مزایا و معایب معاملات بلندمدت در فارکس

استراتژی بلند مدت به استراتژی گفته می شود که در آن معاملات، بیش از 24 ساعت باز می ماند و برای انجام تحلیل از تایم فریم D1 (روزانه) استفاده می شود. سیگنال دهی به ندرت اتفاق می افتد و حد سود در یک پوزیشن نسبتا کوچک است. اما در عوض، معامله گر فرصت پیدا می کند تا آرام آرام وضعیت بازار را درک کند، پوزیشن های بی سود یا ضرر ده را به موقع ببندد، و لازم نیست زمان زیادی را پشت کامپیوتر و در حال بررسی پوزیشن های خود سپری کند.

چه چیز های مهم دیگری در مورد استراتژی های فارکس وجود دارد و انواع آن چیست؟ بهترین بروکر از نظر اسپرد کدام است؟ در این مقاله با این سوالات به طور مفصل توضیح داده خواه شد. همچنین در اینجا می توانید یکسری لینک مفید برای دسترسی به اندیکاتور های ترکیبی پیدا کنید که روش استفاده از آنها نیز در این مقاله توضیح داده خواهد شد.

استراتژی های بلند مدت: راز سودآوری، انجام معاملات بلند مدت است

زمانی که یک تریدر جمله ی “استراتژی بلند مدتی” را می شنود ذهن او به صورت ناخود آگاه به سمت این مطلب می رود – ممکن است پوزیشن های من طبق این استراتژی روزها یا هفته ها باز بماند. این طرز فکر تا حدودی درست نیست، زیرا آنچه اهمیت دارد مدت زمان باز ماندن یک پوزیشن نیست بلکه بازه زمانی مورد استفاده است. در این مقاله خواهید آموخت:

 • استراتژی بلند مدت چیست و قبل از استفاده از آن باید چه چیز هایی در اختیار داشته باشید
 • مزایا و مشکلات استراتژی های بلند مدتی
 • بهترین ابزار های مالی و خطرات استراتژی های بلند مدتی

و البته، مثال های مختلف از استراتژی های ساده یا پیچیده برای شما ارائه خواهد شد. اگرچه ممکن است همه ی آنها به صورت صد در صد برای شما کارایی نداشته نباشند اما می توان از آن ها به عنوان پایه استراتژی های دیگر و یا در شبیه ساز معاملات استفاده کرد.

توضیحات و مثال های معاملات بلند مدت در فارکس

در تئوری فارکس می توانید استراتژی های مختلف را که بر اساس بازه زمانی در گروه های مختلف دسته بندی شده اند را بیابید: (این دسته بندی نظر شخصی من نبوده و یک دسته بندی کلی می باشد)

 1. استراتژی های کوتاه مدت (معاملات نهایتا تا یک روز باز می مانند) و استراتژی های بلند مدت (معاملات بیشتر از یک روز باز می مانند). بهره شبانه (swap) در آخر هر روز معاملاتی محاسبه می شود و همانند یک مرز بین هر روز عمل می کند.
 2. استراتژی هایی که بر اساس تایم فریم استفاده می شوند:
 • M1 – M5 اسکالپ
 • M15 – H1 استراتژی های معاملات روزانه
 • H1 – H4 استراتژی های میان مدت
 • D1 و بالاتر – استراتژی های بلند مدت

به نظر من هر دو ی این دسته بندی ها کاملا صحیح نیستند. در حالت اول، معاملات میان مدتی به دسته بندی اضافه نشده است با این که در بازار، استراتژی های زیادی بر پایه ی معاملات میان مدت وجود دارد. در حالت دوم، یکسری مسائل به صورت واضح بیان نشده اند: اگر پوزیشن در بازه ی زمانی D1 باز شود و در همان کندل بسته شود، طبق دسته بندی بالا، ما یک معامله ی بلند مدت انجام داده ایم با اینکه معامله ی ما در کمتر از یک روز انجام شده است!. یا اگر ما روی تایم فریم 4 ساعته معامله ای باز کنیم و این معامله 6 کندل طول بکشد، تکلیف ما چیست؟ ما جزو کدام دسته از معامله گران محسوب می شویم؟ در مثال های زیر از استراتژی های مختلف، معاملات بلند مدت یعنی: تحلیل کردن بر روی تایم فریم های روزانه و بالاتر.

قبل از شروع آموزش استراتژی های بلند مدت، چند نکته ی مهم را باید در نظر داشته باشید:

 • بهره ی شبانه (Swap). برو کر های مختلف بسته به نوع ابزار مالی، سوآپ های متفاوتی را به مشتریان خود ارائه می دهند.
 • نوسان. در تایم فریم های بلند مدتی، کمک زیادی به شما می کند. زیرا هرچه نوسان قیمت بیشتر باشد زود تر معاملات شما بسته می شوند و سوآپ کمتری بر معامله ی شما اعمال می شود.
 • شروع و به پایان رسیدن نقاط روند. این مورد بیشتر مشخصه بازارهای سهام (یا CFD در سهام) است، جایی که روند قیمت در یک بازه زمانی واحد به طور واضح بیان می شود. به عنوان مثال، در زمان انتشار گزارش های سالانه، پرداخت سود سهام یا فعالیت های تجاری فصلی.

در معاملات بلند مدت، نیازی به استفاده از اهرم بالا و الگوی سر و شانه سقف و معکوس نمی باشد (در این گونه معاملات، معامله گران با تجربه نهایتا از اهرم 1:20 استفاده می کنند).

کدام جفت ارزها برای معاملات بلند مدتی مناسب تر هستند؟ جفت ارز هایی که ناپایداری زیادی (نوسانات بالا) دارند و میزان نقدینگی در آنها، متوسط یا کم می باشد، یعنی جفت ارزهای اگزاتیک. اگر یک جفت ارز نقدینگی بالایی داشته باشد، یعنی سرعت خرید و فروش در آن بالاست، بنابراین بیشتر اوقات در یک رینج قیمتی (محدوده ی قیمتی) باریک باقی می مانند. همچنین به میانگین نوسانات روزانه که حداقل باید 100تا120 پیپ باشد توجه کنید.در ضمن خودتان را به جفت ارزهای اصلی محدود نکنید. ابزار های مالی بسیاری همانند جفت ارزهای کراس، CFD ها و قرارداد های آتی (Futures)وجود دارند.

مزایای استراتژی های بلند مدت

 • اسپرد در اینگونه معاملات اهمیتی ندارد. زیرا در استراتژی های بلند مدت، میزان حد سود شما آنقدر بزرگ است که اسپرد در مقابل آن بسیار ناچیز به حساب می آید و اغلب توسط معامله گران بلند مدتی نادیده گرفته می شود
 • بدون هیجانات قیمتی. هدف معامله گری، درآمدزایی از تغییرات کوتاه مدت قیمت است. در بازه های زمانی کوچکتر، قیمت در هر دو جهت تحت تأثیر نوسانات قرار می گیرد (منظور نوسانات ایجاد شده توسط خریداران و فروشندگان کوتاه مدت می باشد)، در حالی که در دراز مدت تحت تأثیر عوامل بلند مدت قرار می گیرد و تاثیر هیجانات قیمتی ایجاد شده توسط معامله گران کوتاه مدت کمتر می شود.
 • زمان بیشتری برای انجام تحلیل در اختیار دارید. در معاملات بلند مدت، هنگام دریافت سیگنال وقت بیشتری برای فکر کردن بر روی سیگنال مورد نظر خواهید داشت. به طور مثال یک کندل سیگنال دریافت می کنید و هنوز چند ساعت برای ورود به معامله فرصت دارید، میتوانید در طول این مدت از تحلیل امواج استفاده کنید، سطوح مهم را بیابید و تایم فریم های پایین تر را تحلیل کنید. البته یکسری اشکالات نیز وجود دارد که در بخش مربوط به خود راجب آنها صحبت خواهم کرد.
 • استرس کمتر. لازم نیست که مدت زیادی پشت مانیتور صرف کنید. کافیست، دستورات استاپ (مثل حد ضرر یا حد سود و غیره) به درستی تعیین کنید و گاهی ممکن است مجبور باشید پوزیشن ضررده خود را بیش از یک روز باز نگه دارید به یاد داشته باشید که همیشه باید میزان ریسک را به حداقل برسانید.
 • تقسیم بندی ریسک. در هنگام کار کردن با استراتژی های کوتاه مدت، معامله گر مجبور می شود که فقط بر تعداد محدودی از ابزار های مالی تمرکز کند. استراتژی های بلند مدت بر روی ابزار های مالی مختلف قابل استفاده هستند، و در عین حال تریدر را قادر می سازد که از همبستگی های قیمتی بیشترین بهره را ببرد.
 • معاملات بر پایه الگوریتم. ادوایزر ها، روبات هایی هستند که برای انجام وظایف، طبق یک الگوریتم خاص برنامه ریزی شده اند. در صورت بروز نیرو (حرکت ناگهانی)، کارایی آنها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در بلند مدت تمام حرکات شدید قیمتی، آرام تر می شوند که شرایط بسیار مناسبی برای استفاده از ادوایزر ها را فراهم میکند.

تایم فریم مطلوب برای استراتژی های بلند مدت تایم روزانه می باشد. تایم فریم های هفتگی و ماهانه به عنوان کمکی برای تحلیل امواج، نوسانات فصلی و روند سالانه استفاده می شود.

اشکالات استراتژی های بلند مدتی

 • سیگنال دهی به ندرت انجام می شود. در تایم فریم روزانه، هر کندل نشان دهنده ی یک روز است. یک معامله گر برای دریافت و تایید سیگنال باید وضعیت چندین کندل را بررسی کند تا به شرایط دلخواه برای باز کردن معامله برسد، بنابراین ممکن است به مدت یک هفته یا بیشتر منتظر سیگنال بمانید.
 • بهره ی شبانه (سوآپ). برخلاف اسپرد، سوآپ می تواند سوددهی معاملات بلند مدت را کاهش دهد. مخصوصا در آخر هفته ها که باید بهره ی 3 برابر پرداخت کنید. تریدر ها ترجیح می دهند معاملات خود را در روز های معمولی هفته ببندند و تا حد امکان از باز نگه داشتن پوزیشن های خود در تعطیلات خودداری می کنند. از آنجایی که دوشنبه غیرقابل پیش بینی ترین روز محسوب می شود و در روز جمعه بیشتر معامله گران از بازار خارج می شوند، اوج حجم معاملات برای استراتژی های درون هفته در روز سه شنبه تا پنجشنبه می باشد.
 • سود دهی کم. در استراتژی های با ریسک متوسط، هدف معامله گر 100 پیپ سود می باشد. این میزان حداکثر نیست، اما در مقایسه با استراتژی های روزانه، میزان کمی مسوب میشود.
 • تردید و تفکر بیش از حد، افراد حرفه ای در اغلب اوقات سریع و بدون تردید عمل میکنند. آنها بر اساس تجربه و دانش خود تصمیمات سریعی می گیرند، که در بیشتر موارد درست هستند. با این حال، تریدر های تازه کار از فرصت اضافی که استراتژی های بلند مدت به آنها می دهد استفاده می کنند و معامله ی خود فکر میکنند. آنها یک سری تئوری از خود می سازند و الگوهایی را پیدا می کنند که اصلا در چارت وجود ندارند. آنها با تفکر بیش از مسیر درست منحرف می شوند. آیا تفکر بیش از حد، بد است؟ گاهی اوقات.
 • سرمایه اولیه ی بالا. برای تریدری که سرمایه 100 دلاری دارد، منطقی ترین روش معامله، معاملات کوتاه مدت است. اگر معامله گر با چنین سرمایه ای از استراتژی های بلند مدت استفاده کند، اصولا باید از معامله ی خود 100 پیپ سود کند که نسبت به این سرمایه، مقدار سود تقریبا 1 دلار در طول 1 تا 3 روز می باشد. در حقیقت، این نتیجه عالی است: اگر شما در طول 3 روز 1 دلار سود کنید، درآمد ماهانه 10 دلار یعنی 120 درصد در سال خواهد بود. هیچ ابزار مالی چنین بازدهی ندارد (چه برسد به سرمایه گذاری). اما در مقایسه با درآمد روزانه ی اشخاص دارای مشاغل استاندارد، این مقدار بسیار ناچیز به حساب می آید حتی اگر در روز فقط یک ساعت از معامله گر زمان ببرد.

چند نکته در مورد خطرات این کار. اغلب فراد و منابع آموزشی بر این باورند که معاملات بلند مدتی ریسک کمتری دارند. آنها می گویند که در استراتژی های روزانه (کوتاه مدت) و اسکالپ، پیشبینی نوسانات بازار بسیار دشوار است و در اغلب اوقات باعث فعال شدن دستور های استاپ می شود. در تایم فریم روزانه، اندازه ی دستور های استاپ به 30-50-100 پیپ می رسد، یعنی نوسانات هیجانی بازار بر روی معاملات شما تقریبا بی اثر می شود. با این حال، در مورد خطرات بسته شدن معامله توسط یک دستور استاپ، صحبت خواهیم کرد.

در بلند مدت، یک تریدر مجبور است ضرر را تحمل کند بعضی اوقات ممکن است معاملات او ساعت ها یا روز ها در ضرر باشد و پس از مدتی شروع به سود دهی کند و یا کلا تبدیل به ضرر شود. در ضمن بار روانی در معاملات بلند مدت بیشتر می شود زیرا در مواقع ضرر، ضرر معامله گر بلند مدت بزرگتر از معامله گر کوتاه مدتی می باشد(یک دلیل دیگر برای استفاده نکردن از اهرم های بزرگ برای معاملات بلند مدتی). استراتژی های بلند مدتی ریسک های بزرگی نیز به همراه دارند، فقط مدل آنها کمی متفاوت است.

مهم نیست که تریدر از چه استراتژی استفاده میکند، در بیشتر آنها باید بر روی چندین تایم فریم تحلیل انجام دهد. طبق تئوری کلی، تحلیل باید از تایم فریم بالاتر شروع شود، که در استراتژی های بلند مدتی باید از تایم فریم های روزانه یا بالاتر استفاده شود. توصیه من به شما: برای جلوگیری از جابجایی های متعدد بین تایم فریم های مختلف، از اسکریپت ها یا اندیکاتور های چند زمانه (همه ی آنها پیشوند MTF دارند) استفاده کنید. استفاده از آنها بسیار برای تریدر ها آسان و مناسب است – آنها اطلاعات خلاصه شده ی چندین تایم فریم مختلف را بر روی صفحه ی اصلی (تایم فریم اصلی) نمایش می دهند.

استراتژی های زیر برای انواع معامله گران مناسب هستند و افراد مبتدی نیز می توانند از آنها استفاده کنند. آنها توسط ترکیب اندیکاتور های مختلف ساخته شده اند و لینک مربوط به تمپلیت آنها در پایین قرار داده شده است. لینک مورد نظرتان را کپی کنید، تمپلیت را به MT4 خود اضافه کنید و از توصیه های مربوط به آنها به درستی استفاده کنید. در این مقاله در باره ی چگونگی اضافه کردن اندیکاتور و تمپلیت به MT4 .

اندیکاتور احساسات بازار یک شاخص روند است که احساسات غالب بازار را نشان می دهد. اگر در ناحیه ی بالایی باشد (مثبت)، روند غالب صعودی است و اگر در ناحیه ی پایینی قرار داشته باشد روند غالب نزولی است. تنظیمات اندیکاتور:

 • دوره (Period) = 13 . تعداد کندل محاسبه شده
 • حالت (Mode) = سریع (Fast). 3 حالت برای این تنظیم وجود دارد، آرام، معمولی و سریع. اگر تنظیمات را روی حالت سریع قرار دهید، دقت محاسبات کاهش می یابد، اما تاخیر از بین می رود.
 • تعداد میله هایی که باید نمایش داده شوند (Number of bars to display) = 0 . تعداد میله هایی که میخواهید به صورت همزمان مشاهده کنید. با قرار دادن عدد صفر، اندیکاتور ، تمام تاریخچه ی قیمتی را به صورت هیستوگرام بر روی نمودار بارگزاری می کند.
دکمه بازگشت به بالا