چرا جاروبرقی کشش ندارد

کم شدن مکش جاروبرقی یکی از مشکلات بسیار رایجی می باشد که قدرت دستگاه را در جمع آوری گرد و خاک و تکه های آشغال و غیره کاهش می دهد. خوشبختانه اغلب دلایل کاهش قدرت مکش جاروبرقی ال جی، بوش، سامسونگ، پارس خزر و سایر برندها به آسانی و با تغیر در نحوه استفاده از دستگاه قابل رفع می باشد. تنها تعداد اندکی از علت های اصلی رخ دادن این شرایط نیاز به تعمیر قطعات داخلی دارند. در این بخش از مطالب تکنوپشتیبان دلایل اصلی که باعث کاهش قدرت مکش جاروبرقی میشود را بررسی و راه حل هایی برای رفع آنها ارائه می دهیم.

آنچه در این مطلب می خوانید:

1- کم شدن مکش جاروبرقی به علت پر بودن کیسه

پر بودن کیسه جاروبرقی مشکلات زیادی را بوجود می آورد و به همین دلیل باید زمان تعویض آنها را جدی گرفت. به عنوان مثال، و کاهش قدرت مکش آن از جمله مشکلاتی هستند که هر دو به دلیل پر بودن کیسه رخ می دهد. برای رفع این مشکل کافیست کیسه را قبل از پر شدن کامل تعویض کنید.

2- سوراخ بودن کیسه جاروبرقی

برای اینکه جاروبرقی با مکش بالا زباله ها را جمع آوری کند، هیچ راه نفوذی برای هوا در این مسیر نباید وجود داشته باشد. سوراخ شدن کیسه جاروبرقی نه تنها گرد و غبار را به بیرون انتقال می دهد، بلکه تا حد زیادی قدرت دستگاه را در جمع آوری آشغال و زباله ها کاهش می دهد. استفاده از کیسه های کاغذی بی کیفیت و همچنین جمع آوری شیشه ها با جاروبرقی هر دو می توانند باعث پاره شدن کیسه شوند. علاوه براین، بهتر است بررسی کنید که آیا کیسه درست نصب شده است یا خیر؟

3- کم و زیاد شدن مکش جاروبرقی به علت ارتفاع زیاد لوله

در حالت کلی، هر اندازه ارتفاع لوله جاروبرقی بیشتر باشد، زباله ها با مکش کمتری جمع آوری میشوند. به همین دلیل باید تا حد امکان و بر اساس شرایط محیط و جنس سطح فاصله را تا موتور کم کرد. با کم کردن ارتفاع لوله جاروبرقی می توان قدرت مکش را تا حد مطلوبی افزایش داد.

4- خراب بودن موتور جاروبرقی

موتور مهم ترین و اصلی ترین قطعه داخل جاروبرقی می باشد که وجود خرابی در آن می تواند منجر به کم شدن قدرت مکش دستگاه شود. دقت داشته باشید که اگر مکش جاروبرقی تا حد زیادی کاهش پیدا کرد و بوی سوختگی نیز از دستگاه به مشام رسید، حتما با مراکز تماس بگیرید. در واقع کم شدن قدرت مکش جاروبرقی نوعی زنگ خطر و هشدار می باشد تا سلامت موتور را جدی بگیرید.

5- گرفتگی لوله خرطومی

یکی از اشتباهات رایجی که اغلب افراد مرتکب میشوند، جمع آوری هر نوع زباله و آشغال با جاروبرقی است. تکه های بزرگ پارچه و کاغذ و پلاستیک در مسیر خرطومی تجمع پیدا می کنند. گرفتگی و انسداد لوله های خرطومی مانع از عبور هوا با شدت زیاد میشود و به همین دلیل مکش جاروبرقی را کم می کند. تا حد امکان تکه های بزرگ زباله و آشغال را با جاروبرقی جمع آوری نکنید و بهتر است خرطومی را از دستگاه جدا نموده و گرفتگی های آن را رفع نمایید.

6- تنظیمات اشتباه جاروبرقی

در بسیاری از مواقع کم بودن قدرت مکش جاروبرقی تنها به دلیل استفاده از قدرت کم دستگاه است. با استفاده از دکمه های روی جاروبرقی تنظیمات را روی قدرت بالای مکش قرار دهید تا مشکل رفع شود.

7- گرفتگی فیلتر جاروبرقی

فیلترهای موجود در داخل جاروبرقی به دلیل استفاده زیاد به مرور با لایه هایی از گرد و غبار مسدود میشوند. این فلیترها نقش بسیار مهمی در میزان قدرت مکش جاروبرقی دارند و به همین دلیل باید همیشه تمیز شوند. البته در برخی از مواقع ممکن است فیلتر دچار پارگی شده باشد که تنها راه حل تعویض است. جداره جاروبرقی را باز و فیلتر قبلی را خارج کنید. سپس فیلتر جدید را در جای خود قرار داده و درب جاروبرقی را ببندید. پیشنهاد می کنیم به جنس فیلتر و تقلبی یا اصل بودن آنها دقت داشته باشید در غیر این صورت پس از چند مرتبه استفاده از دستگاه مجدد مکش کاهش پیدا خواهد کرد.

8- نشت هوا از اتصالات جاروبرقی

همان طور که اشاره شد، برای اینکه جاروبرقی بتواند بدرستی و با قدرت بالا زباله ها را از روی سطوح جمع آوری کند، هوا نباید به بیرون نفوذ کند. وجود ترک و شکستگی روی لوله خرطومی، باز بودن محل اتصال خرطومی به بدنه جاروبرقی از جمله مواردی هستند که باعث نشت هوا می شوند. علاوه براین، بر روی لوله برخی از جاروبرقی ها محفظه ای برای ورود و خروج هوا وجود دارد که با باز بودن آن مکش کاهش پیدا می کند. لذا کافیست تمام بخش های جاروبرقی را بررسی کنید و منافذ و ترک هایی که باعث نشت هوا میشوند را مسدود کنید.

9- کم و زیاد شدن مکش به علت کثیف بودن برس پارویی جاروبرقی

از دیگر مواردی که می توان به عنوان علت کم شدن مکش جاروبرقی در نظر گرفت، کثیف بودن برس پارویی است. برس و شانه جاروبرقی با گذشت زمان مو و نخ و گرد و غبار زیادی را به خود جذب می کند و به همین دلیل مکش دستگاه کم میشود. با تمیز کردن برس براحتی می توانید مجدد قدرت مکش جاروبرقی را افزایش دهید.

راه های افزایش قدرت مکش جاروبرقی

با توجه به آنچه در طول متن به آن اشاره شد، برای افزایش قدرت مکش جاروبرقی می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • کیسه جاروبرقی را بررسی و در زمان مناسب تعویض کنید.
 • برس پارویی جاروبرقی را به صورت مرتب تمیز کنید.
 • درون لوله خرطومی را بررسی و گرفتگی های آن را رفع کنید. بهتر است تکه های بزرگ زباله ها را با جاروبرقی جمع آوری نکنید تا مسیر عبور آنها تا کیسه دچار گرفتگی نشود.
 • محل اتصال خرطومی به بدنه جاروبرقی را محکم کنید تا هوا نشت نکند.
 • فیلترهای درون جاروبرقی را به صورت مرتب تمیز و در صورت نیاز تعویض نمایید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی ال جی

جاروبرقی های ال جی دارای تنوع بالایی از نظر مدل و قابلیت ها هستند. در صورت کم شدن قدرت مکش دستگاه بررسی کنید که آیا تنظیمات درست انجام شده و از حداکثر قدرت جاروبرقی استفاده می کنید یا خیر؟ در صورت خراب بودن موتور بهتر است با تیم های تماس بگیرید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی سامسونگ

در صورت کاهش قدرت مکش جاروبرقی سامسونگ کافیست بررسی کنید که آیا کیسه پر شده است یا خیر؟ از محل اتصال لوله خرطومی هوا نشت می کند؟ برس پارویی تمیز است؟ ارتفاع لوله بیش از اندازه نیست و با جنس سطح تناسب دارد؟ موتور جاروبرقی سالم است؟ فیلتر دچار انسداد و گرفتگی نشده است؟ در صورت عدم رفع مشکل با رفع هر یک از این موارد، با مراکز تماس بگیرید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی پارس خزر

از مهم ترین دلایل کم شدن مکش جاروبرقی پارس خزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پر بودن یا سوراخ بودن کیسه جاروبرقی یا نصب اشتباه آن
 • مسدود شدن سطح فیلترهای درون جاروبرقی
 • گرفتگی لوله خرطومی
 • زیاد بودن ارتفاع لوله جاروبرقی
 • نشت هوا از بخش های مختلف دستگاه
 • خراب بودن موتور

اگر با بررسی موارد فوق مکش افزایش پیدا نکرد، بهتر است افراد حرفه ای در حوزه دستگاه را بررسی کنند.

علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش

مانند سایر برندها، علت کم شدن مکش جاروبرقی بوش در بسیاری از مواقع پر شدن کیسه جاروبرقی و گرفتگی خرطومی می باشد. علاوه براین، ابتدا باید مطمئن شوید که آیا از حداکثر قدرت دستگاه استفاده می کنید یا خیر؟ با دکمه های روی جاروبرقی قدرت مکش را افزایش دهید. در صورت رفع نشدن مشکل با مراکز تماس بگیرید.
تعمیرکاران تیم تکنوپشتیبان با قطعات اصلی و تضمین و گارانتی آماده رفع هرگونه خرابی از قبیل کم شدن مکش جاروبرقی و غیره می باشند. این تعمیرکاران در شمال و جنوب و شرق و غرب تهران حضور داشته و در کمترین بازه زمانی به محل اعزام میشوند.

برای این که جارو برقی بتواند به درستی در تمیز کردن خانه به ما کمک کند باید قدرت مکش خوب و قابل قبولی داشته باشد.  اصولاً قدرت مکش جاروبرقی فاکتوری است که مردم بر اساس آن یک جاروبرقی را از میان انواع جاروبرقی‌های تولید شده توسط برندها مختلف انتخاب می‌کنند. در این مقاله علت کم شدن قدرت مکش جارو برقی را با هم بررسی می‌کنیم.

یکی از مشکلات رایجی که برای جاروبرقی‌ها پیش می‌آید این است که قدرت مکش آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. بعضی از جارو برقی‌ها از ابتدا قدرت مکش متوسطی دارند اما اگر جاروبرقی شما قدرت مکش بالایی دارد و به تازگی متوجه شده اید که این قدرت کاهش پیدا کرده است باید قبل از این که مشکلات جدی‌تری برای دستگاه شما پیش بیاید این مشکل را حل کنید.

بیشتر بخوانید:

در این موقعیت دو راه حل برای شما وجود دارد : اول این که چون قیمت جاروبرقی نسبت به سایر لوازم برقی ضروری منزل کمتر است یک جاروبرقی نو تهیه کنید، دوم این که با استفاده از راه حل‌هایی که در ادامه گفته می‌شود قدرت مکش جاروبرقی خود را دوباره افزایش دهید.

 1. پر بودن کیسه زباله جاروبرقی

پر شدن کیسه جاروبرقی اولین چیزی است که هنگام کم شدن مکش جاروبرقی به ذهن افراد می‌آید. این نکته درست است، زمانی که کیسه زباله جاروبرقی بیش از اندازه پر شود جاروبرقی توانایی مکندگی خود را از دست خواهد داد.

از طرف دیگر وجود پارگی یا سوراخ روی این کیسه هم بر روی قدرت مکش دستگاه اثر می‌گذارد. اگر متوجه شدید که مشکل از کیسه است فوراً آن را خالی یا تعویض کنید.

اگر کیسه زباله جاروبرقی شما از نوع دائمی است باید هر چند وقت یک بار آن را چک کنید و اگر پر است آن را تخلیه کنید اما اگر از کیسه‌های یک بار مصرف استفاده می‌کنید زمانی که متوجه شدید کیسه جاروبرقی پر شده است آن را بیرون بیاورید و با یک کیسه جدید تعویض نمایید.

دقت کنید که کیسه جاروبرقی به خصوص کیسه‌های کاغذی یک بار مصرف به درستی جاگذاری شوند تا انتهای لوله خرطومی کامل وارد کیسه زباله شود. جاروبرقی‌های بدون کیسه معمولاً دارای نشانگری هستند که میزان پر شدن دستگاه را نشان می‌دهند.

این احتمال وجود دارد که جاروبرقی شما هیچ مشکلی نداشته باشد و مشکل مکش آن فقط به خاطر نامناسب بودن تنظیمات آن باشد.

این که ارتفاع دسته جاروبرقی چقدر باشد یا سطحی که آن را جارو می‌کشیم از چه جنسی باشد در انتخاب قدرت مکش جارو برقی اهمیت دارد. جارو برقی‌ها دارای دکمه‌ها یا اهرمی هستند که با کمک آنها می‌توان قدرت مکش را کم یا زیاد کرد.

بهترین تنظیمات برای تمیز کردن سطوح سخت مانند سرامیک، پارکت، موکت و غیره بالا‌ترین میزان مکش است زیرا جارو برقی به این سطوح می‌چسبد و تما ذرات روی زمین را به داخل کیسه می‌کشد.

بیشتر بخوانید:

برای جارو زدن فرش باید قدرت مکش جاروبرقی کمتر شود تا بتوانید دسته آن را روی زمین حرکت دهید. هرگاه احساس کردید جاروبرقی ذرات روی زمین را خوب جمع نمی‌کند قدرت مکش آن را تغییر دهید و ببینید که مشکل حل می‌شود یا خیر.

بیشتر جاروبرقی‌های مدرن دارای دو نوع فیلتر هستند. یک فیلتر مانع از رسیدن گرد و غبار به موتور می‌شود و طول عمر آن را افزایش می‌دهد، فیلتر دیگر هم فیلتر خروجی هوا است که از پخش شدن ذرات گرد و غبار در هوا جلوگیری می‌کند و موجب جلوگیری از تنفس گرد و غبار در حین جارو کردن می‌شود.

این فیلترها یا دارای یک قاب پلاستیکی هستند و یا فیلترهایی اسفنجی هستند که گرد و غبار را جذب می‌کنند. گردش هوا در عملکرد جاروبرقی نقش مهمی دارد بنابراین اگر فیلترهای هوا مسدود شده باشند هوا به خوبی داخ

بیشتر جاروبرقی‌های مدرن دارای دو نوع فیلتر هستند. یک فیلتر مانع از رسیدن گرد و غبار به موتور می‌شود و طول عمر آن را افزایش می‌دهد، فیلتر دیگر هم فیلتر خروجی هوا است که از پخش شدن ذرات گرد و غبار در هوا جلوگیری می‌کند و موجب جلوگیری از تنفس گرد و غبار در حین جارو کردن می‌شود.

این فیلترها یا دارای یک قاب پلاستیکی هستند و یا فیلترهایی اسفنجی هستند که گرد و غبار را جذب می‌کنند. گردش هوا در عملکرد جاروبرقی نقش مهمی دارد بنابراین اگر فیلترهای هوا مسدود شده باشند هوا به خوبی داخل دستگاه به گردش در نمی‌آید و قدرت مکش کاهش پیدا می‌کند. بیشتر فیلترهای هوا قابل شست و شو هستند و می‌توان هر چند وقت یک بار آنها را تمیز کرد و بعد از خشک شدن در جای خود قرار داد.

فیلترهایی که قابل شست و شو هستن یک علامت شیر آب روی بدنه خود دارند. اگر مشکل مکش ارو برقی از کثیفی فیلتر است و فیلتر قابل شست و شو نیست یک فیلتر مشابه همان فیلتر خریداری کنید و در داخل جارو برقی نصب کنید.

ل دستگاه به گردش در نمی‌آید و قدرت مکش کاهش پیدا می‌کند. بیشتر فیلترهای هوا قابل شست و شو هستند و می‌توان هر چند وقت یک بار آنها را تمیز کرد و بعد از خشک شدن در جای خود قرار داد.

فیلترهایی که قابل شست و شو هستن یک علامت شیر آب روی بدنه خود دارند. اگر مشکل مکش ارو برقی از کثیفی فیلتر است و فیلتر قابل شست و شو نیست یک فیلتر مشابه همان فیلتر خریداری کنید و در داخل جارو برقی نصب کنید.

بیشتر بخوانید:

 1. مسدود شدن لوله خرطومی جاروبرقی

لوله خرطومی جاروبرقی لوله ای است که آشغال‌ها را به کیسه زباله جاروبرقی هدایت می‌کند. اگر مشکل مکش جاروبرقی با خالی کردن کیسه زباله جاروبرقی حل نشد باید نگاهی به لوله خرطومی بیاندازید و مطمئن شوید که مسدود نشده باشد.

اگر متوجه شدید یک توده مو یا جسم دیگر لوله خرطومی را مسدود کرده است لوله را از جاروبرقی و قسمت فلزی جدا کنید و با کمک موچین توده یا جسم مسدود کننده را بیرون بکشید.

می‌توانید از یک جسم بلند هم برای رفع انسداد کمک بگیرید اما مراقب باشید که به لوله خرطومی صدمه ای وارد نشود. زمانی که جسم بلند مانند چوب را وارد لوله می‌کنید سر آن را داخل سطل زباله بگذارید تا آشغال‌ها به سطل انتقال پیدا کنند و روی زمین پخش نشوند.

 1. مسدود شدن سر جاروبرقی ( کم شدن مکش جارو برقی )

سر جاروبرقی دارای فرچه‌هایی است که موها به آن می‌چسبند. اگر مقدار زیادی مو و کرک در سر جاروبرقی جمع شود قدرت مکش جاروبرقی کاهش پیدا می‌کند.

با کمک یک قیچی یا جسم نوک تیز دیگر موهای جمع شده در این قسمت را جدا کنید و انسداد سر جاروبرقی را برطرف کنید. سپس جاروبرقی را روشن کنید و بررسی کنید که قدرت مکش آن به حالت عادی بازگشته است یا خیر.

 1. جاروبرقی هوابندی نشده یا از قسمتی نشتی هوا دارد

جاروبرقی دستگاه است که با ایجاد خلأ زباله‌ها را از روی زمین جمع می‌کند. اگر هوا از قسمتی از جاروبرقی وارد دستگاه شود مکش کاهش پیدا می‌کند و ذرات خارجی به داخل کشیده نمی‌شوند.

گاهی این اتفاق به دلیل یک سهل انگاری ساده در نصب لوله خرطومی به جارو برقی است و مشکل فنی وجود ندارد اما سوراخ شدن یا پارگی لوله خرطومی هم می‌تواند از دلایل بروز این مشکل باشد.

اگر لوله خرطومی صدمه دیده است آن را تعویض کنید در غیر این صورت بررسی کنید که لوله خرطومی محکم به بدنه جاروبرقی متصل شده است.

سر لوله خرطومی را در محل اتصال در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا اتصال آن محکم شود. اگر انتهای لوله خرطومی درست وارد کیسه جاروبرقی نشود زباله‌ها به جای کیسه وارد اتاقک داخلی جاروبرقی می‌شوند و این مسئله موجب آسیب رسیدن به موتور جاروبرقی می‌شود.

نشتی هوای داخل جاروبرقی به بیرون هم مکش جاروبرقی را کاهش می‌دهد و همین مشکلات را به وجود می‌آورد. بررسی کنید که هم لوله خرطومی و هم لوله‌های فلزی محکم و بدون درز به همدیگر متصل شده باشند تا نه هوایی وارد دستگاه شود و نه هوایی از آن خارج شود.

بیشتر بخوانید:

اگر تمام موارد فوق را بررسی کردید و هنوز جاروبرقی شما مکش کافی ندارد. دلیل کم شدن مکش جارو برقی ممکن است که مشکل بزرگ‌تری وجود داشته باشد. در بعضی مدل‌ها علت کمتر شدن قدرت مکش جاروبرقی خرابی موتور آن است.

در اثر خرابی موتور جاروبرقی ممکن است جاروبرقی در حین کار خاموش شود یا حتی از آن دود بلند شود. در این شرایط باید جاروبرقی را نزد یک تعمیرکار متخصص ببرید تا موتور را برایتان تعویض کند.

در بعضی از جاروبرقی‌ها موتور دارای یک تیغه پلاستیکی است که می‌چرخد و مکش ایجاد می‌کند. این تیغه فن مستقیماً به محور موتور متصل می‌گردد.

زباله‌ها و ذرات خارجی از میان پره‌های فن عبور می‌کنند و وارد کیسه می‌شوند. اگر این تیغه‌های پلاستیکی بشکنند موتور کار نمی‌کند یا مرتعش می‌شود.

این مسئله موجب از بین رفتن مکش جاروبرقی و خاموش شدن دستگاه می‌شود. اگر مشکل موتور جاروبرقی همین است تنها کافی است تیغه‌های پلاستیکی را تعویض کنید.

نکاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد از مهم‌ترین علت‌های کمتر شدن مکش جاروبرقی محسوب می‌شوند. اگر تک تک روش‌های گفته شده را امتحان کردید اما نتوانستید به بازگشت قدرت مکش جاروبرقی خود کمک کنید احتمالاً در قسمتی دیگر از دستگاه مشکل وجود دارد یا شما به خوبی نتوانسته اید عوامل کاهنده قدرت مکش را از بین ببرید.

برای نصب و تعمیر لوازم خانگی بوش باید به نمایندگی رسمی لوازم خانگی بوش در ایران مراجعه کنید. در اینجا فهرست و اطلاعات تماس نمایندگی های بوش در تهران ارایه شده است.

دکمه بازگشت به بالا