برترین های ترند روزعمومی

تقویت بهترین کود برای رشد سریع درخت

معرفی بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه و نهال بادام

اکثر باغداران به دنبال یافتن بهترین کود برای رشد سریع نهال و درختان میوه هستند چرا که ممکن است زمانی در فصل رشد درختان، نیاز به اعمال برخی از انواع کودها باشد تا سریع تر بتوان نتیجه را در حصول حداکثری عملکرد شاهد بود. این مسئله بسیار مهم است که کود مناسب درختان میوه در زمانی اعمال شود که رشد رویشی و زایشی درخت تسریع شده و بتوانید نهایتا میوه هایی بزرگ و با کیفیت به دست بیاورید.

بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه:

آنچه که کمک می کند گیاه در کوتاه ترین زمان بیشترین رشد را داشته باشد، تامین عناصر غذایی ضروری و به ویژه عناصر پر مصرف برای درخت است. شما باید برحسب آزمون خاک، تعیین موجودی بستر کشت و نهایتا نیاز گیاه، کود مناسب درختان میوه را در زمان مناسب اعمال نمایید. فراموش نکنید که بهترین کود برای رشد سریع درختان زمانی می تواند حداکثر کارایی خود را نشان دهد که در زمان درست اعمال شود. در این میان لازم است از کودهای استفاده شود که باعث شود میزان برگ و بافت سبزینه درخت افزایش یابد. در نتیجه تولید مواد غذایی در درختان بالا رفته و در آینده محصول بیشتری نصیب شما خواهد شد. بر این اساس کودهای زیر توصیه می شود:

1-کودهای نیتروژنه

تحقیقات نشان داده است که نیتروژن، بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه است. تقریبا در مورد همه گیاهان و درختان استفاده از کود ازت، رکن ثابت کوددهی است. عنصر نیتروژن محرک رشد رویشی گیاه است و در نتیجه در زمانی که هنوز گیاه وارد فاز زایشی نشده است لازم است از این کود استفاده شود. نکته ای که باید باغداران مد نظر داشته باشند این است که اگر چه نیتروژن به عنوان بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه شناخته شده است اما اگر در زمان صحیح اعمال نگردد، نتیجه عکس خواهد داشت. برای مثال استفاده از این کود در فاز زایشی و تشکیل شکوفه ها، باعث می شود که درخت همچنان به رشد رویشی ادامه داده و تشکیل شکوفه ها به تاخیر بیافتد. در چنین زمانی باردهی کمی نصیب شما خواهد شد.

محصول کود اوره ان اکسترا در وبسایت نهالستان ارغوان نهال حاوی 30 واحد اوره خالص است که از بهترین کود های نیتروژنه محصوب میشود.

2-کودهای گوگرد

انواع مختلفی از کود گوگرد در بازار وجود دارد که بسته به نوع درخت، زمان استفاده و شرایط خاک باید از آن ها استفاده نمود. به عبارت دیگر بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه در  مورد این عنصر براساس چند فاکتور مذکور تعیین می گردد. لازم است بدانید که گوگرد در ساختار سبزینگی گیاه به اندازه نیتروژن نقش دارد در نتیجه کمبود آن، رشد گیاه را کاهش می دهد.

در یک کلام می توان گفت که فقدان عنصر گوگرد در تغذیه درختان باعث کاهش رشد گیاه خواهد شد. عنصر گوگرد به مانند نیتروژن یکی از اجزای اصلی در ساختار پروتئین می باشد. غذای کودک یکی از بهترین کود ها برای رشد سریع درختان میوه می باشد. البته در استفاده از این نوع کود نیز باید زمان بندی را حتماً با دقت مورد توجه قرار دهید چرا که ممکن است علی رغم همه ویژگی هایی که این خود دارد به واسطه عدم زمان مناسب ثمره‌ی مفید حاصل نشود.

3-کودهای حاوی منیزیم

فراموش نکنید که با توجه به حضور مهم و کلیدی منیزیم در کلروفیل گیاه، از انواع بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه کودهایی هستند که در آن ها منیزیم به اندازه کافی وجود داشته باشد. در این صورت میزان کلروفیل بیشتر و توانایی فتوسنتز چندین برابر خواهد شد. نقش اصلی این نوع کود در افزایش کلروفیل گیاه می باشد. همانطور که گفتیم با افزایش کلروفیل توانایی فتوسنتز گیاه چند برابر شده و رشد محسوسی خواهد داشت. لذا کودهای دارای منیزیم کافی نقش اساسی در رشد سریع درختان دارد.

4-کودهای آهن

مهمترین و بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه کودهایی است که حاوی آهن باشند. به طور کلی آهن در تمام مراحل رشد گیاه ممکن است لازم گردد. اما اگر می خواهید درخت سریع تر و بهتر رشد نموده و در فصل باردهی بیشترین میزان میوه حاصل گردد، حتما کود آهن را برای درخت استفاده کنید.

کود آهن 6% محصول شرکت گرومور آمریکا یکی از بهترین کود های آهن در بازار محسوب می شود.

5-کودهای فسفر

تمام تلاش و دغدغه یک باغبان این است که در فصل کاشت و داشت به نحوی به درختان خود رسیدگی کند تا در فصل برداشت بهترین نتیجه را به دست آورد. نتیجه مطلوب برای یک باغبان خلاصه می شود در میوه های با کیفیت و بزرگ. چرا که دغدغه بازار مصرف کننده محصول با کیفیت و مرغوب می باشد این اتفاق برای درختان میوه زمان می‌افتد که باغبان برای کودها و تغذیه خاک گیاه خود از کود های دارای عنصر فسفر عالی استفاده کنند. البته این نوع کود یک خاصیت و ویژگی دیگری نیز دارد و آن هم در زمانی محسوس است که میوه ها از درختان چیده شده و در سردخانه یا انبار نگهداری می شوند.

میوه هایی که درختان شان با کودهای فسفر تغذیه شدند مدت زمان بیشتری را می توانند بعد از چیده شدن برای نگهداری در سردخانه سالم و مثل روز اول بمانند. این کود عالی شامل عناصری مثل فسفر، نیتروژن،  فسفات و آمونیوم می باشد. پیشنهاد ما به شما این است که کود های فسفر به واسطه حرکت رو به پایینی که دارند در عمق ۵۰ سانتی متری زمین و در کنار ریشه ها به درختان تغذیه شوند.

6-کود روی

زمانی که درخت میوه را مشاهده می کنید که گلدهی با کیفیتی دارد حتماً یقین داشته باشید که این درخت با کودهای حاوی عنصر روی تغذیه شده است. این کود با ترکیبات اکسید روی و سولفات روی یکی از غنی ترین و قوی ترین انواع کود می باشد.جالب است بدانید که این کود را به سه روش مورد استفاده قرار می دهند. روش مرسوم و معمول استفاده از این کود که روش زمینی می باشد. نوع دیگر آن محلول این کود را به حالت اسپری به درختان تغذیه می کنند و روش آخر که روش تزریق می باشد. در این روش کود روی را به وسیله سرنگ در تنه گیاهان و درختان تزریق می کنند تا به خوبی جذب گیاه یا درخت میوه شود.

زمانبندی کود دهی

ذکر این نکته حائز اهمیت است که علاوه بر اینکه باید کود مناسب برای درختان انتخاب کنیم زمانبندی کود دهی نیز نقش موثری در اثرگذاری کود ها در رشد و میوه دهی درختان دارند. پیشنهاد ما به شما این است که برای رشد سریع درختان از اواسط پاییز تا اوایل زمستان فرایند کود دهی را انجام دهید چرا که در غیر این صورت درختان شما دچار مشکلات فیزیولوژیکی می شوند. مشکلاتی از قبیل زرد شدن برگ ها و عدم دسترسی گیاه به نیتروژن کافی.

نکته مهم در استفاده از بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه:

به هیچ عنوان برای کوددهی به درختان میوه از روی نتایج سایر باغداران در حصول میوه قضاوت نکنید. موقعیت باغ و همچنین شرایط حاصلخیزی خاک حتی در باغ های کنار هم نیز متفاوت است. لازم است به چند نکته توجه کنید:

1-بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه براساس موجودی خاک تعیین می شود. لذا قبل از هر چیز حتما آزمون خاک را انجام دهید.

2-به هیچ عنوان در مصرف کود زیاده روی نکنید. این امر نه تنها منجر به تسریع در رشد درختان نخواهد شد بلکه ریشه درختان خواهد سوخت. باور اشتباه در میان برخی از باغداران این است که بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه باید در بیشترین مقدار اعمال شود.

3-ممکن است برخی از کودها اثر گذاری یکدیگر را خنثی کنند در نتیجه توصیه می کنیم برنامه کودی را تحت نظر یک کارشناس تنظیم کنید. شما باید بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه را براساس نوع درخت و نیاز آن ها تنظیم نمایید.

به نقل از:

mybageecha.com

دکمه بازگشت به بالا