برترین های ترند روزعلمی و پزشکی

در زمان فروش جواهر ضرر برلیان بیشتر است یا اتمی؟

نگین اتمی یکی از وسایل تزیینی است که برای جلوه‌بخشیدن به طلا از آن استفاده می‌شود. این ابزار بیشتر در انگشترهای ظریف یا سرویس‌های عروس کاربرد دارد. بیشتر خریداران طلای نگین دار و نیز تازه‌عروس‌هایی هستند که می‌خواهند یک سرویس نسبتا ارزان ولی چشمگیر را انتخاب کنند. در مقابل، برلیان یکی از است که از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی با نگین اتمی داشته و در بیشتر موارد با آن اشتباه گرفته می‌شو. جواهری حقانی در این مقاله قصد دارد به بررسی تفاوت نگین اتمی با برلیان بپردازد و نحوه تشخیص آن‌ها از یکدیگر را توضیح دهد. قبل از خرید حلقه ازدواج این مقاله را تا انتها بخوانید.

نگاهی نزدیک‌تر به نگین اتمی و برلیان

نگین اتمی توسط انسان ساخته‌شده است و رنگ شفافی دارد. این نوع نگین می‌تواند جلوه خوبی به جواهرات مختلف مانند سینه‌ریز، ببخشد و از نظر قیمت نیز نسبتا مناسب است. به‌همین دلیل بیشتر افرادی که قصدشان از خرید طلا و جواهرات سرمایه‌گذاری نیست و بیشتر به ظاهر طلا اهمیت می‌دهند، طلاهای نگین‌دار را خریداری می‌کنند. این در حالی‌است که برلیان یک نوع سنگ قیمتی است. سنگی هم‌تراز با الماس و یاقوت که سال‌ها زمان می‌برد تا به‌وجود آمده و بتواند برای استفاده بر روی انواع جواهرات ساخته و پرداخته شود. به‌همین دلیل قیمت آن نسبت به نگین اتمی بسیار بالاتر است.

تفاوت نگین اتمی با برلیان از نظر ظاهری

نگین اتمی می‌تواند همانند یک منشور عمل‌کرده و طیف‌های مختلف نور را از هم جدا کند. رنگ این نوع نگین بسیار شفاف بوده و رنگی که از آن بازتاب می‌شود همانند رنگین‌کمان است. با این حال سنگ برلیان ظاهر نسبتا کدرتری داشته و شفافیت نگین اتمی را دارا نیست. به علاوه رنگ‌هایی که در اثر بازتاب نور از این نوع سنگ به وجود می‌آیند، کمی تیره و کدر هستند.

با این‌حال به دلیل شباهت‌های ظاهری میان سنگ اتمی و برلیان، تشخیص آن‌ها از این راه بسیار دشوار بوده و نیاز به تخصص و تجربه زیادی دارد. همچنین در مواردی ممکن است سنگ برلیانی که در مختلف استفاده می‌شود، کیفیت خوبی نداشته باشد. در نتیجه به همان نسبت نیز ارزش آن کاهش پیدا کند.

نگین اتمی با برلیان در هنگام خرید و فروش طلا

بیشتر طلافروشی‌های معمولی هر دو نوع سرویس با طلای نگین‌دار و منقش به سنگ‌های برلیان را در سبد فروش خود دارند. اما متاسفانه برخی از افراد کلاه‌بردار از ناآگاهی افراد استفاده کرده و سرویس‌های نگین‌دار را به نام برلیان به مشتری می‌فروشند. نگین اتمی از آنجا که ساخته دست انسان است، قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به برلیان دارد.

به‌همین دلیل جواهرات یا سرویس‌هایی که با این نوع نگین تزیین شده‌اند، قیمت کمتری نسبت به جواهرات دارای برلیان دارند. این تفاوت در قیمت هنگام فروش طلا بیشتر به چشم می‌آید. زمانی که شما برای فروش طلای نگین دار به طلافروشی مراجعه می‌کنید، اولین کاری که انجام می‌دهد جدا‌کردن نگین‌ها است.

در واقع تعیین وزن و قیمت طلای شما پس از جدا‌کردن نگین‌ها انجام می‌شود. این در حالی‌است که در زمان خرید طلای شما با وجود نگین‌ها وزن شده و قیمت آن به شما اعلام می‌شود. به همین دلیل بیشتر متخصصان حوزه طلا توصیه می‌کنند که اگر به جز جنبه ظاهری، جنبه سرمایه‌گذاری طلا نیز برایتان اهمیت دارد، باید از خرید طلای نگین دار خودداری کنید. زیرا این نوع طلا معمولا افت قیمت زیادی به دنبال خواهد داشت.

این در حالی است که در زمان فروش جواهرات مزین به سنگ‌های برلیان، قیمت این نوع سنگ‌ها نیز به دلیل ارزش بالایی که دارند در قیمت کل طلا محاسبه می‌شود. هرچند که ممکن است درصدی از قیمت این سنگ‌ها کاسته شود. که البته این فرایندی است که هنگام فروش انواع مسکوکات طلا اتفاق می‌افتد.

چگونه می‌توانیم تفاوت نگین اتمی با برلیان را تشخیص دهیم؟

اگر توانایی خرید جواهرات مزین به برلیان را ندارید، احتمالا هیچ‌گاه چنین نیازی پیدا نخواهید کرد. ‌اما اگر می‌خواهید یک سرمایه‌گذاری موفق داشته باشید و پول خود را در راه درست خرج کنید، این قسمت را با دقت مطالعه کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص نگین اتمی از برلیان اعتماد به چشم‌هایتان است.

شما می‌توانید زمانی که برای خرید یک سرویس یا جواهر دارای برلیان مراجعه می‌کنید، یکی از جواهرات نگین‌دار خود را به‌همراه ببرید. به این ترتیب می‌توانید ظاهر این دو را با یکدیگر مقایسه کرده و به اصل یا تقلبی‌بودن نگین برلیان پی ببرید.اما اگر چنین توانایی و تجربه‌ای را در خود نمی‌بینید، بهتر است از راه‌های تخصصی‌تر و مطمئن‌تر استفاده کنید.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید امتحان کنید، گرفتن نگین برلیان روبروی آینه است. پس از اینکه نگین را روبروی آینه گرفتید، باید بازدم خود را به آن بزنید یا به عبارت بهتر «ها» کنید. اگر قطرات بخار دهانتان همان‌طور که بر روی آینه تشکیل می‌شود، بر روی نگین نیز تشکیل شود یعنی نگین تقلبی بوده یا کیفیت پایینی دارد.
روش دیگر برای تشخیص تفاوت نگین اتمی با برلیان، استفاده از یک لیوان آب است. سنگ برلیان دارای چگالی زیادی بوده و در داخل آب فرو‌می‌رود، اما نگین‌های اتمی بر روی آب می‌مانند.

نکته مهم اینجا است که این روش‌ها زمانی کارایی دارند که نگین یا سنگ به صورت جداگانه به شما عرضه شوند. در نتیجه تشخیص برلیان اصل در زمانی که بر روی یک قطعه طلا به کار رفته کار دشواری است. به همین دلیل بهترین راه حل این است که برای خرید به یک طلافروشی مطمئن و معتبر مراجعه کنید تا بتوانید از کیفیت و صحت خرید خود اطمینان حاصل کنید.

راهنمای خرید و فروش طلا و جواهرات + نکات

اگر قصد خرید و یا فروش جواهرات را دارید، با این مقاله با همراه باشید. تا شما را با نکته ها و راهنمای خرید و فروش طلا و جواهرات آشنا می کنیم.

اگر قصد خرید جواهرات دارید، باید بدانید که از هر مغازه ای نباید آن ها را بخرید. جواهرات دارای شناسنامه هستند. و در هنگام فروش باید شناسنامه به همراه آن ها باشد تا ارزش داشته باشند. هرگز جواهرات دست دوم را نیز بدون شناسنامه نخرید.

به شناسنامه جواهر توجه کنید.

یکی از نکات بسیار مهم برای شما به عنوان مشتری، شرایط بازگرداندن طلا است. این که در هنگام فروش جواهر چقدر سود یا ضرر می کنید. همچنین شناسنامه جواهر نیز به شما این اطمینان را میدهد که یک جواهر با اصالت را خریداری کرده اید.

همیشه از جواهرفروشی معتبر خرید کنید. قبل از خرید جواهرات، آن ها را خوب بشناسید. تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

استفاده از سنگ های قیمتی در جواهرسازی و ساخت اشیا تزیینی از دیر باز کاربرد فراوانی داشته و امروزه هم همین جریان ادامه دارد. انوع سنگ های قیمتی همچون: زمرد، سنگ برلیان، سنگ فیروزه، زمرد، عقیق، زبرجد از محبوب ترین کانی ها در جهان به شمار می آیند. جواهرات برلیان، زیبایی و ظرافت فوق العاده ای دارند. به لحاظ قیمت یک انگشتر مردانه با نگین برلیان بسیار با ارزش تر از انگشتر عقیق یا فیروزه است.

در زمان فروش جواهر ضرر برلیان بیشتر است یا اتمی ؟

در هنگام خرید و فروش طلا، بیشتر طلافروشی های معمولی هر دو نوع سرویس با طلای نگین دار و منقش به سنگ های برلیان را در سبد فروش خود دارند. اما متاسفانه برخی از افراد کلاه‌بردار از ناآگاهی افراد استفاده کرده و سرویس های نگین دار را به نام برلیان به مشتری می فروشند. نگین اتمی از آنجا که ساخته دست انسان است، قیمت بسیار پایین تری نسبت به برلیان دارد.

به همین دلیل جواهرات یا سرویس هایی که با این نوع نگین تزیین شده اند، قیمت کمتری نسبت به جواهرات دارای برلیان دارند. این تفاوت در قیمت هنگام فروش طلا بیشتر به چشم می آید. زمانی که شما برای فروش طلای نگین دار به طلافروشی مراجعه می کنید، اولین کاری که انجام می دهد جدا‌کردن نگین ها است.

در واقع تعیین وزن و قیمت طلای شما پس از جدا‌کردن نگین ها انجام می شود. این در حالی است که در زمان خرید طلای شما با وجود نگین‌ها وزن شده و قیمت آن به شما اعلام می‌شود. به همین دلیل بیشتر متخصصان حوزه طلا توصیه می‌کنند که اگر به جز جنبه ظاهری، جنبه سرمایه‌گذاری طلا نیز برایتان اهمیت دارد، باید از خرید طلای نگین دار خودداری کنید. زیرا این نوع طلا معمولا افت قیمت زیادی به دنبال خواهد داشت.

این در حالی است که در زمان فروش جواهرات مزین به سنگ‌های برلیان، قیمت این نوع سنگ‌ها نیز به دلیل ارزش بالایی که دارند در قیمت کل طلا محاسبه می‌شود. هرچند که ممکن است درصدی از قیمت این سنگ‌ها کاسته شود. که البته این فرایندی است که هنگام فروش انواع مسکوکات طلا اتفاق می افتد.

نکات مهم برای خرید جواهرات دست دوم :

اگر می خواهید بخشی از تاریخ یک جواهر منحصر به فرد باشید، خرید قطعات دست دوم ایده خوبی است. همچنین انتخاب خوبی برای دریافت جواهرات با کیفیت خوب با هزینه کمتر است.

نرخ یک جواهر در زمان مالکیت کاهش می یابد و آن را ارزان تر از جواهر نو می کند. در حالی که قیمت ممکن است عامل اصلی انتخاب جواهرات دست دوم باشد، مزایای متعدد دیگری نیز وجود دارد. در این مقاله به این می پردازیم که خرید جواهرات دست دوم شامل چه مواردی می شود.

مزایای جواهرات دست دوم :

ارزش عالی برای پول. بیشتر جواهرات دست دوم فروخته شده نسبتا نو هستند. فروشندگان مختلف دلایل مختلفی برای فروش آنها دارند. هنگامی که جواهرات در اختیار شما قرار می گیرد، قیمت به طور چشمگیری کاهش می یابد. بنابراین، شما ارزش بهتری برای جواهراتی که از قبل متعلق به خود هستند، در مقایسه با جواهرات جدید با همان قیمت، دریافت خواهید کرد.

این یک عمل دوستدار محیط زیست است. خرید یک قطعه جواهرات از قبل به معنای تقاضای کمتر برای جواهرات جدید است، بنابراین استخراج معدن کاهش می یابد. استخراج معادن تاثیر بسزایی بر محیط زیست دارد. خرید جواهرات دست دوم باعث کاهش فعالیت های معدنی می شود. مطمئناً این یک انتخاب پایدار است.

شما به راحتی می توانید قطعات قدیمی را پیدا کنید. بیشتر قطعات از قبل دارای سابقه تاریخی هستند. برخی حتی ممکن است چندین قرن قدمت داشته باشند. اگر خوش شانس باشید، ممکن است قطعات عتیقه ای را بیابید. چنین قطعاتی در نوع خود بی نظیر هستند و اگر به مد برگردند، می توانند ارزش زیادی داشته باشند.

قطعات پیش ساخته منحصر به فرد هستند. بیشتر جواهرات از قبل متعلق به آنتیک هستند. بنابراین، تقریبا غیرممکن است که شخص دیگری را با ماکت قطعه ای که خریداری می کنید به دست آورید. جواهرات در دوران باستان در دسته های کوچک و سبک های منحصر به فرد ایجاد می شدند که امروزه به سختی می توان به آنها دسترسی داشت.

مواد بادوام. بیشتر جواهرات از قبل متعلق به مدت طولانی است که وجود داشته اند. این به سادگی به این معنی است که آنها از مواد با کیفیت بالا و ماندگاری طولانی ساخته شده اند. بیشتر جواهرات عتیقه از مواد طبیعی ساخته می شدند تا جواهرات جدید که عمدتاً از مواد ساخته شده توسط انسان ساخته شده اند.

با در نظر گرفتن این مزایای قطعات دست دوم در میان سایر موارد، بدیهی است که هر کسی که به جواهرات عتیقه علاقه دارد، مطمئناً باید جواهرات از قبل متعلق به خود را انتخاب کند. علاوه بر این، قطعات از قبل دارای پیشینه تاریخی غنی هستند که یک جنبه فریبنده است.

همانطور که خرید جواهرات از پیش ساخته شده بهترین گزینه است، همچنین عاقلانه است که مراقب اصالت آنها باشید.

همیشه بدانید قیمت انگشتر برلیان دست دوم از انگشتر برلیان نو بیشتر است. بنابراین اگر طلا و جواهرات دست دوم سالم پیدا کردید، بخرید.

ویژگی های جواهرات دست دوم معتبر :

علامت مشخصه را بررسی کنید. اولین کاری که باید هنگام خرید جواهرات از قبل انجام دهید، تایید علامت مشخصه آن است. قطعه باید دارای مهری باشد که عیار فلزی را که معمولاً به صورت 14ct(585) نشان می دهد، نسبت به قیراط نشان می دهد. جواهرات نقره ای نیز دارای نشانه ای هستند.

تست آهنربا انجام تست آهنربا نیز راهی معتبر برای تایید اصالت جواهرات دست دوم است. این آزمایش شامل بررسی این است که آیا آهنربا می تواند قطعه را جذب کند یا خیر. آهنربا هیچ تاثیری بر طلای اصلی ندارد.

مستندات را تایید کنید باید سندی برای پشتیبان گیری از جواهرات دست دوم وجود داشته باشد. با این حال، اسناد را می توان جعل کرد. در این زمینه عاقلانه است که مطمئن شوید اسناد معتبر، اصلی و عاری از هرگونه خطا هستند. اشکالاتی مانند چاپ تار، خطاهای چاپ و همچنین دستور زبان و املای ضعیف یک پرچم قرمز است. این به سادگی به این معنی است که اسناد باید با چشم عقابی بررسی شوند.

علائم مارک را بررسی کنید. قبل از خرید یک قطعه از قبل، باید به مارک آن توجه کنید. محصولات جواهرات دارای مهر مشخصه شرکت هستند. عاقلانه است که قبل از خرید یک قطعه دست دوم، ویژگی برند را بررسی کنید.

از جواهرات فروشی های معتبر خرید کنید. فروشگاهی که برای خرید انتخاب می کنید بسیار مهم است. خرید جواهرات دست دوم را از فروشگاه های معروفی که این خدمات خاص را ارائه می دهند، در نظر بگیرید. فروشگاه های معتبری که برای مدت طولانی اقدام به فروش قطعات پیش ساخته دارند، گزینه های بیشتری به سلیقه شما خواهند داشت.

نکاتی که هنگام فروش جواهرات و طلا باید رعایت کنید :

  • هنگام فروش طلا و جواهرات خود به مغازه های معتبر که به صورت خرده فروشی خرید و فروش دارند، بفروشید.
  • باید هنگام قیمت گذاری، قیمت شفافی را به شما ارائه بدهند.
  • به دنبال بالاترین پیشنهاد ممکن باشید. طلا و جواهرات را به صورت مدت دار و … نفروشید.
  • در هنگام فروش طلا و جواهرات خود باید خیلی مراقب باشید. مراقب اطراف و مراقب اینکه سرتان کلاه نگذارند.
  • دقت کنید اگر برای پس انداز قصد خرید طلا دارید، سعی کنید از طلاهایی که مزد ساخت کمتری دارند، خریداری کنید. تا در زمان فروش میزان زیادی از پول شما از بین نرود.
  • قیمت هر گرم جواهر، بستگی به سنگ و قیمت طلای روز دارد و متغییر هست.
دکمه بازگشت به بالا