اقتصادیبرترین های ترند روز

قرارداد استخدام راننده با خودرو و خودرو بدون راننده

در دنیای کسب‌وکارهای امروزی، تعداد بسیاری از اشخاص حقیقی و یا اشخاص حقوقی از جمله مدارس و مؤسسات، شرکت‌ها و ادارات، برای رفت‌وآمد خود یا کارمندانشان رانندگانی را استخدام می‌کنند. همچنین، استخدام راننده ممکن است به‌منظور جابه‌جایی کالا باشد. در نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو یا قرارداد استخدام راننده بدون خودرو راننده از خودروی خود استفاده نمی‌کند؛ بلکه خودرو متعلق به کارفرما است و در نتیجه راننده مسئولیت‌ نگهداری آن خودرو را بر عهده دارد.

زمانی‌که قرار است به‌عنوان کارفرما خودروی خود را در اختیار راننده قرار دهید، برای ایجاد یک چهارچوب کاری محکم به تنظیم قرارداد استخدام راننده بدون خودرو نیاز خواهید داشت. شما می‌توانید نمونه قرارداد استخدام راننده بدون خودرو را که توسط کارشناسان حقوقی مجرب و حرفه‌ای پلن دانلود تنظیم گردیده است، هم‌اکنون از لینک زیر دانلود نمایید.

در این مقاله، سعی داریم برخی نکات مربوط به استخدام راننده و انعقاد قرارداد اجاره خودرو بدون راننده با وی را مطرح نماییم. همچنین، راهنمای جامع و کاملی را برای کارفرمایانی که به‌دنبال استخدام راننده و همچنین، رانندگانی که متقاضی استخدام در بخش خصوصی هستند، ارائه کرده‌ایم. شما می‌توانید نمونه قرارداد استخدام راننده بدون خودرو و صلح خودرو را از وبسایت پلن دانلود تهیه کرده و از آن برای استخدام راننده استفاده کنید. این نمونه قرارداد به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و استاندارد، باتوجه به مسائل حقوقی روز، تهیه و تنظیم شده و کلیه جوانب در آن در نظر گرفته شده است تا تجربه یک همکاری خوب را میان راننده و کارفرما رقم زده باشیم.

اصول عقد نمونه قرارداد استخدام مناسب با راننده

این روزها با توجه به پیشرفت و توسعه روزافزون مشاغل، عنوان‌های شغلی جدیدی شکل گرفته است و تعداد زیادی از کارفرمایان به یک یا چند راننده جهت انجام امور مختلف خود، نیاز دارند. این اشخاص امکان دارد وظایف متنوعی بر عهده داشته باشند که با توجه به نوع کار مشخص‌شده توسط کارفرما از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت خواهد بود. اما لازم است پیش از شروع همکاری، میان کارفرما و راننده قرارداد کار یا استخدام منعقد گردد.

در نظر داشته باشید چنانچه نیاز شما به کار راننده یک نیاز دائمی و مستمر باشد، مطابق قوانین موضوعه کشور ما، چاره‌ای جز استخدام راننده براساس مقررات قانون کار نخواهید داشت. به‌طور کلی، قراردادهای استخدامی تحت شمول و سیطره قانون کار می‌باشد که به سه گروه کلی قرارداد استخدام دائم، قرارداد استخدام موقت و قرارداد کار معین تقسیم می‌شود. راننده‌ استخدام‌شده به‌طور روزانه وظایف مشخصی را انجام می‌دهد. این شخص وظیفه دارد در طول روز در مسیرهای مشخصی تردد و افراد یا محموله‌ای را جابه‌جا کند.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، در قرارداد استخدام راننده ابتدا باید مقررات قانون کار را رعایت کنید؛ به دلیل این‌که مقررات قانون کار، از مجموعه قوانین آمره بوده و طرفین نمی‌توانند برخلاف آن با یکدیگر توافق کنند. این امر، بدان معناست که همه‌ حقوق و مزایای موجود در قانون کار که برای یک کارگر مقرر شده، در همکاری با رانندگان هم باید رعایت شود. برای مثال، کارفرما موظف به بیمه کردن راننده نزد مراکز معتبر بیمه تأمین اجتماعی می‌باشد و این تکلیف، حتی با اخذ رضایت کتبی از راننده، از کارفرما ساقط نمی‌شود.

 قوانین مربوط به استخدام راننده جهت کار پخش

اولین کاری که برای باید انجام دهید، انعقاد قرارداد با شخص است. نمونه قرارداد استخدام راننده بدون خودرو برای کار پخش، درمورد انواع مختلفی از محصولات و کالاها از جمله محصولات دارویی، خوراکی، ساختمانی، نفتی و… تنظیم و منعقد می‌شود. قراردادهای کار با افراد راننده طبق قانون کار، بین شرکت‌های حمل نقل و صاحبان کسب‌وکار و رانندگان منقعد می‌شود. کارفرما وظیفه دارد حقوق و مزایای رانندگان را براساس قانون کار، رعایت نماید. مثلاً طبق ماده 148 قانون کار، شخص کارفرما وظیفه دارد برای پرداخت بیمه تأمین اجتماعی مربوط به رانندگان خود اقدام کند.

راننده نیز می‌بایست گواهینامه لازم برای رانندگی با وسیله نقلیه مورد نظر کارفرما را دارا بوده و کلیه قواعد راهنمایی و رانندگی را رعایت نماید. مصرف داروهای روان‌گردان، انواع قرص‌های آرام بخش و مواد مخدر توسط راننده ممنوع می‌باشد. همچنین، راننده وظیفه دارد از خودروی کارفرما به‌درستی استفاده کرده و از آن مراقبت کند. راننده باید تمام نقص‌های خودرو را پیش از حرکت برطرف سازد و نکات ایمنی لازم درخصوص حمل بار را رعایت نماید. از طرفی راننده باید با همکاران یا اربابان رجوع در محل کار خود رفتار درستی داشته باشد.

استخدام راننده بدون خودرو جهت کار در آژانس

امروزه با توجه به افزایش نیاز اشخاص جهت جابه‌جایی فوری، متقاضیان بسیاری برای کار در آژانس‌های تاکسی تلفنی وجود دارد. برای استخدام، حتماً باید قراردادی بین طرفین انعقاد شود. این قرارداد بین کارفرما و راننده تنظیم می‌گردد و رعایت کلیه مقررات مربوط به استخدام در آن الزامی است. در صورت تمایل، طرفین قرارداد می‌توانند مندرجات آن را طبق توافق خودشان قرار دهند اما تا زمانی که با موازین و چهارچوب مواد قانونی مخالف نباشد. کارفرما و راننده در ابتدای یک همکاری قرار دارند و لازم است به‌درستی از وظایف و حقوق خود مطلع شوند.

امضاءکنندگان نمونه قرارداد استخدام راننده چه کسانی هستند؟

 1. کارفرما، که می‌تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد،
 2. راننده که لزوماً شخص حقیقی است،
 3. نماینده هرکدام از طرفین قرارداد.

 چگونه یک راننده شخصی قابل اعتماد استخدام کنیم؟

برای این‌که بتوانید به راننده اعتماد کنید، نیاز است قراردادی بین راننده و شما منعقد شود. چراکه با مشاهده هر گونه خطایی از سوی راننده، شما می‌توانید موضوع را به‌صورت قانونی پیگیری کنید. برخی از تکالیف قانونی کارفرما دربرابر راننده عبارت است از پرداخت به‌موقع دستمزد راننده، بیمه او نزد یکی از شعب سازمان تأمین اجتماعی، پرداخت پاداش، عیدی، سنوات و … .

شخص راننده موظف به حضور در محل کار خود در ساعات مشخص‌شده در قرارداد، رعایت استانداردهای نظافت خودرو، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و حرکت در مسیرهای معین‌شده توسط کارفرما می‌باشد. برای انعقاد قرارداد، باید مشخصات طرفین قرارداد به‌طور کامل و دقیق درج شود. همچنین، درج مشخصات کامل خودروی کارفرما ازجمله مشخصات مربوط به مدل، پلاک، رنگ و … ضرورت دارد. تصریح بر مالکیت کارفرما بر خودرو را نیز می‌توان در این قسمت اضافه کرد.

مبلغ قرارداد که با عنوان دستمزد یا حق‌السعی شناخته شده است، باید مطابق با حداقل حقوق وزارت کار باشد.

هنگام استخدام راننده شرکت باید چه مواردی را در نظر گرفت؟

شرکت‌ها ممکن است به‌منظور جابه‌جایی محصولات یا کارکنان خود، نیاز به استخدام راننده داشته باشند. شرح وظایف رانندگان در شرکت‌های مختلف، بسته به نیاز کارفرما، متفاوت است؛ اما برخی تکالیف برای کلیه رانندگان مشترک است. یکی این تکالیف این است که همه رانندگان برای استخدام در شرکت باید دارای گواهینامه لازم برای رانندگی خودروی مورد نظر باشند.

همچنین، لازم است راننده طبق موارد ذکرشده در نمونه قرارداد استخدام راننده بدون خودرو، وظایف خود را به انجام رساند. به‌علاوه، راننده مکلف است به‌شکل متعارف از خودروی کارفرما نگهداری نماید. در نظر داشته باشید که لازم است در قرارداد استخدام راننده، «محل انجام تعهد موضوع قرارداد» را قید کنید. این محل، ممکن است مسیر رفت‌وآمد پرسنل یک شرکت به محل کارشان یا مسیر توزیع و جابه‌جایی محصولات یا سفارش‌های کارفرما باشد.

سوالاتی که ممکن است هنگام مصاحبه شغلی راننده از شما بپرسند!

بسیاری از سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود، برخی سؤالات عمومی است که ممکن است در هر مصاحبه‌ای پرسیده شود؛ ازجمله سؤالاتی درمورد سابقه کار، مهارت‌ها و نقاط قوت و ضعف شما. همچنین، ممکن است سؤالاتی تخصصی درمورد نکات لازم در رانندگی از شما پرسیده شود. همچنین، ممکن است سؤالاتی درباره میزان اطلاعات شما از شیوه کار خودشان بپرسند؛ بنابراین، توصیه می‌شود پیش از رفتن به جلسه مصاحبه، اطلاعاتی درمورد شرکت یا محل کار مورد نظر خود کسب کنید.

برای آماده شدن برای مصاحبه خود، مطمئن شوید که از شرایط کار اطلاع دارید. نگاهی به رزومه خود بیندازید و به تجربیات خود بیندیشید و توانایی خود را در تأمین این نیازها نشان دهید. در ادامه، تعدادی از سؤالات احتمالی برای مصاحبه رانندگی را مشاهده می‌نمایید که می‌توانید قبل از جلسه مصاحبه، آن‌ها را بخوانید و با اعتمادبه‌نفس بیشتری به مصاحبه بروید.

سؤالات مربوط به رانندگی

 1. آیا تابه‌حال با خودرو تصادف کرده‌اید؟
 2. آیا شما وسیله نقلیه‌ای دارید که بتوانید برای رانندگی استفاده کنید؟
 3. ما انتظار داریم در تمامی شرایط آب و هوایی مانند باران، سرما، برف، باد و غیره رانندگی کنید، آیا می‌توانید این شرایط را برآورده سازید؟
 4. اگر در هنگام رانندگی مسیر را گم کردید، چه کاری انجام می‌دهید؟
 5. اگر در حین رانندگی برای ما تصادف کردید، چه کار می‌کنید؟
 6. چگونه می‌توانید هنگام رانندگی برای مدت طولانی تمرکز کنید؟
 7. آیا از رانندگی در مکان‌هایی که با آن آشنا نیستید راحتید؟
 8. آیا از نظر جسمی خود را مناسب شغل رانندگی می‌دانید؟

سؤالات مربوط به شرکت

 1. چرا شما به رانندگی در شرکت ما علاقه‌مند هستید؟
 2. چقدر با محصولات یا خدمات مجموعه ما آشنایی دارید؟
 3. به کدام بخش از محصولات ما علاقه بیشتری دارید؟

سؤالات دیگر استخدام راننده

 1. چرا می‌خواهید یک راننده شوید؟
 2. در شرایطی که فشار کاری زیاد باشد، زمان خود را چگونه مدیریت می‌کنید؟
 3. آیا تجربه کار مستقل دارید؟
 4. برنامه شما چقدر انعطاف‌پذیر است؟ آیا قادر به کار در روزهای تعطیل و شب‌ها هستید؟

در انتها باید بدانید

در انتها باید بدانید که به‌طور کلی، تنظیم قرارداد استخدام راننده، با خودرو یا بدون خودرو، امر بسیار مهمی است؛ چراکه راننده ممکن است مسئول حفاظت از جان تعداد زیادی مسافر یا سرمایه کارفرمای خود باشد. دقت در مواردی نظیر بیمه حوادث، بیمه شخص ثالث، تعهد در اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی و هزاران نکته حائز اهمیت دیگر دلیل محکمی است برای اینکه قبل از استخدام راننده به فکر تنظیم قرارداد خود براساس اصول حقوقی باشید.

دکمه بازگشت به بالا