چطور به صورت تضمینی در کنکور 1403 قبول بشیم ؟

به نقل از بهترین مشاور کنکور پزشکی؛ وقتی به شروع برای کنکور 1403 فکر میکنید سوالاتی از این دست ذهن شما را پر می‌کند:

  • از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم ؟
  • برای کنکور 1403 از کجا شروع کنم ؟
  • برای کنکور 1403 چگونه شروع کنیم ؟
  • چند ماه برای کنکور بخوانیم ؟
  • ایا از الان میشه کنکور قبول شد ؟
  • چگونه از صفر برای کنکور شروع کنیم ؟
  • برای کنکور از چه پایه ای شروع کنیم ؟
  • شروع از صفر برای کنکور 1403 چطور است؟

پاسخ به همه اینها یعنی شروع به موقع و قدرتمند!  شک نکنید موفقیت در کنکور 1403 در گرو شروعی به موقع و حساب شده است. در این مقاله کامل توضیح میدهیم که پاسخ این سوالات چیست! در این مقاله ۸ اقدام بسیار مهم برای شروعی طوفانی را توضیح می دهیم. با این مقاله همراه باشید تا بعداً حسرت روزهای از دست رفته را نخورید. ? ضمنا اگر دوست دارید از خدمات خصوصی ما استفاده کنید در این مقاله میتوانید شماره خود را ثبت کنید تا با شما بگیریم. چون کنکور 1403 نسبت به قبل تغییراتی داشته، نکات این مقاله کاملاً آپدیت شده و با سبک جدید هماهنگ است.

فهرست 8 نکته مهم برای شروع + سوالات شما

۱- همه چیز از فکر تو شروع می شود

ذهن آدم ها مهم ترین نقش را در زندگی شان بازی می کند. هر چیزی در روزمره رخ می دهد هم از درون فکر و ذهن آن ها تاثیر می گیرد. برای شروع فرآیند مطالعه حتی برای امتحانات ساده، در صورت نبود تمرکز و وجود داشتن افکار منفی نمی توانیم در آن امتحات نمره خوبی بدست بیاوریم. حالا تصور کنید این تفکرات منفی چه ضربه های بزرگی بر کنکور و نهایتا سرنوشت فرد وارد می کند. این که استرس و تشویش خواهید گرفت یک امر ناگزیر است و چه بخواهید چه نه، در طول سال کنکور مقداری مضطرب خواهید بود. اما اهمیت موضوع این است که استرس شما کنترل شود و آثار مخربش را بر شما وارد نکند.

همه ما در باره قدرت ذهن و کمابیش مطالعه کرده ایم پس اولین قدم شما برای شروع پروسه کنکور این است که ذهن تان را از همه افکار منفی و مخربی که شما را تنها از هدف تان دور می کند تخلیه کنید. در عوض به اتفاقات خوبی که منتظر شماست فکر کنید و همیشه هدف بزرگ تان را تصور کنید در حالی که به آن رسیده اید. در این صورت مطمئنا آینده درخشانی در انتظار شماست.

سبک جدید

انواع خطاهای شناختی مثل تفکر دو قطبی، فاجعه سازی، برچسب زدن، پیش گویی، تعمیم افراطی، فیلتر منفی، شخصی سازی، ذهن خوانی و … است. با جستجوی هرکدام از این عبارات می‌تواند اطلاعات تان را در این زمینه زیاد کنید و تفکرات منفی تان را کنار بزنید!

۲- بهترین منابع تستی کنکور را تهیه کنید

منابع خوب و استاندارد همیشه از داشته های رتبه برترهای کنکور بوده است. منبع و کتاب قوی باعت می شود دانش آموز انواع تست های ممکن را بشناسد و با روش های تست زنی به خوبی آشنا شود. برای اطلاع از بهترین 1403 بایستی در ابتدا پرس و جویی داشته باشید و به هیچ عنوان بدون توجه به توصیه ها کتاب نخرید. افراد موفق در کنکور از منابع خوبی استفاده کرده اند و می توانید از آن ها بپرسید. هم چنین ما در سایت بهترین منابع را طی سال ها شناخت بر کنکور به دانش آموزان معرفی می کنیم. برای اطلاع کامل به بخش زیر مراجعه کنید.

سبک جدید

در سال‌های قبل همیشه کتاب‌های تست حرف اول را میزدند. با تغییراتی که در کنکور 1402 و 1403 رخ داده، حالا باید کمی متفاوت عمل کنید. در کنکور 1403 فقط دروس تخصصی وجود دارند. پس کتاب های تست شما باید در این دروس تهیه شوند. اما موفقیت در کنکور 1403 در گروه امتحانات کتبی نهایی هم هست. برای موفقیت در این امتحانات باید کتاب‌های تشریحی و امتحانی تهیه کنید! کتاب‌هایی که درسنامه و نمونه سوال امتحانی و تمرینی را یکجا داشته باشند. البته می‌توانید برای دروس تخصصی سال دوازدهم کتاب‌های تشریحی – تستی تهیه کنید! در این کتاب‌ها درسنامه، نمونه سوال امتحانی و تست وجود دارد.

۳- در بهترین آزمون آزمایشی ثبت نام کنید

شرکت در آزمون های آزمایشی امروزه به ضروری ترین مسائل یک دانش آموز کنکوری تبدیل شده است. موسسات مختلفی در کشور وجود دارند که آزمون های شبیه ساز کنکور را در بازه های دو تا چند هفته یک بار برگزار می کنند. این آزمون ها برای شرکت در کنکور شما را آماده می کنند. بهتر است همزمان با شروع مطالعه برای کنکور شرکت در آزمون ها را هم در نظر داشته باشید.

اما شاید سوالی برایتان پیش بیاید و بخواهید بدانید بهترین آزمون آزمایشی برای کنکور 1403، آزمون های کدام موسسه است؟ هر موسسه ویژگی های منحصر به فردی دارد و یک جواب کلی نمی توان به این سوال داد. هم چنین سوال دیگری که به وجود می آید این که آیا در تابستان ضروری است که در آزمون ها شرکت کنیم؟ گفتیم اگر همزمان با شروع مطالعه برای کنکور 1403، در آزمون ها هم شرکت کنید بهتر است چراکه سریع تر به مهارت های کنکوری دست پیدا می کنید. اما الزامی در این قضیه وجود ندارد و مسئله بسیار مهم تر این است که شرکت در آزمون ها از مهر ماه بطور منظم وجود داشته باشد و بعد از آن صورت نگیرد.

سبک جدید

در دو سال گذشته برای بسیاری از داوطلبین در بازه‌هایی از سال کنکور آزمون شخصی توصیه می‌شود. آزمون شخصی برای هر داوطلب جداگانه توسط مشاور طراحی می‌شود و با روند مطالعه او هماهنگ است. این کار دغدغه عقب ماندن یا ناهماهنگی با آزمون را از بین می‌برد. در آکادمی آزمون شخصی جزو خدماتی است که مشاور برای شاگرد خود ارائه می‌کند. آزمون های سراسری مثل قلم چی یا سنجش نیز در زمان مناسب خود (معمولاً دوره جمع‌بندی) می‌توانند به داوطلب کمک کنند.

۴- شیوه صحیح مطالعه و تست زنی برای کنکور را یاد بگیرید

به خاطر آن که کنکور سراسری بصورت سوالات چهار گزینه ای طرح می شود بنابراین اگر می خواهید در آن موفق شوید باید شیوه های تست زنی و تمام نکات آن را بیاموزید. در طول سال با کار کردن و تمرین بسیار روی منابع تستی درصد عمده ای از این مهارت ها را یاد می گیرید. موفقیت در کنکور تنها با خوب عمل کردن در جلسه کنکور به دست نمی آید. یعنی فردی که در طول سال تلاش چندانی نمی کند و سعی بر فراگیری مهارت ها نداشته باشد عملا در جلسه کنکور هم قادر نیست موفق ظاهر شود. حال برای آن که بدانید چه کارهایی لازم است اجرا شوند می توانید از تجربیات رتبه های برتر استفاده کنید.

شیوه های صحیح معمولا ماهیت یکسانی دارند منتها در افراد مختلف به شیوه های گوناگونی اجرا می شوند. شناخت روش صحیح برای شما با آزمون و خطا های بسیار اتفاق می افتد.بنابراین حتما هنگام شروع خواندن، سعی کنید تمام روش هایی که فکر می کنید مناسب شما هستند را امتحان کنید و مرتبا آن ها را عوض کنید. نهایتا به روش مناسب خودتان می رسید و با آغاز سال تحصیلی دوازدهم، سردرگم نخواهید بود.

گروه مشاوره در جهت آموزش شیوه های صحیح تست زنی و مطالعه، پکیجی با نام آشنایی با فنون موفقیت در کنکور تهیه کرده است. در این پکیج به دقت روشهایی که طی سال ها آزمون و خطای دانش آموزان موفق به دست آمده اند یک جا گردآوری شده است. ویژگی این بسته ها تخصصی بودن آن ها برای هر یک از رشته های تجربی، ریاضی و انسانی است. برای تهیه این پکیج می توانید از بخش زیر وارد شوید.

سبک جدید

با تغییرات کنکور حالا نحوه مطالعه تشریحی نهایی اهمیت پیدا کرده است. با استفاده از منابع چند منظوره یا تشریحی دانش آموز باید بداند چطور برای امتحان ریاضی، یا زیست یا عربی یا فلسفه آماده شود که نمره 20 بگیرد. اگر نحوه مطالعه تشریحی و فنون موفقیت در آنها را بلد نباشد 50% از نمره قبولی در دانشگاه از دست می‌رود.

۵- با برنامه ریزی و حساب شده درس بخوانید

در زمان حاضر به دلیل وجود مشغله های بسیار برای به انجام رساندن پیش پا افتاده ترین کارها هم به برنامه ای نیاز داریم که حداقل از قبل در ذهن مان چیده ایم. در کنکور اصل برنامه ریزی در همه موارد حرف اول را می زند. به طوری که اگر برنامه ای نباشد هر چقدر هم که با پشتکار تلاش کنید، قطعا نتیجه خوبی کسب نخواهید کرد. برنامه درست به دانش آموز می گوید در روز نیاز به خواندن کدام درس ها دارد و اصلا بایستی چقدر زمان برای مطالعه هر یک اختصاص بدهد.

یک برنامه ریزی دقیق فقط می تواند از دست افراد با تجربه در زمینه کنکور بربیاید. البته این به معنی آن نیست که خودتان نمی توانید برنامه ریزی کنید. مهارت برنامه ریزی به مرور به دست می آید و در ابتدا قاعدتا مهارتی وجود ندارد. برای اطلاع از چگونگی برنامه ریزی کنکور 1403 می توانید مطالعه دقیق مقاله زیر را توصیه می کنیم.

سبک جدید

آماده شدن برای امتحانات کتبی نهایی یا امتحانات ترمیم معدل نیاز به این دارد که بخشی از برنامه ریزی کنکور 1403 به مطالعه تشریحی اختصاص پیدا کند. حدود نیمی از ساعت مطالعه شما در طول هفته باید صرف دروس پایه دوازدهم شود و این پایه همزمان باید تستی و تشریحی مطالعه شود. در مقاله بالا نحوه برنامه ریزی برای کنکور 1403 به در نظر گرفتن امتحانات نهایی آموزش داده شده است.

۶- برای کنکور 1403 از کجا شروع کنم؟

برای شروع مطالعه باید بدانید که درس های اختصاصی یا تمرینی و مفهومی در اولویت هستند. یعنی تقویت پایه درسی در دروس اختصاصی می تواند دانش آموز را از سطحی پایین به درجات برتر شدن پرتاب کند. دروس مهم اختصاصی بچه های تجربی اول زیست و بعد شیمی و فیزیک و ریاضی می باشد. بچه های بایستی توجه ویژه ای به ریاضی و فیزیک و شیمی داشته باشند. دانش آموزان رشته انسانی هم در دروس ادبیات و  عربی و همچنین فلسفه، اقتصاد و ریاضی تمرکز کنند. ضمنا یادتان باشد در شروع از خود توقعی نداشته باشید و بدانید به مرور زمان و با تلاش بر این دروس مسلط خواهید شد.

برای اینکه بدانید برای کنکور 1403 از کجا شروع کنم؟ ، باید سطح درسی تان را در نظر بگیرید. تقویت دروس اختصاصی به جهت قوی کردن پایه کنکوری شماست اما به این معنا نیست که دروس عمومی را کنار بگذارید. دروس عمومی اگر توسط دانش آموز خوب خوانده شده باشد در کنکور امتیاز بسیار زیادی به حساب می آید. بنابر این به تسلط کافی رسیدن بر دروس عمومی پایه هم توجه کنید.

اگر ضعیف هستید

در کل در ابتدای شروع فرآیند کنکور مقوله دوره و مرور درس های دهم و یازدهم اهمیت زیادی دارد. حال اگر پایه درسی ضعیف باشد از تقویت پایه درسی دهم و یازدهم شروع کند. این اهمیت دو برابر می شود. مرور تمام دروس اختصاصی پایه را در نظر داشته باشید و با برنامه ای منظم می توانید همزمان دو پایه را جلو ببرید که روش بهتری است نسبت به مطالعه دهم سپس یازدهم یا بالعکس. در مقاله برنامه ریزی برای کنکور 1403 مفصل در مورد تقویت پایه توضیح داده ایم.

اگر متوسط هستید

اگر در سطح علمی متوسط هستید با تست ها و روش های تست زنی آشنا شوید و در کل بیشتر تستی کار کنید. شما باید در این موقعیت نقاط قوت تان را دائمی کنید و نقاط ضعف را برطرف نمایید. برای انجام این کار به یک برنامه دقیق و منظم نیاز پیدا خواهید کرد که حتما در ابتدای امر هم که شده، از کمک مشاور یا افراد برتر استفاده کنید.

اگر قوی هستید

اگر قوی هستید در تست زنی مهارت کسب کنید و به دوره و مرور درس ها بپردازید. بچه های قوی همیشه هنگام شروع کنکور این فرض برایشان بوجود می آید که من حالا همه را بلدم، پس چه خوب می شود اگر جلو جلو دروس دوازدهم را بخوانم. اما پیشنهاد صحیح به این افراد همانند دو گروه قبلی، مرور دروس دهم و یازدهم است. در این حالت نه تنها بر تمامی درس های پایه که ۵۰ درصد کنکور را تشکیل می دهند مسلط می شوید بلکه در طول سال دوازدهم دیگر بدون دغدغه دروس پایه، تمرکزتان را بر ۵۰ درصد دیگر یعنی دروس تشریحی نهایی دوازدهم می گذارید. توصیه ما به شما این است که با حل تست و خصوصاً تست های زماندار و آزمون از بقیه رقبا سبقت بگیرید و مهارت های آزمون را تقویت کنید.

سبک جدید

نکات بالا برای کنکور 1403 درست هستند. برای داوطلبین ضعیف یک نکته دیگر وجود دارد: باید روی تقویت پایه درسی ادبیات، عربی و زبان کار شود. این دروس در کنکور نیستند اما برای کسب نمره 20 نهایی، طبیعتاً باید پایه درسی دانش آموز قوی باشد. کسی که عربی راهنمایی و دهم و یازدهم را بلد نباشد هیچ گاه نمی‌تواند عربی دوازدهم را 20 بگیرد!

۷از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم؟

اینکه از کی برای کنکور 1403 شروع کنیم؟ سوال بسیاری از شماست. دانش آموزان یازدهم در پایان سال بایستی تمرکز زیادی بر دروس یازدهم بگذارند تا با موفقیت امتحانات پایان ترم را پشت سر بگذارند. امتحانات که تمام شد شما می توانید یک هفته مطلقا استراحت کنید و هیچ فعالیت درسی نداشته باشید. بعد از آن استارت کنکور 1403 را بزنید و با توکل بر خدا درس خواندن را شروع کنید. شاید برخی با خودشان فکر کنند که یک هفته فاصله زمانی کمی باشد اما بدانید که رقبای کنکوری شما در سراسر کشور بسیار زیرک هستند و سریع تر از هر آن چه که تصور کنید درسشان را می خوانند و پیش می برند!

توصیه ویژه برای زرنگ‌تر ها: با خواندن این مقاله و مقالات مرتبطی که معرفی شد، از همین الان خود را برای کنکور 1403 آماده کنید. حتی 1 ثانیه را هم از دست ندهید.

سبک جدید

با توجه به تغییرات کنکور، در طول سال یازدهم یا موقع امتحانات می‌توانید موضوع رفع اشکالات پایه‌ای را دنبال کنید. یعنی نگاه‌تان باید اینطور باشد که من در کدام درس‌ها مشکل دارم؟ از سال دهم و یازدهم و حتی از دوره راهنمایی، کدام درس‌ها را ضعیف هستم؟ روی همان درس‌ها تمرکز شود و مطالعه برای امتحانات یازدهم با تقویت پایه درسی همسو می‌شود و این بهترین کار است که شما را از دیگران جلو می‌اندازد.

۸- از کمک مشاور کنکور استفاده کنید

از قدیم گفته اند کار را به کاردان بسپارید. مشاوران کنکوری که سالها شاگردانی تحت نظارت داشته اند یا آنهایی که خودشان از رتیه های برتر کنکورند و با شناخت درست راه کنکور توانسته اند موفق شوند از کاردان ها در زمینه کنکور هستند. دانش آموزان می توانند با اعتماد به آن ها این راه پر پیچ و خم را طی کنند و موفق شوند.

دکمه بازگشت به بالا