برترین های ترند روزعمومی

راهنمای خرید مگنت های صنعتی | اطلاعات فنی

مگنت صنعتی از تعریف تا قیمت

در این یادداشت قصد داریم مگنت صنعتی، این قطعه پرکاربرد تجهیزات مغناطیسی را از معرفی تا قیمت گذاری بررسی کنیم و به سوالاتی که در مورد این قطعه داشتید پاسخ دهیم. مگنت صنعتی یک قطعه ی پرکاربرد ازدسته ی ادوات لیفتینگ است. به طور کلی در تعریف کوتاه میتوان گفت مگنت صنعتی یک قطعه برای لیفتینگ ورق ها و شمش های فلزی یا قطعات فلزیکه خاصیت مغناطیسی دارند، میباشد. قبل از شروع پاسخ و با توجه به این که تعریف کوتاهی از این قطعه به شما گفته شد، چند نکته ی کوتاه در مورد این قطعه بخوانید:

1- این قطعه در تناژ های مختلف  و از برند های مختلف  تولید میشود.

2-کلمه ی لایف تایم( مدام العمر) که بر روی برخی از این قطعات یا کنار نام آن آورده میشود نشان دهنده ی طول عمر بسیار بالای این قطعه است.

3- در صورتی که به جای جرثقیل برقی از این قطعه استفاده کنید از مزای متعددی بهره مند میشوید اما نکته ی قابل توجه این است که این قطعه دارای محدودیت در استفاده از فلزات است و این امر استفاده از این قطعه را محدود میکند.

4- برند های مختلفی از این دستگاه در بازار ایران وجود دارد که توسط چین و ژاپن و ترکیه و تایوان تولید شده اند پیشنهاد ما به شما خریدار محترم این است که از تجربه ی مجموعه های با تجربه در خرید خود استفاده کنید این امر  در شرایط فعلی بازار از نظر اقتصادی به نفع شماست. مشاوره ی گروه صنعتی پاپک پارسیان رایگان است و اگر شما علاقه مند و کارآموز و دانشجو ی این زمینه هستید کارشناسان مجموعه آماده ی همیاری شما عزیزان علاقه مند به دنیای لیفتینگ و تعمیرات مگنت صنعتی هستند. در پایان این مطلب به راه های ارتباط باما دسترسی پیدا می کنید. به مبحث اصلی بازمیگردیم (( مگنت صنعتی از تعریف تا قیمت))

 *مگنت صنعتی چیست؟

مگنت صنعتی یکی از وسایل کاربردی در صنعت است که برای لیفتینگ فلزات استفاده میشود. نکته ی قابل توجه این است که این قطعه جزو قطعاتیست که در دنیای لیفتینگ طول عمر بالایی دارند.

*کاربرد مگنت صنعتی چیست؟

 این قطعه برای لیفت فلزت در شکل های مختلف کاربرد دارد.

*نحوه ی کار این دستگاه چیست؟

مگنت فلزی به واسطه ی میدان مغناطیسی کار میکند که یک اهرمی به عنوان کلید قطع و وصل کننده ی جریان دارد.

*توان یک مگنت صنعتی به سه فاکتور بستگی دارند این سه فاکتور کدام یک هستند؟

از این سه فاکتور دو عامل به خود مگنت صنعتی بستگی داردو یک عامل به قطعه ای که مورد لیفت قرار میگیرد. خلوط و متریال فلزی که برای لیفت انتخاب میشود در تعیین توان مگنت موثره اینکه چه ضخامتی دارد و از چه جنسی ساخته شده و چه شکلی دارد در تعیین توان دستگاه موثر است. بالاترین توانی که از یک مگنت فلزی دریافت میکنید زمانی است که فلزی که برای لیفت انتخاب میکنید تخت با خلوص بسیار بالا و ضخامت بالا میباشد با کاهش ضخامت و ابعاد قطعه فلز و یا با منحنی شدن سطح آن خاصیت لیفتینگ مگنت صنعتی به شکل قابل توجهی کاهش پیدا میکند.

*قیمت گذاری این قطعه به چه شکل است؟

به طور کلی اغلب مگنت های صنعتی که در ایران هستند ساخت کشور چین میباشند به طور کلی این قطعه قطعه ی پیچیده ای نیست و ساختمان ساده ای دارد و انواع مختلف آن که توسط کارخانجات مختلف ساخته میشود تقریبا دارای قیمت یکسانی است و بیشترین فاکتور تعیین کننده ی قیمت یک مگنت صنعتی توان و تناژ آن می باشد. اگر جرثقیل های دستی  و جرثقیل های برقی را را با مگنت های صنعتی مقایسه کنید در صورتی که تناژ یرابر باید یک مگنت صنعتی دارای قیمت بیشتری از یک جرثقیل دستی و پایین  تر از جرثقیل برقی است و این تفاوت قیمت باتوجه محدودیت های هر یک از این قطعات قابل توجیه است.

اجزا و عمل کرد مگنت های صنعتی

مگنت های صنعتی که مخصوص حمل بار هستند، از یک دسته اهرم برخوردارند، که اگر دریک  طرف مگنت چرخیده شوند، فعال خواهند شد، و توانایی متصل شدن به سطوح فلزی را دارا می شوند؛ و با چرخش دسته اهرم در طرف دیگر مگنت صنعتی غیر فعال خواهد شد و در نهایت از سطح فلز جدا می شود. این مگنت ها در پایین یعنی برای متصل شدن به روی سطح فلز به هیچ اتصالی مثل قلاب و یا سایر اتصالاتی که جرثقیل سقفی برای متصل شدن از آن ها بهره می برد، نیاز مند نیست؛ و  مگنت فقط با نزدیک شدن به سطح فلز در مدت زمان بسیار کوتاهی، اتصال پیدا می کند. برای آویز مگنت صنعتی از ادوات گوناگونی هم چون اسلینگ های زنجیری و سیم بکسلی و تسمه حمل بار استفاده می گردد.

عوامل تاثیر گذار بر قابلیت مگنت های صنعتی در لیفتینگ فلزات

مگنت صنعتی نیز مثل سایر ادوات لیفتینگ از یک ظرفیت اسمی یا Nominal capacity  در میزان تناژ وزنی بارگیری برخوردار است ولی بر خلاف سایر ادوات لیفتینگ، این قابلیت هنگامی که یک سری معادلات عوض شوند، دارای تغییرات بسیار زیاد و شدیدی خواهد شد. همان طور که  قبلا نیز اشاره کردیم چون اتصال  مگنت های صنعتی  مثل جرثقیل دستی، برقی، پولیفت و تیفور همانند اتصال اسلینگ  با استفاده از شگل، قلاب و سایر ادوات لیفتینگ انجام نمی شود و تنها به طور مگنتیک صورت می گیرد، این عواملی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، بر قابلیت لیفتینگ تاثیر گذار هستند:

سطح منحنی  یا تخت فلزی:

این مهم ترین عامل در قابلیت لیفتینگ مگنت های صنعتی محسوب می شود. هنگامی که اندازه سطح فلز مسطح تر و صیقلی تر است و انحنایی در آن وجود ندارد، قابلیت لیفتینگ مگنت های صنعتی بسیار افزایش پیدا می کنند.

توانایی مگنت شو فلز:

به صورت دیگر می توانیم این طور بیان کنیم، عکس العمل ترکیب آلیاژی فلز در مقابل میدان مغناطیسی، یکی دیگر از عوامل بسیار تاثیر گذار در عمل کرد مگنت های صنعتی شناخته می شود. فلزاتی هم چون آهن از بالا ترین میزان مگنت شو برخوردار هستند و در مقابل فلزاتی  مثل تیتانیوم دارای حداقل میزان مگنت شوندگی هستند. نوع دیگری مگنت صنعتی به نام درام مگنت وجود دارد که کاربرد متفاوتی نسبت به این نوع آهنربا ها دارند.

ضخانت قطعات فلزی:

این نیز از عوامل تاثیر گذاری است، که می توان به آن اشاره کرد. یعنی هنگامی که ضخامت یک فلز زیاد است،  توانایی و قابلیت مگنت های صنعتی نیز در لیفتینگ زیاد می شوند و در نهایت آخرین عامل مربوط می شود به قابلیت های خود مگنت صنعتی که به برند تولید کننده این ابزار صنعتی و کیفیت تولید آن بستگی دارد.

فیلتر مغناطیسی چیست؟

فیلتر مغناطیسی دستگاهی است که زباله های مغناطیسی را در یک سیستم گرمایشی جمع آوری می کند. زنگ‌زدگی و خوردگی می‌تواند در طول زمان در لوله‌ها ایجاد شود و زباله‌های بعدی کنده می‌شوند و با سایر زباله‌ها ترکیب می‌شوند و ماده‌ای لجن مانند تشکیل می‌دهند. این لجن می تواند باعث انسداد و سایر مشکلات سیستم شود و باعث شود که کارایی کمتری داشته باشد و به طور بالقوه باعث خرابی شود. یک فیلتر مغناطیسی فلزات خورده شده را جذب می کند تا از تجمع آنها جلوگیری کند. این فیلتر اجازه می دهد تا آب به طور عادی در سیستم جریان داشته باشد و می تواند سیستم را تا حد امکان مقرون به صرفه برای مدت طولانی تری حفظ کند.

مگنت صنعتی تولید داخلی

در ایران مجموعه‌های بزرگی در حوزه تولید مگنت‌های صنعتی فعالیت می‌کنند. یکی از این کمپانی‌ها که توانسته اعتبار خوبی را در میان سایر شرکت‌ها کسب کند، گرادیان است. مطمئنا نام این مجموعه به گوش شما خورده است یا حتی تولیدات این مجموعه را دیده‌اید. اگر اینطور باشد قطعا از کیفیت آن اطمینان پیدا کرده‌اید.

برگرفته از:

US magnetix

دکمه بازگشت به بالا