اقتصادیبرترین های ترند روز

عوامل موثر بر تعیین قیمت پنجره و در UPVC

عوامل موثر بر قیمت در و پنجره + نحوه محاسبه قیمت پنجره سه جداره UPVC

قیمت پنجره ترمال بریک و دوجداره به عوامل مختلفی بستگی دارد. از مواد خام مورد استفاده گرفته تا تکنولوژی تولید و حتی قیمت ارز. در این مقاله هر یک از این موارد را بررسی می‌کنیم.

چه بودجه‌ای برای خرید پنجره در نظر بگیریم؟

به طور حتم برای خرید هر چیزی، مبلغی را برای آن در نظر می‌گیرید. اما برای خرید پنجره دوجداره، چه مبلغی و بر چه اساسی را باید به آن اختصاص دهید؟ تعویض پنجره یو پی وی سی یا ترمال بریک، چقدر هزینه برای شما خواهد داشت؟ از دیدگاه خریداران اولین مسئله، تعداد و متراژ پنجره مورد نیاز است. مدل پنجره هم تاثیر زیادی در بودجه شما دارد. اما موارد دیگری وجود دارد که معمولا نادیده گرفته می‌شوند، یا بطور کلی کیفیت پنجره را تشکیل می‌دهند؛ مانند: مواد مورد استفاده در پروفیل پنجره، یراق‌آلات مورد استفاده، نوع شیشه و حتی رنگ پروفیل. بنابر این پیش از اینکه برای بودجه خود محدوده‌ای را در نظر بگیرید، بهتر است با این عوامل آشنا شوید.

تعداد و متراژ پنجره

تعداد و متراژ پنجره با هم رابطه مستقیم دارند. ابعاد پنجره‌ها غالبا 140 سانتی متر در 140 سانتی متر هستند. اما اگر ابعاد پنجره‌ی مورد نیازتان، متفاوت است، باید به درستی اندازه گیری شود. البته همین اندازه‌گیری هم در هزینه نهایی تاثیر جزئی دارد.

اندازه های پنجره دوجداره

ممکن است ساختمانی تعداد زیادی پنجره با متراژ متوسط داشته باشد؛ یا یک ساختمان تعداد پنجره کم اما با ابعاد بزرگ داشته باشد. به همین دلیل هم تعداد و هم ابعاد پنجره، بر روی متراژ و قیمت نهایی تاثیر گذار است.

مدل پنجره

همانطور که می‌دانید، در بازار مدل اینن پنجره ها بسیار متنوع هستند. هر چه مدل یک پنجره، ساده‌تر باشد قیمت آن به پایینتر قیمت نزدیکتر می‌شود. اما هر چه مدل آن پیچیده‌تر باشد، مسلماً قیمت آن بیشتر می‌شود. بعنوان مثال قیمت پنجره‌هایی که به دوحالت باز می‌شوند با قیمت پنجره‌های تک حالته متفاوت است. همینطور در یک مدل مشابه، قیمت پنجره‌های ثابت از قیمت پنجره‌ی دوجداره تک حالته کمتر است.

جنس پروفیل (فریم) پنجره

پروفیل پنجره دوجداره یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های تشکیل‌دهنده پنجره‌ها است. همین یک قسمت از پنجره، جزئیات زیادی دارد که بر کیفیت و قیمت پنجره دوجداره تاثیرگذار است. جنس و میزان پروفیل به کار برده شده یکی از اصلی ترین بخش‌های تاثیر گذار بر قیمت در و پنجره‌های دوجداره است . پروفیل‌های upvc یکی از پرطرفدارترین پروفیل‌ها در ساخت این پنجره‌ها هستند. با توجه به مزایای این پروفیل استفاده از آنها به صرفه و منطقی تر است.روشن است که هرچه در و پنجره شما بزرگتر باشد، پروفیل بیشتری مصرف خواهد شد.  و در نهایت هزینه تمام شده برای پنجره بیشتر خواهد بود. برای شناخت پروفیل‌های با کیفیت باید به توانایی آنها در مقاومت در برابر آلودگی‌ها، تابش نور خورشید و رطوبت توجه کنید. محصولاتی که بیشترین طول عمر را دارند و تا سال‌ها نیاز به تعویض ندارد، برای شما به صرفه تر خواهند بود.

گاهی قیمت این محصولات نسبت به قیمت محصولات کم کیفیت تر بیشتر است.اما با توجه به طول عمر آنها این قیمت مقرون به صرفه خواهد بود.  به علاوه میزان کیفیت و خلوص مواد اولیه به کار رفته در پروفیل از دیگر عواملی است که باعث تغییر قیمت آن می‌شود.  پروفیل‌های یو پی وی سی طول عمر زیادی دارند و در صورت نگهداری درست تا سال‌ها کارایی خود را حفظ می‌کنند. این پروفیل‌ها در مقابل آتش سوزی نیز از خود مقاومت نشان می‌دهد. در ادامه به بررسی جزئی تر این قسمت‌ها می‌پردازیم:

ظاهر و سری پروفیل

پروفیل پنجره دوجداره به لحاظ ظاهری در دو نوع ساده و دکوراتیو، دسته‌بندی می‌شوند. عاملی با نام عرض و سری هم وجود دارد که بر این اساس هم، پنجره‌های UPVC دارای 3 نوع مختلف هستند:

 • سری 60 (عرض 60 میلی‌متر)
 • سری 70
 • سری 80

تعداد حفره یا چمبر

در ساخت پروفیل پنجره، میان دیواره‌های UPVC حفره‌ها و فضاهای داخلی ایجاد می‌شود. اگر یک برش از مقطع پروفیل بزنیم(همانند تصویر زیر)، این حفره‌ها قابل رویت هستند. تعداد چمبرها در پنجره‌های UPVC از 3 تا 7 حفره می‌تواند وجود داشته باشد. تعدد حفره‌ها بستگی به برند پروفیل و نحوه ساخت آن دارد.

نوع کاربرد پروفیل

پروفیل‌های پنجره، 4 کاربرد متفاوت دارند، از جمله:

 • مخصوص فریم: پروفیل‌هایی که بعنوان چارچوب در پنجره‌ها استفاده می‌شود. این نوع پروفیل در دو نوع دو طرف کشویی و مونوریل یک طرف کشویی تقسیم می‌شوند.
 • پروفیل ساش یا لنگه: این نوع، در بازشوی پنجره‌هایی که دارای لنگه ای باز شونده هستند استفاده می‌شود. این بازشوها در دو نوع داخل بازشو و بیرون بازشو وجود دارند.
 • پروفیل مولیون: این نوع ستونی افقی یا عمودی است که در داخل چارچوب استفاده می‌شوند. این نوع پروفیل به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند.
 • پروفیل جانبی: این نوع طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرد. از جمله زوار شیشه‌های دوجداره و سه‌جداره، پروفیل 90 درجه، کنکتورها و اتصال‌دهنده‌ها، پنل‌های UPVC، ارتفاع دهنده‌ها و …

رنگ پروفیل

یکی از موارد مهم و البته جذاب برای خریداران، رنگ پروفیل پنجره است. رنگ هم در قیمت فاکتور پنجره تاثیرگذار است. بعضاً نوع رنگ باعث افزایش 30 درصدی در قیمت نهایی پنجره می‌شود.

یراق‌آلات مورد استفاده در پنجره

یراق‌آلات و ابزارهای اتصال‌دهنده مورد استفاده در پنجره شامل لولا، دستگیره، اسپانیولت داخلی و … می‌شوند. یراق‌آلات امکان باز و بسته شدن پنجره دوجداره را فراهم می‌کند. هر یک از مدل‌های پنجره مانند تک حالته و دوحالته، فولکس واگنی، کشویی، محوری و آکاردئونی یراق‌الات مخصوص خود را دارند. نوع دستگیره‌ها و لولای پنجره‌ها هم بعنوان یراق‌آلات روی قیمت پنجره‌ها تاثیر گذارند.

نوع شیشه

شیشه‌های پنجره‌ها یکی از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت پنجره دوجداره است. این شیشه‌ها در عوامل مختلفی با یکدیگر متفاوت هستند:

 • ابعاد شیشه
 • تعداد شیشه مورد استفاده در هر پنجره
 • نحوه تولید شیشه
 • رنگ شیشه (رفلکس – سوپر سیلور – آبی – طلایی – برنز و … )
 • نوع شیشه (ساده – لمینت – سکوریت )

هر یک از این موارد خود بر روی قیمت شیشه و قیمت نهایی پنجره تاثیرگذارند

نوع ماستیک به کار برده شده

یکی از مهمترین عوامل آب بندی پنجره های دو جداره نوع ماستیک یا کف و مقدار آن است. کف‌ها باید خاصیت حجمی داشته باشد و ناحیه نصب کمی مرطوب باشد تا فوم حجیم تر و پرتر شود. بن نصب نیز بر روی کیفیت فوم به کار برده شده تاثیرگذار است. برای مثال سنگ، گچ یا کاشی نیازمند ماستیک‌های متفاوتی هستند. انتخاب نوع و کارایی ماستیک‌ها بر قیمت پنجره دوجداره تاثیرگذار است.

 کانکتور

 یکی از قطعات به کار برده شده در پنجره های دوجداره کانکتور مولیون یا به عبارتی کانکشن است. قطعه‌ای که می‌تواند در تولید و مونتاژ یک پنجره با کیفیت بسیار تاثیرگذار باشد. کانکتور از جنس فولاد یا زاماک است که به وسیله آن دو پروفیل فریم و مولیون به هم متصل می‌شوند.

 در واقع مستحکم بودن و ظرافت کانکتورها بر ظاهر و کارایی پنجره تاثیرگذار است. به علاوه انتخاب جنس آنها در کیفیت محصول نهایی نقش مهمی را ایفا می‌کند و بر قیمت نهایی پنجره دوجداره تاثیر گذار است. در انتخاب این قطعه علاوه بر قیمت باید به طول عمر و کیفیت آن نیز توجه کرد. در بسیاری از موارد کانکتورهای کم قیمت، کم کیفیت هستند و  پس از زمان کوتاهی نیاز به تعویض دارد.

شیوه تولید پنجره

 شیوه‌ی تولید پنجره دو جداره نیز بر قیمت آن تاثیر گذار است. آنچه مسلم است تولید پنجره‌ها به روش مکانیزه به خاطر کاهش هزینه‌های تولید به صرفه‌تر است. در نتیجه کارخانه‌هایی که می‌تواند از این تکنولوژی برای تولید پنجره‌های دوجداره استفاده کند، هزینه‌های کمتری را برای محصول نهایی خود در نظر می‌گیرند. در مقابل پنجره‌هایی که به روش دستی تولید می‌شود هزینه‌های تولید بیشتری دارد. بنابراین قیمت تمام شده آنها بیشتر خواهد بود .

منبع: پیرامیدوین

دکمه بازگشت به بالا