چای سبز و چربی سوزی

چای سبز یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌های روی کره زمین محسوب می‌شود. فواید بسیار زیادی دارد که چربی‌سوزی و نشاط‌آور بودن تنها بخشی از آن است و در بسیاری از رژیم‌های غذایی کاهش وزن و رژیم‌های غذایی کسانی که به باشگاه می‌روند، توصیه می‌شود. منشا اولیه آن به کشورهای شرق آسیا برمی‌گردد و در واقع به هیچ وجه فرآوری نمی شود. به همین دلیل مصرف آن به دلیل ارگانیک بودن، بیشتر توصیه می‌شود. در این مقاله به بررسی فواید و خواص چای سبز برای لاغری و نحوه مصرف آن می‌پردازیم.

چای سبز برای لاغری چقدر موثر است؟ | دم کردن چای سبز برای لاغری- مجله ورزشی فیتامین

تاریخچه چای سبز برای لاغری

چای یکی از بهترین نوشیدنی‌ها در فرهنگ شرق آسیاست و برای دم کردن و سرو آن آداب و مراسم ویژه‌ای دارند. باید گفت یکی از علل بالا بودن طول عمر و وزن متناسب ومتعادلِ بسیاری از مردم چین، ژاپن و کره، استفاده از غذاهای دریایی و نوشیدنی‌های سالم و کاملا طبیعی مانند انواع چای سبز است. قیمت شکم بند لاغری زنانه در تمامی شعب ما یکسان است.

حتی در کشور چین، رشته‌ای تحصیلی با نام چای شناسی وجود دارد. زمان نوشیدن چای سبز در این کشورها، به عنوان زمان مراقبه و آرامش یافتن و دوری از دغدغه‌های روزمره، شناخته می‌شود. با گسترش تکنولوژی و فرهنگ‌های مختلف به سراسر جهان، چای سبز به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و کمک به افزایش چربی‌سوزی، به سبد غذایی بسیاری از کشورها وارد شد.

چای سبز برای لاغری چقدر موثر است؟

برای بسیاری از کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند، این سوال مطرح است که چگونه با چای سبز لاغر شویم؟ همین ابتدا باید بگوییم چای سبز یکی از مواد غذایی موثر برای کاهش وزن است اما طبیعتا به تنهایی کافی نیست و در کنار آن باید ورزش و یک رژیم غذایی سالم و مغذی را در برنامه روزانه خود داشته باشید. حال بیایید برخی از فواید چای سبز برای کاهش وزن را بررسی کنیم.

  • تمام چای‌ها می‌توانند به کاهش وزن شما کمک کنند؛ اگر از آن‌ها به عنوان جایگزینی برای لاته پر کالری یا نوشیدنی‌های گازدار شیرین استفاده کنید. به خصوص اگر چای خالص بدون شیر و بدون شکر را انتخاب کنید.
  • پودر چای سبز یا ، ارزش غذایی بالاتری نسبت به برگ چای سبز تازه دارد. پودر ماچا خود به دو نوع قوی (کویچا) و ملایم (اوسوچا) دسته‌بندی می‌شود. پودر چای سبز قوی از بوته‌های چای سبزی با سن ۳۰ سال به بالا و پودر چای سبز ملایم از بوته‌هایی با سن کمتر از ۳۰ سال تهیه می‌شود.

دلایل مفید بودن چای سبز برای لاغری

مهم‌ترین دلیلی که بسیاری از متخصصان تغذیه، این نوشیدنی را توصیه می‌کنند، ترکیبات چربی‌سوز آن است. چای سبز به طور طبیعی سرشار ترکیبات واقعاً مفید برای بدن ماست که این موارد عبارتند از:

موجب افزایش کافئین در بدن می‌شود

بسیاری از ما به کافئین تکیه می‌کنیم تا صبح‌ها سرحال باشیم و به ما کمک کند برای مقابله با روز آماده شویم. در حالی که نمی‌دانیم چای سبز نیز می‌تواند کافئین بدن‌مان را افزایش دهد.

چای سبز نیز می‌تواند کافئین بدن‌مان را افزایش دهد.

مسلماً، یک فنجان چای سبز متوسط ​​(75 میلی گرم) نسبت به یک فنجان قهوه (100 تا 140 میلی گرم) کافئین کمتری دارد. اما این فقط به این معنی است که می‌توانید آن را بیشتر مصرف کنید!

  • کافئین محرکی است که برای کمک به سوزاندن چربی و بهبود عملکرد ورزشی بدن ثابت شده است. سوزاندن کالری اضافی همراه با یک رژیم غذایی سالم با کالری کنترل شده، یکی از بهترین راه‌ها برای جابجایی چربی اضافی سرسخت است. به همین دلیل است که چای سبز را در بسیاری از مکمل‌های چربی‌سوز و قبل از تمرین‌های ورزشی خواهید یافت.

سرشار از آنتی‌ اکسیدان است

آنتی اکسیدان‌ها ترکیبات گیاهی هستند که به ما کمک می‌کنند تا با «رادیکال‌های آزاد» مبارزه کنیم.  (ذراتی که استرس اکسیداتیو را در بدن ما افزایش می دهند. استرس اکسیداتیو به عدم تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن می‌گویند.)

یافته های اخیر مطالعات انسانی نشان داده است که مصرف چای سبز و عصاره چای سبز با افزایش متابولیسم بدن و اکسیداسیون چربی به کاهش وزن و چربی بدن کمک می‌کند.مصرف چای سبز، با افزایش متابولیسم بدن و اکسیداسیون چربی در کاهش وزن موثر است.

دلایل دیگری که چای سبز به کاهش وزن کمک می کند:

سلول‌های چربی را به حرکت در می‌آورد

بدن ما هنگام تحرک و دویدن، برای دریافت سوخت لازم، به سلول‌های چربی روی می‌آورد. برای این که چربی سوزانده شود، بدن باید چربیِ درون سلول‌های چربی را تجزیه کرده و به جریان خون منتقل کند. همه این‌ها با کمک هورمون های چربی‌سوز انجام می‌شود. چای سبز به خوبی به این فرایند کمک می‌کند.

به اثرگذاری ورزش کمک می‌کند

ورزش یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن چربی‌های اضافی بدن است. بدن را وادار می‌کند تا برای تامین انرژی در ذخایر چربی، حفاری کند و کالری سوزی بدن را افزایش می‌دهد.

  • به عنوان مثال اگر صبح برای دویدن بیرون بروید و 400 کیلو کالری بسوزانید، اما فقط یک موز برای صبحانه خورده باشید (تقریباً 100 کیلو کالری)، بدن شما نیاز دارد تا انرژی بیشتر را از جای دیگری دریافت کند. بنابراین به سمت چربی‌های اضافه بدن شما می‌رود. حال اگر چای سبز هم نوشیده باشید، به راحتی می‌تواند چربی‌سوزی را در بدن شما فعال‌تر کند.
  • یک مطالعه بر روی مردان با وزن طبیعی و فعال که به مدت 30 دقیقه دوچرخه سواری کردند، نشان داد که مصرف چای سبز در یک دوره 24 ساعته قبل از ورزش، 17 درصد چربی بیشتری نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند، می‌سوزاند.

به پیشگیری از دیابت نوع 2 کمک می‌کند

میزان دیابت نوع 2 در دهه‌های اخیر در حال افزایش است. این وضعیت اکنون از هر 10 آمریکایی 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. دیابت نوع 2 شامل افزایش سطح قند خون است که ممکن است به دلیل مقاومت به انسولین یا ناتوانی در تولید انسولین ایجاد شود.

مطالعات نشان می‌دهد که چای سبز ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و سطح قند خون را کاهش دهد. یک مطالعه روی افراد ژاپنی نشان داد کسانی که بیشتر چای سبز می‌نوشیدند تقریباً 42 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بودند. بر اساس بررسی 7 مطالعه با مجموع 286701 نفر، افرادی که چای می‌نوشند 18 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.افرادی که چای سبز می‌نوشند 18 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.

برای کاهش وزن فوق‌العاده است

با توجه به اینکه چای سبز می‌تواند در کوتاه مدت متابولیسم را افزایش دهد، منطقی است که بتواند به کاهش وزن نیز کمک کند. چندین مطالعه نشان می‌دهد که چای سبز ممکن است به کاهش چربی بدن به خصوص در ناحیه شکم کمک کند. گن های لاغری بعد از زایمان در واقع ماهیچه ها و اعضای داخلی شکم را نگه می دارد.

یکی از این مطالعات یک مطالعه تصادفی کنترل شده 12 هفته‌ای شامل 240 فرد مبتلا به چاقی بود. در این مطالعه، افرادی که در گروه چای سبز قرار داشتند، در مقایسه با گروه کنترل، کاهش قابل توجهی در درصد چربی بدن، وزن بدن، دور کمر و چربی شکم داشتند. با این حال، برخی از مطالعات افزایش آماری قابل توجهی را در کاهش وزن با چای سبز نشان نمی‌دهند، بنابراین محققان باید مطالعات بیشتری را برای تایید این اثر انجام دهند.

دنبال یه روش سریع برای لاغری هستی؟

یادت باشه هیچ چیزی جز یه رژیم سالم و اصولی نمی‌تونه تو رو به وزن ایده‌آل برسونه. پس برای وزن جدیدت از همین حالا دست به کار شو!ئمی‌تواند به کاهش چربی، به ویژه چربی‌های شکمی کمک کند

همه چربی‌ها یکسان نیستند. چربی‌های زیرپوستی درست زیر پوست قرار دارند اما ممکن است مقدار زیادی چربی احشایی نیز داشته باشید که به آنها چربی‌های شکمی نیز می گویند. چربی احشایی با التهاب و مقاومت به انسولین در ارتباط است.

این دو نوع چربی رابطه زیادی با بیماری های جدی مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی دارد. چندین تحقیق روی کاتچین چای سبز نشان دادند نه تنها تاثیر آن بر کاهش وزن، متوسط است بلکه مقدار زیادی از چربی های آب شده چربی های احشایی و  مضر هستند. بنابراین چای سبز خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

چربی زیر پوستی بلافاصله در زیر پوست شما قرار می گیرد، اما ممکن است مقادیر قابل توجهی چربی احشایی نیز داشته باشید که به آن چربی شکم نیز می گویند. مقادیر بالای چربی احشایی با التهاب و مقاومت به انسولین مرتبط است که این دو به شدت با چندین بیماری جدی از جمله دیابت نوع 2 و بیماری قلبی مرتبط هستند.

متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد

متابولیسم نقطه اوج تمام فرآیندهای شیمیایی است که بدن برای زنده نگه داشتن ما طی می‌کند. از کمک برای تنفس و ترمیم سلول‌ها گرفته تا تجزیه غذایی که می‌خوریم، به ریزمغذی‌ها و درشت مغذی‌ها و ارسال آن‌ها به جایی که باید بروند. به همین دلیل متابولیسم، بسیار مهم است.

این مساله زمانی که در تلاش برای کاهش وزن هستید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. این به این دلیل است که بدن شما برای انجام تمام این فرآیندها به مقدار مشخصی انرژی نیاز دارد و این مساله توسط عوامل زیادی مانند قد، وزن، سن، سطح فعالیت روزانه و توده عضلانی تعیین می‌شود.

اگر بدن را با کالری کمتری نسبت به نیاز روزانه خود تغذیه کنید، بدن از سلول‌های چربی استفاده می‌کند تا انرژی لازم را برای فعالیت داشته باشد و این یعنی کاهش توده چربی بدن! پوشیدن گن لاغری ورزشی مردانه حتی می‌تواند اعتماد به ‌نفس شما را هم افزایش داده و به شما کمک کند تا بیش از گذشته نسبت به ظاهر خود حس مثبتی داشته باشید.

به کاهش اشتها کمک می‌کند

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد چای سبز ممکن است به شما کمک کند تا با افزایش مصرف انرژی بدن، چربی بیشتری بسوزانید و وزن کم کنید. یکی از عوارض جانبی چای سبز، کاهش آب بدن است که موجب گرسنگی کاذب می‌شود. در این حالت تنها چیزی که بدن ما واقعا به آن نیاز دارد، آب است نه غذا! با نوشیدن آب کافی، حس گرسنگی کاذب نیز از بین می‌رود.

 

دکمه بازگشت به بالا