علمی و پزشکی

چروک پیشانی نشانه کدام بیماری است؟

آفتاب‌‌نیوز :

این خطوط عمیق نشان از ابتلا به مشکلات جدی سلامت دارند:

بیماری قلبی: بر اساس یک مطالعه جدید، چین و چروک‌های عمیق پیشانی، می‌تواند نشانه ابتلا به آترواسکلروز، سخت شدن سرخرگ‌ها و در نهایت ابتلا به بیماری قلبی باشد. چروک پیشانی و آترواسکلروز هر دو با استرس ارتباط نزدیک دارند. همچنین رگ‌های خونی در پیشانی نسبت به سایر قسمت‌های بدن ظریف‌تر هستند و خطر ایجاد پلاک در آن‌ها بیشتر است.

فشار خون بالا: مطالعات نشان داده زنانی که چهره جوان تری نسبت به هم سن و سالان خود دارند، فشار خون کمتری نیز دارند. این زنان سیستم عروقی سالمی دارند و همین از پوست آن‌ها محافظت می‌کند. در عوض کسانی که چروک‌های عمیقتری را روی صورت خود تحمل می‌کنند، اغلب دچار مشکلات فشار خون هستند.

سبک زندگی ناسالم: خطوط صورت شما می‌تواند نشانه‌ای از سبک زندگی غلط باشد. تحقیقات نشان داده کسانی که از پوست صورت خود در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت نمی‌کنند و تغذیه ناسالمی دارند، از خطوط عمیق روی چهره خود رنج می‌برند.

استخوان‌های ضعیف: چین و چروک شما همچنین می‌تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را پیش بینی کند. محققان دانشگاه ییل، در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ میلادی، چین و چروک روی صورت و گردن و تراکم استخوان ۱۱۴ زن را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند عمیق و ضخیم شدن چین و چروک پوست به کاهش تراکم استخوان در میان شرکت کنندگان در مطالعه مربوط است.

سرطان پوست: چروک‌های عمیق روی گونه شما می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را گوشزد کند. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید بدون محافظت، نه تنها این خطوط عمیق را ایجاد می‌کند، بلکه خطر ابتلا به سرطان پوست را بالا می‌برد.

استرس: چروک‌های پیشانی و خطوط بین ابرو‌ها نشانه ابتلا به استرس زیاد نیز می‌تواند باشد. استرس سطح کورتیزول را بالا می‌برد و می‌تواند خطر ابتلا به چاقی، فشار خون بالا و دیابت را نیز افزایش دهد.

نشر علمی پزشکی

به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، می‌خواهم با ارائه مطالبی که بر اساس پژوهش‌های روز و رویکردهای معتبر تهیه شده‌اند، به شما در درک بهتر و مدیریت بهتر سلامتی کمک کنم.
دکمه بازگشت به بالا