استان ها

چند توصیه برای روزه‌داران مبتلا به «فشار خون بالا»

ترند روز/کرمانشاه یک متخصص داخلی به تشریح برخی نکات برای حفظ سلامت روزه داران بیماران مبتلا به فشار خون بالا پرداخت.

دکتر جعفر نوابی در گفت و گو با ترند روز در خصوص روزه داری بیماران مبتلا به فشار خون بالا گفت: در وهله اول این بیماران باید پیش از روزه داری با پزشک معالج خود مشورت کنند و اگر فشار خون آنها کنترل شده بود می‌توانند با نظر پزشک روزه بگیرند.

وی ادامه داد: در طول روزه داری احتمال استرس گرسنگی و افزایش فشار خون وجود دارد، بنابراین افراد باید بطور منظم در طول روز چندین بار فشار خون خود را اندازه بگیرند.

نوابی گفت: در صورتی که فشار خون افراد در طول روز تغییرات محسوس و خطرناک داشته باشد ادامه روزه داری توصیه نمی شود.

نوابی بر مصرف منظم داروهای فشار خون در ایام روزه داری تاکید کردو افزود: زمان مصرف این داروها باید با مشورت پزشک باشد و از تغییرات خودسرانه در مصرف این داروها اجتناب شود.

این متخصص داخلی در تشریح نکات تغذیه ای بیماران مبتلا به فشار خون در ایام ماه مبارک رمضان، گفت: نکته مهم در تغذیه این بیماران پرهیز از مصرف غذاها و خوراکی های شور است.

وی با اشاره به تقارن ماه مبارک و ایام نوروز گفت: در این ایام مصرف آجیل هم افزایش می یابد، بنابراین توصیه می شود این بیماران بطور جد از مصرف آجیل شور خودداری کنند.

نوابی گفت: همچنین مصرف قند و شیرینی هم در این بیماران باید کنترل شده و بصورت محدود باشد.

نوابی بر مصرف میزان مناسب آب در فاصله افطار تا سحری تاکید کرد و افزود: کم آبی می‌تواند استرس بدن را افزایش دهد، بنابراین این بیماران باید به میزان مناسب آب مصرف کنند و از فعالیت زیاد در طول مدت روزه داری هم اجتناب کنند.

انتهای پیام 

دکمه بازگشت به بالا