اجتماعیبرترین های ترند روز

آیا مضرات چسب آکواریوم خطرآفرین است؟

آیا چسب آکواریوم برای ماهی ها و آبزیان مضر است؟

تا زمانی که ژل چسب آکواریوم خشک نشده باشد مانند دیگر موجودات زنده برای ماهی ها هم مضر خواهد بود. اما برای اطمینان بهتر است بعد از چسباندن چسب آکواریوم دو الی سه روز صبر کرده تا چسب خشک شود. سپس ماهی ها را به آکواریوم منتقل کنید. جهت خرید چسب آکواریوم لطفا کلیک  کنید. باید به این نکته توجه داشت چسب آکواریوم را روی سطوح متخلخلی چون شن، سنگ یا پارچه استفاده نکنید. چرا که روی این سطوح چسب آکواریوم یا سیلیکون به راحتی نمی چسبد و ممکن است چسب به آرامی داخل آب آکواریوم حل شود. همانطور که قبلا نیز گفته شد حل شدن چسب آکواریوم در آب مصرفی چه برای ماهی ها چه برای سایر موجودات زنده مضر است.

آیا استنشاق بوی چسب آکورایوم مضر است؟

استنشاق بوی موادی که در آن ترکیبات شیمیایی داشته باشد نه فقط در چسب آکواریوم در همه مواد مضر است خصوصا برای کسانی که به بیماری های تنفسی مانند آسم و مبتلا هستند و یا افراد عادی که به طور متوالی در معرض استنشاق مواد شیمیایی قرار می گیرند می تواند مضر باشد بنابراین توصیه می شود قبل از مصرف حتما از ماسک استفاده کنید و افراد مبتلا به بیماری های تنفسی در مجاورت این تا زمانی که بوی چسب از بین نرفته است قرار نگیرند.

نکات ایمنی برای پیشگیری از مضرات چسب آکواریوم

-هنگام کار حتما از دستکش استفاده شود.

-از در حین کار استفاده کنید

-بدون تفنگ و گان مخصوص چسب را استفاده نکنید

-اگر دچار بیماری تنفسی هستید با چسب آکواریوم کار نکنید

-تا قبل از اینکه چسب کاملا خشک نشده است روی آن آب نریزید و مواد خوراکی کنارش قرار ندهید.

-زمان استفاده از چسب به هیچ عنوان دست به صورت یا چشم نزنید.

-بعد از اتمام کار با چسب دشتگاه تهویه را روشن کرده و پنجره ها و درب ها را باز کنید. -منتظر بمانید چسب خشک شود سپس ازسطح مورد نظر استفاده کنید.

چسب آکواریوم در چه زمانی مضر است؟

چسب آکواریوم فقط در صورتی برای ماهی شما مضر خواهد بود که آن را مصرف کند. بنابراین، هر زمان که از این چسب در مخزن خود استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که ماهی خود را از مصرف آن دور می‌کنید. اگر ماهی شما چسب آکواریوم مصرف کند، می تواند عوارضی ایجاد کند و آن‌ها را از بین ببرد. پس از زدن به آکواریوم خود، باید منتظر بمانید تا چسب سفت شود. با افزودن کمی آب به چسب می توانید روند سفت شدن را تسریع کنید.

وقتی چسب سفت شد، اکنون می توانید آب و ماهی خود را به آکواریوم اضافه کنید. شما باید مطمئن شوید که هیچ تکه ای از چسب در آب شناور نیست. اگر ماهی شما این تکه‌ها را ببلعد، می تواند به آبشش های خود برسد و ماهی را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین می تواند به سایر اندام های حیاتی ماهی برسد و عوارضی ایجاد کند. همچنین اگر به اندام های ظریف ماهی برسد می تواند ماهی را بکشد. هنگام استفاده از چسب آکواریوم در مخزن ماهی خود باید مراقب باشید و از ایمنی ماهی خود اطمینان حاصل کنید. هنگامی که چسب خشک شد، برای ماهی شما غیر مضر و غیر سمی می شود.

روش صحیح استفاده از چسب آکواریوم

حالا که فهیدیم عوارض چسب آکواریوم برای ماهی وجود ندارد،شما باید بدانید که چگونه به آکواریوم خود چسب سیلیکونی بزنید. استفاده از چسب آکواریوم روی آکواریوم شما، نیاز دارد که مراحل ساده اما مستقیم را دنبال کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که  آکواریوم را از آلودگی تمیز کنید. سطح کثیف یا روغنی می تواند از چسبیدن چسب به یکدیگر جلوگیری کند. می توانید آن را با یک دستمال و آب تمیز کنید تا آلودگی و روغن از روی آن پاک شود. پس از تمیز کردن ، باید یک لایه نازک چسب به سطحی که می خواهید بچسبانید بمالید. پس از افزودن چسب به آن ، باید سطحی را که می خواهید بچسبانید به هم وصل کنید. قبل از اینکه آن‎هاسطح را به هم بچسبانید، باید پس از زدن چسب سریع باشید تا سفت شود.

پس از اتصال قطعاتی که می‌خواهید به هم بچسبانید، باید آن‌ها را ثابت نگه دارید تا به هم متصل شوند. می توانید حدود 20 تا 30 ثانیه آن را ثابت نگه دارید تا چسب سفت شود و قطعات را در کنار هم نگه دارد. با افزودن مقدار کمی آب می توانید فرآیند سخت شدن را تسریع کنید. پس از چسباندن قطعات به یکدیگر، می توانید آب را به آکواریوم اضافه کنید تا بررسی کنید که آیا این کار را به درستی انجام داده‌اید یا خیر. اگر ترک نشتی نداشته باشد، چسب سیلیکونی را با موفقیت به آکواریوم خود زده اید

موارد استفاده از چسب آکواریوم چیست؟

پیش از اینکه درباره مضرات چسب آکواریوم صحبت کنیم، باید موارد استفاده از آن را بدانید. در صورتی که از این نوع چسب به شیوه‌ای درست و برای فضاهای درست استفاده کنید، می‌توانید مطمئن باشید که ضرری نخواهد داشت و سلامتی شما یا ماهی‌هایتان را تهدید نمی‌کند. مهم‌ترین مواد استفاده از چسب آکواریوم عبارتند از:

 • درزگیری سطوح و پر کردن ترک‌ها
 • چسباندن سطوح مختلف به یکدیگر
 • ایجاد عایق حرارتی و رطوبتی روی سطوح

آنچه گفته شد متداول‌ترین موارد استفاده از چسب آکواریوم بود و ممکن است این چسب برای کاربردهای دیگر هم استفاده شود. به طور کلی با استفاده از این محصول در سطوحی که با آب و مواد خوراکی در تماس نیستند، استفاده کنید، مضرات چسب آکواریوم را به حداقل خواهید رساند.

آیا مضرات چسب آکواریوم خطرآفرین است؟

پیش از هرچیز برچسب روی چسب آکواریوم را مطالعه کنید. تفاوت فرمولاسیون و ترکیباتی که کارخانه‌های مختلف استفاده می‌کنند، باعث تفاوت در مضرات چسب آکواریوم آن‌ها می‌شود. به طور کلی چسب آکواریوم بعد از خشک شدن به یک لایه سیلیکونی که فقط درزها را پوشانده تبدیل می‌شود، پس ضرری ندارد.

تا پیش از خشک شدن کامل سیلیکون باید به مضرات چسب آکواریوم توجه داشته باشید، زیرا احتمال ترکیب شدن مواد شیمیایی آن با آب یا مواد خوراکی وجود دارد. حساسیت‌های پوستی، آسیب به چشم و دستگاه تنفسی مهم‌ترین مضرات چسب آکواریوم هستند. البته تا زمانی که چسب مستقیما با چشم یا پوست تماس نداشته باشد یا بوی آن برای چند ساعت متوالی استشمام نشود، مشکلی ایجاد نخواهد شد. مضرات چسب آکواریوم بعد از خشک شدن تنها در صورتی ادامه خواهد داشت که بلعیده شود. پس اگر درزهای خانه را با چسب آکواریوم پوشانده‌اید، مراقب کودکان و حیوانات خانگی خود باشید تا چسب را از سطح جدا نکنند و تکه‌های آن را نخورند.

در پاسخ به سوال ایا چسب اکواریوم برای ماهی ضرر دارد باید بگوییم چسب آکواریوم به گونه‌ای ساخته می‌شود که برای ماهی‌ها ضرری نداشته باشد و حتی اگر مقدار کمی از آن هم در آب حل شود، مشکلی برای ماهی‌ها ایجاد نمی‌کند. مضرات چسب آکواریوم برای ماهی‌ها هم مانند مضرات آن برای سایر موجودات زنده است. یعنی تا زمانی که به صورت مستقیم با ژل چسب آکواریومی که هنوز خشک نشده، تماس نداشته باشند، مشکلی برایشان ایجاد نمی‌شود.

برای اطمینان از سلامت ماهی‌ها، بعد از چسباندن آکواریوم دو الی سه روز صبر کنید تا چسب کامل خشک شود. سپس ماهی‌ها را به آکواریوم جدید منتقل کنید. در این صورت می‌توانید اطمینان داشته باشید چسب آکواریوم برای ماهی ضرر ندارد. اگر هم می‌خواهید سریع‌تر از آکواریوم استفاده کنید، می‌توانید بعد از ۳۶ ساعت ماهی‌ها را به آکواریوم منتقل کنید. بهتر است از چسب آکواریوم روی سطوح متخلخلی چون شن، سنگ یا پارچه استفاده نکنید. زیرا این سطوح با استفاده از خوب نمی‌چسبند و همچنین ممکن است بعد از آن چسب به آرامی داخل آب آکواریوم حل شود. یکی از علت‌های مضرات چسب آکواریوم برای ماهی‌ها و انسان‌ها، حل شدن در آب مصرفی آن‌هاست.

آیا چسب آکواریوم سمی است؟

برای برخی افراد سوال است که آیا چسب آکواریوم سمی است؟ ترکیبات شیمیایی موجود در تمام چسب‌ها برای بدن انسان و سایر موجودات زنده سمی هستند. برخی از آن‌ها مانند اسید، حتی اگر با پوست هم تماس داشته باشند، به آن آسیب می‌رسانند. اما برخی دیگر تا زمانی که وارد دستگاه گوارش، تنفس و… نشده باشند، مشکلی ایجاد نمی‌کنند. چسب آکواریوم جزو دست دوم است، بنابراین منظور از سمی بودن آن، این نیست که به هیچ وجه نباید استفاده شود. با رعایت نکات ایمنی و استفاده اصولی از چسب آکواریوم، دغدغه‌ای بابت چسب آکواریوم سمی و غیرسمی نخواهید داشت.

عوارض بوی چسب آکواریوم چیست؟

یکی از مضرات چسب آکواریوم، بویی است که از آن در فضا متصاعد می‌شود. تنفس طولانی مدت در فضایی که بوی چسب آکواریوم در آن پراکنده شده، برای ریه مضر است. عوارض بوی چسب آکواریوم افرادی که به بیماری‌‌های تنفسی مانند آسم و برونشیت مبتلا هستند را بیشتر درگیر می‌کند. پس اگر این بیماری‌ها را دارید، کار با چسب آکواریوم را به فرد دیگری واگذار کنید. اگر هم در اطرافتان چنین فردی حضور دارد، از او بخواهید تا زمانی که بوی چسب از بین نرفته، بیرون از فضا بماند. بهتر است افراد سالم هم برای پیشگیری از عوارض بوی چسب آکواریوم از ماسک‌های صنعتی شیمیایی استفاده کنند.

اگر در فضایی که بوی چسب وجود دارد، علائمی چون تنگی نفس، سرفه و درد در قفسه سینه احساس کردید، سریع از فضا خارج شوید و در معرض هوای آزاد قرار بگیرید. این موارد از عوارض بوی چسب آکواریوم و استنشاق آن هستند. ضرر چندانی ندارد؛ زیرا وارد آب نمی‌شود. بنابراین حتی اگر ماهی‌ها را در فضایی که بوی چسب وجود دارد، قرار دهید، دچار مشکل نخواهند شد. البته مطمئن شوید که فرایند اکسیژن رسانی به ماهی‌ها به صورت کامل انجام می‌شود و آبی که در آن قرار دارند، تمیز است. در این صورت تا زمان خشک شدن چسب و آماده شدن آکواریوم آسیب نمی‌بینند.

با رعایت نکات ایمنی می‌توانید مطمئن باشید از مضرات چسب آکواریوم در امان خواهید بود. همانطور که گفتیم، این چسب فقط تا زمانی که خشک نشده باشد مضر است. پیشنهاد می کنیم مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله به طور مفصل در مورد  روش‌های ساده و خانگی از بین بردن بوی چسب آکواریوم صحبت کرده ایم.

نکات ایمنی که به پیشگیری از آسیبهای احتمالی کمک میکند

نکات ایمنی که به پیشگیری از آسیبهای احتمالی کمک میکند را در ادامه بیان می‌‌کنیم.

 • هنگام کار با چسب دستکش کار بپوشید.
 • اگر چسب‌ کاری می‌کنید یا در فضایی کار می‌‌کنید که بوی چسب آکواریوم پخش شده، از ماسک صنعتی استفاده کنید.
 • بدون تفنگ مخصوص چسب آکواریوم با تیوب‌های آن کار نکنید.
 • اگر بیماری‌های پوستی یا تنفسی دارید، با چسب آکواریوم کار نکنید.
 • تا پیش از خشک شدن چسب روی آن آب نریزید و مواد خوراکی را در اطراف آن قرار ندهید.
 • ماهی‌ها را به آکواریومی که تازه چسبیده، وارد نکنید.
 • هنگام کار با چسب تحت هیچ شرایطی دست به صورت و چشم‌هایتان نزنید.
 • بعد از پایان کار دستگاه‌های تهویه را روشن کنید، پنجره‌ها و درب‌ها را باز بگذارید و از روش‌های مخصوص برای از بین بردن بوی چسب آکواریوم استفاده کنید.
 • تا پیش از خشک شدن کامل چسب از سطح مورد نظر استفاده نکنید. اهمیتی ندارد از چسب آکواریوم برای چسباندن شیشه‌های آکواریوم استفاده کرده‌اید یا درزگیری سینک استیل آشپزخانه، در هر صورت منتظر بمانید تا چسب کاملا خشک شود. زمانی از سطح آغشته به چسب استفاده کنید که مطمئن هستید تکه‌های چسب از آن جدا نمی‌شود.

علت سیاه شدن چسب آکواریوم چیست؟

علت سیاه شدن چسب آکواریوم، گذشت زمان است. هرچقدر میزان گرد و غبار و آلودگی که در محیط وجود دارد بیشتر باشد، چسب آکواریوم زودتر سیاه می‌شود. بنابراین با نظافت منظم سطح آغشته به چسب می‌توانید علت سیاه شدن چسب آکواریوم را از بین ببرید. گاهی اوقات حتی زمانی که سطح را به صورت منظم تمیز می‌کنید، باز هم چسب آکواریوم سیاه می‌شود. گذشت زمان و قدیمی شدن بافت علت سیاه شدن چسب آکواریوم است. باید با استفاده از و روش‌هایی که برای پاک کردن آن از روی سطح وجود دارد، لایه‌های قبلی را پاک کنید و دوباره از نو درزگیری کنید.

زمان لازم برای خشک شدن چسب آکواریوم چقدر است؟

در رابطه با مدت زمان خشک شدن چسب آکواریوم باید بگوییم از آنجایی که چسب آکواریوم حالت ژله‌ای دارد، بنابراین بعد از تزریق روی سطح در همان شکل باقی می‌ماند و بعد از یک ساعت خشک شدن آن شروع می‌شود. اگر پس از دو الی سه ساعت به لایه چسب دست بزنید، احتمالا دیگر به دست شما نمی‌چسبد و روی سطح باقی می‌ماند. اما این بدان معنا نیست که چسب کاملا خشک شده و می‌توانید از سطح استفاده کنید. چسب آکواریوم برای کامل خشک شدن به ۸ الی ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد. بنابراین توصیه می‌شود بعد از چسب‌کاری یک روز کامل سطح را به حال خود رها کنید. در سطوح کاربردی مانند سینک آشپزخانه بعد از ۱۲ ساعت می‌توانید با آن کار کنید، اما به نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم توجه داشته باشید.

 • روی سطح چسب آب نریزید.
 • سینک را تکان ندهید و به آن فشار وارد نکنید.
 • مراقب باشید وسیله‌ای روی چسب قرار ندهید.
 • مراقب باشید دستتان به سطح چسب نخورد یا به آن فشار وارد نکنید.

بعد از دو الی سه روز می‌توانید مثل همیشه از سطح مورد نظر خود استفاده کنید. بعد از این مدت مطمئن باشید خبری از مضرات چسب آکواریوم نیست و سیلیکون‌های باقیمانده فقط یک لایه درزگیر بدون خطر هستند. البته خرید چسب باکیفیت در مدت زمان خشک کردن بسیار موثر است.

منبع : amazon.com

دکمه بازگشت به بالا