بین الملل

کرملین: رئیسی به پوتین، تلفنی تبریک گفت/ پیام متقابل نوروزی پوتین به ایرانیان

به گزارش ترند روز از خبرگزاری ریانووستی، دیمیتری پسکوف سه‌شنبه به خبرنگاران اعلام کرد:‌ رئیس‌جمهوری روسیه روز سه‌شنبه به گفت‌وگوی تلفنی با همتایان خارجی خود که قصد دارند انتخاب مجدد وی به ریاست‌جمهوری را تبریک بگویند، ادامه خواهد داد، وی قبل از این، با رؤسای جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان گفت‌وگوهایی داشت.

همچنین بنا بر بیانیه کاخ کرملین، رئیس‌جمهوری روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران، فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و آغاز نوروز را به مردم این کشور تبریک گفت.
در این بیانیه آمده است: ولادیمیر پوتین به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان و آغاز تعطیلات بهاری نوروز را به رهبری جمهوری اسلامی ایران تبریک و نیز به همه ملت ایران تبریک گفت.
بنا بر گزارش دفتر ریاست‌جمهوری روسیه، پوتین و رئیسی درباره همکاری های دوجانبه از جمله گسترش روابط تجاری-اقتصادی و پروژه های بزرگ سرمایه گذاری گفتگو کردند.
بر این اساس، روسای جمهور دو کشور با اشاره به وضعیت بحرانی منطقه درگیری فلسطین و اسرائیل، نسبت به افزایش تعداد قربانیان ابراز نگرانی کردند.
پوتین در گفتگو با رئیس جمهور ایران خواستار ابلاغ بهترین آرزوها به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران شد.
پوتین و رئیسی همچنین در مورد هماهنگی بیشتر اقدامات دو کشور در سازوکارهای بین‌المللی چندجانبه از جمله در سازمان همکاری شانگهای و بریکس توافق کردند.

به گزارش ایرنا، هشتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه ۲۵ تا ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲ برگزار شد که بنا بر اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور، ۷۷.۴۴ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند.
بر این اساس، ولادیمیر پوتین با کسب ۸۷.۲۸ درصد آرا، برای پنجمین بار رئیس‌جمهوری روسیه شد. نیکولای خاریتونوف، ولادیسلاو داوانکوف و لئونید اسلوتسکی دیگر نامزدهای این انتخابات نیز به ترتیب، ۴.۳۱،‌ ۳.۸۵ و ۳.۲ درصد آرا را به دست آوردند.
چهارمین دوره (کنونی) ریاست جمهوری پوتین ۷ مه ۲۰۲۴ میلادی (۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳) به پایان می‌رسد و پس از آن، وی با معرفی کابینه،‌ مهیای دوره پنجم ریاست‌جمهوری خواهد شد.
پوتین پس از مسجل شدن پیروزی وی در انتخابات درباره معرفی کابینه جدید روسیه گفت: نیازی به عجله در این زمینه نیست، دو ماه و نیم فرصت داریم تا در این باره در آرامش فکر کنیم.

310310

تیم تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای امور خاورمیانه. با توانایی درک عمیق از تاریخ و جغرافیا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه خاورمیانه ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و استراتژیک، به شما دیدی کامل از رویدادهای خاورمیانه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا