برترین های ترند روزعمومی

کاربرد منبع تغذیه در تعمیرات موبایل

هر شخصی با دستگاه‌های الکتریکی آشنا باشد، به خوبی منبع تغذیه را می‌شناسد.

منبع تغذیه عضو همیشگی سیستم‌های الکتریکی محسوب می‌شود که وظیفه اصلی آن تغذیه برد است. شما در هر حوزه ای از الکترونیک که فعالیت داشته باشید برای تست مدارات نیاز به یک منبع تغذیه ی مطمئن دارید.

برای کاربردهای مختلف در صنعت الکترونیک طراحی و ساخته شده‌اند. استفاده صحیح از منبع تغذیه هزینه‌های طراحی برد، تعمیر برد و حتی خرید منبع تغذیه الکتریکی را کاهش می‌دهد. اگر قصد خرید منبع تغذیه برای تعمیرات برد الکترونیکی و یا آشنایی با آن را دارید، مطالعه ادامه این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

در ادامه ی این مطلب به موارد زیر میپردازیم:

آشنایی با انواع مدل منبع تغذیه.

بهترین منبع تغذیه برای تعمیرات موبایل کدام است؟

یک منبع تغذیه برای تعمیرات برد الکترونیکی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

منبع تغذیه چه کاربرد هایی دارد؟

منبع تغذیه چیست؟

منبع تغذیه یا power supply وسیله‌ای است که جریان الکتریکی را دریافت و آن را به ولتاژ، جریان و حتی بسامد مورد نیاز، مصرف‌کننده الکتریکی می‌رساند. در کنار وظیفه اصلی که ذکر شد، در برخی موارد وظایفی مانند ایجاد محدودیت برای جریان، جلوگیری از اتصال جریان در شرایط خاص، جلوگیری از ورود نویزهای الکتریکی، ذخیره انرژی برای زمان قطع جریان و… از کارهای منبع تغذیه است. منبع تغذیه برای تعمیرات بردهای الکترونیکی استفاده فراوانی دارد.

انواع مدل منبع تغذیه

همان‌طور که گفته شد، منبع تغذیه انواع مختلفی دارد. منبع تغذیه می‌تواند جزئی از مدار باشد و یا به‌صورت یک دستگاه خارجی بین راه مدار الکتریکی قرار گیرد. برای انواع مدل منبع تغذیه خارجی که داخل مدار قرار نمی‌گیرند، دسته‌بندی‌های مختلفی موجود است.

دسته بندی بر مبنای روش تبدیل توان

منابع تغذیه روش‌های مختلفی برای تبدیل جریان و ولتاژ به کار می‌گیرند. در ادامه به بررسی انواع مدل منبع تغذیه بر اساس روش تبدیل توان می‌پردازیم.

1-    منبع تغذیه خطی

در این مدل از منبع تغذیه ولتاژ ورودی با استفاده از یک مدار خطی به جریان خطی تبدیل می‌شود. هدر رفت یا اتلاف انرژی در این مدل از منبع تغذیه بسیار بالا است.

2-    منبع تغذیه سوئیچینگ

منبع تغذیه DC یکی از انواع مدل‌های منبع تغذیه است که در تعمیرات تلفن همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد. منبع تغذیه حرفه‌ ای باید قابلیت تبدیل توان و همچنین سنجش دقیق داشته باشد.

منبع تغذیه تعمیرات موبایل، بیشتر برای مصارفی مانند:

  • روشن‌کردن گوشی بدون باتری
  • عیب یابی اصولی انواع مدل گوشی
  •  شارژ کردن باتری تلفن همراه
  • تست سلامت برخی قطعات روی برد های الکترونیکی
  • پیداکردن قطب‌های مختلف باتری
  • شوک دادن به باتری تلفن همراه
  • برای خرابی‌های احتمالی برد گوشی
  • بررسی گیر کردن موبایل روی لوگو و… کاربرد دارد.

در واقع یکی از مهمترین کاربرد های منبع تغذیه در تعمیرات موبایل روشن کردن گوشی های خاموش با استفاده از است.

همینطور در و تست سلامت قطعات نیز بسیار کاربرد دارد.

نکات لازم در خرید منبع تغذیه:

برای خرید منبع تغذیه عواملی متعددی تأثیرگذار است. کاربرد منبع تغذیه یکی از اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار دراست. خرید منبع تغذیه با کاربرد بسیار برای استفاده‌های کوچک هدر دادن هزینه است.

به طور کلی در هر حوزه ای از الکترونیک که فعالیت داشته باشیم, برای تست مدارات نیاز به یک منبع تغذیه مطمئن داریم, در اینجا مشخصات مهم یک منبع تغذیه که هنگام خرید حتما باید به آن توجه کنید را ذکر میکنیم.

منابع تغذیه معمولا در سه محدوده ولتاژ 0 تا 50 ولت, 0تا 30 ولت و 0 تا 15 ولت تولید میشوند. از آنجایی که ولتاژ کاری اکثر بردهای الکترونیکی کمتر از 24 ولت است, منبع 30 ولت برای اکثر کاربردها جوابگو است و دوستانی که در زمینه ی تعمیرات موبایل فعالیت دارند میتوانند از منبع 15 ولت هم استفاده نمایند.

در کاربرد الکترونیک, معمولا منابع تغذیه با حداکثر جریان خروجی 2, 3یا 5 آمپر تولید میشود. در واقع جریان مصرفی اکثر برد های الکترونیکی کمتر از یک آمپر استو از جریان های بالاتر معمولا برای تست موتور DC  یا شارژ باتری استفاده میشود.

  • دقت بالا در ولتاژ و جریان:

در اکثر کاربرد های حساس مانند روشن کردن بردهای میکروکنترلری یا تست LED, تنظیم دقیق ولتاژ و جریان خروجی ضروری است. برای این کاربرد ها بهتر است از منبعی استفاده شود که شامل پیچ تنظیم دقیق ولتاژ و جریان باشد.

علاوه بر این یک منبع تغذیه ی خوب باید درصد خطای کمتر از 0.1 ولت داشته باشد.

نداشتن افت ولتاژ به هنگام جریان کشی نیز یکی از نکات مهم در انتخاب یک منبع تغذیه ی مناسب است.

همان‌طور که بررسی شد، کاربرد منبع تغذیه در تعمیرات موبایل نیازمند استفاده از منبع تغذیه DC خواهد بود. در ادامه به معرفی چند نمونه منبع تغذیه DC و بهترین مدل های موجود در بازار برای تعمیرات موبایل می‌پردازیم.

  • حافظه دار بودن منبع تغذیه:

در بسیاری از موارد، تعمیرکاران می‌توانند با استفاده از منبع تغذیه حافظه دار به راحتی و سرعت بیشتر از اطلاعات ذخیره شده در دستگاه دسترسی پیدا کنند و این مسئله می‌تواند فرآیند تعمیر را بهبود بخشد.

دوماً، منبع تغذیه حافظه دار می‌تواند به عنوان یک ابزار تشخیصی در تعمیرات موبایل استفاده شود. با استفاده از این منبع تغذیه، تعمیرکاران می‌توانند مشکلاتی مانند نقص در قطعات داخلی دستگاه را شناسایی کنند. به عنوان مثال، در صورتی که دستگاه موبایل شما راه اندازی نشده است و تعمیرکار فرض می‌کند که مشکل از باتری است، با استفاده از منبع تغذیه حافظه دار می‌تواند از این فرض اطمینان حاصل کند و در صورتی که مشکل دیگری بود، به سرعت برطرف کند.

بهترین مارک منبع تغذیه تعمیرات موبایل:

شرکت های متنوعی از تولید کنندگان ابزارهای تعمیرات موبایل اقدام به تولید منبع تغذیه نموده اند, و انتخاب اینکه کدام مارک منبع تغذیه بهتر است کمی دشوار به نظر می آید. ما طبق تجربه و میزان رضایت  مشتریان تعدادی از این منبع تغذیه ها را لیست کرده ایم:

معرفی منبع تغذیه سوگون SUGON 3005D:

می‌توان یکی از بهترین مارک های منبع تغذیه برای تعمیرات بردهای الکترونیکی را منبع تغذیه سوگون SUGON 3005D نامید.

این منبع تغذیه دارای بدنه ی فلزی است, حافظه دار بوده و دارای دقت بسیار بالاییست, طراحی زیبا, صفحه ی نمایش LED بزرگ با دقت و وضوح بالا از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه می باشد. از ویژگی های مهم هر آنتی استاتیک بودن ان است که دستگاه سوگون 3005از این ویژگی مهم برخوردار است. ما این منبع تغذیه را به طور کامل در یک ویدئو ی آموزش تعمیرات موبایل در اصفهان معرفی کرده ایم. جهت آشنایی بیشتر با این منبع تغذیه و مشاهده ی ویدئو روی لینک کلیک کنید.

منبع تغذیه داژنگ مدل 305D نسبت به رطوبت بسیار حساس بوده و استفاده از آن در فضای مرطوب یا تمیز نمودن دستگاه با دستمال مرطوب موجب خرابی و خطا در نمایش اطلاعات خواهد شد.

اگر در استفاده از منبع تغذیه برای دقت از هر چیز دیگری برای شما مهم‌تر است، استفاده از گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. دقت بالا، چهار خروجی با قابلیت ذخیره و حافظه، فن‌های قوی، اتصال به زمین، سنجش آمپر واز قابلیت‌های این دستگاه است. کاربرد منبع تغذیه سانشاین در تعمیرات موبایل بسیار بالا خواهد بود. لطفاً در استفاده از این منبع تغذیه تعمیرات موبایل به حساسیت آن در برابر رطوبت توجه نمایید.

منبع تغذیه سانشاین Sunshine P-3005D

روی این منبع تغذیه دو صفحه نمایش یکی برای نمایش شدت جریان و دیگری برای نمایش ولتاژ وجود دارد این دستگاه بسیار با دوام و با دقت بالا بوده و شما را برای مدت زمان طولانی از خرید هر مدل دیگری بی نیاز میکند

میتواند در تعمیرات آیفون و سایر گوشی های هوشمند , برای تشخیص و عیب یابی دقیق جریان کشی مدار گوشی، روشن کردن گوشی بدون باتری، شوک دادن به باتری و غیره بسیار مناسب باشد.

برند مکانیک یکی از مشهورترین و قدیمی ترین برند های سازنده ی ابزار تعمیرات موبایل است. وقتی نام این برند می آید هیچ جای شکی نسبت به کیفیت محصول باقی نمی ماند.

این منبع تغذیه دارای دقت بسیار بالایی بوده و 5 کانال جهت ذخیره سازی اطلاعات دارد. ما این منبع تغذیه را به طور کامل معرفی کرده ایم که میتواند از لینک معرفی  مشاهده کنید.

منبع تغذیه KOOCU 3005D

این منبع تغذیه جزء یکی از جدیدترین برند های موجود در بازار است.  تمامی ویژگی های لازم یک منبع تغذیه ی خوب را داراست, آنتی استاتیک بوده, دقت بالایی دارد و از همه مهمتر قیمت آن نیز نسبت به سایر مدل های موجود مناسبتر است.

جمع‌بندی

منبع تغذیه در طراحی، خطایابی، تعمیر و تولید بردهای الکتریکی بسیار کاربردی است. استفاده از منبع تغذیه در تمام برد‌های الکتریکی به‌منظور تأمین انرژی و تغذیه برد، کاربرد دارد. همانطور که در مقاله ی گفتیم کاربرد منبع تغذیه در تعمیرات موبایل بسیار زیاد است.

منبع تغذیه DC برای تعمیرات موبایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. منبع تغذیه موبایل حرفه‌ای باید قابلیت شارژ باتری و یا تغذیه مدار، شوک دادن به باتری، بررسی جریان، تنظیم ولتاژ و جریان خروجی، فن قدرتمند و… را داشته باشد. منبع تغذیه داژنگ برندی شناخته می‌شود که تمامی این قابلیت‌ها را به صورت یکجا دارد. استفاده از منبع تغذیه داژنگ در تعمیرات موبایل بسیار شایع است.

هنگام نظافت منبع تغذیه حتماً به حساسیت آن به رطوبت توجه کنید. اکثر مدل‌های منبع تغذیه مانند سانشاین، داژنگ، سوگون و… به رطوبت حساسیت بالایی داشته و در صورت مواجهه با آن خطای زیادی خواهند داشت.

سخن آخر:

ما در 1200mobile با واردات مستقیم انواع مدل منبع تغذیه در کنار قیمت مناسب با ارائه ی گارانتی و مهلت تست 7 روزه خیال شما را از همه جهت راحت کرده ایم. بنابراین اگر قصد خرید منبع تغذیه را دارید 1200mobile میتواند یک انتخاب مطلوب برای شما باشد. همینطور مشاورین ما در کنار شما هستند تا با ارائه ی مشاوره بهترین انتخاب را داشته باشید.

منبع تغذیه یکی از پرمصرف ترین ابزارهای تعمیراتی است. یک دستگاه الکتریکی است که برای تامین برق باتری گوشی یا قطعات الکترونیکی روی بورد آن استفاده می شود. وظیفه منبع تغذیه موبایل دریافت انرژی الکتریکی از یک منبع انرژی و تبدیل آن به ولتاژ، جریان و فرکانس مناسب برای تغذیه گوشی موبایل است.

البته در حالت عادی شارژر گوشی کار تبدیل جریان برق را انجام می دهد ولی در مواقعی که به آن دسترسی نداریم و بخواهیم جریان برق را در قطعات روی بورد گوشی بررسی کنیم یا قصد داریم باتری موبایل را تست کنیم باید از یک منبع تغذیه خوب استفاده کنیم.

منبع تغذیه موبایل چگونه کار می کند؟

منبع تغذیه ها دارای اجزای مختلفی هستند. این اجزا به منبع تغذیه کمک می کنند تا ولتاژ را بالا یا پایین کند، جریان را تغییر دهد و نوسانات یا ریپل های ولتاژ را کاهش دهد. وجود نوسان در ولتاژ خروجی از منبع تغذیه باعث اتلاف انرژی و بیش از حد داغ شدن دستگاه می شود و گاها نویز و سر و صدا ایجاد می شود.

بطور کلی اجزای سازنده منبع تغذیه عبارتند از:

فیلتر: زمانی که جریان متناوب به جریان مستقیم تبدیل می شود هم چنان دارای امواج و نوساناتی است که باید صاف شوند. فیلتر وظیفه صاف و یا حذف کردن این امواج را دارد. البته فیلتر تمامی امواج را بطور کامل صاف نمی کند ولی آنها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

تنظیم کننده یا رگولاتور: این قطعه ولتاژهای نوسان دار خروجی از فیلتر را کاهش می دهد. این قطعه از هر گونه افزایش یا افت ولتاژ که ممکن است به موبایل یا دستگاه متصل به منبع تغذیه آسیب برساند جلوگیری می کند.

توجه داشته باشید که تمامی منبع تغذیه های موجود در بازار دارای اجزای مشابهی نیستند و بستگی به کاربرد خاص خود ممکن است برخی اجزای دیگر را نیز داشته باشند.

انواع منبع تغذیه موبایل

پس از اینکه جریان از فیلتر منبع تغذیه خارج شد، کار منبع تغذیه در مدل تنظیم نشده تمام می شود. در حالی که منبع تغذیه تنظیم نشده برای استفاده های عمومی کافی است ولی زمانی که به جریان ثابتی نیاز دارید که با تغییر بار دچار نوسان نشود، آنگاه باید منبع تغذیه تنظیم شده را استفاده کنید. پس با این حساب در تعمیرات موبایل منبع تغذیه تنظیم شده کاربرد بیشتری دارد.

منبع تغذیه های تعمیرات موبایل از دو نوع منبع تغذیه خطی و منبع تغذیه سوئیچینگ هستند. تفاوت این دو در چگونگی تنظیم برق توسط آنها است. هم چنین این منبع تغذیه ها با توجه به نوع نمایشگر خود می توانند آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال باشند.

منبع تغذیه خطی

منبع تغذیه خطی تعمیرات موبایل دارای یک روش کار ساده و سر راست برای تبدیل جریان و حذف نوسان از ولتاژ خروجی است. طراحی این منبع تغذیه بسیار ساده است چرا که با یک ترانسفورمر برای کاهش ولتاژ شروع می شود. سپس دستگاه جریان متناوب را به مستقیم تبدیل می کند. نهایتا جریان مستقیم حاصل از یک تنظیم کننده عبور می کند تا نوسانات ولتاژ خروجی را کاهش دهد.

این دستگاه بدلیل داشتن ترانسفورمر نسبتا بزرگ، برای پایین آوردن ولتاژ برق دارای وزن نسبتا زیادی است. خوشبختانه منبع تغذیه خطی سر و صدا یا نویز کمی حین کار ایجاد می کند که گزینه خوبی برای تعمیرات موبایل است. این منبع تغذیه جزء ارزان ترین منبع تغذیه تعمیرات موبایل است. از معایب آن نیز می توان به اتلاف حرارت زیاد و بازدهی پایین دستگاه اشاره کرد.

منبع تغذیه سوئیچینگ

منبع تغذیه سوئیچینگ تعمیرات موبایل کارآمدتر، ظرفیت بالاتر و نسبت به منبع تغذیه خطی کوچکتر است. اما این مدل ها حین کار و خصوصا در زمان سوئیچ کردن برق ایجاد نویز می کنند. یکی دیگر از معایب این منبع تغذیه طراحی نسبتا پیچیده آن است.

بر خلاف منبع تغذیه های خطی که برای کاربردهای خاص بهتر هستند، این نوع از دستگاه ها همه کاره هستند و کاربرد متنوعی دارند. دلیل انعطاف پذیری و همه کاره بودن این دستگاه در استفاده آنها از مدولاسیون پهنای پالس (PMW) یعنی تغییر پالس و نه فرکانس است.

استفاده از این مدولاسیون باعث می شود تا منبع تغذیه های سوئیچینگ نسبت به منبع تغذیه خطی بازدهی بالاتری داشته باشند و به تعمیرکاران اجازه می دهد تا خیلی سریع به منابع الکتریسیته مختلف شیفت کنند. زمانی که به توان خروجی و راندمان بالاتر در ابعاد کوچکتر از منبع تغذیه خطی نیاز دارید آنگاه خرید منبع تغذیه سوئیچینگ بهترین گزینه است. دوره بهترین آموزشگاه تعمیر موبایل در اصفهان به دو بخش تعمیرات سخت افزار و نرم افزار تقسیم می شود.

برای خرید منبع تغذیه تعمیرات موبایل باید فاکتورهایی چون قیمت، حداکثر توان خروجی، راندمان، وزن و کارآیی آن را در نظر بگیرید. شما می توانید را با گارانتی تست 7 روزه از سایت ما خریداری کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا