات و مزایای مختلف قیمتی متفاوتی داشته باشند.

معدن و خصوصیات سنگ

پس از ارائه ی مطالب این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که هر نوع از سنگ ها نمونه های مختلفی دارند. برای مثال قیمت سنگ گرانیت قرمز یزد با توجه به ظاهر و بافتی که دارد بیشتر از قیمت سنگ نمای گرانیت سفید نطنز است. مثال دیگری که می توان در این زمینه به آن اشاره کرد گران تر بودن قیمت تراورتن عباس آباد درجه 1 نسبت به تراورتن حاجی آباد با همین درجه است. در حقیقت در برخی معادن سنگ هایی با کیفیت بالاتر وجود دارد. این مسئله باعث می شود که برخی از معادن به داشتن سنگ هایی خاص مشهور شوند و خریداران جویای چنین سنگ هایی در بازار باشند.

درجه بندی و سطح کیفی سنگ

از جمله نکاتی که در خصوص خرید سنگ نما باید به آن توجه داشت، بررسی سطح کیفی سنگ ها است. سنگ های استخراج شده از یک معدن با توجه به بافت، سورت بندی و طرحی که دارند در سطوح مختلف زیر دسته بندی می شوند.

 • درجه سه
 • درجه دو
 • درجه یک
 • ممتاز
 • سوپر

این دسته بندی نیز در ایجاد اختلاف قیمت بین سنگ ها موثر است. اگر قصد دارید سنگی با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب خریداری کنید، پیشنهاد می کنیم که گزینه های متوسط را انتخاب کنید.

فرآوری سنگ

اگر با پروسه ی رسیدن یک سنگ از مرحله ی استخراج به مرحله ی نصب روی ساختمان آشنا باشید می دانید که یکی از مهم ترین و جذاب ترین مراحل در این بین، فرآوری آن ها است. در حقیقت در مرحله فرآوری ظاهر سنگ از حالت خام در آمده و به عنصری زیبا و تاثیرگذار در نمای ساختمان تبدیل می شود.

فرآوری به روش های مختلف و با استفاده از ابزار و مواد شیمیایی متفاوتی انجام می شود. دلیل تفاوت در روش های فرآوری کاربرد سنگ ها در نقاط مختلف از نظر آب و هوایی و ویژگی های خود سنگ است. برای مثال سنگ هایی با تخلخل بالا که در مناطق مرطوب تر یا سردتر نصب می شوند را با رزین فرآوری می کنند. از این طریق تخلخل ها پوشیده می شود و سنگ های کاملاً صیقلی حاصل خواهد شد. انواع مختلف فرآوری سنگ های نما به شرح زیر هستند:

 • فرآوری صیقلی
 • فرآوری چرمی
 • فرآوری آنتیک
 • فرآوری تیشه ای
 • فرآوری بادبر

از سنگ حاصل شده از هر یک از فرایندهای بالا می توان برای نمای ساختمان استفاده کرد. همچنین این امکان وجود دارد که ترکیبی از این سنگ ها را روی ساختمان نصب کرد، البته در این شرایط باید دقت کافی در انتخاب انواع سنگ ها و هارمونی آن ها با یکدیگر داشته باشید.

ابعاد سنگ

سنگ های ساختمانی نیز همچون انواع سرامیک ها با ابعاد مختلفی طراحی و تولید می شوند. برخی از این سنگ ها تایلی بوده و برخی دیگر در اندازه های اسلب قابل خریداری هستند.

گفتنی است که قیمت سنگ نمای اسلب به نسبت بیشتر از دیگر ابعاد سنگ های نما است. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برای استفاده از سنگ نمای اسلب باید موقعیت مناسب آن نیز فراهم شود. برای مثال دیوارهای کوچک یا دیوارهای پر از پنجره و ناهمواری محلی مناسب برای سنگ های اسلب نیستند.

دکمه بازگشت به بالا