استان ها

یکی از خصوصیات شب بیست وسوم دعا برای سلامتی امام زمان(عج) است

ترند روز/خراسان رضوی یک کارشناس مذهبی گفت: ازجمله خصوصیاتی که برای این شب ذکر شده ارتباط و انس بیشتر با امام زمان(عج) است و گفته شده که در این شب زیاد برای سلامتی و ظهور امام زمان دعا کنیم. در این شب مقدرات براساس لطف الهی تعیین می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی تبار در گفت‌وگو با ترند روز با اشاره به اعمالی که باعث می‌شود تا درک واقعی از شب‌های قدر اتفاق بیفتد، اظهار کرد: شب قدر شب تقدیر و سرنوشت‌ساز آدمی است و از هر ماه در سال بهتر و بالاتر است؛ شب قدر اوج مهمانی خداوند در ماه مبارک رمضان است.

وی در خصوص آدابی که باعث می‌شود تا بهتر شب قدر را درک کنیم، اضافه کرد: هنگامی که قصد شرکت در مهمانی داشته باشیم، سعی می‌کنیم تا آداب آن مهمانی را رعایت کنیم و همسو با شرایط آن پیش برویم در ماه رمضان و شب‌های قدر میزبان ما خداوند است و علاوه بر جهات ظاهری که غسل در شب‌های قدر است باید آراستگی باطنی و درونی را نیز داشته باشیم.

این کارشناس مذهبی افزود: باید قلب‌هایمان را از حسد، کنیه و دشمنی نسبت به دیگران پاک کنیم. در روایتی نقل شده که دعای هیچ کس در شب قدر رد نمی‌شود، مگر آنکه آن فرد عاق والدین، قطع‌کننده صله رحم، فردی که شرب خمر داشته و گمراه باشد. 

شریعتی‌تبار ادامه داد: یکی از شروط رعایت آداب شب قدر برای اینکه مشمول دریافت رحمت الهی شویم این است که قلبمان را پاک کنیم باید به دنبال این باشیم تا در این شب‌ها فرصت را قدر بدانیم و دل‌هایمان را پاک کنیم تا بتوانیم شب قدر را درک کنیم و از این فرصت بی‌نظیر نهایت استفاده را ببریم.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اهمیت و تاکیدی که بر شب بیست وسوم شده است، بیان کرد: احتمال اینکه شب بیست وسوم واقعی‌ترین شب قدر باشد زیاد است؛ شب قدر ترکیبی از ۳ شب است که مقدرات تعیین می‌شود. به عبارتی به شب بیست سوم « لیلة الجُهَنی» نیز می‌گویند که نام شخصی است که به خدمت رسول اکرم(ص) رسید و عرض کرد که من نمی‌توانم هر ۳ شب را به مدینه بیایم و حضور پیدا کنم کدام شب را شما توصیه می‌کنید که پیامبر آرام در گوش ایشان چیزی گفتند و بعد از آن دیده شد که جهنی در شب بیست‌وسوم احیاء نگاه می‌داشت.

شریعتی‌تبار با بیان اینکه دعا برای امام زمان(عج) در این شب بسیار توصیه شده است، بیان کرد: احتمال بیشتری وجود دارد که شب بیست وسوم ماه مبارک رمضان شب قدر باشد و از جمله خصوصیاتی که برای این شب ذکر شده ارتباط و انس بیشتر با امام زمان(عج) است و گفته شده که در این شب زیاد برای سلامتی و ظهور امام زمان(عج) دعا کنیم در این شب مقدرات بر اساس لطف الهی تعیین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دعا برای دیگران بسیار توصیه شده است، گفت: یکی از مواردی که خوب است در این شب رعایت کنیم دعا برای دیگران است خداوند به حضرت موسی فرمود «ای موسی مرا با زبانی بخوان که با آن گناه نکرده باشی» و پیام این وحی این است که دیگران برای تو دعا کنند چون تو با زبان آن‌ها گناه نکردی و اگر در حق کسی دعا کنیم برآورده می‌شود، همانطور که حضرت زهرا(س) ابتدا برای همسایگان دعا می‌کرد و سپس برای خود. دعا کردن دیگران در این شب را مقدم بر خود بدانیم و ابتدا برای دیگران دعا کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا