برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

درآمد هوشمند سازی ساختمان

بازار کار شغل هوشمند سازی ساختمان

به نقل از هوشمند سازی کارن هوشمند کردن ساختمان یکی از موضوعات جدید و نوپایی است که امروزه در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز و غیره رواج پیدا کرده است. امروزه بسیاری از مالکان برج ها و ساختمان های مدرن کشور با توجه به نقش مهم هوشمند سازی در بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی، افزایش ضریب ایمنی ساختمان، افزایش سطح رفاه و آسایش، ایجاد ظاهری لوکس و مدرن، افزایش طول عمر مفید تجهیزات و افزایش قیمت و بهای ساختمان به دنبال پیاده سازی هوشمند سازی می باشد.

هوشمند کردن خانه و ساختمان امری تخصصی می باشد و نیاز به مهارت های متنوعی دارد. با توجه به جدید بودن این شغل در بازار کار تعداد نیروی متخصص آن اندک بوده و این موضوع بازارکار این شغل را برای افراد متخصص و کاربلد در این حرفه بسیار داغ کرده است. اگر به دنبال یک شغل آینده دار هستید این شغل یکی از بهترین انتخاب ها است.

آشنایی با شغل هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی یکی از شغل های جدید و نوپا در کشور است که از طریق آن می توان بسیاری از سیستم های ساختمان از قبیل: سیستم امنیتی، برق، اعلام حریق، تهویه و غیره را کنترل و مدیریت کرد. متخصص پیاده سازی هوشمند سازی شخصی است مهارت لازم در مشاوره، طراحی، پیاده سازی و برنامه ریزی پروژه های هوشمند سازی در انواع ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی، بیمارستانی و غیره را دارد.

بررسی ساختمان و زیر ساخت های آن، نیاز سنجی، خرید تجهیزات، تهیه نقشه فنی کابل کشی، نصب و راه اندازی تجهیزات و برنامه نویسی برخی از مهم ترین اقداماتی است که برای هوشمند کردن ساختمان می بایست انجام شود.

چطور می تواند درآمد 50 میلیونی از این شغل به دست آورد؟

اگر با دانش و مهارت این حرفه آشنا باشید و بتوانید به صورت حرفه مشاوره های هوشمند سازی را انجام دهید، نیازهای ساختمان را شناسایی کرده و بهترین سناریو را برای رسیدن به اهداف بچینید در مدت زمانی کوتاه می توانید به درآمد بالایی دست یابید. دقت داشته باشید که مهارت مهم ترین فاکتور برای موفقیت در این شغل است. بنابراین پیش از هر اقدامی بهترین  را شناسایی کرده و در آن ثبت نام نمایید.

پس از یادگیری مهارت های این شغل، برای شروع به کار می توانید کار خود را از فعالیت در شرکت های بزرگ فعال در زمینه هوشمند سازی آغاز کنید. با کار کردن در این شرکت ها سابقه لازم را جمع کرده و با تمام فوت و فن های هوشمند سازی در انواع ساختمان ها آشنا خواهید شد. حقوق و مزایا در این شرکت ها مناسب می باشد.

پس از کسب تجربه در زمینه هوشمند سازی می توانید به صورت شخصی مشغول فعالیت شوید و پروژه های هوشمندسازی را جذب کرده و پیاده سازی نمایید. برای اینکار و جذب مشتری بیشتر علاوه بر تاسیس دفتر و مغازه می توانید یک سایت در زمینه اجرا هوشمند سازی راه اندازی کنید. با اینکار مشتریان شما از یک منطقه یا شهر به کل کشور تبدیل می شوند.

دقت داشته باشید که هر چه مغازه مغازه و دفتر شما لوکس تر باشد، میزان مشتریان شما بیشتر شده و از این طریق درآمد بالاتری خواهید داشت. برای جذب مشتریان بیشتر تبلیغات را فراموش نکنید، می توانید در شبکه های اجتماعی یا سایت هایی مانند دیوار و شیپور به معرفی خدمات و کسب و کار خود کنید. تبلیغات چاپی ( تراکت، بنر، پوستر و غیره) از دیگر روش هایی است که برای تبلیغات می توانید کمک بگیرید. مشتری مداری، سرعت و دقت در کار، ارائه خدمات رقابتی، ارائه قیمت مناسب و رقابتی از دیگر فاکتورهایی است که بر میزان درآمد و موفقیت شما در این شغل تاثیر گذار است.

یادگیری مهم ترین عامل موفقیت در شغل هوشمند سازی ساختمان

همانطور که اشاره شد این شغل یکی از تخصصی ترین مشاغل می باشد. این موضوع مهارت را به یکی از مهم ترین فاکتور برای موفقیت در این شغل تبدیل کرده است. با شرکت در دوره های هوشمند سازی در آموزشگاهی معتبر می توانید در مدت زمانی کوتاه با کلیه مراحل و نکات لازم برای پیاده سازی پروژه های هوشمند سازی آشنا شده وارد بازار کار شوید.

بازار کار هوشمند سازی در ایران

امروزه به دلیل مشغله های کاری و گسترش تکنولوژی، مردم به هوشمند سازی ساختمان روی اورده اند چرا که موجب اسایش و راحتی می شود. در شهر های پر جمعیت و بزرگ کشورمان مانند تهران، مشهد، اصفهان، شیراز ،تبریز و غیره ساختمان های هوشمند و اینترنت اشیا جایگاه ویژه ای پیدا کرده و بسیار پر کاربرد شده است

همان طور که می دانید پیاده کردن پروژه های هوشمند سازی ساختمان کاری تخصصی است و به دانش و مهارت بالایی در زمینه های مختلف مانند برق، الکترونیک، مکانیک، عمران، معماری، سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر احتیاج دارد و با گسترش این تقاضا ها نیاز به افراد متخصص این حرفه بیش از پیش دیده می شود و بازار کار گسترده ای پیش رو دارد. از آن جایی که افراد کمی در این رشته تخصص دارند اگر بتوانید به صورت کامل صفر تا صد کار را یاد بگیرید و تسلط کافی داشته باشید می توانید به درامد بالایی در این زمینه دست پیدا کنید.

در حقیقت فردی که وارد این حرفه می شود برای راه اندازی تجهیزات برقی و برنامه نویسی کنترلرها باید در زمینه برق و سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر اطلاعات کافی داشته باشد و برای شناخت تاسیسات به کار رفته در ساختمان اطلاعات مکانیکی مورد نیاز است.

شما می توانید پس از کسب مهارت برای شرکت هایی که نیاز به متخصص در زمینه هوشمند سازی ساختمان دارند رزومه خود را ارسال کنید و به استخدام شرکت ها در بیایید. همچنین می توانید در وب سایت هایی مانند آچاره، استاد کار و غیره ثبت نام  کنید و از این طریق به صورت تمام وقت یا پاره وقت  با آن ها همکاری کرده و درآمدزایی داشته باشید.

از دیگر عواملی که باعث افزایش پروژه های هوشمند سازی و به دنبال آن افزایش درامد می شود ارتباطات است. یعنی باید به فروشگاه های تجهیزات هوشمند سازی ساختمان یا مدیران پروژه ساختمان ها بسپارید که هر کسی به متخصص در این زمینه نیاز داشت شما را معرفی کنند.

پیاده سازی هوشمند سازی ساختمان هم مانند سایر مشاغل نیاز به تبلیغات دارد. پس با تبلیغات در فضای مجازی مانند تلگرام و اینستا گرام و همچنین با تبلیغات میدانی مانند پخش کردن تراکت چاپ بنر و ارائه پیشنهادهای ویژه می توانید مشتریان زیادی جذب کنید. همچنین می توانید به صورت حضوری به ساختمان ها شرکت ها و ادارات و غیره مراجعه کنید و مزیت ها ی هوشمند سازی ساختمان را برای آن ها توضیح دهید و جذب مشتری کنید. در این صورت باید هم سطح مشتری شوید و با توجه به طبقه اجتماعی اون صحبت کنید و مشاوره بدهید.

اگر سرمایه اولیه داشته باشید می توانید پس از کسب گواهینامه مهارت برای دریافت مجوز اقدام کنید و دفتر هوشمند سازی ساختمان افتتاح کنید که در این صورت مشتریان زیادی جذب می کنید. در صورتی که اطلاعات کافی و به روز از تمام جوانب هوشمند سازی ساختمان داشته باشید می توانید به عنوان مدرس در آموزشگاه ها به تدریس این حرفه مشغول شوید.

چگونه وارد بازار کار هوشمند سازی ساختمان شویم؟

برای ورود به بازار کار این رشته باید با نحوه سیم کشی ساختمان، روش نصب دوربین های مدار بسته و دزدگیر ، همچنین شیوه  نصب سیستم های اعلام حریق، برنامه نویسی و سخت افزار کامپیوتر اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید پروژه های هوشمند سازی ساختمان را پیاده کنید.

روش های مختلفی برای یاد گیری این حرفه وجود دارد. به طور مثال می توانید به عنوان شاگرد در کنار فردی که در زمینه تخصص دارد فعالیت کنید تا مراحل کار را یاد بگیرید. اما این روش زمان زیادی طول می کشد و از آن جایی که هوشمند سازی پروسه ی طولانی دارد ممکن است به راحتی و به سرعت نتوانید به عنوان متخصص وارد بازار کار شوید.

روش دیگر شرکت در دوره های آموزشی است که در آموزشگاه های فنی و حرفه ای توسط اساتید مجرب به صورت تئوری و عملی برگزار می شود و تمام مراحل کار را در محیطی شبیه به محیط واقعی  به شما آموزش می دهند و در نهایت ازمونی برگزار می کنند که در صورت قبولی در آن آزمون گواهینامه پایان مهارت برای شما صادر می شود.

درآمد هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان پروژه ای تخصصی است و با گسترش صنعت ساختمان نیاز به متخصصین این رشته بیشتر است و به جرات می توان گفت بازار کار این رشته هنوز اشباع نشده است. از این رو درامد فرد رابطه مستقیمی با میزان مهارت او دارد. اما به طور میانگین هر فرد با ورود به بازار کار این رشته می تواند ماهانه حدود 10   تا 20 میلیون تومان درامد کسب کند.

عوامل زیادی بر روی درآمد هوشمند سازی ساختمان تاثیر دارد به طور مثال درآمد هوشمند سازی از ساختمانی با متراژ پایین تر مسلما کمتر از خانه های ویلایی و متراژ بالاتر است. همچنین سطح هوشمند سازی بر درآمد آن تاثیر می گذارد برخی افراد ترجیح می دهند فقط بخشی از سیستم های خانه هوشمند شود مثلا هوشمند سازی ساختمان را فقط برای سیستم های گرمایشی و سرمایشی پیاده کنند اما گاهی فرد تمایل دارد همه ی سیستم ها هوشمند شود. این عوامل  باعث اختلاف هزینه تمام شده فرد می شود. بنابراین مقدار دقیقی را برای درآمد سیستم هوشمند را نمی توان بیان کرد.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

در حال حاضر تجهیزاتی که از کشور های چین و اروپا وارد می شود برای  هوشمند سازی ساختمان ها به کار می رود علاوه بر این ایران هم توانسته دست به تولید این قطعات و تجهیزات بزند که در مقایسه با اجناس چینی و اروپایی کیفیت بالاتری دارد و از پشتیبانی بهتری بهره می ‎برند. برخی از این تجهیزات ساختمان هوشمند عبارت اند از:

  • هسته مرکزی که بین سایر تجهیزات ارتباط برقرار می کند تا دستورات از پیش تعیین شده را اجرا کنند.
  • رله ها که در ساختمان های هوشمند وظیفه قطع و وصل جریان برق مصرفی سایر تجهیزات را بر عهده دارد.
  • سنسورها که همانند حواس پنج گانه انسان اطلاعات را از محیط می گیرند و به هسته مرکزی ارسال می کنند . ساختمان های هوشمند انواع مختلفی سنسور دارند مانند سنسور های حرکتی، سنسور های رطوبت، اکسس کنترل، سنسور های دما برای تعیین درجه حرارت، مکنت برای تشخیص باز و بسته بودن در، ارسال کننده های امواج مادون قرمز و رادیویی برای کنترل تلویزیون و درب پارکینگ، نشت آب و تشخیص گاز. سنسورها ورودی و خروجی های مختلفی دارند و سیگنال های آن به صورت آنالوگ، دیجیتال و خاص هستند.
  • پنل دیواری که به تجهیزاتی مانند سیستم ها گرمایشی و سرمایشی، روشنایی و غیره متصل می شود و در انواع مختلفی موجود است.
  • ترموستات که دمای خانه و مقدار مصرف انرژی سیستم های ساختمان هوشمند را کنترل می کند و به این وسیله باعث کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن می شود.

منبع: خانه هوشمند اپل هوم کیت

دکمه بازگشت به بالا