بررسی دقیق بیماری اکسی کلرور مس برای گردو

بیماری اکسی کلرور مس (بیماری پیشرفته مس) یک بیماری قارچی است که میوه‌های گردو را تحت تاثیر قرار می‌دهد، این بیماری توسط قارچ Sphaeropsis malorum (قبلاً به عنوان Diplodia معروف بود) ایجاد می‌شود، کشاورز با شناختن این بیماری و علائم ظاهری آن می‌تواند به راحتی اقدامات پیشگیرانه را برای درمان و مراقبت از درخت گردو انجام دهد، ما در ادامه مطلب سعی می‌کنیم بیشتر این گاج را به شما معرفی کرده و طریقه درمان و پیشگیری از شیوع آن را به شما آموزش دهیم.

علایم بیماری اکسی کلرور مس چیست؟

مهندسین نهالستان زمان فروش نهال گردو اطلاعات کافی در مورد بیماری‌هایی شایع درخت گردو در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند، یکی از این بیماری‌ها اکسی کلرور مس است، از علائم بیماری اکسی کلرور مس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زخم‌های قهوه‌ای تیره در شاخه های جوان
 • ترک‌های قهوه‌ای که روی پوسته بیرونی میوه گردو ظاهر می‌شوند، در موارد حاد این زخم‌ها با گذشت زمان منبسط شده و رنگ آن تیره‌تر می‌شود، در مرحله آخر ممکن است موجب لکه‌های قهوه‌ای روی دانه‌های گردو شده همچنین باعث خشک شدن و سقوط آن‌ها شود.
 • نارسایی رشد درخت، بعد از مدتی کشاورز متوجه می‌شود که درخت او هیچگونه رشدی نکرده است.
 • زرد شدن و ریزش برگ‌های درخت، جزو اولین علائم اکسی کلرور مس محسوب می‌شود.
 • تغییر رنگ و پوسیدگی ریشه‌های درخت گردو
 • از دیگر علائم بیماری اکسی کلرور مس بر روی گردو شامل ظهور لکه‌های قهوه‌ای روشن یا سیاه روی لبه‌های برگ‌ها، دور شاخه‌ها و میوه‌ها است، این لکه‌ها معمولاً با فشار دست کرنش می‌یابند و میوه‌ها می‌توانند خشک و پوسیده شوند.

در صورت رویت کردن هر کدام از نشانی‌ها حتماً با مشاوره نهالستان در تماس بوده و از آنها کمک بخواهید از آنجایی که علائم ظاهری این بیماری با بیماری‌های دیگر مشترک است شاید شما نتوانید به راحتی آن را تشخیص دهید، مهم است بیماری اکسی کلرور مس را در مراحل اولیه تشخیص داده و اقدامات لازم را برای جلوگیری از گسترش آن انجام دهید، نزدیکی به گیاهان سالم و استفاده از روش‌های بهداشتی موثر، می‌تواند در کاهش احتمال ابتلا به این بیماری مؤثر باشد، بهتر است از خرید نهال گردو اطلاعات کامل‌تری در مورد این بیماری به دست بیاورید.

راهکارهای موثر برای کنترل بیماری اکسی کلرور مس در درخت گردو چیست؟

از نظر مهندسین نهالستان بهترین راهکار برای کنترل بیماری اکسی کلرور مس در گردو، خرید نهال گردو ژنوتیپ است، چون درختان گردو که بر پایه ژنوتیپ تکثیر و به فروش می‌رسند دارای سیستم دفاعی قوی‌تری هستند، همچنین ریشه زایی این درختان قویتر بوده و به راحتی می‌توانند رطوبت و مواد مغذی را از خاک جذب کنند، پس انرژی کافی برای مقابله با انواع بیماری‌ها مخصوصاً بیماری اکسی کلرور مس دارند.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم چون علائم ظاهری بیماری  اکسی کلرور مس با دیگر بیماری‌ها یکسان می‌باشد امکان دارد شما در تشخیص بیماری دچار اشتباه شوید و استفاده از روش‌های شیمیایی نه تنها باعث درمان درخت گردو نشود بلکه تبعات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد پس توصیه می‌کنیم قبل از هر کاری حدود ۲۰ الی ۸۰ برگ درخت گردوی آلوده را به آزمایشگاه گیاه پزشکی بفرستید تا به طور دقیق آن را آنالیز کرده و عنصری که باعث بیماری درخت گردو شده است را شناسایی کند، سپس با مشورت گرفتن از مهندسین نهالستان روش‌های شیمیایی را برای درمان درخت گردو آلوده انجام دهید، برای کنترل بیماری اکسی کلرور مس در گردو، می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

 1.  از ارقام نهال گردوی مقاوم به بیماری استفاده کنید، خرید نهال گردوی ژنوتیپ تاثیر بسزایی در طول عمر طولانی و تولید میوه با کیفیت در تناژ بالا دارد.
 2.  اگر نزدیک به فصل برداشت درخت شما آلوده شده است بهتر است درختان گردو را بلافاصله چیده و از شاخه‌ها جدا کنید، میوه‌های بیمار را دور ریخته و میوه‌های سالم را در قسمتی جداگانه از دیگر میوه‌ها انبار کنید تا از سالم بودن میوه ها مطمئن باشید.
 3. فاصله بین درختان گردو را رعایت کنید بهترین فاصله برای زمین‌های مسطح در شرایط معتدل ۶ متر است.
 4. اگر یکی از درختان شما آلوده شد و یا در صورت آلوده شدن درختان باغ همسایه حتماً اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید، چون سرعت همه‌گیری  بیماری اکسی کلرور مس زیاد است.
 5. از قارچ‌کش‌های دارای اثرات ضدقارچ قوی برای مبارزه با عوامل مسبب بیماری استفاده کنید، البته فراموش نکنید که هرگونه اقدامی را با مشورت گرفتن از مهندسین نهالستان پالیز گردو انجام دهید.
 6.  بریدن و نابود کردن بخش‌های آلوده و پوسیده درختان گردو و سوزاندن آنها
 7. نظافت منطقه اطراف درختان و حذف علف‌های هرز، علف‌های هرز و وجود شاخه و برگ‌های اضافی باعث تجمع انواع جوندگان و حشرات می‌شوند حیوانات کوچک و حشرات ناقل بیماری‌های قارچی هستند.
 8. کاهش تراکم شاخه‌هایی تاج درخت گردو و هرس کنم آنها کمک زیادی به نفوذ نور خورشید و گردش جریان هوا می‌کند.

کلام آخر

امروزه نهالستان‌های مجوز دار که پروانه کسب خود را به صورت رسمی از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده‌اند، موفق به تکثیر و فروش نهال گردو ژنوتیپ شده‌اند این درختان سیستم دفاعی قوی‌تری داشته و در برابر بیماری‌های مختلف در مقاوم‌تر هستند، برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت نهال گردو ژنوتیپ و نحوه خرید نهال گردو ژنوتیپ به صورت آنلاین و غیر حضوری می‌توانید به سایت پالیز گردو مراجعه کنید.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا