استان ها

۱۰۰ هکتار به عرصه‌های بزرگترین جنگل پسته وحشی خاورمیانه افزوده می‌شود

ترند روز/خراسان رضوی رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات گفت: با تلاش همه مردم و اقشار مختلف ۱۰۰ هکتار به عرصه‌های بزرگترین جنگل پسته وحشی خاورمیانه افزوده می‌شود.

مجید بهشتی در گفت و گو با ترند روز، با بیان اینکه وظیفه ذاتی منابع طبیعی و آبخیزداری حفاظت و حراست از اراضی ملی است که حدود ۸۰ درصد سطح شهرستان کلات را در بر می‌گیرد، افزود: در همین راستا پروژه کاداستر یا حدنگاری را داشتیم.

وی با اشاره به اینکه کلات اولین شهرستان در خراسان رضوی بود که ۱۰۰ درصد اراضی ملی را به نام دولت سند زدیم، بیان کرد: سند زدن و تثبیت مالکیت موجب این شده تا در واگذاری اراضی ملی در راستای توسعه طرح‌های هادی روستایی و همچنین تحویل زمین در راستای اجرای نهضت ملی مسکن و جوانی جمعیت مشکلات پیش رو را نداشته باشیم.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در ۱۷ روستای شهرستان ۴۴ هکتار از اراضی ملی را برای واگذاری به جوانان روستا در اختیار بنیاد مسکن قرار دادیم.

وی گفت: همچنین در طرح جوانی جمعیت و نهضت ملی مسکن در حال تحویل ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی به راه و شهرسازی برای سه شهر چنار، زاوین و لائین هستیم.

بهشتی در ادامه با بیان اینکه در اجرای طرح مردمی تولید و کشت یک میلیارد نهال در طول ۴ سال که از پارسال به دستور ریاست جمهور آغاز شد، افزود: برای تولید نهال حدود ۴۰۰ کیلو از بذور جنگلی را جمع‌آوری و نهالستان ارس هزار مسجد را راه‌اندازی نمودیم.

وی اذعان کرد: در اجرای این طرح مردمی نهال‌هایی مانند پسته وحشی، زرشک، انجیر، زالزالک، آلبالو وحشی، سماق و انواع درختان جنگلی را تولید و در حال کشت در عرصه‌های جنگلی هستیم.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات از وجود جنگل پسته خواجه کلات واقع در روستای چهچهه در این شهرستان خبر داد و گفت: بزرگترین جنگل پسته وحشی خاورمیانه را به مساحت حدود ۷۰۰۰ هکتار در چهچه کلات داریم.

وی عنوان کرد: برای اینکه این میراث گرانبها را صحیح و سالم به آیندگان برسانیم، با همت اقشار مختلف مردم، هلال احمر، بسیج سازندگی، روحانیون و … به منظور تولید و کشت یک میلیارد نهال حدود ۱۰۰ هکتار به عرصه‌های پسته جنگلی خواجه شهرستان کلات اضافه می‌کنیم.

بهشتی ادامه داد: با توجه به اینکه سال‌های گذشته به دلیل سیلاب‌های مخربی که داشتیم به زیربناها و ابنیه‌های تاریخی و زیرساخت‌های شهری خسارت‌های فراوانی وارد می‌شد طرح مطالعاتی حوزه شهری را به مساحت ۱۶ هزار هکتار در سال ۱۴۰۰ به پایان رساندیم و از همان سال‌ها همزمان با تهیه طرح‌های مطالعاتی اجرا را هم داشتیم.

وی تصریح کرد: تاکنون حدود ۵۰ میلیارد تومان در ۱۴ آبراهه مشرف بر شهر کلات هزینه شده و حدود ۴ آبراهه دیگر هم هستند که با تخصیص اعتبارات به موقع آن‌ها را هم به انجام خواهیم رساند تا خیال مردم شهرستان از بابت خسارت‌های سیل تا حدود بسیاری آسوده شود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات افزود: امیدواریم بتوانیم در راستای سرسبز نگه داشتن شهرستان و حفاظت از منابع طبیعی کوشا باشیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا