علمی و پزشکی

کلاژنی برای پوست از دل این میوه

آفتاب‌‌نیوز :

روغن به رنگ زرد روشن با بوی خفیف و بافت سبک است و باعث تولید کلاژن و بازسازی سلول و جوانسازی سلول می‌شود و همچنین یک روغن پایدار و نرم کننده است که به تشکیل یک سد محافظ روی پوست و روی مو‌های خشک کمک می‌کند.

در طی ۱۰۰-۱۵۰ سال گذشته، به دلیل افزایش مصرف اسید‌های چرب امگا ۶ تغییر قابل توجهی در مصرف روغن‌های گیاهی از دانه‌های مختلف ایجاد شده است. علاوه بر اسید‌های چرب امگا ۳، امروزه توجه ویژه‌ای به اسید‌های چرب کونژوگه نیز شده است. اسید‌های چرب امگا ۳ ۳ (n- دارای خواص ضد التهابی، ضد ترومبوتیک، ضد آریتمی، هیپولیپیدمی و باز کنندگی عروق هستند.

اسید‌های چرب کونژوگه مزایای سلامتی مشابه امگا ۳ را نشان می‌دهند، اما خصوصیات ضد توموری را نیز نشان می‌دهند. داده‌های یافته‌های مربوط به محتویات اسید‌های چرب کونژوگه در دانه‌های میوه کمیاب هستند، اگرچه برخی از دانه‌های میوه حاوی اسید‌های چرب کونژوگه هستند.

روغن دانه گیلاس روغن هسته گیلاس است و از هسته‌های گیلاس شیرین مشتق شده است و میزان آن بین ۲۵ الی ۳۰ درصد ورنی متغیر است. این روغن دارای مشخصات مشابه روغن بادام شیرین است. با این حال، نسبت به روغن بادام شیرین اثر کمدوژنیک کمتری دارد و باعث می‌شود که این ماده برای مراقبت از پوست مناسب‌تر باشد. در حالی که مقدار بالای امگا ۹ آن را برای جلوگیری از شوره سر در مو‌ها ایده آل می‌کند.

روغن دانه گیلاس ماده‌ای است که در چندین محصول آرایشی مانند صابون، کرم و لوسیون وجود دارد.

این روغن، روغن ممتازی است که دارای ویتامین A، اکسید کربن زیاد و همینطور توکوفرول طبیعی است و خواص آن مانند روغن هلو و روغن بادام شیرین است. همچنین با توجه به مقدار بالای ویتامین C و E که در روغن هسته گیلاس وجود دارد برای سلامت پوست، مرطوب و صاف نگه داشتن آن بسیار مهم است. ویتامین C در واقع مانع آسیب ناشی از رادیکال‌های ازاد به سلول پوستی و انواع بیماری‌های پوستی مثل آکنه، چین و چروک و … می‌شود.

آنتی اکسیدان موجود در روغن هسته گیلاس خاصیت ضد سرطانی قوی دارد که می‌تواند باعث جلوگیری از سرطان شود و اثر ضد سرطانی موجود در ان به علت ترکیبی مشخص از پلی فلونیک با فعالیت‌های بیولوژیک است. حضور فلویید‌ها در روغن هسته گیلاس یکی از اجزای ضد سرطان فعال است و هم از سرطان و هم از رشد و تکثیر ان جلوگیری می‌کند. حضور انتی اکسیدان‌ها در روغن کمک می‌کند تا سیستم ایمنی خوب شود و با انواع بیماری‌ها مقابله کند.

در اینجا به برخی خواص روغن دانه گیلاس اشاره می‌کنیم:

• روغن دانه گیلاس باعث تولید کلاژن و بازسازی سلول و جوانسازی سلول می‌شود.

 • روغن دانه گیلاس برای همه انواع پوست بخصوص پوست‌های آسیب دیده مناسب است.

• روغن دانه گیلاس یک روغن پایدار و نرم کننده است که به تشکیل یک سد محافظ روی پوست و روی مو‌های خشک کمک می‌کند.

 • روغن دانه گیلاس منافذ را مسدود نمی‌کند و آن را تبدیل به یکی از بهترین روغن‌هایی که میتوان روی صورت استفاده کرد، می‌کند.

 • محتوای بالای ویتامین A آن نیز به کاهش ظهور خطوط ریز و چین و چروک کمک می‌کند.

 • این روغن نسبتاً ارزان است که برای مصرف به چند قطره نیاز است، بنابراین یک بطری کوچک از آن برای مدتی دوام خواهد آورد.

نشر علمی پزشکی

به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، می‌خواهم با ارائه مطالبی که بر اساس پژوهش‌های روز و رویکردهای معتبر تهیه شده‌اند، به شما در درک بهتر و مدیریت بهتر سلامتی کمک کنم.
دکمه بازگشت به بالا