مزایای کوره زغال صنعتی

معرفی 5 مزایای روش صنعتی تولید زغال

روش صنعتی تولید زغال مزایای زیادی دارد. از جمله این مزایا استفاده از دستگاه‌های زغال ساز و دستگاه برش زغال پیشرفته، سرمایه کم و بازدهی بالا، وارد شدن به بازار پرتقاضای صنعتی و عوامل دیگر.

برنامه ریزی تولید زغال

مواد اولیه مورد نیاز تولید زغال شامل خاک اره، خاکه زغال و پوست گردو می‌باشد. از هر تُن ماده اولیه به طور متوسط 300 الی 400 کیلو زغال تولید می‌شود. هر دستگاه نیو توربو در یک ساعت حدود 200 کیلو بریکت تولید می‌کند. (یعنی هر 2 ساعت یک واگُن یا اصطلاحاً یک کوره.) بسته‌بندی زغال تولیدی اگر توسط فردی مُجرب انجام شود؛ می‌تواند شامل 4 الی 6 واگُن در روز باشد.

تولید زغال، شغل پردرآمد!

بازار فروش زغال‌های کبابی همیشه در ایران داغ است، چون ما ایرانی‌ها علاقه زیادی با پُخت کباب در دورهمی‌هایمان داریم. اما در رابطه با بازار فروش زغال‌های قلیان نیز با وضعیت این روزهای جامعه و تذکرها و هشدارهایی که در رابطه با مصرف بالای قلیان و رواج آن در بین جوانان ایرانی داده می‌شود؛ نیازی به توضیح نیست که همه ‌چیز خوب است و سرمایه‌گذاری هدفمندی می‌باشد که به دنبال تولید زغال خوب و مرغوب بروید.

تولید زغال از دیرباز در کشور انجام می‌شود و هر کدام از تولیدکنندگان به نحوی کار پُخت زغال را انجام می‌دادند. به طور کلی می‌توان شیوه تولید زغال را به 2 دسته تقسیم کرد.

  • روش سنتی
  • روش صنعتی

روش سنتی:

در روش سنتی به دلیل آلودگی بسیار بالا، هزینه‌های خرید شِلتوک (پوسته‌ی برنج) و خاکستر، مدت زمان تولید بسیار بالا و همچنین نسبت پایین تولید و احتمال از بین رفتن زغال‌ها در اثر خطای انسانی و سهل اِنگاری کارگران مقرون به صرفه نمی‌باشد.

روش صنعتی:

در روش صنعتی تولیدکنندگان دریافتند که می‌توانند با هزینه‌ی مُکفی، هم میزان تولید و هم کیفیت زغال را افزایش دهند. وقتی نام صنعتی جهت تولید زغال به کار برده می‌شود، یعنی ترکیب مخازن با ورق‌های آهنی و استیل به همراه تجهیزات مرتبط در روند تولید می‌بایست به کار گرفته شود. کوره‌هایی که دردسرها و مشکلات تولید به روش سنتی را ندارند و با افزایش چشمگیر کیفیت و راندمان موجب خواهند شد که تولید زغال دیگر به شکل حرفه‌ای و سودآور دنبال شود.

مزایای روش صنعتی تولید زغال

ما در ادامه قصد داریم شما را با برخی از مزایای رایج روش‌های صنعتی تولید زغال آشنا کنیم. که این روش‌ها عبارتند از:

بالا بودن سرعت کربن شدن

این یک ادعای نسبتاً بی‌معنی است و آنچه که واقعاً در این روش‌ها باید در نظر گرفت پاسخ به سؤالاتی از قبیل اینکه زغال با چه نرخی در هر واحد سرمایه تولید می‌شود؟ یا در هر سال کاری چه مقدار زغال تولید می‌شود؟ در کشورهای در حال توسعه که ایران هم جزء‌شان است، سرمایه کم بوده و قدرت کارگر زیاد است. زمانی که مشخص شد روش صنعتی نیاز به سرمایه زیاد و نیروی کار حرفه‌ای دارد این روش اهمیت خود را از دست داد و نیازمند مطالعات دقیق و سنجیده‌ای قبل از سرمایه‌گذاری می‌باشد.

مواد شیمیایی صنعتی و انرژی گرما را می‌توان از دود حاصل شده در هنگام کربن شده بازیابی کرد.

بیشتر روش‌های صنعتی می‌توانند اجازه دهند که دودی که در هنگام کربنیزه شدن خارج و بازیابی شود. امروزه به شکل اساسی در رسیدن به این موفقیت پایین بودن قیمت دستیابی به این مواد شیمیایی نسبت به هزینه بالای سرمایه ایجاد سیستم‌های بازیابی و پالایش آنها می‌باشد.

زغال را می‌توان از مواد خام تهیه کرد که با روش‌های سنتی قابل انجام نمی‌باشد.

این یکی از مزیت‌هایی است که در سیستم صنعتی ثابت شده است که بعنوان مثال زغال حاصل که به صورت پودر تولید می‌شود می‌تواند از نظر اقتصادی به صورت قالب و براکت در بازار کشورهای دیگر توسعه یابد.

بالا بودن بازده زغال چوب از خود چوب

در روش سنتی تهیه زغال قسمتی از چوب سوزانده می‌شود تا کامل خشک شود و باقی آن کربونیزه شود. در طی کربُن‌نیزه شدن هنگامی که ساختار چوب تجزیه می‌شود تا زغال تشکیل شود. یک تولید حرارت بالا اتفاق می‌اُفتد. این گرما به دلیل سوختن بخشی از چوب می‌باشد. روش صنعتی قادر به بازدهی حدود یک‌تُن از حدود 5.3 تُن چوب می‌باشد. ولی در روش سنتی (کوره‌های آجر) یک تُن زغال از حدود 5.4 تُن چوب تهیه می‌شود.

با بازیابی فرآورده‌های جانبی از جمله دود، آلودگی کمتری به محیط زیست وارد می‌شود.

اگر دود حاصل از کربنیزه شده بازیافت شود این منبع آلودگی محیط زیست تا حدود زیادی از بین می‌رود. مخصوصاً در جاهایی به این کوره در محیط شهری استفاده می‌شوند.

مزایای تولید زغال فشرده با کوره‌ی صنعتی

در زمان قدیم کوره های سنتی برای تولید زغال استفاده می شده اند. اما امروزه با آمدن کوره ی تولید زغال فشرده استفاده از روش های سنتی از بین رفته است. تولید زغال فشرده با کوره‌ی صنعتی در مقایسه با کوره سنتی از نظر اقتصادی بسیار به صرفه‌تر و آسان‌تر می باشد. یکی از مهم‌ترین مرحله در تولید زغال فشرده با کوره های صنعتی این است که باید اطلاعات و دانش کافی در مورد کوره های صنعتی  داشته باشیم . با توجه به آموزش پخت صحیح تولید زغال با کوره صنعتی می توانیم زغال مرغوب و با کیفیت را به بازار عرضه نماییم تا همگان به جای زغال های وارداتی  از زغال مرغوب و با کیفیت داخلی استفاده کنند.

تولید زغال فشرده با کوره های صنعتی مزایای فراوانی دارد. انواع مختلفی از کوره های صنعتی برای تولید زغال در مجموعه آترین صنعت طهور عرضه می شود که در ادامه با هریک از آن‌ها آشنا خواهید شد. در تولید زغال فشرده با کوره های صنعتی شرط اول این است که ما اطلاعات کافی درباره ی پخت صحیح و درست زغال داشته باشیم. گروه آترین صنعت طهور با برخورداری از اطلاعات کافی در  زمینه پخت صحیح زغال فشرده توانسته پس از سال ها این مشکل را حل کنند. ما با مقایسه زغال تولید شده توسط تیم‌مان  و سایر زغال های تولید شده توسط همکاران و دستگاه های دیگر می توانیم درک کنیم  که کدام زغال بهتر و با کیفیت تر  است.

هم چنین ما توانسته ایم با دانش ،تجربه و خلاقیتی که طی چند سال اخیر  کسب کرده ایم، با صرف هزینه کمتر به جای خرید یک  کوره ی  گران قیمت و نامرغوب، صاحب چند کوره بشویم و به یک تولید کننده موفق و عالی تبدیل شویم. پس یکی از مراحل مهم در تولید زغال با کوره صنعتی ساخت کوره و پخت صحیح زغال فشرده می باشد.

کوره خط تولید زغال فشرده دارای  یک سیستم حرارت دهی غیر مستقیم به چوب  است . در این نوع کوره ها پخت چوب در خلاء انجام می شود. کوره‌های صنعتی زغال فشرده با صرف هزینه کمتر و حداقل سوخت ، بیشترین تولید را دارند.

اجزاء تشکیل‌ دهنده کوره‌ صنعتی زغال فشرده در کوره های صنعتی

  • چرخ‌های فلزی برای جابه‌جایی
  • سیستم تفکیک سرکه چوب
  • بسکت‌های داخل کوره
  • نمایشگرهای دیجیتالی
  • سنسورهای حرارتی
  • عایق‌های حرارتی
  • سیستم حذف دود

تولید زغال چینی با کوره صنعتی چه مزایایی دارد ؟

همان‌طور که گفته  شد تولید زغال با کوره صنعتی مزایای بسیار فراوانی را در بر دارد. با استفاده از کوره‌های  صنعتی ، در حین تولید انواع زغال مانند تولید زغال لیمو ، کبابی ، بریکت و غیره هیچ گونه دودی تولید نمی‌شود. در حقیقت می‌‌‌‌توان آن را کوره زغال بدون دود هم نامید . تولید زغال فشرده با کوره صنعتی خط  تولید را افزایش می‌دهد ، در نهایت شما در زمان کمتر ، بدون هیچ  گونه دردسری زغال بیشتری در اختیار خواهید داشت .

برای تولید زغال فشرده با کوره های صنعتی مواد اولیه‌ای که مورد استفاده قرار می گیرد ، ریز دانه‌ی چوب یا خاک اره می‌باشد . ریزدانه های چوب به راحتی در هر مکانی یافت می‌شوند.  با استفاده از دستگاه زغال فشرده ، مواد اولیه را فشرده می کنیم و سپس به  حالت چوب صنعتی در می‌آوریم . در داخل دستگاه های تولید زغال مواد اولیه یا همان خاک اره به صورت لایه‌ای ضخیم روی هم پرس و تزریق می شوند.

تولید ذغال چینی با کوره‌ ی صنعتی و سازگازی آن با محیط زیست

همان‌‌‌طور که می دانید خاک اره یا ریز دانه‌های چوب با محیط زیست سازگار می باشند و آسیبی به اکوسیستم نمی‌رسانند. با فشرده شدن خاک اره قدرت ماندگاری و ارزش سوختی آن هم بیشتر خواهد شد. خاک اره را می‌‌‌‌توانیم از نجاری‌ها و کارگاه های برش چوب موجود در سطح شهر تهیه کنیم. همان‌طور که می‌دانیم مواد اولیه‌ای که برای تولید زغال فشرده با کوره های صنعتی به کار می رود ارزان و حتی رایگان در اختیار ما قرار می‌گیرد. با استفاده از خاک اره می‌توان از بریده شدن درختان جنگل جلوگیری کرد و به سلامت محیط زیست هم هیچ آسیبی وارد نمی‌شود.

با توجه به کوره صنعتی زغال فشرده  ما توانایی تولید انواع کوره را خواهیم داشت. درب  ورودی کوره صنعتی زغال  فشرده به نحوی  طراحی شده است که تحت هیچ گونه شرایطی، هوا وارد مخزن اصلی نمی‌شود و در عین حال هیچ دودی نمی‌تواند از مخزن بیرون بیاید. اینکه هوایی وارد نمی‌شود و دودی هم نمی تواند خارج شود یکی از فاکتورهای مهم و اصلی در تولید زغال فشرده با کوره صنعتی است . به علاوه با استفاده از این دستگاه‌های تولید زغال فشرده و تیغه برش زغال؛ می‌توانیم در ظرفیت‌های مختلف و با توجه به نیاز و سرمایه های خود انواع زغال فشرده را تولید و توزیع نماییم.

دکمه بازگشت به بالا