کاربردهای فونداسیون پیش ساخته

فونداسیون بتنی پیش ساخته چیست؟

سوالی که برای برخی از افراد پیش می آید، که فونداسیون دکل بتنی پیش ساخته چی هست؟ باید گفت: فونداسیون بتنی پیش ساخته همانطور که از اسم آن مشخص است، به فونداسیون بتنی گفته می شود، که در کارخانه بتن تولید و به محل پروژه انتقال داده می شود. یکی دیگر از کاربردهای فونداسیون دکل دوربین مداربسته بتنی پیش ساخته استفاده از آن در ساخت ساختمان های کوچک در مناطق دور افتاده و روستایی است، که باعث افزایش سرعت ساخت و ساز و ارتقاء کیفیت می شود. از جمله کاربردهای فونداسیون بتنی پیش ساخته می توان بهموارد زیر اشاره نمود:

 • دکل مخابراتی
 • پایه های دوربین های ترافیک در سطح شهر
 • چراغ های راهنمایی و رانندگی

فونداسیون پیش ساخته بتنی دکل

فونداسیون بخش مهمی از سازه دکل می باشد، که بار و فشارهای وارده از نقاط مختلف دکل و همچنین دیگر بارهای اضافی را به زمین منتقل می کند و باید این نوع سازه بسیار مقاوم باشد و توانایی بار و فشارهای وارده را داشته باشد. از دکل ها در مناطق مختلف استفاده می شود و ممکن است این مناطق در معرض بادهای شدید، نشست زمین و یا مناطق سیل خیز باشد. که استفاده از یک فونداسیون بتنی برای این دکل ها الزامیست.

دلایل استفاده از بتن در فونداسیون پیش ساخته بتنی

به دو دلیل از بتن برای فونداسیون پیش ساخته دکل استفاده می شود.

 • معمولاً برای ساخت پایه دکل نیاز به سطح صاف دارند که به وسیله بتن، این سطح صاف راحت تر ساخته می شود.
 • به دلیل جلوگیری از جذب آب و آلوده شدن از بتن استفاده می شود.

با توجه به سختی بتن و عدم نفوذ پذیری، معمولاً فونداسیون آماده پایه چراغ خیابانی پیش ساخته بتنی در مقابل عوامل طبیعی بیشتر ایستادگی می کند و دارای پایه ی محکم تری نسبت به انواع دیگر پایه های پیش ساخته است. معمولاً برای افزایش مقاومت در فونداسیون پیش ساخته بتنی دکل در آن ها با توجه به دیتاهای مربوط به دکل و استانداردهای مربوط به آن و با توجه به محاسبات، از میل گردهایی بادوام داخل شان استفاده می شود، که با پایه های محکم تری ساخته شود. این میلگردها روی خَرَک یا بر روی زمین به یکدیگر متصل می شوند تا بتوانند فشارهای وارد شده به دکل را به زمین منتقل کنند.

قالب بندی فنداسیون پیش ساخته بتنی

قالب بندی آجری بهترین حالتی است که پس از بتن ریزی دوباره بر روی پایه دکل ها انجام می شود. از انواع دیگر قالب ریزی، قالب ریزی تخته ای را می توان نام برد که بیشتر از این قالب ها برای کلاف های تحتانی استفاده می شود و نسبت به دیگر شکل های قالب بندی به صرفه تر است.

از انواع دیگر آن می توان به قالب بندی فلزی اشاره کرد، که یک قالب بندی گران محسوب می شود و زیاد هم به صرفه نمی باشد. به همین علت دلیل بیشتر کلاف های تحتانی در پروژه های کوچک استفاده می شود. این قالب معمولاً قبل از بسته شدن کاملاً روغن کاری خواهد شد تا آب جذب نکند. حالت دیگری هم وجود دارد که زمین به عنوان قالب عمل کند و معمولاً به این دلیل قالب بندی انجام می شود که آب جذب بتن نشود و نسبت آب به بتن در این حالت تغییر نکند.

چگونه نوع فونداسیون و مشخصات فنی آن را تعیین کنیم؟

فونداسیون آماده شامل سه قسمت اصلی میباشد:

·         انکر بولت:

انکر بولت (Anchor bolt) در لغت به معنی پیچ چفتی است که برای چفت و بست کردن روی سطوح صلب مثل بتن مورد استفاده قرار می گیرد. اینکار برای تعمیر مصالح فولادی، ترمیم و یا گسترش آنها صورت می گیرد، ضمن اینکه برای چفت کردن صفحات فولادی مثل پلیت ها در بتن از این پیچ چفتی یا انکر بولت استفاده می شود. پلیت ها نقش مهمی در اضافه کردن سازه های جدید به اسکلت بتنی ایفا می کنند. انکر بولت در انواع مختلفی تولید می شود و با توجه به متریال مورد استفاده، محل و نوع کاشت در دسته بندی متنوعی در بازار عرضه می گردد.

قطر و طول بولت متناسب با وزن سازه فلزی تعیین میگردد به طوری که با افزایش وزن سازه فلزی میباسیت از بولت های قطور با طول بیشتر استفاده نمود و بالعکس. معمولا 10 سانت بالای بولت متناسب با آکس بیس پلیت رزوه داده میشود تا پیچ و مهره برروی آن قرار گیرد.برای افزایش عمر بولت ها نیز میباست آنها را گالوانیزه کرد تا از رطوبت و خوردگی در امان باشندکه شرکت دکل بان تمامی فونداسیون های تولیدی خود را با بولت گالوانیزه ارائه میدهد تا از ایمنی و کیفیت ارائه شده به مشتریان خود اطمینان داشته باشد.برای درگیری بیشتر بولت با بتن انتهای بولت را معمولا یک خم چند سانتیمتری میدهند.

میلگرد مورد استفاده در ساخت انکربولت میبایست از نوع آجدار باشد میلگردهای آجدار مشکلاتی که میلگردهای ساده به همراه داشتند را حل کرده و اتصال خوبی بین بتن و میلگرد ایجاد می کنند. مقاومت کششی میلگرد آجدار نسبت به میلگردهای ساده بیشتر بوده و لغزندگی را کاهش می دهند.

·         شبکه میلگرد:

در فونداسیون پیش ساخته، انکر بولت داخل شبکه ای از میلگرد قرار گرفته سپس عمل بتن ریزی صورت میگیرد.این بخش از فونداسیون در واقع مهمترین بخش میباشد چرا که تعداد،قطر و آرایش میلگردهای شبکه نقش اصلی را در تولید یک فونداسیون استاندارد را دارند به همین دلیل شبکه میبایست با محاسبات دقیق طراحی و اجرا شود تا از یک طرف بتواند به خوبی بولت ها را داخل بتن مهار کند و از طرف دیگر بتن دوام و استحکام بتن در سازه را تامین کند در ساخت شبکه از میگردهای حرارتی با ضخامت 10 تا 14 استفاده میشود.

نکته دیگری که در شبکه میلگرد با اهمیت میباشد این است که چون این بخش از فونداسیون آماده داخل بتن قرار میگیرد مشتری هیچ برآورد درستی از محصول سفارشی خود ندارد لذا تاکید فعالان حوزه روشنایی همیشه بر تهیه این محصول مهم از تولیدکنندگان معتبر و با سابقه میباشد.

·         بتن:

فونداسیون آماده را بر حسب ابعاد پایه با عیار 250 الی 400 میسازند که عیارهای بالا برای برج های نوری مرتفع و عیارهای پایین برای پایه های پارکی با ارتفاع کم استفاده میشود.بدیهی است که قیمت فونداسیون پیش ساخته با افزایش عیار بتن افزایش خواهد یافت.

عیار بتن:

مقدار سیمان مصرف شده در بتن (kg)، در واحد حجم را عیار بتن می نامند. برای درک بهتر می توان گفت، مثلا بتنی با عیار 350، یعنی در هر یک متر مکعب از بتن، 350 کیلوگرم سیمان مصرف شده است. میزان سیمان مصرف شده در بتن تاثیر مستقیمی بر مقاومت فشاری آن می گذارد. توجه داشته باشید مصرف بیش از حد سیمان می تواند منجرب کاهش کارایی بتن، فاصله افتادن بین سنگ دانه ها، افزایش هزینه ساخت بتن و… گردد.

همچنین کاهش مصرف سیمان در بتن می تواند منجرب به عدم چسبندگی مناسب بین ذرات سازنده بتن، کاهش مقاومت فشاری و… گردد.  بنابراین میزان عیار بتن باید در حد تعادل باشد تا بتن ساخته شده از مقاومت فشاری و کیفیت موردنظر برخوردار شود. بنابراین در استانداردهای بین المللی و همچنین استانداردهای ایران برای تعیین میزان عیار مناسب بتن در شرایط مختلف جدول هایی ارائه شده است تا کاربران بتوانند بنا بر موقعیت از بتنی با عیار مناسب استفاده نمایند.

با توجه به مطالب بالا میتوان به این نکته پی برد که تولید بتن مورد استفاده در فونداسیون آماده میبایست با تجهیزات دقیق کارگاهی و بکارگیری تجهیزات دقیق آزمایشگاهی صورت گیرد تا منجر به یک محصول استاندارد ،ایمن و با دوام گردد لذا این مطلب برتری فونداسیون آماده را نسبت به تولید فونداسیون در محل را نشان میدهد. به طور کلی، یک بتن استاندارد باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • رده مقاومتی مشخص
 • اسلامپ مناسب
 • دانه بندی و اندازه سنگدانه ها
 • استفاده از آب مناسب
 • سیمان مرغوب
 • طرح اختلاط مهندسی شده
 • استفاده صحیح از افزودنی های بتن

جاگذاری استاندارد فونداسیون آماده چگونه است؟

یکی از سوالات و یا مشکلاتی که مشتریان با آن روبرو هستند این نکته میباشد که شیوه اصولی و استاندارد نصب و جاگذاری فونداسیون آماده چگونه است در ابتدا باید گفت که ابعاد چاله ای که قرار است فونداسیون داخل آن قرار بگیرد باید از طرفین حدود 5 سانتیمتر بزرگتر از فونداسیون باشد و عمق آن برابر با ارتفاع فونداسیون باشد چرا که باید حدود 10 سانتیمتر کف چاله را با خاک نرم پر کنیم که در این صورت در نهایت فونداسیون حدود 10 سانتیمتر از سطح زمین فاصله می گیرد.

این امر به این خاطر است که بولت ها در معرض آب قرار نگیرند. برای پر کردن فضای خالی چاله در اطراف فونداسیون نیز اینگونه عمل میشود که تا نیمه بدنه فونداسیون با ملات یا بتن پر میشود و نیمه بالایی نیز با خاک و سنگی از خود چاله خارج شده پر میشود.

دکمه بازگشت به بالا